FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 22:51 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: A Może Anyż
Post: 07 grudnia 2011, 00:32 - śr 
Nazwa łacińska Pimpinella anisum
Właściwości
Zawiera olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, a także sterole roślinne.
Ciekawostki Owoce anyżu działają
Zewnętrznie, w formie bardzo rozcieńczonych spirytusowych roztworów, służy do nacierania rąk i twarzy w celu odpędzenia owadów, np. komarów. Zabija też wszy, pchły i kleszcze.


Na górę
  
 
Post: 18 stycznia 2012, 21:50 - śr 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
BoCiAnK,
Cześć. Jakoś ten post przelecial bez echa . Nikt w tej sprawie nie zabral glosu.
Anyż jest też skladnikiem Ambrozolu, czyli dziala w jakiś sposób i na warozę. Zabija jak piszesz wszy, pchly i kleszcze. I to jest prawda, a więc i roztocza. Pytanie jest tylko -jakie stężenie musi być tego wyciągu z anyżu, czy może naparu z anyżu lub nalewki na alkoholu z anyżu.
Jeżeli nikt tego nie stosowal, mam na myśli -anyż to
myślę ,że nie uzyskamy na to odpowiedzi.
Jest wśród nas mnóstwo Kolegów pszczelarzy,którzy stosują ziola do leczenia , lub wspomagania leczenia pszczól. Czy EKO-pasieki ,korzystają z anyżu ? Chyba nie, bo by się ktoś odezwal.
Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2012, 23:56 - śr 
tomek52 pisze:
myślę ,że nie uzyskamy na to odpowiedzi.

Też tak myślę
ale jak się samemu nie wypróbuje do się nie dowiemy
nalewka z anyżu (20 g ziaren anyżu + 0,25 l spirytusu), odstawić na 2 tygodnie w ciemnym miejscu. Płyn zlewamy do butelek można to potem rozcieńczyć do 4% i nasączyć kartoniki i powiesić w ulu
Myślę że prościej użyć olejku Anyżowego gdzieś tu na forum jest przepis na ciasto z dodatkiem spirytusu i olejku Anyżowego stosuje się go przy nosemozie Apis więc skoro służy zdrowiu pszczół a nie zabija ich to myślę że powieszony pasek nasączony olejkiem też nie zaszkodzi :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: A może Anyż
Post: 30 stycznia 2012, 22:22 - pn 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
BoCiAnK,
Cześć. Poszukalem coś na temat olejku anyżowego.
Anyż z powodzeniem uznać można za roślinę leczniczą. Olejki z anyżu są skuteczne w leczeniu ,lub jak niektórzy chcą, bywają skuteczne w leczeniu kilkunastu dolegliwości m.innymi impotencji i ozięblości !!! Jest skuteczny w leczeniu świerzbu i wszawicy.
Dziala toksycznie na pasożyty takie jak pchly, wszy, kleszcze - zabijając je. A więc może dzialać i na warozę . Jeżeli dziala toksycznie to znaczy ,że je truje? Jezeli ma zniszczyć to powinien być ustalony jakiś przepis na zrobienie wyciągu z tego anyżu. Podany przez Ciebie przepis nie jest za bardzo szczególowy. Brak jest np. % stężenia spirytusu / 70, czy 90, 95/ Nie wszystkie rośliny dobrze reagują na wyciągi 90 %.Wysoki procent ,wręcz niszczy zbawienne skladniki wyciagów. Ale to nie nasze zmartwienie i tak nie będziemy tego robić. Farmaceuta napewno prawidlowo wykona taki wyciąg. Pod jednym warunkiem, że jest pszczelarzem pasjonatem.
Olejek dziala w niewielkim stopniu przeciwbakteryjnie na organizm czlowieka. Wniosek- prawdopodobnie nie dziala i na zgnilce i inne bakteryjne.
Olejek anyżowy zawiera ; olejki lotne ;
- anethole
- flawonoidy / bardzo dużą ilość / ok. 8000 szt
- proteiny / czyli bialka proste /
- sterole / alkohole / ok. kilkuset
Jak z tego widać anyż poddany byl sporej obróbce i dość gruntownie go przebadano. Nie ma się co dziwic bo występuje w basenie Morza Śródziemnego , gdzie kultura i nauka wcześniej się rozwinęla i anyż byl stosowany w ówczesnym lecznictwie.
Mial prawdopodobnie i zastosowanie w leczeniu pszczól. Czego dotyczylo leczenie, to wlaśnie w te mroźne dni próbuję dociec.
Jak coś znajdę to dolączę do tego tematu. A może ktoś pociągnie go dalej .
W Twoim poście , rozumiem, że chodzi o dwie rzeczy ;
1. o ciasto z dodatkiem olejku anyż.
2. o nasączanie kartonika -podstawki pod piwo 4% roztworem wodnym
wyciągu spirytusowego z anyżu. Tak jak to opisaleś w swoim poście.
Aby zrobić taki wyciąg musi być opisana procedura wykonania. Inaczej to lipa. Wyciąg może być nie skuteczny, lub malo skuteczny. A robić to na czuja to może wcale nie warto się do tego zabierać.
Bociank !! Obawiam się , że nikt na Forum nie stosowal olejku anyżowego.
Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 00:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Niektórzy pewnie stosowali anyż w celach nazwijmy to leczniczych nawet się niedomyślając tego faktu.
Pamiętam z Bułgarii , mastike wódke anyżową 50% hit wśród turystów z naszego kraju,jedyny mankament tego trunku posmak anyżu w ustach przez kilka dni.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 09:35 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
U mnie buteleczka 0,7 anyżówki z Grecji stoi już kilka lat UPITY DOSŁOWNIE 1 KIELISZECZEK. Piszcie -może nada się wykorzystać dla pszczółek.Kupiona była jako ciekawostka.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 11:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
sławek k.,
:P :oops: ja tam mam złe wspomnienia z "uzo" :pala: lepsza metaxa choć na miejscu trzeba dać 10-11Euro/

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 13:42 - wt 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Moja buteleczka / zuszkiem/ z zawartością też czeka na lepsze zagospodarowanie niż konsumpcja,oczywiście z zawartością ovzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 11:25 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
tomek52 pisze:
Obawiam się , że nikt na Forum nie stosowal olejku anyżowego

Używanie olejków eterycznych w skutecznym zwalczaniu warrozy nie jest takie proste . Toksyczność ich , działa nie tylko na pasożyta , ale również na pszczoły . Dlatego należy mieć wiedzę , które z całej bogatej gamy istniejących olejków lotnych , produkowanych przez różne rośliny można bezkarnie stosować w ulach z jak najmniejszą szkodliwością dla pszczół .
W badaniach laboratoryjnych stwierdzono , że tylko 9 olejków powodowało wymieranie 95% roztoczy i zabijało mniej niż 10% pszczół . Do nich należą / między innymi / olejki lotne: Biedrzeńca anyżu , Geraniowy , Gożdzikowca korzennego , Kopru włoskiego , Lawendy lekarskiej , Melisy lekarskiej i Rozmarynu lekarskiego . Nawet te / rzekomo bezpieczne / , mogą być grożne dla pszczół jeżeli ich parowanie przekroczy określoną normę .
Anyż jest skuteczny w zwalczaniu warrozy , lecz nie powinno sie go stosować przy temperaturze zewnętrznej +25 stopni C.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji