FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 05:18 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 16:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
kolopik pisze:
robert-a pisze:
No zgadza się stosując np azotany podczas kwitnienia można skrócić lub przerwać kwitnienie.

http://www.sadownictwo.com.pl/16276__Go ... nia-owocow
Obejż tą żółto-niebieską tabelkę i nie p....l bzdur.
Takich środków jest mnóstwo tylko trzeba o tym mieć jakiekolwiek pojęcie.


Poliaminy - azotany co innego przeczytaj co napisałem bo podanie tej strony nie ma nic wspólnego. Faktem jest ze są preparaty które stosuje się podczas kwitnienia (np ten wklejony przez kolegę) i faktem jest ze oprysk niektórymi związkami przerywa kwitnienie ( co napisałem). Dwa zagadnienia inne skutki inne zastosowania.

Opryski stosuje się podczas kwitnienia ale są takie co w czasie kwitnienia wykonywać nie wolno. Jak i w czasie godzin południowych. A podobno przede wszystkim pryskamy herbicydami ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 16:50 - wt 
harpia pisze:
choć kolega czasem pisze by "podniecić pożar" dyskusji na forum

Zgadzam się. Z takim zamiarem nie raz piszę.
Ale tylko po to aby w dyskusję wciągnąć więcej "mózgów" wtedy jest możliwość wyciągnięcia z dyskusji bardziej słusznych wniosków.
Wówczas pod twórczą dyskusję idą niektóre "jedynie słuszne" racje.
Zgadza się ?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 16:53 - wt 
robert-a pisze:
azotany co innego przeczytaj co napisałem

robert-a pisze:
Opryski stosuje się podczas kwitnienia ale są takie co w czasie kwitnienia wykonywać nie wolno

Przeczytałem dokładnie i na Twoją ironiczną uwagę dałem tylko jeden przykład.
Teraz zobaczyłeś, żeś napisał knota-próbujesz odwracać kota ogonem.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 17:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Widzę dalej to samo! oprysk może szkodzić jak np są to azotany na kwitnienie mogą przerwać zakłócić zależy od dawki i rodzaju rośliny . Twój przykład fajny ale dotyczy drugiej strony drugiego odbicia lustrzanego to co innego wspomaganie a przeszkadzanie :) Pozdrawiam Cię :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:27 - wt 
robert-a pisze:
Twój przykład fajny ale dotyczy drugiej strony drugiego odbicia lustrzanego to co innego wspomaganie a przeszkadzanie

A jednak odwracasz kota ogonem.
Ja postawiłem znak zapytania na stwierdzenie, że odżywek nie stosuje się w czasie kwitnienia, Ty wsadziłeś jak zawsze swoje trzy grosze z azotanami próbując mnie ośmieszyć. Więc wstawiłem linka dotyczącego odżywki (jednej z kilkudziesięciu).
A teraz zaczynasz pierniczyć o wspomaganiu, przeszkadzaniu i co jeszcze wymyślisz aby być na wierzchu ?
A odżywki czym są jak nie wspomagaczami ?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:34 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
kolopik pisze:
krzysglo pisze:
Nawet jak pryska wodą kwitnący rzepak w dzień,

Kolego nie pisz głupot i nie podpuszczaj nieświadomych jak nie masz pojęcia o zwalczaniu szkodnika rzepaku. Powiem Ci tylko tyle, że oprysk na niego jest skuteszny tylko za dnia i tylko na początku kwitnienia rzepaku należy go wykonać. Wtedy pszczół na rzepaku jeszcze nie ma a jeśli to sporadyczne.

a ja widziałem pryskanie rzepaku w pełni kwitnienia i ok 11 h , ponąć był to oprysk na równe dojrzewanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 21:10 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
koledzy do każdego oprysku konieczna jest woda. Krople wody działają zaś jak soczewki. Jak ktoś pryska w słońce w czasie dnia i zasłania się że to poprawi jego plony itd. to działanie jego będzie wręcz odwrotne. Popali kwiaty i nie tylko. Przecież to wiadomo nie od dziś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:36 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
kulka96, Jeśli Cię obraziłem cytatem przez pomyłkę nie Twoim to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru( to w odpowiedzi na Twoją pw wiadomość ) Qdniosłem się tylko do oprysku na słodyszka wykonywanego obok moich uli nocą , a nie za dnia , który także był skuteczny. Jeśli wyświetlił się nie Twój cytat jako twój jeszcze raz przepraszam.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:40 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
polz pisze:
koledzy do każdego oprysku konieczna jest woda. Krople wody działają zaś jak soczewki. Jak ktoś pryska w słońce w czasie dnia i zasłania się że to poprawi jego plony itd. to działanie jego będzie wręcz odwrotne. Popali kwiaty i nie tylko. Przecież to wiadomo nie od dziś.

i ciśnienie. tam nie masz kropelek tylko mgłę. zobacz jak działają współczesne opryskiwacze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:46 - wt 
polz pisze:
koledzy do każdego oprysku konieczna jest woda. Krople wody działają zaś jak soczewki. Jak ktoś pryska w słońce w czasie dnia i zasłania się że to poprawi jego plony itd. to działanie jego będzie wręcz odwrotne. Popali kwiaty i nie tylko. Przecież to wiadomo nie od dziś.

A o substancjach znoszących napięcie powierzchniowe wody słyszałeś ?
Właśnie tych substancji dodaje się do cieczy roboczej aby na liściach i owocach nie tworzyły się krople. A o atomizerach słyszałeś ? A jak Ci się wydaje, kapustę można pryskać ? Przecież posiada nalot woskowy i woda się nie trzyma.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 19:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 21:10 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
Klopik fakt nie jestem może na bieżąco z chemią użytkową. Mnie w szkole rolniczej uczyli że opryski wykonuje się albo wcześnie rano albo po południu. W pełne słońce to możesz kosić zboże i wozić siano.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 20:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Nie jestem specjalista, ale wielkrotnie slyszalem o przypadkach zatrucia pszczol opryskami. Nie wiem jak sprawdzic czy dany rolnik opryskujacy o 16 godzinie pola pryska nawozem czy jakims innym opryskiem. W dialogi nie ma co sie zaglebiac bo bo jak sie probowalem zapytac, to uslyszalem zebym dupy nie zawracal jakimis glupotami .
Pytanie wiec brzmi jak nalezy postepowac ??
fotografowac ?? kogo powiadamiac jak dzialac ??jak sie upewniać czy dany oprysk ma wplyw na nasze pszczoly czy nie


tak na marginesie. w zeszlym roku zrobilem ulotki dotyczace opryskow- zebrane informacje od niepowazalnych autorytetow z dziedziny pszczelnictwa. Wydrukowalem je i polozylem w kilku miejscach .m.in w urzedzie gminy. niestety kilka godzin pozniej jakis jałop wymietosil je i wywalil wszystkie do smieci. zostaly ulotki z pozyczkami -chwilowkami i taki tam piedoly a tylko moje wywalono do smieci. dlaczego ?? bo widocznie byly niewygodne.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 20:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 21:10 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
Koledzy wiem że ostatnio zaczęto szkolić rolników odnośnie oprysków z naciskiem na ochronę pszczół. Nie jest więc tak że rolnicy nic nie wiedzą. Jeśli ktoś pryska w czasie oblotu pszczół to robi to celowo. Ostatnio wujaszek podpytywał mnie jak to jest z tymi pszczołami bo na szkoleniu powiedzieli mu że jak wytruje pszczoły to może zapłacić karę i odszkodowanie od 1500 zł w górę. nikt mi nie powie że nie uświadamiają ich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 20:13 - wt 
polz pisze:
W pełne słońce to możesz kosić zboże i wozić siano.

Trajanus pisze:
jak sie upewniać czy dany oprysk ma wplyw na nasze pszczoly czy nie

Herbicydy w zasadzie dla pszczół nieszkodliwe (jeśli na pryskanej powierzchi nie występują rośliny w fazie kwitnienia) wymagają aby opryskiwane rośliny były suche i niezanosiło się na deszcz (to podawany jest okres do deszczu).
Więc nie można wykonać oprysku gdy na roślinach znajduje się rosa a ta jest w łanie czasem do południa i pojawia się spowrotem na długo przed zachodem słońca.
Tak więc widzicie kiedy występują właściwe warunki do wykonania zabiegu.
Jak ktoś się dziwi, że chłop w południe pryska to właściwie sam jest dziwny bo nie ma o tym zielonego pojęcia.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 20:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 21:10 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
Klopik a tobie właściwie o co chodzi bo nie rozumiem. Bronisz rolników czy samego siebie. Tylko preparatom o działaniu kontaktowym przeszkadza bardzo woda w postaci rosy. Jeśli chodzi o preparaty o działaniu tzw. wgłębnym to nie ma to większego znaczenia bo działać zaczynają po wniknięciu do wewnątrz roślin. Dziwię się jak ktoś coś robi pomimo zakazu bo albo w d...e ma przepisy albo jest idiotą. Jak to drugie to nie powinien zajmować się opryskami bo kiedyś sobie sam zrobi krzywdę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 21:09 - wt 
polz.
Musimy poważnie na ten temat porozmawiać.
Tak bronię rolników i samego siebie również ale w sytuacji kiedy ktoś nie mający zielonego pojęcia o śor i wykonywaniu nimi zabiegów ochronnych zarzuca rolnikom łamanie prawa to mnie się scyzoryk w kieszeni sam otwiera.
Oczywiście, nie ma żadnego bronienia tych którzy pryskają daną uprawę w chwili gdy tam znajdują się pszczoły i inne zapylacze. To jest rozbój. I to z całą stanowczością potępiam. :tasak:
Ja od prawie czterdziestu lat mam do czynienia ze śor jako sadownik i plantator malin. Tyle samo jestem pszczelarzem. Kursy chemizacyjne zaliczam co 5 lat i sam się czasem dziwię czego oni na tych kursach uczą.
Już dawno mówiłem, że jest to zwykłe ściąganie od chłopa co 5 lat 50 zł za nic. Dosłownie za nic. Chłop po takim szkoleniu jest głupszy jak przed.
polz pisze:
Jeśli chodzi o preparaty o działaniu

Wierz mi, zęby na tym zjadłem.
Woda i rosa nie przeszkadza (o ile z nią nie spływają) preparatom zawiesinowym. Natomiast wszystkie formułowane jako ciecz, zanim zostaną wchłonięte muszą na roślinie wyschnąć. Nie można dopuścić do rozcieńczenia substancji aktywnej bo będzie ona nieskuteczna.
Na wszystkich etykietach takich preparatów znajdziesz zastrzeżenie "stosować na rośliny suche" bez względu na sposób działania preparatu.
Mokre rośliny mają zamknięte przetchlinki więc "pobranie" substancji aktywnej jest niemożliwe. Tak samo preparaty działające kontaktowo nie są zdolne działać gdy rośliny są mokre.
Przepraszam za tyradę i pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 21:24 - wt 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
kolopik, Czy aktywatory kwitnienia i zawiązywania owoców gdzie substancją aktywną są hormony roślinne to odżywka? Spróbuje Pan zastosować nawozy dolistne na własnej plantacji malin w pełni kwitnienia wtedy będzie plon. Nie myli Pan pojęć bo nawet producent tych środków co podane są w linku nie określa je jako odżywki

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 15 stycznia 2013, 21:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
kolopik pisze:
Ja od prawie czterdziestu lat mam do czynienia ze śor jako sadownik i plantator malin. Tyle samo jestem pszczelarzem. Kursy chemizacyjne zaliczam co 5 lat i sam się czasem dziwię czego oni na tych kursach uczą.
Już dawno mówiłem, że jest to zwykłe ściąganie od chłopa co 5 lat 50 zł za nic. Dosłownie za nic. Chłop po takim szkoleniu jest głupszy jak przed.

Nie chodź już chłopie na te szkolenia bo sam widzisz jak jest .Przetchlinki się tylko zatykają. :oczko: Najczęściej wtedy gdy jest gorąco i sucho.Bo roślina broni się przed nadmiernym parowaniem. Pomyliłeś wszystko.Kontaktowe ,systemiczne, desykanty. Owadobójcze,herbicydy i fungicydy.Misz masz :D

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 17 stycznia 2013, 14:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2012, 21:10 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
Klopik zwracam honor. Nie potrzebnie ze sobą walczymy nawet słownie. Obu nam chodzi o dobro pszczół. Może nie jestem na bieżąco z chemią bo nie miałem z tym styczności przez 15 lat i na pewno wiele się przez ten czas zmieniło. Nie przeczę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 10 lutego 2013, 22:56 - ndz 

Rejestracja: 04 maja 2011, 09:26 - śr
Posty: 71
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
http://www.tvr24.pl/program/watch-episo ... height=400
Proszę posłuchać pana Sabata studio TVR


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 10 lutego 2013, 22:57 - ndz 

Rejestracja: 04 maja 2011, 09:26 - śr
Posty: 71
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
http://www.tvr24.pl/program/watch-episo ... height=400
Proszę posłuchać pana Sabata studio TVR


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 10 lutego 2013, 23:55 - ndz 

Rejestracja: 01 stycznia 2013, 13:18 - wt
Posty: 126
Lokalizacja: 0polskie Stary Godków
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
Powinna być komórka policji do kontroli rolników którzy olewają godziny oprysków.Ja mam u siebie nadzianego gostka handluje nawozami i środkami ochrony ale sprowadza z czech i kto to sprawdzi....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 00:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Jest taka komórka która tym powinna się zajmować ale oni tylko jadą sprawdzą papiery i magazyn możliwe że mało razy w życiu widzieli opryskiwacz na polu :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 10:06 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kazik041 pisze:
Powinna być komórka policji do kontroli rolników którzy olewają godziny oprysków.

Nie musi być żadnej komórki...musi być jasny i wyraźny zapis w KW lub innej ustawie mówiący np "kto w porze od świtu do zmierzchu dokonuje oprysku upraw kwitnących.......podlega karze grzywny w kwocie....".... Jasny nie budzący wątpliwości interweniującego zapis to wszystko co jest potrzebne...i jeszcze ewentualne szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 11:42 - pn 
Rob pisze:
musi być jasny i wyraźny zapis w KW lub innej ustawie mówiący np "kto w porze od świtu do zmierzchu dokonuje oprysku upraw kwitnących..

Jest taki zapis w ustawie o ochronie roślin i nie ma sensu importować go do innych ustaw. Wystarczy stanowczo żądać od organów ścigania jego egzekwowania. I udowadniać zawsze (co jest niezwykle łatwe), że trucie pszczół jest wielką szkodliwością nie tylko społeczną ale i gospodarczą.
Jednak najpierw trzeba dobrze poznać temat aby nie wyjść na dudka.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 12:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
pod warunkiem udowodnienia zastosowania oprysków owadobójczych w nieodpowiedniej porze dnia to taka osoba dostanie tylko mandat 500 zł a roszczenia co do odszkodowania za straty w pasiece i tak muszą być skierowane na drogę sądową z powództwa cywilnego.

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 12:38 - pn 
Zielony pisze:
pod warunkiem udowodnienia zastosowania oprysków owadobójczych w nieodpowiedniej porze dnia

A pisałem:
kolopik pisze:
Jednak najpierw trzeba dobrze poznać temat aby nie wyjść na dudka

Stonkę ziemniaczaną, to czym i kiedy się pryska ?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 13:14 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kolopik pisze:
Jest taki zapis w ustawie o ochronie roślin i nie ma sensu importować go do innych ustaw.

Nie ma takiego zapisu, ustawa pozwala jedynie na ściganie sprawcy na drodze cywilno prawnej czyli we własnym zakresie. Zapis podobny do tego
Rob pisze:
"kto w porze od świtu do zmierzchu dokonuje oprysku upraw kwitnących.......podlega karze grzywny w kwocie...."..

umożliwiłby karanie bezpośredniego sprawcy w chwili popełnienia czynu zabronionego nie wyczerpując jednocześnie możliwości wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym na drodze cywilno prawnej. Natomiast
Rob pisze:
szkolenie w ramach doskonalenia zawodowego.
sprawi, ze interweniujący pozna temat i nie wyjdzie na dudka proponując mandat gościowi pryskającemu stonkę na ziemniakach. Dodam jeszcze, że znając chłopską mentalność jestem pewien, że ukaranie jednego wyleczy z niewłaściwych zachowań wszystkich w jego wiosce i w sąsiednich też.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 14:02 - pn 

Rejestracja: 01 stycznia 2013, 13:18 - wt
Posty: 126
Lokalizacja: 0polskie Stary Godków
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
To fakt że zależy dużo od kultury człowieka [rolnika] mamy jednego gospodarza [z pochodzenia niemiec od wojny tu mieszka] ten robi opryski rano wczas i wieczorem i nie narzeka zbiory ma ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 15:56 - pn 
Rob pisze:
kolopik pisze:Jest taki zapis w ustawie o ochronie roślin i nie ma sensu importować go do innych ustaw. Nie ma takiego zapisu, ustawa pozwala jedynie na ściganie sprawcy na drodze cywilno prawnej czyli we własnym zakresie.

Ustawa o ochronie roślin.
Art. 77. 3 Zabrania się stosowania: 2)środków ochrony roślin bez zachowania okresu prewencji.
Art. 107. 1. Kto:
31) stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania
- podlega karze grzywny.
Te zapisy umożliwiają bezpośrednie karanie sprawcy i nie blokują możliwości występowania na drogę prawną w razie poniesienia szkód.
Poza tym Panowie i Panie żadna ustawa i żadna kara nie odstraszy idioty.
Podam przykład ogólnie znany; prawo o ruchu drogowym i setki dziennie wyłapywanych pijako-morderców, piratów drogowych, gadkujących przez komóry itd, itp. A wielu z nich to zacni obywatele nie to co chłopek bez szkoły.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 16:30 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kolopik pisze:
Art. 107. 1. Kto:
31) stosuje środki ochrony roślin niezgodnie z obowiązującymi zasadami ich stosowania
- podlega karze grzywny.

Zapis ten mówi jedynie, że osoba sprawcy podlega karze grzywny co oznacza, że aby został ukarany musi się odbyć postępowanie przed Sądem...droga długa, wymagająca powołania rzeczoznawców, zebrania dowodów...a wynik ostateczny niepewny i efekt natychmiastowej represji żaden...mało tego według tego zapisu jest to starcie poszkodowany kontra sprawca + otoczenie z reguły wspierające sprawcę (bo co się stało? parę owadów zatruł? wielkie mi co...), aparat państwa stoi tak naprawdę z boku a ty człowieku kop się z draniem i jeszcze z całą wioską.
W przypadku postępowania mandatowego efekt dyscyplinujący jest natychmiastowy przy czym sprawca może oczywiście wybrać drogę postępowania sądowego...ale to diametralnie zmienia sytuację pokrzywdzonego, jeśli delikwent odmówi przyjęcia mandatu to zaczyna kopać się nie z pszczelarzem ale z Państwem jako takim, to Państwo za pomocą swoich agend oskarża i dąży do ukarania...to nie pszczelarz jest bezpośrednim wrogiem...to Policja jechała drogą, zobaczyła, że ktoś pryska rzepak w środku dnia...to Policja jest be...no ale jak znowu przyjadą? to może lepiej pryskać wieczorem i mieć spokój...No i to oddziaływanie...Zapewniam Cię kolopik, że mandat nałożony w chwili popełnienia czynu jest dożo bardziej skuteczny i pouczający niż kara grzywny w postępowaniu sądowym. Takie postępowanie ciągnie się rok i dłużej...ludzie tworzą swoją często wydumaną listę krzywd,zapominają co tak naprawdę zrobili a po ogłoszeniu wyroku z reguły nie czują się winni a raczej skrzywdzeni, mandat tu i teraz budzi więcej refleksji, wyklucza wątpliwości i zmyślone historie. Dlatego jestem za
Rob pisze:
"kto w porze od świtu do zmierzchu dokonuje oprysku upraw kwitnących.......podlega karze grzywny w kwocie...."....

Się rozpisałem uff...Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 17:10 - pn 
Rob pisze:
Zapewniam Cię kolopik, że mandat nałożony w chwili popełnienia czynu jest dożo bardziej skuteczny i pouczający niż kara grzywny w postępowaniu sądowym. Takie postępowanie ciągnie się rok i dłużej..

Albo się nie rozumiemy albo któryś z nas pewnych rzeczy nie rozumie.
Zapis ustawy nie mówi o karze w postępowaniu sądowym.
Zapis mówi o karze grzywny.
A zapytam Cię czy rozumiesz to, że mandat jest właśnie jedną z kar grzywny ?
I w chwili przyłapania delikwenta tą karą może ukarać Policja a także Inspektor PIORiN-u a ten jest lepszy bo ma dziesięciokrotnie większy zasięg finansowy.
Więc podpowiadam; jak ktoś pryska a jeseście pewni, że robi to z naruszeniem prawa to nie lećcie do sądu czy policji tylko do PIORiN-u. Na okolice i na długo będziecie mieć pozamiatane.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 18:32 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kolopik pisze:
podlega karze grzywny

Cytuj:
2. W przypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.


Oczywiście, że lepiej aby porządek robili inspektorzy PIORIN-u, tylko ja nie pamiętam aby kiedykolwiek kogokolwiek w mojej okolicy ukarali...jest ich zbyt mało i tyle. Teraz sprawa grzywny...Policjant może ukarać grzywną w postaci mandatu tylko wtedy kiedy ustawa tj w tym przypadku Kodeks Wykroczeń (bo do niego odsyła cytowany wyżej pkt 2)tak stanowi. Jest jednak pewien drobiazg, to mianowicie, że policjant może ukarać mandatem tylko wtedy kiedy taka forma kary jest przewidziana w konkretnym artykule, a konkretnie musi być zapis przewidujący karę grzywny w kwocie nie większej niż 500 złotych bo tyle maksymalnie może wypisać "funkcjusz" - więcej tylko Sąd. Dodatkowo w tym punkcie drugim jest wyraźnie napisane :"orzekanie następuje", a orzekać mogą tylko niezawisłe Sądy, nie znajdziesz w naszym przypadku nigdzie ograniczenia kwoty grzywny do 500 zł co w połączeniu z cytatem wyżej jasno wskazuje, że Policja może niestety tylko skierować wniosek o ukaranie do Sądu, nie może wystawić mandatu a szkoda bo jak pisalem wyżej:
Rob pisze:
W przypadku postępowania mandatowego efekt dyscyplinujący jest natychmiastowy przy czym sprawca może oczywiście wybrać drogę postępowania sądowego...ale to diametralnie zmienia sytuację pokrzywdzonego, jeśli delikwent odmówi przyjęcia mandatu to zaczyna kopać się nie z pszczelarzem ale z Państwem jako takim, to Państwo za pomocą swoich agend oskarża i dąży do ukarania...to nie pszczelarz jest bezpośrednim wrogiem...to Policja jechała drogą, zobaczyła, że ktoś pryska rzepak w środku dnia...to Policja jest be...no ale jak znowu przyjadą? to może lepiej pryskać wieczorem i mieć spokój...No i to oddziaływanie.

Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 18:50 - pn 
Rob pisze:
Dodatkowo w tym punkcie drugim jest wyraźnie napisane :"orzekanie następuje", a orzekać mogą tylko niezawisłe Sądy,

I coś mi tu nie gra bo inspektor może i to do 5 000 zł a sądem nie jest.
Sam byłem świadkiem jak inspektor karała grzywną, co prawda niewielką bo i szkoda niewielka.
Nie znam co prawda KW ale czy nie ma tam zapisu mówiącego ogólnie o nie przestrzeganiu prawa ?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 20:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
tutaj macie taką sytuację

http://www.youtube.com/watch?v=1Hv1l2_JWmU

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 20:18 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kolopik pisze:
I coś mi tu nie gra bo inspektor może i to do 5 000 zł a sądem nie jest.

Inspektor PRIORIN działa i karze na podstawie przepisów określających jego zakres obowiązków i uprawnień i pewnie tak jak napisałeś może wystawić do 5000 zł, natomiast policjant działa zgodnie z Ustawą o Policji i na podstawie przepisów do niej przypisanych, w przypadku mandatów może wystawić maks 500 zł lub w przypadku ruchu drogowego przy zbiegu wykroczeń do 1000 zł. Takie jest ograniczenie i już, nic się na to nie poradzi, powyżej tej kwoty może jedynie skierować wniosek do Sądu

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 11 lutego 2013, 21:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Nie ma co mieszać do tego policji bo oni i tak nie od tego prędzej sprawdza czy facet ma prawko i przegląd ciągnika a ze na polu to mogą mu podskoczyć. Kara od razu tak i to wysoka ( 500 zł za pryskanie 200 h rzepaku było by śmieszne) ale naprawa szkód swoja drogą. Tak jak Kolopik pisze widzisz jesteś pewien dzwoń.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 11:30 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
robert-a pisze:
prędzej sprawdza czy facet ma prawko i przegląd ciągnika a ze na polu to mogą mu podskoczyć.

Kiedyś będzie chciał wrócić z pola na własne podwórko :wink: :haha:

robert-a pisze:
Kara od razu tak i to wysoka ( 500 zł za pryskanie 200 h rzepaku było by śmieszne) ale naprawa szkód swoja drogą.

Ukaranie za sam fakt pryskania nie wyklucza roszczenia odszkodowawczego. Nie wiem jak u Was ale u mnie problemem są rolnicy mojego formatu czyli tacy kilkunastohektarowcy to oni potrafią wyjechać z opryskiwaczem w środku dnia i dla nich te 500 to byłaby właściwa nagroda za wiedzę. Posiadacze kilkuset hektarów (przynajmniej w mojej okolicy) pryskają w nocy...wychodzi na to, że wraz ze zwiększającym się stanem posiadania poprawia się stan świadomości. Jeszcze wracając do tej śmieszności, jeśli kara byłaby nieadekwatna do skali czynu to zamiast mandatu można zgodnie z KW kierować sprawę od razu do Sądu. Moim zdaniem im więcej podmiotów może reagować na tego typu nieprawidłowości tym lepiej, to daje większą presję na przestrzeganie przepisów.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 18:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Często by powrócić z pola do gospodarstwa rolnik nie musi wjechać na drogę stąd powszechne są ciągniki tylko do pracy bez ważnych przeglądów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 20:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
kolopik pisze:
I w chwili przyłapania delikwenta tą karą może ukarać Policja a także Inspektor PIORiN-u a ten jest lepszy bo ma dziesięciokrotnie większy zasięg finansowy.
Więc podpowiadam; jak ktoś pryska a jeseście pewni, że robi to z naruszeniem prawa to nie lećcie do sądu czy policji tylko do PIORiN-u. Na okolice i na długo będziecie mieć pozamiatane.
Pozdrawiam.

Czy Policjant lub inspektor wystawi sprawcy wykroczenia mandat karny nie zależy to tylko od ich woli. Tu decydujący głos o tym ma sam sprawca. Organ nakładający grzywnę w formie mandatu karnego ma obowiązek pouczyć sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia takiego mandatu i poucza go, że w takim przypadku sprawa kierowana jest na drogę postępowania sądowego. Tak, że tu nie tak od razu ukarać można mandatem. Mało świadomego tak ale myślącego już gorzej.
Rob pisze:
Jest jednak pewien drobiazg, to mianowicie, że policjant może ukarać mandatem tylko wtedy kiedy taka forma kary jest przewidziana w konkretnym artykule, a konkretnie musi być zapis przewidujący karę grzywny w kwocie nie większej niż 500 złotych bo tyle maksymalnie może wypisać "funkcjusz" -

To nie prawda co piszesz Rob. W kodeksie wykroczeń nie ma nigdzie zapisanej wyższej kwoty grzywny jak 500 zł. Jeżeli są zapisane w niektórych art. kwoty to tylko niższe jak 500. Tak, że policjant lub inny uprawniony organ za większość wykroczeń ma prawo nałożyć mandat karny. Gdy jest zapis "podlega karze grzywny" spokojnie można wystawić mandat a jaki wysoki to decyduje organ nakładający. Nie może przekroczyć zapisanej kwoty. np. za nie zachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia 250 zł i wyższego nie może. Nie może wystawić za wykroczenie jeżeli przepis dopuszcza orzeczenie dodatkowego środka karnego np. zatrzymanie uprawnień do kierowania poj, czy przepis przewiduje nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego. To tyle.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 21:15 - wt 
waldek6530 pisze:
Mało świadomego tak ale myślącego już gorzej.

Mówisz chyba o myślącym inaczej bo normalnie myślący wie co go czeka w sądzie.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 21:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
kolopik pisze:
Mówisz chyba o myślącym inaczej bo normalnie myślący wie co go czeka w sądzie.

A nie do końca tak bo sądy w takich sytuacjach dają nie więcej niż proponował np. policjant lub nawet mniej. Znam wiele takich przypadków. W Polsce sądy są bardzo liberalne. Chodzi im (sędziom ) o to aby sprawa spadła im z wokandy i nie chcą się nadwyrężać. Po co może taki weźmie sobie adwokata albo przedstawi świadków i trzeba ich przesłuchać a tak nie lepiej zastosować dobrowolne poddanie się karze (przed sadem) i sędzia ma sprawę z głowy - a jaki to ma przerób spraw jakie fory u prezesa. A ten sprawca ma tez swoje "ego" i nie dał się ukarać policjantowi czy jakiemuś inspektorowi.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 21:39 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
kolopik pisze:
Mówisz chyba o myślącym inaczej bo normalnie myślący wie co go czeka w sądzie.

A nie do końca tak bo sądy w takich sytuacjach dają nie więcej niż proponował np. policjant lub nawet mniej. Znam wiele takich przypadków. W Polsce sądy są bardzo liberalne. Chodzi im (sędziom ) o to aby sprawa spadła im z wokandy i nie chcą się nadwyrężać. Po co może taki weźmie sobie adwokata albo przedstawi świadków i trzeba ich przesłuchać a tak nie lepiej zastosować dobrowolne poddanie się karze (przed sadem) i sędzia ma sprawę z głowy - a jaki to ma przerób spraw jakie fory u prezesa. A ten sprawca ma tez swoje "ego" i nie dał się ukarać policjantowi czy jakiemuś inspektorowi.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 12 lutego 2013, 21:46 - wt 
waldek6530 pisze:
A nie do końca tak

Ja bym tak stanowczo nie falandyzował. Sąd oprze się na faktach i dowodach a te są niepodważalne. Z oskarżeniem występuje Urzędnik Państwowy jako Instytucja.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 14 lutego 2013, 07:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 listopada 2012, 08:21 - czw
Posty: 117
Lokalizacja: DOLNOŚLĄSKIE
Ule na jakich gospodaruję: DADANTA
PSZCZELARZU PODPISZ PETYCJĘ DO MARSZAŁKA SENATU W SPRAWIE
POPRAWEK DO USTAWY O ŚRODKACH OCHRONY ROŚLIN

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=9275
Koledzy & Koleżanki muśmy uzbierać 1500 podpisów do jutra, nie wystarczy że sami podpiszemy petycje, każdy pszczelarz powinien namawiać swoją rodzinę, kolegę, znajomych na FB lub NK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 14 lutego 2013, 09:47 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
waldek6530 pisze:
To nie prawda co piszesz Rob. W kodeksie wykroczeń nie ma nigdzie zapisanej wyższej kwoty grzywny jak 500 zł.

To prawda i nieprawda jednocześnie, jak to w Polsce, w różnych artykułach są kwoty rzędu 1000 -1500 zł. Policjant może wystawić w zwykłym trybie do 500 zł, ale jest jeszcze taryfikator i pomimo zapisów w KW policjant przy karaniu musi brać pod uwagę kwoty w nim zawarte, a kwoty z KW tylko jeśli taryfikator nie mówi inaczej (np art 141 mówi do 1500 zł grzywny a taryfikator nakazuje wypisać 100 zł). Pisząc to co zacytowałeś miałem między innymi na myśli że:
waldek6530 pisze:
Nie może wystawić za wykroczenie jeżeli przepis dopuszcza orzeczenie dodatkowego środka karnego
być może nie do końca jasno się wyraziłem.
Faktem jest, że łatwiej by nam było gdyby jakikolwiek kodeks lub ustawa przewidywały określone kary za niektóre szkodliwe działania. W tej chwili ktoś może wytruć przez wiedzę wielka pasiekę i Państwo jako takie nie ingeruje, w praktyce daje jedynie możliwość szarpania się prywatnego przed sądami, a jak się z przeproszeniem pies zesra na trawniku i obywatel się poskarży to zgodnie z KW jak właściciel psa odmówi przyjęcia mandatu staje przeciwko niemu obligatoryjnie aparat państwowy w postaci Sądu

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 26 lutego 2013, 12:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
W ostatniej Pasiece jest artykul p.Dariusza Karwana dotyczacy opryskow SOR. Jest tam miedzy innymi propozycja aby informowac gmine o naszej pasiece :"Wysyłamy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru informację o ilości i typu uli, podajemy dokładny adres posesji i prosimy o powiadomienie właścicieli działek rolnych o fakcie stacjonowania pasieki. "
Wtedy pseudorolnik dokonujacy oprys w dzien nie bedzie mogl sie tlumaczyc ze nie wiedzial o naszej pasiece.
Zadawlem wiec pytanie p.Dariuszowi jak powiadomic urzed gminy aby nasze pismo nie polecialo do kosza, czy sa jakies podstawy.
W odpowiedzi otrzymalem (mysle ze wazne dla nas wszystkich) :


Z A W I A D O M I E N I E



dotyczy: zgłoszenia miejsca stacjonowania pasieki pszczelej.



Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U.01.142.1591 tekst jednolity: 13.12.2001 ze zm.) oraz preambuły Dyrektywy 91/414, a ponadto ustawy o ochronie roślin z dnia 18 grudnia 2003 roku (Dz. U.
z 2008 r. nr 133, poz. 849), jak również na mocy Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej (cześć B pkt. 42), a także Wytycznych Polskiego Związku Pszczelarskiego – w części poświęconej zgłaszaniu miejsca stacjonowania pasiek do urzędów AP oraz na mocy przepisów unijnych wynikających z Cross – Complance (cz. II – 2011r.),


zawiadamiam, że w miejscowości …(podaję jaka pasieka, ile uli i jaki typ ula)


Nadmieniam jednocześnie, że komisja do zbadania ewentualnego zatrucia pszczół środkami ochrony roślin, po zgłoszeniu przez pszczelarza takiego incydentu, cyt. (…) „powinna być powołana bez zbędnej zwłoki i zakończyć swoją działalność
do 48 godzin po zgłoszeniu” (…).

Z pszczelarskim pozdrowieniem

……………………….

Wykonano w 2 egz.

Egz. nr 1 – adresat

Egz. nr 2 – nadawca

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 26 lutego 2013, 13:37 - wt 

Rejestracja: 01 stycznia 2013, 13:18 - wt
Posty: 126
Lokalizacja: 0polskie Stary Godków
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
Kolego Trajanus a pszczelarz musi spełniać jakieś kryteria np. należeć do związku pszczelarskiego? być pszczelarzem z papierami...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 26 lutego 2013, 13:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
kazik041, nic na ten temat nie wiem, wydaje mi sie ze nie, bo w naszym kraju nie ma obowiazku nalezenia do zadnego zwiazku i pszczoly posiadac mozna.

umiescilem ten mail gdyz wysylajac takie pismo do urzedu gminy jest szansa ze nie odbijemy sie od sciany.
Jeszcze nie spawdzilem jaka jest tresc w tych dziennikach ustaw na ktore autor powoluje sie pismie.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Opryski
Post: 26 lutego 2013, 13:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Pan Dariusz Karwan napisal mi jeszcze gdzie zglaszac rolnikow dokonujacych opryskow o niewlasciwych porach :
"Jeśli chodzi o drugie pytanie, to najpierw powiadamia Pan policję, a następnie PIORiN lub WIORiN. Są to organy znajdujące się w każdym województwie
i powiecie. Opisałem to również w artykule."

Jak sam zaznaczyl opisal to tez w artykule, tylko ze do mnie prenumerata jeszcze nie doszla i opieralem sie na fragmencie artykułu z internetu.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji