FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 10:29 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 27 lutego 2013, 10:00 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
25 - 26. 02.2013 w Lubieniu koło Legnickiego Pola w powiecie Legnickim odbyło się szkolenie z zakresu dokonywania oprysków przy użyciu opryskiwaczy (obowiązkowe dla osób które wykonują tego typu zabiegi), wykładowcami byli pracownicy PIORiN i specjaliści z zakresu kontroli urządzeń do oprysków. W szkoleniu brało udział 60 rolników. Byłem jedynym pszczelarzem uczestniczącym w szkoleniu. Prowadzący bez problemu zgodzili się na trwającą około pół godziny pogadankę w czasie której zwróciłem uwagę na problemy związane z zatruciami, poinformowałem jakie straty finansowe ponosi pszczelarz któremu wytruje się pszczoły, przekazałem wiedzę o wymiernych zyskach rolników z zapylania. Nie spotkałem się z negatywnymi reakcjami, wypowiedź została bardzo przychylnie przyjęta. Największe zaskoczenie wywołała informacja o finansowych skutkach wytruć, wiele osób nie zdawało sobie sprawy ile to może kosztować. Zachęcam kolegów do podobnych działań...kropla drąży skałę.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 27 lutego 2013, 14:41 - śr 
Rob, :brawo:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 28 lutego 2013, 00:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Rob, Takie zachowanie, jest nie tylko pozytywne. Ludzi wręcz trzeba uświadamiać w wielu kwestiach. Chylę przed Tobą czoła.
Pozdrawiam i sukcesów życzę.
Adrian

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 28 lutego 2013, 08:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Rob, :brawo:

Tylko z drugiej strony czy mu musimy aż wykładać kawę na ławę jak to jest, jakie są skutki, jakie koszta? Rozumiem że o kosztach mogą nie wiedzieć, bo nie maja pszczół, nie wiedzą jakie wiążą się koszta z utratą rodziny. Ale jeżeli chodzi o zapylanie, stosowanie środków ochrony powinni wiedzieć. Nie wiem czego teraz uczy się w szkołach rolniczych. Mój ojciec jest rolnikiem. Skończył X lat temu tylko kurs rolniczy i od kąd pamiętam z opryskami uważał i zawsze mi powtarzał "za wcześnie na oprysk, jeszcze pszczoła na polu" choć nie jest pszczelarzem. Teraz większość po technikach rolniczych, ba po akademiach rolniczych i trzeba im o tym mówić?

Rob, jeszcze raz pochwalam Twoje działanie i chyba rzeczywiście tym inż od rolnictwa trzeba od czasu do czasu co nieco przypomnieć. :thank:

A może po prostu nie było ich w tym dniu na zajęciach :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 28 lutego 2013, 20:00 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
W sumie naprawdę spora grupa tych ludzi stosuje się do zaleceń, co ciekawe zasad przestrzegają najczęściej ci co maja dużo hektarów (przynajmniej z moich obserwacji to wynika)...to zupełnie jakby tym większym zależało na pomnażaniu zysku, a tym mniejszym już niekoniecznie...może faktycznie jedni są powołani do pieniędzy a drudzy do nędzy? :bezradny:. ja w kazdym razie zostawiłem paniom z PIORiN mejla z propozycja, ze jeśli zaistnieje potrzeba to chętnie coś o pszczołach innym opowiem...a co do:
dudi pisze:
Teraz większość po technikach rolniczych, ba po akademiach rolniczych i trzeba im o tym mówić?

to powiem Ci dudi, że jak widzę niektórych z tych młodych "speców" w polu i nie tylko to czasem ręce opadają...wiem czego mnie uczyli kiedyś i nie mogę pojąć co jest grane, że młodzi teraz tego się nie wiedzą...taka z życia wzięta anegdotka, niekoniecznie rolnicza ale dotycząca nauki:
Pytam gościa który jak dowiedział się że pisałem maturę z historii to pochwalił się , że on też i dostał nawet 4-kę:
-no to powiedz mi chłopaku kto to był ANDERS
a ten skubaniec całkiem serio odpowiada:
-to był ten słynny duński bajkopisarz.....
No mało ze śmiechu w spodnie nie popuściłem :haha: :haha: :haha:
Tak ich teraz uczą,albo tak oni się uczą
i z tymi z rolniczych szkół też tak jest. Się rozpisałem, pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 28 lutego 2013, 20:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Rob, własnie tez zaczałem pisac odnośnie zysku ale sie powstrzymalem. Skoro juz zacząłes jestem tego samego zdania - kasa rządzi światem. Nie ważne co bedzie za rok, dwa ważne żeby teraz zebrać kase i nie ważne jakim kosztem.

No a ten od historii - dobry gościu :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 28 lutego 2013, 20:28 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Niestety jest jak piszesz, dla wielu kasa to wszystko co się liczy, a tak wracając do oprysków, to na szkoleniu które odbyło się 24.02.2013 w Piotrowicach , prezes związku z byłego leszczyńskiego opowiadał jak tam starają się rozwiązać problem płacenia za badania próbek po wytruciu (normalnie płaci za nie pszczelarz). Otóż zawiązali tamtejsi pszczelarze fundusz na który wpłacają dobrowolnie co miesiąc 10 złotych, w sytuacji podejrzenia wytrucia koszt badania próbek pokrywany jest z tych pieniędzy, w ubiegłym roku wyprostowali w ten sposób Francuza który wytruł pszczoły i był pewien bezkarności. Fundusz działa trochę jak kasa zapomogowo pożyczkowa, więc w każdej chwili można wycofać włożony wkład, wydane pieniądze wracają do kasy po odzyskaniu kosztów postępowania od truciciela, jeden z warunków uzyskania pieniędzy z funduszu do zobowiązanie że pszczelarz nie odpuści i będzie się sądził lub wymusi ugodę...o tym też opowiedziałem na szkoleniu z rolnikami :D

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2014, 15:21 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malo ... 90700,3286
jest to przykład poprawnego działania prezesa kola pszczelarskiego

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2014, 15:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
dobrze ze sie Sabat w to nie wlaczyl, tak jak kiedys w obrone rodziny pszczelarskiej bo by gowno bylo a nie wyrok.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2014, 16:20 - wt 

Rejestracja: 26 marca 2012, 21:32 - pn
Posty: 44
Lokalizacja: Białystok
Ule na jakich gospodaruję: wp
może niech każdy wydrukuje choćby ten artykuł i w pobliżu swojej pasieki i powiesi na tablicy ogłoszeń danej wsi jak sobie poczytają to może czasem i pomyślą zanim wyjadą z opryskiwaczem a jak pomyślą to i się zastanowią czy nie warto poczekać parę godzin żeby obeszło się bez ciągania się po sądach policjach itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji