FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Bluszcz pospolity
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=54&t=14500
Strona 1 z 1

Autor:  wiesiek33 [ 10 stycznia 2015, 20:22 - sob ]
Tytuł:  Bluszcz pospolity

W związku że jak do tej pory nikt nie stosował i nikt nic nie wie a od 2012 r. przybyło wielu forumowiczów więc pozwolę sobie odświeżyć temat.

W poszukiwaniu naturalnych środków w zwalczaniu warrozy,znalazłem to : Bluszcz pospolity który jest rośliną trującą , leczniczą , a jednocześnie miododajną i pyłkodajną

. Czy ktoś z kolegów stosował w walce z warozą ? Wszystko wskazuje na to że może być bardzo skuteczna w walce z pasożytem.

Cechy fitochemiczne

Cała roślina zawiera kwaśne saponiny trójterpenowe (głównie hederageninę, α-hederynę i hederakozyd C[23]), szczególnie liczne w owocach, które wyróżniają się także wysoką zawartością lipidów (32%). W liściach obecne są m.in. niewielkie ilości alkaloidu emetyny, 5-8% saponin kwasu oleanolowego i hederasapononin (hederagenina i bojgenina), flawonoidów (np. rutyna), fenoli (poliacetyleny, falkarinol, falkarinon), garbników, kwasów organicznych (kawowy, chlorogenowy, mrówkowy), cholesterolu, żywic, olejku eterycznego i skopoliny[24][25][26]. Stężenie saponin w liściach wynosi 5%, przy czym najwięcej jest α-hederyny oraz hederakozydu B i C (hederasaponin B i C)[27]. α-hederyna o największej spośród nich aktywności farmakologicznej powstaje z hederasaponiny C po enzymatycznym odszczepieniu dwóch cząsteczek glukozy[17]. Udział składników mineralnych w 100 g suchej masy liści jest następujący: N = 0,80 g, P = 0,031 g, K = 0,77 g, Mg = 0,31 g[5]. Roślina ma smak gorzki, mdły i nieprzyjemny[28].
Działanie
Wyciągi stosowane były w lecznictwie ludowym jako środek wykrztuśny przy nieżytach górnych dróg oddechowych, żółciopędny, przeciwgośćcowy i przeciwzapalny[24], kora stosowana była w leczeniu kiły[62]. W kilku badaniach potwierdzono skuteczność leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli[26]. Współcześnie wyciągi wciąż stosowane ze względu na właściwości wykrztuśne, przeciwskurczowe i antygrzybiczne w lekach wykrztuśnych[63]. Mechanizm działania spazmolitycznego (rozkurczowego), zmniejszanie skurczu mięśni gładkich i rozszerzanie oskrzeli oraz działanie antybakteryjne (co jest zasługą saponin triterpenowych) poznany i dowiedziony jest jako skuteczny w badaniach biologicznych i biofizycznych[23]. Wyciągi wykazują obiecujące działanie przeciwgrzybicze na Candida albicans i przeciwpasożytnicze. Właściwości wykrztuśne saponin tłumaczone są bezpośrednim pobudzaniem nerwu błędnego w żołądku[26]. Pobudzają krwawienia miesięczne u kobiet i wykazują słabe właściwości antymitotyczne, a nawet przeciwnowotworowe. Zewnętrznie stosuje się na miejsca bolesne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, [*w mieszankach z wrotyczem, piołunem i liśćmi orzecha włoskiego przeciw wszawicy i świerzbowi.] Liście bluszczu używane są także w mieszankach ziołowych do przygotowywania naparów stosowanych w postaci okładów przy zapaleniu tkanki łącznej lub skóry, trądziku, wyprysku, pokrzywce i odmrożeniach[27]. Hederyna ma także działanie nasercowe i uspokajające[62]. Sok ze świeżych pędów służy do wyrobu preparatów homeopatycznych[62]. Wyciągi z bluszczu stosowane są zewnętrznie pomocniczo przy gośćcu stawowym[6
Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Bluszcz_pospolity

_________________
Wiesiek33
https://plus.google.com/photos/11578688 ... banner=pwa

Autor:  KNIEJA [ 11 stycznia 2015, 00:07 - ndz ]
Tytuł:  Re: Bluszcz pospolity

Co wspólnego mają moje barcie (link) do twojego tematu

Autor:  wiesiek33 [ 11 stycznia 2015, 00:20 - ndz ]
Tytuł:  Re: Bluszcz pospolity

KNIEJA pisze:
Co wspólnego mają moje barcie (link) do twojego tematu
Nie rozumiem o co chodzi. Proszę jaśniej,jeżeli to miał być link to nie działa.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/