FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 05 czerwca 2024, 17:18 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 lutego 2011, 19:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lutego 2011, 12:33 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszeżony
Witam wszystkich pasjonatów pszczółek. Jestem począdkującym pszczelarzem-amatorem. Mam pytanie odnośnie dodawania kwasu mrówkowego do syropu w walce z warroa. Kiedyś czytałem że ktoś tam stosuje takie zabiegi i ma efekty. Bardzo Prosze o ustosunkowanie sie Braci Pszczelarskiej do tego tematu. Z Pszczelarskim Pozdrowieniem!

_________________
"Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 19:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
maniek,
a nie pomyliłeś tego z dodawaniem kwasu szczawiowego do rzadkiego syropu i polewaniem ta miksturą pszczółek ??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 20:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lutego 2011, 12:33 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszeżony
Kurde pomyłka!!! Chodziło mi o kwas mrówkowy. Przepraszam.

_________________
"Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 20:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
poczytaj tutaj http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 5779#15779 dopóki Bogdan nie opatentuje to możemy używać :) :) :)
Powszechnie mikstura zwana jest tutaj "AMBROZOLEM" :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 20:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lutego 2011, 12:33 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszeżony
Napewno był to kwas mrówkowy, tylko nie pamiętam prporcji jakie tam były stosowane a człowiek polecał taki sposób.

_________________
"Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lutego 2011, 20:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lutego 2011, 12:33 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszeżony
Dzieki za ten link, ale kwas szczawiowy nie niszczy warroa pod zasklepem z mrówkowym jest inaczej. Z tego co pamiętam było to stosowane przy pobudzaniu matek do czerwienia zimowego.

_________________
"Jeśli pszczół zabraknie, ludzkość przetrwa cztery lata"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 13:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 stycznia 2011, 19:25 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Świętokrzyskie,Staszów
Ule na jakich gospodaruję: WZ+nads
maniek444 pisze:
Napewno był to kwas mrówkowy, tylko nie pamiętam prporcji jakie tam były stosowane a człowiek polecał taki sposób.

Słyszałem o tym ale nigdy tego nie stosowałem 1kg cukru 2l wody i 1cm3 kwasu mrów.Nie wiem jaki to ma wpływ na pszczoły i warrozę. Używam tylko kwas szczawiowy tak jak napisał CYNIG, kwas mrówkowy też ale do odparowania a nie do syropu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 23:49 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Nigdy nie stosowałem kwasu mrówkowego do syropu, ale myślę że w tym przypadku nie chodzi o zwalczanie warozy, lecz zakwaszenie syropu w celu obniżenia ph
maniek444 pisze:
Napewno był to kwas mrówkowy, tylko nie pamiętam prporcji jakie tam były stosowane a człowiek polecał taki sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 00:08 - pn 
anZag pisze:
Nigdy nie stosowałem kwasu mrówkowego do syropu, ale myślę że w tym przypadku nie chodzi o zwalczanie warozy, lecz zakwaszenie syropu w celu obniżenia ph
maniek444 pisze:
Napewno był to kwas mrówkowy, tylko nie pamiętam prporcji jakie tam były stosowane a człowiek polecał taki sposób.


Syrop Zakwasić można Octem lub kwaskiem Cytrynowym
Po dzisiejszym wykładzie choć bym miał każdą pszczołę oczyścić z Varooa to bym się nie odważył na zastosowanie Kwasu Mrówkowego
- po pierwsze wykańcza matki
-po drugie zabija czerw czyli
można go stosować tylko w okresie bez czeriowym
to znaczy że umarłemu już kadzidło nie pomoże gdyż pszczoły wylęgające się w sierpniu i wrześniu mają być wolne od pasożyta


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 00:38 - pn 
O kwasie mrówkowym to wiem z doswiadczenia bo tyle co mi narobił szkód to chyba żadnemu pszczelarzowi w Polsce i to jeszcze pół biedy poddac go prawidłowo wtedy 10% matek jest do dupy z ogółu albo i więcej ,ale poddając go nieprawidłowo , w dozownikach co nie powinno sie nazywac dozownikami tylko zwykłym szajsem (producenta nie podam całkiem mozliwe ,ze zmienili teraz technologie i napchali wiecej gazy :oczko: ) to widok w ulu jest masakryczny :cisza:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 10:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
BoCiAnK pisze:
[quote="anZag"
Po dzisiejszym wykładzie choć bym miał każdą pszczołę oczyścić z Varooa to bym się nie odważył na zastosowanie Kwasu Mrówkowego
- po pierwsze wykańcza matki
-po drugie zabija czerw czyli
można go stosować tylko w okresie bez czeriowym
to znaczy że umarłemu już kadzidło nie pomoże gdyż pszczoły wylęgające się w sierpniu i wrześniu mają być wolne od pasożyta


Czy Mógłbyś podać więcej szczegółów tego wykładu?
Czyj to wykład i w jakich okresach stosowano kwas mr.,w jakich ilościach i w jakiej temperaturze.
Ja mogę napisać że stosowałem kwas mrówkowy w 2008r,2009r. i strat z tytułu zatruć kwasem żadnych nie miałem .I powiem więcej dzięki niemu nie miałem strat zimowych i mam pszczoły do dzisiaj.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 11:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tpuzio pisze:
Ja mogę napisać że stosowałem kwas mrówkowy w 2008r,2009r. i strat z tytułu zatruć kwasem żadnych nie miałem .I powiem więcej dzięki niemu nie miałem strat zimowych i mam pszczoły do dzisiaj.


Ja też stosowałem i nadal stosuję kwas mrówkowy i nie mogę stwierdzić,że coś się działo z pszczołami niewłaściwego. Były zadawalające wyniki walki z warrozą. Stosowałem najpierw pojemniki z ligniną , ale szybko zmieniłem na parowniki knotowe które po wlaniu jednorazowo 120 ml kwasu działają przez 12 dni w ulu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2011, 15:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Możesz umieścić fotkę tego parownika z knotem, może jakiś schemacik lub link.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 16:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tu możesz poczytać na temat tej metody: http://www.nassenheider.com/files/press ... 0-1997.pdf
A tu jest fotka tego urządzenia do odparowania kwasu mrówkowego: http://www.lyson.com.pl/p3027906_dozown ... owego.html
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 17:05 - pn 
tpuzio pisze:
Czy Mógłbyś podać więcej szczegółów tego wykładu?
Czyj to wykład

Wykład trwał 7 godzin i przeprowadził go dr hab. Paweł CHORBIŃSKI
Był to wykład nie tylko o lekach na bazie kwasów i ich stosowania
Autor wykładu broń Boże nie powiedział że Kwas Mrówkowy jest do niczego ale przytoczył wiele faktów jego stosowania
- Nie należy go stosować w okresie czerwiu - gdyż czerw otwarty zamiera
- Na czas parowania kwasu Mrówkowego matka przestaje czerwić
- Należy zachować nadzwyczajne środki ostrożności aby ;
a) podanie (zaaplikowanie ) kwasu nie z powodowało opuszczenia ula przez pszczoły , utraty matki , zabicia pacjenta wraz z szkodnikiem ,
naj ważniejszym aspektem leczenia jest to aby pszczoły wchodzące w skład pszczół zimowych czyli wygryzających się na przełomie sierpień /wrzesień wyszły z komórek wolne od pasożyta nie
USZKODZONE gdyż one będą stanowić trzon rozwojowy wiosną
Wiec z powyższej informacji jasno wynika że kwas mrówkowy Nie Nadaje się do leczenia w okresie czerwiowym
Jedynymi środkami nadającymi się do leczenia w okresie czerwiowym ( po zakończeniu pozyskiwaniu miodu ) są
- Amitraza
- Akarycydy
-Perytroidy
odpowiednio zastosowane dają gwarancję czystości i w pełni swoich sił nie obessanych przez Varooa pokolenia zimowego
jest to temat rzeka ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 20:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Jakoś nie zauważyłem zamierania otwartego czerwiu.Czy matka zaprzestała czerwienia-nie wiem.W czasie leczenia kwasem mrówk. nie zagląda się do gniazd.
Skoro rodzina rosła w siłę,na wylotku nie było martwych larw to uważam że leczenie to było dobre i efektywne jeśli chodzi o warozę.
W czasie prób z dawką kwasu dwie rodziny zostały podtrute-to wiem jak to wygląda.
Jednak po usunięciu kwasu mrówkowego pszczoły te przewietrzyły ul i wszystko było dobrze.
Ale skoro naukowcy tak twierdzą to trzeba się dokładniej przyjrzeć leczeniu kwas. mrówk. i potraktować sprawę leczenia poważniej.
Eryk Klemens tęż podobnie pisał już dawno o szkodliwości kwasu mrówk..
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 23:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tpuzio pisze:
Jakoś nie zauważyłem zamierania otwartego czerwiu.Czy matka zaprzestała czerwienia-nie wiem.W czasie leczenia kwasem mrówk. nie zagląda się do gniazd.
Skoro rodzina rosła w siłę,na wylotku nie było martwych larw to uważam że leczenie to było dobre i efektywne jeśli chodzi o warozę.
W czasie prób z dawką kwasu dwie rodziny zostały podtrute-to wiem jak to wygląda.
Jednak po usunięciu kwasu mrówkowego pszczoły te przewietrzyły ul i wszystko było dobrze.
Ale skoro naukowcy tak twierdzą to trzeba się dokładniej przyjrzeć leczeniu kwas. mrówk. i potraktować sprawę leczenia poważniej.
Eryk Klemens tęż podobnie pisał już dawno o szkodliwości kwasu mrówk..
Pozdrawiam

Poczytaj wzmianki o szkodliwości kwasu z konferencji tutaj (s.21,29,30):
http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/matXLVII.pdf

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 23:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Czytam wszystko .
Ale łatwo powiedzieć że kwas mrówkowy szkodzi pszczołom.
Ale kiedy się ma do dyspozycji bajwarol [wycofany dawno w Niemczech] i apiwarol to trzeba sie dobrze zastanowić jak ,,urozmaicić menu warozie"aby nie stracić pasieki .
Ja tam zawsze wolę mieć zdrowe pszczoły w ulach a nie czysto , pusto w ulach i głucho w pasiece.Puki co nie mam zastrzeżeń co do kwasu mrówkowego i jak zajdzie potrzeba to będzie używany.Jest to środek zdrowszy niż chemia -amitraza ,flumetryna czy najgorszy kumafos.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Kwas mrówkowy
Post: 19 lutego 2011, 00:09 - sob 
Tutaj można dowiedzieć się więcej na temat zastosowania kwasu mrówkowego w walce z warrozą: Mite Away MAQS
Niestety, ten preparat w najbliższym czasie nie będzie dozwolony i dostępny na rynku europejskim.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lutego 2011, 10:09 - sob 
a czy ktos z was stosował kwas mrówkowy w postaci płyty?, łyson ma takowa do sprzedania 60zł sztuka


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2011, 21:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
na rynku jest preparat o nazwie SanoCid jest to środek do zakwaszania pasz dla zwierząt, w skład którego wchodzi 65% kwas mrówkowy a nośnikiem jest krzemionka, ostatnio gdy kupowałem to 10 kg kosztowało coś ponad 80 zł, doświadczenia z kwasami w pszczelarstwie nie mam w ogóle, jedynie to co wyczytałem w dostępnych źródłach, ale ta cena za jedną płytkę to tylko :tasak: jeśli ktoś czuje się mocny w tej dziedzinie to może się pokusić na małe doświadczenie, dodam, że można też kupić mniejszą ilość w sklepach z paszami dla zwierząt

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 12:48 - pn 
dzwoniłem do lysonia i to jest 10 płytek za 60zł i to sie kładzie na dennice.a czas parowania nie podali. 6zł na rodzine mysle ze warto.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 lutego 2011, 18:43 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Zamiast płytek Łysonia , nasącz kwasem mrówkowym miękką płytę pilśniową i będziesz miał ten sam efekt za przysłowiowy grosz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 09:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
paraglider pisze:
Zamiast płytek Łysonia , nasącz kwasem mrówkowym miękką płytę pilśniową i będziesz miał ten sam efekt za przysłowiowy grosz.


Jeszcze jest kilka pytan zeby sobie szkody nie narobic.
1. Jaka powinna byc powierzchnia plyty ( zaczalem od najmniej istotnego pytania)
2. jaka ilosc trzeba nakroplic
3. jaki powinno byc stezenie
4. na jak dlugo wlozyc ta plyte nasaczona KM na dennice
5. czy trzeba miec do tego dennice osiatkowana , czy mozna polozyc na zwyklej tak aby pszczolki po tym lazily
6. kiedy stosowac ten zabieg i jaki ma on wplyw na rodzine pszczela w trakcie roku

wierze ze ktos odpowie na powyzsze punkty


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 marca 2011, 18:27 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
Podawać 10 ml KM 60% na dobę przez 10 dni.
Wielkość płytki 20 * 20 * 0,5 cm.
Szybkość parowania kwasu zależy od temperatury.
Trzeba mieć pewne doświadczenie w leczeniu KM ponieważ , faktycznie można narobić sobie kłopotów. Radzę poczytać , wiele jest napisane na ten temat również na naszym forum.
Osobiście, mam złe doświadczenia z kwasem mrówkowym.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 marca 2011, 10:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Witam kolegów, w tamtym roku zastosowałem kw. m. w swoich rodzinach, stężenie 60%. tak jak mi polecił jeden z kolegów, kartonik po mleku wycięty na wysokość 1 cm [powstaje korytko], wlałem odpowiednią ilość kwasu [2 ml na każdą ramkę], na to ręcznik kuchenny papierowy, całość postawiłem na ramki bez beleczek odstepnikowych. Ręczniczek papierowy na środku zamoczony w kwasie. Na to wszystko folia. Sprawdziłem po 24 godzinach i warroza się sypała. Wiem że są zwolennicy i przeciwnicy, stosując kw. m. trzeba uważać na temperaturę na zewnątrz. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji