FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 11:56 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 347 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 października 2012, 22:29 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
W linku nie ma składu preparatu więc podaje na tacy :wink: . znowu jody :wink:

Betadine (płyn) - Povidinum iodinatum
Skład
1 ml roztworu zawiera 100 mg roztworu dezynfekującego jodowinylopirolidonu, (co jest równoważne 10 mg aktywnego jodu jako środka odkażającego) oraz substancje pomocnicze: glicerol, nonoksynol, bezwodny kwas cytrynowy, bezwodny ortofosforan dwusodowy, wodorotlenek sodowy, wodę oczyszczoną.
Działanie

Bakteriobójcze, grzybobójcze, selektywnie wirusobójcze i przeciwpierwotniakowe.
Wskazania

Do dezynfekcji skóry i błon śluzowych, aseptycznego zaopatrzenia ran, leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych.


a tutaj wyjasnienie ;
Jodopowidon (ATC S 01 AX 18) – rozpuszczalny w wodzie kompleks jodu z poliwinylopirolidonem (PVP), o stężeniu od 9,0% do 12,0% jodu. Jest używany jako środek dezynfekcyjny i antyseptyczny o szerokim spektrum działania – ma działanie bakteriobójcze (głównie gronkowce, paciorkowce jak również prątki) oraz przeciwpierwotniakowe,

jodopowidon jest dobrze rozpuszczalny również w etanolu, izopropanolu i w glicerynie. Użycie roztworu etanolowego lub w 2-propanolu potęguje jego działanie odkażające i przeciwbakteryjne. Traci się jednak jedną z zalet roztworu wodnego – roztwór jest znacznie bardziej nieprzyjemny w aplikacji, ponieważ "szczypie".przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.
Stosowany jest w postaci płynu, maści i aerozolu.

Jego wadą jest barwienie skóry na brązowo, dosyć trudno się pozbyć takich plam. Ze skóry schodzi w ciągu tygodnia wraz z naskórkiem. Trwale brudzi również ubrania, również kiedy jest ścierany ze skóry

Gdyby ktoś chciał zgłębiać dalszą wiedze to informacje pochodzą z tej strony
http://www.naukowy.pl/encyklopedia/Jodopowidon

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 17 października 2012, 23:57 - śr 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
A na stronie Sabarda cisza - ostatni wpis w marcu br.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 18 października 2012, 00:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
może warroza zwyciężyła z rapicidem

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 października 2012, 21:56 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Sparzył się pewnie raz i zanim to odkręcił minął pewnie rok ,albo i więcej i to nie przez warroze . Czytam te jego stronę widać ,że masa kombinacji gliniak ,ule z jednej strony pomalowane na ciemno z drugiej na biało ,obracanie uli ,dezynfekcja rapcid,mierzenie temp. w ulu ,rozkłębiania pszczół w czasie zimowli ,rysunki podglądowe do tego dochodzą wywózki na rzepak ,opryski no i ogólnie widać ,że dużo przeszedł ,kilka jest istotnych informacji,ale do końca nie jest w stanie tego zbadać bo idzie złym tropem. :mrgreen:

Rozkłębianie nie ma związku z sylwestrowym szaleństwem ,rozkłębianie ma związek z przepełnieniem jelita u pszczół( zły pokarm ,co tam u niego mogło sie stać jak zazimował na 2 korpusach pszczoły na inwercie? Pewnie wszystkie na dennicy i to juz w poczatkiem stycznia) całkiem możliwe ,że geny tez odgrywają rolę ,jeszcze 15 lat temu całkiem inaczej krainka uwiązywała kłęby zimowała prawie tak jak środkowoeuropejska w zwartym kłębie,a dzisiaj już tak nie zimuje i dlatego dzisiejsze pszczoły czują sie zagrożone podczas zimowli (wystarczy ,że przysypie wylotek śniegiem przyświeci słońce i w godzinę pszczoły na dennicy).
Dlatego te wszystkie kombinacje bo z tego nie idzie tak później łatwo wyjść, On juz jest blisko lub sobie z tym dał radę i teraz jest OK i nie trzeba juz testować ,nawet rapcid pewnie poszedł już w odstawkę.
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 28 grudnia 2012, 22:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak słysze o tym że coś nie powinno być stosowane bo pozostawia pozostałości w miodzie itd to mnie skręca.
Do żywności zakłady - ludzie dają wszystko co się da , albo co się nawet nie da a my tu dyskutujemy o tym czy coś zostaje w miodzie czy nie.
Jeśli jemy kilogramy mięs z setką różnych dziwnych dodatków , sterydów , hormonów, antybiotyków to wtedy jest dobrze.
A tu nie wolno i już.

Pola są pryskane nawożone, powietrze skażone a my tu chcemy być świeci.
Bez ciężkiej chemii nie ma nic i nic nie będzie , nie będzie też pszczelarstwa.
Takie moje zdanie niestety .

Wielu pszczelarzy twierdzi że silne rodziny , bez warrozy słabną w oczach na jesieni w pobliżu dużych upraw kukurydzy i zastosowanie rapicidu daje im kopa łatwo to stwierdzić dając do kilkunastu rodzin rapicid a do kilkunastu nie dawać . I co mam nie dawać ? i patrzeć jak słabną umierają na moich oczach ? W imię czego ? Świętości bycia z powołania pszczelarzem ekologicznym ? A może ja kocham pszczoły i chcę je mieć a nie chcę być święty i jeśli trzeba je będzie spryskać Rundapem by przeżyły i się rozwijały to je spryskam ! Dlaczego bo pszczoły kocham! A jak się coś kocha to nie chce się patrzeć jak umierają.

Owszem może są inne metody , może mam mało wiedzy doświadczenia ale każdy ma swoją drogę..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 24 czerwca 2013, 08:08 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
I jak tam efekty używania Rapicidu? Lepiej przezimowały pszczoły? Choroby zniknęły?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 sierpnia 2013, 22:05 - pn 

Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 10:53 - sob
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam , w tym roku zakupiłem Rapicid chciałbym go zastosować do moich uli w związku z tym czy potrafi ktoś mi udzielić informacji kiedy było by go najlepiej użyć z tego co przestudiowałem należy wykonać oprysk po całych ramkach 2 razy dziennie przez 3 dni . czy to nie za duża dawka dla pszczół z góry wielki dzięki . Mietek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 sierpnia 2013, 00:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
mietek pisze:
wykonać oprysk po całych ramkach 2 razy dziennie przez 3 dni . czy to nie za duża dawka dla pszczół z góry wielki dzięki

jak żeś ty ten filmik oglądał po jakich ramkach ty chcesz pryskać oprysk się robi na folie a nie ramki obejrzyj uważnie film jest w temacie wyżej http://www.youtube.com/watch?v=u13mhzmUhGA
obejrzyj to uważnie
http://pszczelarz.c0.pl/index.php?optio ... &Itemid=80
to tez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 sierpnia 2013, 22:08 - wt 

Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 10:53 - sob
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
wydaje mi się że film oglądałem dość dokładnie już w 2,45 minucie padają słowa "pryskam pszczoły" zaś w 4 minucie " rapicid w ogóle nie szkodzi pszczołą jeśli się je nie zaleje" z kolei 7,55 minucie " raczej staram się unikać opryskiwania teraz pszczół " to są cytaty właśnie z tego filmu i jak to zrozumieć kto tu dokładnie nie ogląda i słucha?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 sierpnia 2013, 22:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
mietek pisze:
wydaje mi się że film oglądałem dość dokładnie już w 2,45 minucie padają słowa "pryskam pszczoły" zaś w 4 minucie " rapicid w ogóle nie szkodzi pszczołą jeśli się je nie zaleje" z kolei 7,55 minucie " raczej staram się unikać opryskiwania teraz pszczół " to są cytaty właśnie z tego filmu i jak to zrozumieć kto tu dokładnie nie ogląda i słucha?

a widziałeś po czym pryska po ramkach czy folii ?????????????????? wiec zrób jak na filmie i jest ok ! nie pryskaj po pszczołach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 sierpnia 2013, 22:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
skorpion, pryskał po folii w połowie października (zimno było). Wg tego co zostało powiedziane w filmiku instruktażowym w obecnej chwili jest to obojętne po czym by pryskał. Inną kwestią jest, że cała robota pójdzie na marne, bo aktualnie obecny jest zasklepiony czerw, ale każdy robi jak uważa... tylko potem będą opinie o braku skuteczności zabiegu

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 sierpnia 2013, 23:06 - wt 

Rejestracja: 10 sierpnia 2013, 10:53 - sob
Posty: 7
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
oprysk był robiony w październiku to fakt ,teraz mamy sierpień chciałbym zastosować rapicid dlatego pytałem jak to najlepiej zrobić i kiedy zacząć go stosować jeżeli tylko na folię to tak to uczynię


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 sierpnia 2013, 00:02 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Pszczół nie wolno niczym polewać.
Nawet jak zdejmujemy rójkę.

Pozdrawiam,
polbart

Pan Bóg nie stworzył pszczoły aby pływały, stworzył je aby latały.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 sierpnia 2013, 02:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Sol Bąk pisze:
skorpion, pryskał po folii w połowie października (zimno było). Wg tego co zostało powiedziane w filmiku instruktażowym w obecnej chwili jest to obojętne po czym by pryskał. Inną kwestią jest, że cała robota pójdzie na marne, bo aktualnie obecny jest zasklepiony czerw, ale każdy robi jak uważa... tylko potem będą opinie o braku skuteczności zabiegu
to weź popryskaj rapicidem po pszczołach i zobacz co będzie one maja go zlizać i przenieść w sobie i podzielić się z siostrami maja się dezynfekować od wewnątrz ! weź zrób roztwór 2 % i kapnij na pszczole i zobacz efekt ma się pryskać po folii a nie po pszczołach od co !!!! widzę ze nie dociera do ciebie jak działa rapicid a zabieg na folii jest ok i działa tak jak powinien ! !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 sierpnia 2013, 02:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
mietek pisze:
oprysk był robiony w październiku to fakt ,teraz mamy sierpień chciałbym zastosować rapicid dlatego pytałem jak to najlepiej zrobić i kiedy zacząć go stosować jeżeli tylko na folię to tak to uczynię

jedyne co się zmienia teraz to czas pryśnięcia w filmie podał w sekundach oraz mniej więcej ilość cieczy na folii pryskaj na folie a nie na pszczoły !!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 sierpnia 2013, 07:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
skorpion, ja sam wolę sprawdzić skuteczność rapicidu w cieście cukrowym na wiosnę ;)
ale faktem jest, że nie było wyraźnie zaznaczone w filmiku czy wolno czy też nie wolno po pszczołach pryskać, natomiast nacisk położony został na "nie szkodzi nawet przy 10-krotnym przedawkowaniu".
polbart, zgadzam się w zupełności :)
zastanawia mnie jedynie fakt sposobu stosowania BeeVitalu i pochodnych w bezpośrednim kontakcie z pszczołą celem wymuszenia natychmiastowego oczyszczenia się z warrozy. Tam stężenie kwasów jest wyższe niż w roztworze rapicidu. Czy lepiej tego nie stosować?

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 listopada 2013, 21:19 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
polbart pisze:
Pszczół nie wolno niczym polewać.
Nawet jak zdejmujemy rójkę.

Pozdrawiam,
polbart

Pan Bóg nie stworzył pszczoły aby pływały, stworzył je aby latały.


Odnalazłem ten post i teraz się zapytowywuję,- czy jak teraz prawie wszyscy są na etapie polewania i opryskiwania różnymi specyfikami pszczółek - to jest to dobre czy złe - bo teraz to już ciemny jestem i ciemność widzę.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 11:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
Wydaje mi się, że jeśli miałbym wybrać polewanie (z umiarem) lub nakłuwanie pszczół (przez warrozę) to chyba jednak wybrałbym polewanie :)

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 12:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Marek_LB pisze:
A na stronie Sabarda cisza - ostatni wpis w marcu br.
Szkoda człowieka chciał dobrze ale się zabrał do tego zle i teraz wszyscy jada po nim ale cóż jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził. Chciał za wszelka cenę pomóc ludziom i ta cenę właśnie płaci smutne. Możemy skorzystać czyli wyciągnąć wnioski a jak znajdziemy coś pożytecznego wykorzystać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 13:14 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To dobrze , że nikt pierdół nie pisze .Większość pszczelarzy dowiedziało się o cieście z Rapicidem w połowie 2013 roku ,więc jeżeli podali ciasto jesienią to na wnioski poczekamy do wiosny . Gdyby osypały się rodziny już byśmy usłyszeli .
Czekam na wiosenne badania pod kontem skuteczności na Nosemozę Ceranę .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 14:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
stolarzgrzegorz pisze:
Czekam na wiosenne badania pod kontem skuteczności na Nosemozę Ceranę

