FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 21 maja 2024, 21:45 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 lutego 2008, 10:33 - pt 
Pokrzywa leczy i uodparnia pszczoły

Pokrzywa naturalna roślina rośnie wszędzie nawet tak gdzie nie potrzeba tępiona przez wszystkich A jest wspaniałym lekiem naturalnym dla pszczół Leczy pszczoły z Grzybicy i Warrozy Jakim cudem ???
W skład chemiczny soku z pokrzywy wchodzi Kwas Mrówkowy (co nas parzy przy zetknięciu z pokrzywą) aby uwolnić ten kwas należy świeże pędy młodych pokrzyw utłuc na miazgę położyć na płótno i położyć na ramkach gniazda przykrywając folią kwas odparowuje opadając na dno ula (kiedyś były stosowane takie maty nasączane kwasem mrówkowym ) działa to na tej samej zasadzie

Kwas Mrówkowy zawarty w pokrzywie skutecznie zakwasza środowisko ula co nie pozwala się rozwijać grzybom przez takie stosowanie mamy leczone z bardzo dobrym skutkiem dwie choroby , stosując 4—5 krotną taką kurację jest to efekt dwu krotnego odymienia pszczół

Pozyskany sok z pokrzywy dodajemy do Ciasta na wiosnę jako silny środek pobudzający do rozwoju ze względu że m innymi jest bogaty w białko i sole mineralne ,Ale zawarty kwas Mrówkowy przy spożyciu ciasta przechodzi do hemolinfy pszczoły i zaś szkodzi waroozie która odżywiając się krwią pszczoły doznaje porażenia i odpada

Pokrzywa


Na górę
  
 
Post: 01 lutego 2008, 13:23 - pt 
Podawanie takich specyfików ziołowych pewnego czasu było modne i polecane , obecnie mówi się o szkodlwości wszelkich ziół i wywarów podawanych pszczołom do pokarmu .
Sam stosowałem korzeń kobylaka(szczaw koński) do jesiennego podkarmiania pszczół , który zapobiega biegunkom . Ostatnio pojawiają sie publikacje że pszczoła ma specyficzny układ trawienny i nie przystosowany do spożywania takich pokarmów .
Robione były badania laboratoryjne pod tym kątem i znaleziono nie przetrawione mikro-włukna roślinne . Dlatego , podawanie choćby nawet wspomnianego kobylaka , może działać w przeciwną stronę .
Mam takie opracowanie formatu A-4 odnośnie działania ziół dla pszczół opracowane przez Lek. wet. jeśli można to stosować to można zamieścić w tym temacie .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2008, 13:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Czyli po zastosowaniu, tak jak Boguś opisałeś, powinno się położyć na dno wkładke i każdego dnia powinien być widoczny efekt naszego zastosowania pokrzywy, jeśli dobrze rozumiem, po odymieniu takowy mamy.

Jak tak myśle to o tłuczeniu tej pokrzywy to wypada położyć folie na to płótno i nat tłup pokrzywe, a następnie odwrócić to tak jak wyżej opisane, płótno, pokrzywa i folia.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2008, 14:05 - pt 
ryszard_b pisze:
Podawanie takich specyfików ziołowych pewnego czasu było modne i polecane , obecnie mówi się o szkodlwości wszelkich ziół i wywarów podawanych pszczołom do pokarmu .

Ryszard B.


Ryszard Nie zgodzę się z tym i wcale nie mam na myśli złośliwej niezgody lecz super Ciekawą dyskusję Kazimierz Żółty opracował książkę Niekonwencjonalne Metody leczenia Pszczół ale nie do tego zmierzam Znany pochodzący z Austrii hodowca matek Sklenar już na początku swojego pszczelarstwa opracował Herbatkę Sklenara w którą wchodziło bodaj 9 składników (dla ciekawych mogę nawet to odszukać bo mam w starych książkach
Nie stosuję tej herbatki nie dlatego że by nie ale składniki są dość trudno dostępne bo skąd mam wziąć np. 10 kg skórki z pomarańcza musiał bym cały rok zbierać i suszyć
Ale za to stosuję zioła i ich wywary i dla potwierdzenia tego powiem więcej nie jeden pszczelarz któremu do radziłem zastosowanie danego wywaru jest do dziś usatysfakcjonowany
Niestrawność drobin czyli osadu jaki powoduje odkładanie się w jelicie pszczoły w niczym nie przeszkadza są to cząsteczki mniejsze od pyłków jakie pszczoły spożywają wraz z miodem a jak wiadomo nie wszystkie pyłki są trawione . Po drugie nikt nie stosuje takiego stężenia wywaru aby proces ten mógł nastąpić
Dodawanie wywarów ziół jak no Piołunu powoduje nie tylko skutek leczenia nosemozy ale i olejki wydzielające się podczas parowania przy przerabianiu działają właśnie na Warooze tak samo Mięty , Dziurawca , Tymianku
Stosując te i inne zioła przez 20 lat nie wiem Co to nosemoza , zgnilec i wiele innych chorób
Wyciągi z roślin (wywar Olejki Eteryczne ) mają wiele bogactwa witaminowego mikroelementów łatwo przyswajalnych co daje pozytywne skutki uodparniania się pszczół na wiele nieciekawych zjawisk jak choćby wirusy gdzie pszczoły cherlawe (jak by to Zbieg określił ) popadają dużo znacznie wcześniej na choroby i zakażenia
Tak że Dyskusja niech trwa ale mnie nikt w Życiu nie przekona że podawanie ziół czy to do pokarmu zimowego czy wiosennego przynosi szkodę bo mam Żywy przykład na swojej i nie tylko pasiece



Co do Pokrzywy Bzzyku właśnie dobrze zauważyłeś trzeba to sprawdzić A pokrzyw u nas dostatek Z tego co mi przekazano do idealnego rozdrabniania jest melakser

Preparat oparty na ziołach


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 lutego 2008, 21:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Pokrzywa ma jeszcze jedno działanie a mianowicie zwiększa produkcję mleczka u karmicielek co powoduje że pszczoły mogą wykarmić więcej larw a efekt tego jest taki, że na wiosnę dokarmiona rodzina syropem z dodatkiem pokrzywy szybciej się rozwija.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2008, 21:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
:arrow:Materjały te są dzięki Ryszardowi B


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2008, 15:32 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Moim zdaniem to może pomuc pszczołom a nie zaszkodzić. Trzeba zastosować jak sie pojawią pokrzywy to natłukie czyli rozmiażdze i połoze odwruconą srona płutna na ramki.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2008, 14:59 - pt 
Biofaktor

Może warte zastosowania :wink:
Adres po lewej na dole
:wink:


Na górę
  
 
Post: 15 lutego 2008, 22:29 - pt 
BoCiAnK pisze:
Biofaktor

Może warte zastosowania :wink:
Adres po lewej na dole
:wink:


Czy ktoś w panów stosował już może kiedyś ten preparat :?: i może coś więcej na jego temat napisać :?:

Irek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2008, 00:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Przez wiele lat robiłem 5 gatunków ziołomiodów.Jedynie pszczoły robiące ziołomiód miętowy dostawały jakby wigoru po podkarmieniu wywarem miętowym.Budowały pszczele plasterki woskowe pod podkarmiaczką.Natomiast u pszczół przetwarzających wywary sosny,głogu dziurawca,pokrzywy loty normalne i plasterków nie budowały.
Do podkarmiania zimowego dodawałem:pokrzywę,dziurawiec,mięte,skrzyp i krwawnik piołun i melisę.Na warozę apiwarol do bajwarolu.Grzybicy nie było,nozemozy też.Jednak nie byłem zadowolony z zimowli.Z uwagi na sugestie naszych naukowców o możliwośći przepełnienia jelita w czasie zimowli zaprzestałem dodawać zioła.Wydaje mi się że pszczoły lepiej zimują.Twierdzę tak po drugiej zimowli.
Pokrzywa jest kopalnią witamin.Czy warozę zmiażdżona pokrzywa będzie niszczyć to niech koledzy napiszą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lutego 2008, 23:20 - śr 
W starszych Pszczelarzach można właśnie wyczytać o stosowaniu ziół na waraozę wywary dodawane do pokarmu zimowego nie tylko wpływają pozytywnie na pszczoły ale w momencie przerabiania (inwertazy ) na pokarm Zimowy cząstki olejków przedostają się do krwi (hemolimfy ) , warooza żerująca na pszczole dostaje porażenia i odpada
Można to z powodzeniem potwierdzić podając pszczołom syrop z Piołunem . , tak samo roznoszący się zapach po ulu doprowadza ją do podrażnienia układu nerwowego
Wskazane jest opryskiwanie pszczół rzadkim syropem wieloma ziołami nie tylko piołunem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2008, 23:44 - ndz 
Wiem jedno w tym roku dałem wyciąg z pokrzywy pszczołą i jestem z efektów zadowolony :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2008, 00:40 - pn 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Paweł pisze:
Wiem jedno w tym roku dałem wyciąg z pokrzywy pszczołą i jestem z efektów zadowolony :)

Paweł, a dawałeś wkładkę?
Bardzo jestem ciekaw czy waroza faktycznie "leci" po takich potłuczonych pokrzywach. Niestety w sezonie nie doczytałem tego wątku i nie sprawdziłem empirycznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2008, 17:32 - pn 
Kriss ja ta pokrzywę dawałem w syropie tzn wyciąg z niej ale tak jak we wcześniejszym poście napisałem z efektów jestem zadowolony.Pszczoły są zdrowe a to rzecz najważniejsza.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 listopada 2009, 19:48 - pn 

Rejestracja: 19 września 2008, 20:44 - pt
Posty: 97
Lokalizacja: Tomaszow Maz.
Ule na jakich gospodaruję: w zwykle
Witam .
Naukowcy potwierdzają to ,co Bocian stosuje i poleca od dawna.

Zwalczanie choroby zarodnikowcowej pszczół przy wykorzystaniu ziela piołunu

dokument nr: 12 | dodano: 8 sierpnia 2007 10:04 | zmodyfikowano: 8 sierpnia 2007 10:05
autor: dr Krystyna Pohorecka

Innowacyjność technologii polega na zastosowaniu wyciągu z ziela piołunu do zwalczania choroby zarodnikowcowej pszczół. Wyciąg ten jest uznawany jako substancja ogólnie bezpieczna, która może być stosowana u zwierząt produkujących żywność (rozporządzenie Rady (EEC) nr 2377/90). Przy braku zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu leczniczych preparatów weterynaryjnych, stosowanych w zwalczaniu nosemozy, stanowi alternatywną metodę stosowaną w profilaktyce i terapii tej jednostki chorobowej.

Technologia polega na wykorzystaniu standaryzowanego wyciągu z bylicy piołunu w profilaktyce i terapii choroby zarodnikowcowej pszczół. Nosemoza (choroba zarodnikowcowa) jest jedną z najczęściej występujących w pasiekach chorób pszczół. W zależności od nasilenia inwazji pasożyta N.apis zakażone rodziny wykazują słaby rozwój wiosenny i obniżone zdolności produkcyjne. Intensywna inwazja prowadzi do strat rodzin pszczelich. Główne nasilenie choroby przypada na okres wczesnej wiosny. Wiąże się to ze specyficznymi warunkami, jakie panują w czasie zimowania, podczas którego dochodzi do szybkiego rozprzestrzeniania się zakażenia sporami pierwotniaka N.apis w obrębie rodzin pszczelich.
Podstawą zwalczania nosemozy są zabiegi hodowlano-higieniczne, których celem jest likwidacja źródła zakażenia. Zabiegi te mogą być uzupełnione leczeniem farmakologicznym, którego istotą jest zahamowanie rozwoju i namnażania się pasożyta w organizmie pszczół robotnic, a tym samym na zapobieganiu wystąpieniu objawów klinicznych (biegunki) i rozprzestrzenianiu się choroby.
Badania prowadzone w warunkach laboratoryjnych i terenowych wykazały, iż wyciąg z bylicy piołunu posiada właściwości hamujące rozwój pierwotniaka N.apis u pszczół zakażonych w sposób naturalny i sztuczny.
Standaryzowany wyciąg z bylicy piołunu (Artemisia absinthium L.) stosowano jako dodatek do pokarmu cukrowego w dawce 5 ml wyciągu na 100 ml syropu cukrowego bądź 5 ml wyciągu na 100 g ciasta cukrowo-miodowego.
Podawanie wyciągu z piołunu w syropie cukrowym (nawet w małych dawkach) wiąże się jednakże z ryzykiem, iż nie zostanie on w całości bezpośrednio spożyty przez pszczoły i zostanie złożony w komórkach plastrów w postaci zapasów, które mogą zanieczyszczać miód pozyskiwany z tych rodzin. Obecność pozostałości wyciągu z piołunu w takim miodzie może skutkować jego gorzkim posmakiem.
Z tego względu zaleca się podawanie wyciągu z piołuny w cieście miodowo-cukrowym.

Sposób postępowania przy zwalczaniu choroby zarodnikowcowej:
przygotować ciasto miodowo-cukrowe przez wymieszanie 250 g płynnego miodu (miód powinien być przed użyciem przegotowany i ostudzo¬ny do temp 40-45°C) z 65 ml wyciągu z piołunu, a następnie wymieszanie z 1000 g cukru pudru. Całość należy dokładnie wygnieść, tak, aby utworzyła się plastyczna masa.
ciasto w formie pakietu podaje się wczesną wiosną rodzinom, w których stwierdzono zakażenie sporami N.apis (na podstawie badań laboratoryjnych), w ilości 1 kg na rodzinę, uzupełniając jego ilość w miarę wyjadania przez pszczoły, przez 3 tygodnie.
Uwaga: podawanie ciasta z wyciągiem z piołunu powoduje jedynie zahamowanie rozwoju pierwotniaka N.apis w organizmie pszczół. Równolegle należy wykonać wszystkie rutynowe zabiegi hodowlano-sanitarne zalecane przy zwalczaniu nosemozy, mające na celu zniszczenie źródła zakażenia (spor N.apis) w środowisku ula u chorych rodzin.

_________________
LWB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 listopada 2009, 22:24 - pn 
Lila pisze:
Witam .

Podawanie wyciągu z piołunu w syropie cukrowym (nawet w małych dawkach) wiąże się jednakże z ryzykiem, iż nie zostanie on w całości bezpośrednio spożyty przez pszczoły i zostanie złożony w komórkach plastrów w postaci zapasów, które mogą zanieczyszczać miód pozyskiwany z tych rodzin. Obecność pozostałości wyciągu z piołunu w takim miodzie może skutkować jego gorzkim posmakiem.
Z tego względu zaleca się podawanie wyciągu z piołuny w cieście miodowo-cukrowym.
.


Naukowcy którzy niekonwencjonalne metody leczenie jeszcze nie tak dawno uważali za nie skuteczną i wielu z nich nie mogę pojąć dlaczego negowali dorobek innych naukowców ma prawdę wiedzących co piszą i publikują
.Powinni jeszcze wiedzieć jak się to stosuje i podaje .Przykładem tego jest Układ Pokarmu w ulu że pierwsze dawki syropu daje się bez dodatków a następne porcje już z dodatkami (mówię o zakarmieniu na zimę ) na wiosnę podaje się wyciągi /wywary w ciastach lub w małych 05l dawkach syropu 1/1 co 2-3 dni
Po za tym dodając miodnię (korpusy czy inne magazyny miodowe )
Pierwsze słyszę aby pszczoły nawet pozostały syrop zimowy z dodatkiem wywarów przenosiły do miodni w 99% jest on już zjedzony do polowy kwietnia

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 września 2010, 21:09 - czw 

Rejestracja: 20 października 2008, 21:18 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Segeberger
Witam,
ja dokarmiam pszczoły syropem z dodatkiem naparu z ziół:

skład na 100 litrów syropu:

- kwiat krwawnika: 10g
- kwiat rumianku : 10g
- kwiat mniszka : 10g
- kwiat kozłka : 10g


robimy napar w gorącej wodzie, pozostawiamy na 15 minut i odcedzamy.

W następnej kolejności do zimnej wody wkładamy :

- pokrzywę :10g
- korę dębową : 10g
- skrzyp polny : 10g


krotko gotujemy i po 10 minutach odcedzamy.

Dwa wywary łączymy i dodajemy do pokarmu zimowego ( 100 litrów !!! )

Przepis znalazłem w książce : " Pszczoła - hodowla i pielęgnacja " Matthias K. Thun .
Książkę można kopić w języku "Polskim"

pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji