www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php

FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2018, 05:20 - pt
api-inhalacje.pl Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Pszczelarz Roku
Pszczelarz Roku
Awatar użytkownika

Gotowy preparat Apiguard
http://www.vet-animal.pl/produkty/pszcz ... zy-warozy/

Pszczelarz Roku
Pszczelarz Roku
Awatar użytkownika

Zwalczanie warrozy przy pomocy pułapki feromonowej czerwiu pszczelego .
Dennica mullera
http://www.imkerverband-sgap.ch/up/file ... tGross.jpg
W ramie dennicy dopasowanej do powierzchni kondygnacji są dwie siatki :
a/ od spodu siatka drobna o oczkach 0,2 mm / lub takich, by nie przedostała się przez nie warroza /.
b/ siatka górna – dennicowa / by przez oczka siatki nie przeszła pszczoła / .
Schemat stosowania :
a/ W okresie pełnego rozwoju rodziny zabieramy z gniazda wszystkie ramki z pszczołami , czerwiem krytym oraz starszym niż 5-cio dniowy – przenosimy do drugiej kondygnacji / nad kratą odgrodową /
b/Na skraju ramek z czerwiem umieszczamy 2 ramki z pokarmem / pokarm potrzebny dla młodych wylęgających się pszczół , które do 12 dnia życia nie zbierają nektaru / .
c/ W gnieździe zostawiamy matkę , ramki z najmłodszym czerwiem – gniazdo uzupełniamy ramkami z węzą.
d/ Po 24h /przejściu woszczarek na węzę / zamieniamy kratę odgrodową na dennicę mullera .
e/Po odlocie pszczół lotnych z kondygnacji górnej /ych/ zwężamy w dennicy mullera wlotek , by zapobiec ewentualnym rabunkom .
Po tych czynnościach mamy w ulu następującą sytuację :
Gniazdo oddzielone na stałe od miodni dennicą mullera .
W gnieździe - najmłodszy czerw z opiekującymi się nim pszczołami , woszczarki , czerwiąca matka i wszystkie pszczoły lotne .
W miodni – czerw kryty z 80% -wą ilością warrozy pod zasklepem , wygryzające się pszczoły z warrozą i młodzież do 12 dnia życia .
W ciągu następnych 16 dni przekładamy czerw kryty z gniazda do miodni znajdującej się nad dennicą mullera . Oczyszczamy w ten sposób pszczoły znajdujące się w gnieździe z kleszczy , które zchodzą z nich pod zasklepy .
Podczas przekładania krytego czerwiu , sprawdzamy czy w miodni nie zostały odciągnięte mateczniki ratunkowe / niszczymy je / .
Zasada działania dennicy – pułapki Mullera .
Oparta jest na wykorzystaniu instynktu rozrodczego pasożyta . Warroza aby się rozmnażać musi znaleźć odpowiednią komórkę z larwą w odpowiednim wieku . Rozpoznaje ją po wydzielanym przez nią specyficznym zapachu , którego rodzaj zmienia się co pól doby . Najbardziej atrakcyjnym zapachem dla pasożyta , jest zapach 5,5 dniowej larwy – wtedy też nauczyła się wchodzić do takiej a nie innej komórki żywiciela .
W związku z tym że takich larw nad dennicą nie ma , bo wszystkie znajdują się pod gęsta siatką dennicy , a zapach ich jest tak przyciągający , że trudno mu się oprzeć , pasożyty opadają na ekran dolnej siatki z nadzieją dostania się do żywiciela . Instynkt samozachowawczy dorosłej warrozy jest silniejszy nawet od uczucia głodu . Nie mając bezpośredniego kontaktu z pszczołami , trzymana na uwięzi przez określony zapach 5,5 dniowych larw wydobywający się z pod siatki – z nadzieją czeka i w końcu ginie z głodu .

a co z ewentualnym pożytkiem w ciągu tych 16 dni ?

Pszczelarz Roku
Pszczelarz Roku
Awatar użytkownika

filip pisze:
a co z ewentualnym pożytkiem w ciągu tych 16 dni ?

Istnieją dwie wersje : W przypadku skierowania pszczoły lotnej do dolnej kondygnacji , będzie ona sukcesywnie zalewać niezaczerwione ramki nektarem .
Można również / tak jak to stosuję przy hodowli matek przy pomocy cloake - boarda / , od wiosny pszczoły zmusić do korzystania tylko z górnego wlotu nad kratą odgrodową / dolny cały czas zamknięty /. Po przełożeniu czerwiu i odgrodzeniu go od gniazda gęstą siatką dennicy mullera , pszczoła lotna pozostanie w miodni i tam będzie składała nektar . Należy wtedy otworzyć również wlot dolny .

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Włodawa
Witam,
chciałabym zastosować w swojej pasiece oprysk z naparu z piołunu jako profilaktykę przed nosemą.
Czy można do oprysku zamiast miodu dodać cukier?
Czy proporcje 30 g piołunu na 1 litr wody + później 1 kg cukru są dobre?
Polewać pszczoły w uliczkach jak w przypadku stosowania kwasu szczawiowego czy pryskać ramki?
Jaka jest odpowiednia ilość na 1 rodzinę?
Czy warto do tego oprysku dodać jakieś inne zioła?
Z góry dziękuję za rady

Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
przepis naszego guru :lol:
"Profilaktyka , profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka .
Nie pamiętam kiedy ostatni raz moje pszczoły były porażone nosemą . Wystarczy zebrać w dwóch terminach piołun /młody wiosną i stary w okresie przekwitania / . A dalej jak na tym filmie :
https://www.youtube.com/watch?v=wcn9a-HqgC4
50-60 g suszonego , rozdrobnionego ziela piołunu zalać 2 l wody - gotować przez 5 min . Otrzymany wywar odcedzić i pół litra dolać do 8 l miodowej syty / 1:1 - wiosną może być syrop cukrowy / . Otrzymanym roztworem polewamy po uliczkach / ramkach / w ilości około 200ml na jedną rodzinę . Profilaktyka jesienna obejmuje 4 zabiegi , a wiosenna 3 i to wszystko . Można suszony piołun również kupić w sklepach zielarskich .
Ja używam takiej formy :
https://www.youtube.com/watch?v=wcn9a-HqgC4
Działa również na warrozę ."

Awatar użytkownika

Dzięki,
czyli stosuje się po 200 ml na każdą rodzinę 3 razy?
W jakich odstępach czasowych?
Czy polewając taką ilość spora część nie spłynie wprost na dennicę (w moim przypadku osiatkowaną) marnując się?

Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
0ldzia pisze:

Rodzina rodzinie nie równa zwłaszcza teraz, trzeba zachować umiar.Ja stosowałem 3 dni temu tak ok 20-25ml/uliczke. Następnego dnia krótki wgląd pod płótno/folię ,pszczoły wyglądały na zadowolone.

0ldzia pisze:
Dzięki,
W jakich odstępach czasowych?
Czy polewając taką ilość spora część nie spłynie wprost na dennicę (w moim przypadku osiatkowaną) marnując się?

ja stosowałem tak, nie to wkleiłem :thank:

[quote="paraglider"]Leczyć , czy zapobiegać ?
Chcesz mieć zdrowe pszczoły , naucz się prawidłowo walczyć nie tylko z warrozą ale i z obu przypadkami nozemy .
Nie pozwól na rozwój grzybów pasożytniczych w przewodach pokarmowych pszczół , oczyść z nich ich organizm .
Stosuj efektywną profilaktykę .
Piołunem w nozemy [b]
Rozdrobniony , suszony piołun w ilości 50 - 60g / może być świeży / wrzucić do 2 litrów gotującej wody . Gotować przez 15 minut - odstawić do wystygnięcia / lepiej do następnego dnia / . Dokładnie odcedzić i zrobić[b] sytę miodową 1 do 1 . Polewać nią pszczoły około 10 ml na jedna uliczkę pszczół . Pszczoły zlizując nawzajem polewaną sytę miodową z piołunem , oczyszczają równocześnie swój organizm . Nie stosować zamiast miodu - cukru .

Awatar użytkownika

Czy taki napar z piolunu mozna dodac do syropu cukrowego z kwasem szczawiowym, ktorym polewam pszczoly po pierwszym oblocie i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

0ldzia pisze:
Czy taki napar z piolunu mozna dodac do syropu cukrowego z kwasem szczawiowym, ktorym polewam pszczoly po pierwszym oblocie i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

też się nad tym zastanawiałem :lol:

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2D + Wl
Preparat KAS-81 (KAC-81) stosuję od dwóch lat, ale do zakarmiania zimowego. Efekt jak mi się wydaje jest rewelacyjny, przy 10 rodzinach nie zanotowałem przez te dwie zimy ani jednego spadku rodziny.
Wątpię jednak aby taka szczątkowa ilość jak jednorazowa dawka 10 ml na uliczkę odniosła jakiś pozytywny skutek. Pszczelarze rosyjscy, od których ta procedura pochodzi, zalecają do leczenia w sezonie podawać podawać 0,5 l na rodzinę.
Trudni mi też zgodzić się z twierdzeniem, jakoby nie można było stosować preparatu w syropie z cukru.
W najbliższych dniach będę miał dostęp do mikroskopu i przeprowadzę badanie kilku rodzin pod kątem nosemy.
Sam bardzo jestem ciekaw wyników.

Nowo zarejestrowani użytkownicy

Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
JM czy możesz podpowiedzieć początkującemu pszczelarzowi gdzie można kupić KAS-81, szukałem w internecie i tylko zagraniczne strony.
Czy jest dostępny w PL.
Pozdraiwam
AP

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łask
JM pisze:
Preparat KAS-81 (KAC-81) stosuję od dwóch lat, ale do zakarmiania zimowego. Efekt jak mi się wydaje jest rewelacyjny, przy 10 rodzinach nie zanotowałem przez te dwie zimy ani jednego spadku rodziny.
W najbliższych dniach będę miał dostęp do mikroskopu i przeprowadzę badanie kilku rodzin pod kątem nosemy.
Sam bardzo jestem ciekaw wyników.

JM czy udało Ci się sprawdzić?

pozdrawiam
D.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2D + Wl
DarekD pisze:
JM czy udało Ci się sprawdzić?
pozdrawiam
D.

Niestety w ferworze przedświątecznej gorączki zapomniałem o temacie tym bardziej, że pszczoły mają się jak mi się wydaje dobrze.
Ale mikroskop mam i postaram się te badania poczynić.

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łask
O.K. :wink:
pozdrawiam
D.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.