A masz jNosemę Cerana stwierdzona(potwierdzoną) w pasiecę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 14:40 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie . W prostym badaniu mikroskopowym tego nie stwierdzisz , ale w wiosennym badaniu osypu miałem średnie porażenie Nosemozą ( oby Apis ) w 8 rodzinach na 50 badanych . Większość rodzin ( z tej ósemki ) w sezonie 2013 rozwijało się i poszło do zimowli w normalnej kondycji , ale jedna w październiku gasła w oczach .
Podawałem ciasto w 10 -u rodzinach ( dwie pasieki , rodziny zdrowe , podejrzane i 4 z tych u których wiosną stwierdziłem Nosemę ) , więc wiosną coś będę mógł napisać .
Nosemoza o której wspominam była tylko w rodzinach założonych w 2012 roku z matkami Viktoria od Łysonia nabytymi w ramach refundacji .Może to przypadek .
Teraz matki z własnej hodowli , choć reproduktorki ,wiadomo z daleka .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 14:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Atak z innej beczki czy jod jest szkodliwy dla pszczół ? czy obojętny? czy potrzebny?Jak wygląda hodowla pszczół nad morzem gdzie go dużo ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 15:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
stolarzgrzegorz pisze:
ale w wiosennym badaniu osypu miałem średnie porażenie Nosemozą ( oby Apis ) w 8 rodzinach na 50 badanych.


Sam to badałeś?? Jaką procedurą? Bo co publikacja to inaczej próbę Kirkoffa opisują

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 15:26 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Badanie przeprowadzamy w naszym kole .Dwie osoby dysponują sprzętem i mają odpowiednie kwalifikacje .
Wygląda to następująco :
rozcierasz 20 pszczół z osypu w 1 cm3
kropla " preparatu " na szkiełko i pod mikroskop
liczona jest liczba sporów w polu widzenia
Jest tabela z której wynika stopień porażenia .
Spory są widoczne jako małe " bananki ". Podobno osoba z dużym doświadczeniem w tym badaniu może rozróżnić Apis od Cerany . Usłyszałem to od dr Bąk . Różnica polega na różnym opalizowaniu zewnętrznej powłoki . Nie do zaobserwowania dla daltonistów ( podobno 2/3 populacji męskiej ma taką przypadłość ).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 19:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
mendalinho pisze:
A masz jNosemę Cerana stwierdzona(potwierdzoną) w pasiecę?

stolarzgrzegorz pisze:
Nie

stolarzgrzegorz pisze:
Czekam na wiosenne badania pod kontem skuteczności na Nosemozę Ceranę .

To na co TY na dobra sprawę zastosowałeś ciasto z Rpicydem, bo na średnie porażenie nosema apis wystarczy ścieśnić gniazdo i podkarmić ciepłym syropem z czosnkiem.Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 20:03 - pn 
stolarzgrzegorz pisze:
W prostym badaniu mikroskopowym tego nie stwierdzisz , ale w wiosennym badaniu osypu miałem średnie porażenie Nosemozą ( oby Apis )

Stwierdzisz :wink: w bardzo prosty sposób
tylko żywą pszczołę trzeba delikatnie rozerwać
jeżeli ma przewód pokarmowy biały to jest chora jak różowy to zdrowa


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 20:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
BoCiAnK pisze:
jeżeli ma przewód pokarmowy biały to jest chora jak różowy to zdrowa
Jedna na ul , na pasiekę ? kiedy najlepiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 21:21 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mendalinho pisze:
To na co TY na dobra sprawę zastosowałeś ciasto z Rpicydem,

na odciski :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 16 grudnia 2013, 21:48 - pn 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
stolarzgrzegorz pisze:
W prostym badaniu mikroskopowym tego nie stwierdzisz , ale w wiosennym badaniu osypu miałem średnie porażenie Nosemozą ( oby Apis )

Stwierdzisz :wink: w bardzo prosty sposób
tylko żywą pszczołę trzeba delikatnie rozerwać
jeżeli ma przewód pokarmowy biały to jest chora jak różowy to zdrowa

W celu rozróżnienia N. cerane od N. apis
Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt zaleca łańcuchową reakcję polimerazy
Opisz i opatentuj Swoją metodę będziesz bogatym człowiekiem
http://www.vetpol.org.pl/www_old/ZW2010 ... 0%2002.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 17 grudnia 2013, 00:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
stolarzgrzegorz pisze:
mendalinho pisze:
To na co TY na dobra sprawę zastosowałeś ciasto z Rpicydem,

na odciski :lol:

Piękna sprawa Grzesiu.Oby do wiosny.Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 17 grudnia 2013, 19:15 - wt 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mendalinho pisze:
Piękna sprawa Grzesiu

Dla jednych Grzesiu dla innych pan Grzegorz , ale o kulturze to w innej części Forum .
Ciasto z rapicidem o proporcjach 5kg cukru ,1 kg miodu , 12 cm3 rapicidu + woda jest dedykowane do walki z Varozą .
Pomysłodawca opisał tą metodę na swojej stronie internetowej
http://www.pszczelarz.c0.pl/index.php?o ... &Itemid=80
oraz nakręcił film , w którym opowiedział i pokazał .
Nikogo z Nas nie zmusza , nie namawia lecz zwyczajnie informuje o swoich doświadczeniach w stosowaniu rapicidu . Poświęcił swój czas , pieniądze , ZDROWIE i darmo podzielił się swoją wiedzą w tym temacie .
Prosi tych , którzy próbują tego ciasta w leczeniu pszczół , by podzielili się swoimi spostrzeżeniami .
Jeżeli Masz pytania to kieruj do Niego .
Często nasze dyskusje przypominają ubolewania na temat malejącej liczby urodzin dzieci w Polsce , prowadzonej przez księży i bezdzietnego prezesa pewnej partii .
Jak pisałem na wnioski musimy poczekać . Wiosną 2014 będę kontrolował porażenie Nosemozą , porażenie Varozą , to jesień a w zasadzie wiosna 2015 ( jeżeli rapicid nie będzie skuteczny to rodziny kontrolne się osypią ).
pozdrawiam Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 17 grudnia 2013, 20:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
stolarzgrzegorz pisze:
Dla jednych Grzesiu dla innych pan Grzegorz , ale o kulturze to w innej części Forum .

Szanowny Panie Pszczelarzu Grzegorzu
stolarzgrzegorz pisze:
Ciasto z rapicidem o proporcjach 5kg cukru ,1 kg miodu , 12 cm3 rapicidu + woda jest dedykowane do walki z Varozą .
Pomysłodawca opisał tą metodę na swojej stronie internetowej
http://www.pszczelarz.c0.pl/index.php?o ... &Itemid=80
oraz nakręcił film , w którym opowiedział i pokazał .
Nikogo z Nas nie zmusza , nie namawia lecz zwyczajnie informuje o swoich doświadczeniach w stosowaniu rapicidu . Poświęcił swój czas , pieniądze , ZDROWIE i darmo podzielił się swoją wiedzą w tym temacie .
Prosi tych , którzy próbują tego ciasta w leczeniu pszczół , by podzielili się swoimi spostrzeżeniami .
Jeżeli Masz pytania to kieruj do Niego .
Często nasze dyskusje przypominają ubolewania na temat malejącej liczby urodzin dzieci w Polsce , prowadzonej przez księży i bezdzietnego prezesa pewnej partii .
Jak pisałem na wnioski musimy poczekać . Wiosną 2014 będę kontrolował porażenie Nosemozą , porażenie Varozą , to jesień a w zasadzie wiosna 2015 ( jeżeli rapicid nie będzie skuteczny to rodziny kontrolne się osypią ).
pozdrawiam Grzegorz


A jednak można napisać to co się myśli w normalny sposób.
O kulturze już Pan sie wypowiedział tu
stolarzgrzegorz pisze:
mendalinho pisze:
To na co TY na dobra sprawę zastosowałeś ciasto z Rpicydem,

na odciski :lol:

Moje pytanie maja charakter prowokacji i tego nie ukrywam

stolarzgrzegorz pisze:
Wiosną 2014 będę kontrolował porażenie Nosemozą , porażenie Varozą , to jesień a w zasadzie wiosna 2015 ( jeżeli rapicid nie będzie skuteczny to rodziny kontrolne się osypią ).

Wszystko ok gdyby nie te ostatnie zdanie w nawiasie. Świadczy to o małej znajomości tematu opierającej się głównie na filmie w internecie. Co czasami niesie za soba przykre konsekwencje. czego Ci oczywiście nie zyczę.
Serdecznie pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 18 grudnia 2013, 12:52 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mendalinho pisze:
Szanowny Panie Pszczelarzu Grzegorzu

Nie przesadzaj z uprzejmościami .
stolarzgrzegorz pisze:
Jak pisałem na wnioski musimy poczekać . Wiosną 2014 będę kontrolował porażenie Nosemozą , porażenie Varozą , to jesień a w zasadzie wiosna 2015 ( jeżeli rapicid nie będzie skuteczny to rodziny kontrolne się osypią ).

Doprecyzuję
Rodziny kontrolne , w 2014 roku , otrzymają ciasto zgodnie z zaleceniami pana Romana . W ciągu sezonu ( w rodzinach produkcyjnych ) nie stosuję żadnych zabiegów chemicznych , tylko kontrola naturalnego osypu i wycinanie dzikiej zabudowy z wysokiej dennicy . Jesienią 5 uli z grupy kontrolnej zostanie potraktowana kwasem szczawiowym i już coś będzie widać . Pozostała piątka pójdzie do zimowli bez innych zabiegów zwalczających warozę .
Ciasto z Rapicidem w walce z Nosemozą to przy okazji .
mendalinho,
czy stosowałeś Rapicid w leczeniu pszczół ? Podziel się doświadczeniami.
Pozdrawiam Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 18 grudnia 2013, 13:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Grupa kontrolna to zdaje się nie pszczoły te co będziesz eksperymentował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 18 grudnia 2013, 14:14 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CYNIG pisze:
Bo co publikacja to inaczej próbę Kirkoffa opisują

Rozwiń ten wątek , bo jedyny Kirchhoff , o którym słyszałem to od prądu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 18 grudnia 2013, 14:24 - śr 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mariuszczs,
wiem , że prawidłowe nazewnictwo to grupa eksperymentalna , ale to trochę głupio brzmi w swobodnej dyskusji .
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_kontrolna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 grudnia 2013, 17:54 - czw 

Rejestracja: 23 września 2013, 15:43 - pn
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
stolarzgrzegorz, Zainteresował mnie twój schemat doświadczalny choć nie opisałeś go precyzyjnie.
Dotychczas wywnioskowałem że...
1. Grupa eksperymentalna otrzyma ciasto z Rapicydem (ile rodzin?)
2. Część z tej grupy czyli 5 uli zostanie potraktowana kwasem szczawiowym
Moje pytania
1. Czy będzie grupa kontrolna czyli rodziny leczone inną stosowaną dotychczas metodą? (bo zakładam że kontrolnej grupy nie leczonej nie planowano)
2. Jaki będzie stosowany miernik porażenia?
3. Czy przed eksperymentem dokonano jakiegoś pomiaru porażenia rodzin przydzielonych do grup badawczych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 grudnia 2013, 22:43 - czw 

Rejestracja: 21 stycznia 2011, 14:09 - pt
Posty: 215
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
marekmorzy,
W 2013 grupa eksperymentalna otrzymała ciasto z Rapicydem - 10 rodzin
Ta grupa w 2014 dostanie ciasto zgodnie z zaleceniami pomysłodawcy .
Część z tej grupy czyli 5 uli zostanie potraktowana kwasem szczawiowym
jesienią 2014 roku .
Grupą kontrolną jest 40 rodzin , które są i będą leczone z zastosowaniem
amitrazy po miodobraniu i jedno polanie kwasem szczawiowym w roztworze 3,3% pod koniec października .W grupie tej wycinam dziką zabudowę w wysokich dennicach (w minionym sezonie ta zabudowa była tylko w trzech rodzinach ) Kontrolnej grupy nie leczonej nie planuję .
marekmorzy pisze:
2. Jaki będzie stosowany miernik porażenia?
3. Czy przed eksperymentem dokonano jakiegoś pomiaru porażenia rodzin przydzielonych do grup badawczych?

Nic wyszukanego - liczenie naturalnego osypu i liczenie osypu po zabiegach kwasem .
Mógłbyś zapytać po co ?
Pamiętam jakie opinie krążyły w 2009 roku o kwasie szczawiowym , też zrobiłem doświadczenie i stosuję do dziś .
Doświadczenie robię dla własnych potrzeb . Wynikami podzielę się nie ukrywając możliwych wpadek .Wolałbym aby takie doświadczenie przeprowadził ktoś (autorytet naukowy ) dysponujący wiedzą ,doświadczeniem , sprzętem i odwagą by opublikować wyniki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 grudnia 2013, 22:51 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
stolarzgrzegorz, ty jesteś praktykiem więc się niebuj najwyżej znajdzie się jakiś mądraliński nie douczony krytyk ale to olej


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 grudnia 2013, 22:53 - czw 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
henry650 pisze:
niebuj

henry650 pisze:
nie douczony


:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 19 grudnia 2013, 22:55 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
GÓRAL, następny polonista ale widać że czytasz ze zrozumieniem to polskie powietrze mi świruje w głowie



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 00:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
stolarzgrzegorz pisze:
mendalinho,
czy stosowałeś Rapicid w leczeniu pszczół ? Podziel się doświadczeniami.
Pozdrawiam Grzegorz

Kolego miałem tą nieprzyjemność zachłysnąć się filmikiem Pana Sabarda znacznie wcześniej niż Ty filmikiem o Rapicydzie w cieście. Wnioski pozostawie dla siebie bo nic nie wniosą do tej dyskusji podobnie jak twoje pseudo doświadczenie.Kolego chcesz stosować ten srodek dezynfekujący w leczeniu pszczół twoja wola tylko nie pisz
stolarzgrzegorz pisze:
( jeżeli rapicid nie będzie skuteczny to rodziny kontrolne się osypią ).

bo sugerujesz innym ze przeprowadziłeś jakies badania z których wynika duża skuteczność Rapicidu na tak potężne zagrożenie jakim jest Nosema carena, ba mało tego działa też na warozę ba mało tego na wszystkie choroby wirusowe i bakteryjne. Takie stwierdzenie chyba pada w filmie Pana Sabarda. Nie wydaję Ci się to trochę mało odpowiedzialne i naiwne. Pomimo tego jestem pełen uznania dla Pana Sabarda mimo wszystko.

henry650 pisze:
stolarzgrzegorz, ty jesteś praktykiem więc się niebuj najwyżej znajdzie się jakiś mądraliński nie douczony krytyk ale to olej

Znalazł się nasz eksportowy uczony erudyta. Bez urazy Henry
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 08:16 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
mendalinho, nie należę do obearzalskich a uczonym nie jestem chyba że wziąść pod uwage to co mnie życie nauczyło to tak ,ale widzę że zazdrość cie trawi że innym się udało za granicą a ty drepcesz w miejscu


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 08:27 - pt 

Rejestracja: 23 września 2013, 15:43 - pn
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
stolarzgrzegorz, Dzięki za informacje. Nie wygląda to źle tzn. jak na swoje potrzeby to doświadczenie zaplanowane sensownie. Można to potraktować jak badania pilotażowe.
Jeśli chciałbyś otrzymane przez siebie wyniki nie tylko subiektywnie zinterpretować "na oko" ale również dokonać obiektywnej oceny przy zastosowaniu wnioskowania statystycznego to zapraszam do kontaktu. Jak będziesz już miał wyniki osypu dla uli eksperymentalnych i kontrolnych to napisz do mnie a ja załatwie Ci wyniki analiz i ich interpretacje. Skorzystamy na tym wszyscy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 09:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
henry650 pisze:
ale widzę że zazdrość cie trawi że innym się udało za granicą a ty drepcesz w miejscu

Niech ci się darzy Henry tam w UK z dala od rodziny i przyjaciół ja podrepcze sobie tu w Polsce.
Nie posądzał bym takiego światowca o małostkowość a jednak.
Ale nie o tym w tym temacie skupmy się na na badaniach pilotażowych stolarzgrzegorz, tez jestem ciekaw jakie wnioski uda się z tego doświadczenia przekazać pszczelarzom.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 14:30 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Nie wolno traktować rapicid jako panaceum na wszystko a szczególnie bezsensowne jest jego stosowanie w zdrowych rodzinach .Rapicid nie działa wybiórczo i niszczy również pożyteczną mikroflorę ulową pszczół . Zresztą normalna rodzina potrafi sama zadbać o równowagę biologiczną stosując własne metody w zwalczniu szkodliwych drobnoustrojów . Jedna z najskuteczniejszych to produkcja kitu pszczelego , substancji silnie bakteriobójczej . „ Propolis służy pszczołom do: wygładzania wewnętrznej powierzchni ula (impregnacja ścian) , zatykania otworów i szczelin , regulacji wejść , balsamowania uśmierconych w ulu napastników , szczególnie gryzoni , których z racji ich dużej wagi nie są w stanie wynieść poza ul. W konsekwencji zabalsamowane ciało np. myszy nie gnije ale mumifikuje się . Ponadto pszczoły wyściełają propolisem komórki przed złożeniem jaja przez królową , a przed wejściem do ula każda pszczoła korzysta z wycieraczki propolisowej . Duże skoncentrowanie propolisu w przestrzeni ula oraz unoszące się jego lotne składniki powodują , że w prawidłowo działającej rodzinie nie ma prawa rozwijać się mikroflora patogenna (za wyjątkiem bezwzględnych patogenów) a i mikroflora pożyteczna też z trudem się rozwija (poza niektórymi bakteriami kwasu mlekowego i drożdżami).
Do najważniejszych zadań bakterii kwasu mlekowego w środowisku pasiecznym bez wątpienia zaliczyć należy fermentację pierzgi . Pierzga stanowi białkowy pokarm pszczół , powstający z pyłku kwiatowego zmieszanego ze śliną pszczół (szczepionka pożytecznej mikroflory). Pszczoły umieszczają tak przygotowany pyłek w komórkach plastra i ubijają go głową. Dzięki temu usuwają tlen z wolnych przestrzeni (tlen mógłby zakłócać proces fermentacji). Enzymy trawienne bakterii kwasu mlekowego uszkadzają osłonkę pyłku , uwalniając tym samym białko . Tylko dzięki temu pszczoła może wykorzystać ten najważniejszy składnik budulcowy zawarty w pyłku . Jednocześnie sam proces fermentacji wpływa na polepszenie walorów smakowych pierzgi , gdyż wywołujące go bakterie kwasu mlekowego produkują związki zapachowo-smakowe : diacetyl , acetoinę , aldehyd octowy. Dzięki wytwarzaniu przez bakterie kwasów organicznych pH pierzgi obniża się do ok. czterech , co wraz ze wspomnianym nadtlenkiem wodoru wpływa na trwałość pokarmu pszczelego . W obrębie układu pokarmowego bakterie kwasu mlekowego wykazują jeszcze jedną istotną cechę : rozkładają niepożądane składniki pożywienia . Dzięki temu pszczoła jest w stanie przetrwać pewne niskie stężenia toksycznych substancji pobieranych wraz z pokarmem ze skażonego środowiska.”

Ten mały fragment przetoczonych , podstawowych wiadomości już przemawia za tym , by w zdrowych rodzinach nie stosować rapicidu ,który powoduje całkowite wyjałowienie ulowego środowiska .
Zamiast rapicidu stosuję ApiBioFarmę , co wzbogaca mikroflorę w rodzinie pszczelej i poprawia nie tylko jej zdrowotność


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 15:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Kol.paraglider, jezeli powyższe jest prawda,a jest to dlaczego stosować ApiBioFarmę?
Czy w zwiazku z tym ten fragment nie powinien brzmieć:
paraglider pisze:
Ten mały fragment przetoczonych , podstawowych wiadomości już przemawia za tym , by w zdrowych rodzinach nie stosować
NIC


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 20 grudnia 2013, 15:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Amen.
Po co poprawiać coś, co jest dobre?

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rapicid
Post: 21 grudnia 2013, 11:35 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
emka24 pisze:
Kol.paraglider, jezeli powyższe jest prawda,a jest to dlaczego stosować ApiBioFarmę?
Czy w zwiazku z tym ten fragment nie powinien brzmieć:


Spodziewane efekty stosowania preparatu APiBioFarmaTM to przede wszystkim: Stabilizacja rozwoju rodzin osłabionych, Zahamowanie ubytku pszczoły lotnej, Wydłuzenie zywotności pszczół robotnic, Poprawienie kondycji rodzin, Przyrost ogólnej ilości pszczół w ulu, Ograniczenie stosowania antybiotyków i innych farmaceutyków, Ochrona przed Warrozą (Varroa destructor przebywan na pszczole ale nie wgryza się w pancerz chitynowy), Brak fermentacji syropu w podkarmiaczach co daje mozliwość dluzszego wykorzystania pokarmu przez pszczoły , itp :....... itd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 347 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji