www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php

FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 13 grudnia 2018, 12:19 - czw
api-inhalacje.pl Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: TYMOL

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
Na stronie Łysonia jest TYMOL – napisali, aby wsypać do uniwersalnego uwalniacza czy dozownik do kwasu mrówkowego i octowego z jego strony będzie dobry ?

https://lyson.com.pl/srodkidomycia/52-Dozownik-do-kwasu-mrowkowego-i-octowegox-2059766001361.html

Dzięki za odpowiedź.

Tytuł: Re: TYMOL
Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
Poniżej w tej samej cenie masz 250g:
http://www.magicznyogrod.pl/zielarnia/zwiazki-pochodzenia-naturalnego/tymol.html

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Podpinam się pod pytanie: co to za uniwersalny uwalniacz? To ma w tym odparować czy jak apiguard na być wyniesione?

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Położyłem na próbę apiguard do jednej rodziny, w której mam b.duzo warrozy. Niestety efekt po dwóch dniach słaby. Spadło mniej niż 100 szt na razie. W drugiej gdzie odpaliłem apiwarol ok. 1000 szt. W obydwu za pierwszym dymieniem spadło po ok. 2 tyś. Wychodzi na to, że apiwarol jest znacznie skuteczniejszy. Ma jednak dużą wadę. Zalecane dymienie 4x4 jest mało skuteczne. Stara warroza, która wyszła z komórki nie czeka tak jak młoda kilka dni i od razu wchodzi pod larwy. Sprawdziłem świeżo zasklepiony czerw w trzecim dniu po pierwszym dymieniu i znalazłem sporo warrozy.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant 2x1/2+1/2,Wlkp 1+3x1/2
GrzeSt pisze:
Położyłem na próbę apiguard do jednej rodziny, w której mam b.duzo warrozy. Niestety efekt po dwóch dniach słaby. Spadło mniej niż 100 szt na razie. W drugiej gdzie odpaliłem apiwarol ok. 1000 szt. W obydwu za pierwszym dymieniem spadło po ok. 2 tyś. Wychodzi na to, że apiwarol jest znacznie skuteczniejszy. Ma jednak dużą wadę. Zalecane dymienie 4x4 jest mało skuteczne. Stara warroza, która wyszła z komórki nie czeka tak jak młoda kilka dni i od razu wchodzi pod larwy. Sprawdziłem świeżo zasklepiony czerw w trzecim dniu po pierwszym dymieniu i znalazłem sporo warrozy.

Apiguard nie ma działać jak siekiera nie wiem jakie masz co do niego oczekiwania to lek o długotrwałym działaniu, już kiedyś o nim sporo pisałem na forum poszukaj w moich postach, radze uważać ze stosowaniem apiguardu.

Pozdrawiam-Sebastian

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Apiguard kładziesz jedną tackę na ramkach gniazdowych. Następnie po określonym terminie dostawiasz drugą tackę. Pszczoły muszą (z tego co pamiętam) wszystko z tych tacek wynieść. Dopiero gdzieś po miesiącu (piszę z pamięci bo nie pamiętam ile mają w ulu stać obie tacki) masz spodziewane efekty.

Oby tak było, bo na razie słabo się sypie.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: Dadant 2x1/2+1/2,Wlkp 1+3x1/2
GrzeSt pisze:
Oby tak było, bo na razie słabo się sypie.

tylko kolega na górze zapomniał dopisać że:

Wiosną tymolu raczej się nie powinno stosować ze względu na to że w tym okresie pożądane jest spore czerwienie matek na młodą pszczołę a tymol może ograniczyć a nawet przerwać czerwienie matek.
Poza tym zapach tymolu utrzymuje się długo,producenci piszą na opakowaniach że ekologiczny i w miodzie nie czuć ale nie byłbym taki pewny.
Wiosenne temperatury nie są stałe a więc odparowanie tymolu również nie jest efektywne ze względu na skaczące temperatury,przecież minimum to 15 stopni.
Można stosować po ostatnim miodobraniu zamiast 5x4 apiwarolu kiedy zwykle jest ciepło a efektywność tymolu jest duża.
Z doświadczenia wiem że działanie w przypadku stosowania np apiguardu rozciąga się w czasie ale zostaje sporo pasożyta i poprawiałem apiwarolem.
Na jesieni nie ma sensu stosować bo czasem jest ciepło a czasem nie w Polsce jest ogólnie problem z stosowaniem tymolu ze względu na temperatury bo tak naprawdę kiedy jest w lecie 30 ileś stopni to jego działanie jest efektywne ale lato a jesień to już inna bajka.
Stosuje sie 2 tacki żelu.
Przy jego stosowaniu trzeba polepszyć wentylację i to na maksa w powałkach,i powoli zaczynać od małej dawki żeby przyzwyczaić pszczoły.
Powierzchnia parowania nie może być większa niż bodajże 10cmx10cm.
Dawniej stosowano paski nasączone tymolem ale one były nieefektywne,dochodziło do zamierania czerwiu itd.
Podczas dozowania leku nie wolno karmić pszczół,czasem 1 dawka schodzi szybko potem trzeba czekać i dawać 2 a z kolei 2 schodzi wolno, niestety czasem z żelu robi sie gumna i pszczoły tego nie roznoszą, trzeba to rozsmarować na ramkach.
Tymol może powodować rabunki z sporym prawdopodobieństwem na terenach o sporym pszepszczeleniu i nie tylko.
Polecam stosować tymol ale z rozwagą bo nie jest on idealny jeżeli chodzi o ilość osypanego pasożyta i ma też swoje wady które mogą się okazać gorsze niż zalety.

Przed stosowaniem takiego leku bo jak widzisz nie jest bezpieczny i wymaga wiedzy należy przeczytać o nim na stronie producenta obowiązkowo bo się można pozbyć pszczół.

Pozdrawiam-Sebastian

Może ten apiguard nie jest taki zły. Codziennie czyściłem dennice i codziennie coś tam tej warrozy się sypało. Może i trafiłem w sprzyjającą temperaturę. Matka o dziwo nie przestała czerwić jak uprzedzano. Tylko ten zapach koło ula... . Ciekawe czy do wiosny wywietrzeje?

Ule na jakich gospodaruję: WL WL3/4
Wie ktoś może gdzie można kupic tymol w normalnej cenie ?
To jest 150-200 za kg.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.