FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 07:22 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 grudnia 2019, 18:55 - sob 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 676
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
Założyłem ten temat, aby dowiedzieć się czy jest sens używania ozonatora do dezynfekcji. .Kupiłem na "alii expresie" generator ozonu o wydajności 21 g/h i pomyślałem, że skoro ozon służy do likwidowania wirusów, grzybów, bakterii i służy do utrzymania "czystości mikrobiologicznej" to warto spróbować go wykorzystać do dezynfekcji sprzętu pszczelarskiego. Wiosną mam zamiar wypróbować ozonator na co najmniej dwudziestu ramkach z suszem i około 10-ciu pustych korpusach. Zacznę obserwować zachowanie się pszczół na ramkach ozonowanych i nieozonowanych. Zobaczę również jak ozon wpływa na likwidacje motylicy ( do tej pory siarkowałem) Ale może jakiś pszczelarz już to robi i podzieli się informacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2019, 19:20 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2456
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
lucjan49 pisze:
Założyłem ten temat, aby dowiedzieć się czy jest sens używania ozonatora do dezynfekcji. .Kupiłem na "alii expresie" generator ozonu o wydajności 21 g/h i pomyślałem, że skoro ozon służy do likwidowania wirusów, grzybów, bakterii i służy do utrzymania "czystości mikrobiologicznej" to warto spróbować go wykorzystać do dezynfekcji sprzętu pszczelarskiego. Wiosną mam zamiar wypróbować ozonator na co najmniej dwudziestu ramkach z suszem i około 10-ciu pustych korpusach. Zacznę obserwować zachowanie się pszczół na ramkach ozonowanych i nieozonowanych. Zobaczę również jak ozon wpływa na likwidacje motylicy ( do tej pory siarkowałem) Ale może jakiś pszczelarz już to robi i podzieli się informacją.


Idzia, coś robi z ozonatorem chyba, może podpowie.
Ale jak ozonator to dobrej klasy, miałem kiedyś nawet drogi, ale nie spełniał moich oczekiwań :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2019, 23:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Trzeci rok już ozonuję. Jestem zadowolona, ale nie mogę powiedzieć czy giną bakterie i grzyby. Po prostu pszczoły mi nie chorują. Czy ma w tym udział ozonowanie, nie wiem. Motylicy nie mam bo wymieniam w sezonie wszystkie ramki gniazdowe,( sama robię węzę na swoich walcach ,grubą, z własnego wosku) a magazynuję tylko nie czerwione ramki i kilkanaście po kilka komórek przeczerwione 1 raz. Tej zimy kupuję mikroskop biolar i osprzęt do niego i dopiero coś będę mogła powiedzieć, na ten temat bakterii, grzybów i może wirusów. Na razie jednak nie będę miała osprzętu by zrobić i pochwalić się zdjęciami. To następny mój cel będzie. Chyba po tym sezonie pasiecznym, jak będzie dobry, a może wcześniej się uda. :wink: Pożyjemy .... . Wtedy będzie można porównać ramkę ozonowaną z taką nie ozonowaną. Starą, nową itd.
Jeśli to komuś podpowie, to pszczoły o wiele szybciej biorą się za zagospodarowanie ramki ozonowanej niż nieobrobionej. Nawet jak jest stara zaraz ją czerwią, od deski do deski. Ja uważam, że one różnicę widzą. Czy my zobaczymy, pod mikroskopem... wrócimy do tego jak coś się dowiem.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 grudnia 2019, 18:09 - ndz 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 676
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
[quote="idzia12"]Trzeci rok już ozonuję. Jestem zadowolona, ale nie mogę powiedzieć czy giną bakterie i grzyby. Po prostu pszczoły mi nie chorują. Dziękuję, takiej odpowiedzi oczekiwałem. Z mikroskopem dam sobie spokój, poczekam na Twoje opinie. Ramki od początku sezonu będę testował (susz ozonowany i nie ozonowany) i obsiadanie pszczół na plastrach. Jakiej mocy Posiadasz ozonator? Dzięki za odpowiedz i otuchę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2019, 00:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Mam Typ ZY-K14 GEN 2, wydajność ozonu 12-14g/h
Ja robię jesienią trzy dni pod rząd, po pół godziny i przed poddaniem wiosną 1 raz.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji