FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 13:03 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 lutego 2012, 18:13 - śr 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Wczoraj pojawił się na pewnym forum jakiś Kanadyjczyk, który namawia do wypróbowania opracowanej przez niego metody walki z warrozą- bez udziału jakichkolwiek " leków ". Napisał o tym książkę.
Ponieważ jego post jest napisany niezbyt poprawną niemczyzną, więc nie wszystko jest tu jasne, ale można sobie , to i owo, dopowiedzieć.
Pisze, że średni zbiór w amatorskiej pasiece w Kanadzie to 25 kg miodu. Około 50 kg z rodziny zbierają zawodowcy, którzy matki wymieniają co roku i wiosną karmią rodziny " Sugarpaddies ". W jego regionie nie ma prawie rolnictwa / gospodarstw /. Główny pożytek to sady i dziko rosnące rośliny.

Pisze tak:
" 1. Wiosną, gdy będzie 15*C, słonecznie i bezwietrznie, wyjmujemy z ula cały czerw kryty / 4-5 ramek / i tworzymy nową rodzinę.
Musimy uważać, żeby nie zabrać z macierzaka matki.
Pozostałe w macierzaku ramki zsuwamy razem i dolny korpus uzupełniamy woszczyną.
Pozostaje w nim niewiele warrozy, bo większość została zabrana wraz z zasklepionym czerwiem.
W zabranych ramkach , z czerwiem zakrytym, znajduje się część komórek z larwami do 3 dni - z nich będą młode matki.
Zanim te matki zaczną czerwić, a ich czerw będzie zasklepiany minie co najmniej ( 13+10+7 ) 30 dni.
Warroza żyje wiosną tylko ok. 27 dni, a więc większość pasożytów nie zdąży się rozmnożyć.
Mamy teraz 2 rodziny - jedna z młodą matką i oryginał. Oryginał szybko się rozwija i dobrze pracuje.
2. Gdy mniszek zaczyna kwitnąć / Natural Pointer /, dokładamy do nowej rodziny 2 ramki na czerw trutowy. Po jednej z każdej strony gniazda. Ramki te mogą być puste, ale lepiej dać 1-3 cm pasek węzy. Wtedy szybciej zostanie czerw trutowy zasklepiony - po ok. 40 dniach.
Po zasklepieniu trzeba je usunąć / wraz z warrozą /

Dla upewnienia się czy metoda jest skuteczna, można jesienią / przed zazimowaniem / potraktować rodzinę kwasem mrówkowy. / 24 godz./
Jeżeli spadnie więcej niż 15 szt. pasożytów tzn., że coś w moim opisie pominąłem .
Istotne jest kierowanie się Sygnałami Natury, gdyż w zależności od terenu , występują w różnych terminach. Mowa o terenach gdzie występuje mniszek. "
Tutaj link do jego strony:
http://goolymooly.ca/data/publishing/werner_insidebook_bees.html

U góry 2 filmiki. Jeden o produkcji węzy, a drugi...- nie pamiętam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:04 - śr 
Imkerei pisze:
Wiosną, gdy będzie 15*C, słonecznie i bezwietrznie, wyjmujemy z ula cały czerw kryty / 4-5 ramek / i tworzymy nową rodzinę.
Musimy uważać, żeby nie zabrać z macierzaka matki.
Pozostałe w macierzaku ramki zsuwamy razem i dolny korpus uzupełniamy woszczyną.
Pozostaje w nim niewiele warrozy, bo większość została zabrana wraz z zasklepionym czerwiem.
W zabranych ramkach , z czerwiem zakrytym, znajduje się część komórek z larwami do 3 dni - z nich będą młode matki.

Albo ja dziś nie kumaty albo gość pierniczy od rzeczy :wink:
Wiosna ? jaki termin 15 stC to jest przeważnie już w marcu pszczoły zaczynają się już rozwijać
OK - zabiera czerw z obsiadanymi pszczołami i co z macierzaka Wielkie G i z odkładu drugie
Jakie mu się wygryzają matki chyba ratunkowe i marnej jakości co mu z matki w kwietniu ? jak nie ma trutnia uczciwego
Imkerei pisze:
Mamy teraz 2 rodziny - jedna z młodą matką i oryginał. Oryginał szybko się rozwija i dobrze pracuje.

No zakładając że mu się ta matka unasienni to ma dwa słabeusze a wręcz Dziady bo w macierzaku pszczół ubywa a w odkładzie też nim się zacznie wygryzać pierwszy czerw po młodej matce to utrwa na dobrą sprawę 35 dni od wylęgu matki wiem że zimowe pszczoły są długowieczne ale nie Wieczne
Imkerei pisze:
Gdy mniszek zaczyna kwitnąć / Natural Pointer /, dokładamy do nowej rodziny 2 ramki na czerw trutowy. Po jednej z każdej strony gniazda. Ramki te mogą być puste, ale lepiej dać 1-3 cm pasek węzy. Wtedy szybciej zostanie czerw trutowy zasklepiony - po ok. 40 dniach.
Po zasklepieniu trzeba je usunąć / wraz z warrozą /

Nie wiem Kiedy w Kanadzie Mniszek kwitnie ale w Polsce jest to zazwyczaj 3 połowa kwietnia wiec cofnąć się owe 40 dni wstecz mamy ok 10-20 marca :haha:
Mit o ramku pracy jako podanie pustej czy z kawałkiem węzy to faktycznie MIT warooza zimne plastry omija chyba że już jest jej tak dużo i wchodzi w świeżo odrobioną woszczynę to tej rodzinie nawet już Święcona Woda nie Pomoże


Na górę
  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:15 - śr 
Ale Adminie.
Canada to Canada. Jeżeli ma tą pasiekę na płd wsch to jest szer. geogr. Włoch. To może faktycznie wiosna jest wcześniej niż u nas. Ale i mnie coś ten opis nie pasuje.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Takie rzeczy to nie u nas pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
a jakby to zmodyfikował trochę, zabrać czerw zaraz po oblocie, ale tylko czerw, wstawić do jednej rodziny w której nie ma matki, po tym miesiącu czy kiedy tam połączyć z jakimś słabeuszem, likwidując tą młodą matkę którą sobie wychowały.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:41 - śr 
Ale słabeusze moą być z powodu kijowej matki a młoda matka może być niezła.


Na górę
  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
wygryziona w marcu??

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Pawełek, to lepiej słabeusza dołaczyc do średniaka
zebrac mniszek i sad
a na rzepak (koniec )to juz mozna zrobic solidny silny odkład
a macieżak nawet tego nie odczuje
i obydwa już robinie obskocza a lipy naniosą cwaniak

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Szczupak, tak masz rację ale ja tu myślałem o tym zwalczaniu tej warrozy, choć w sumie to najprościej było by zniszczyć ten wyjęty czerw.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2012, 22:58 - śr 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Ponieważ pisze "... dolny korpus uzupełniamy woszczyną ", to może te 2 rodziny stanowią całość tzn. stawia odkład na macierzak, a póżniej łączy.
Niestety, nic nie pisze o żadnym " międzydeklu ", więc albo coś w swoim opisie pominął, albo " lejwoda ". Pisze, że pszczołami zajmuje się 30 lat. a tę metodę stosuje od pięciu i zbiory ma takie jak inni tzn. , że te pszczoły mu miód przynoszą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 11:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
BoCiAnK pisze:
Mniszek kwitnie ale w Polsce jest to zazwyczaj 3 połowa kwietnia

panie Bogdanie to kiedy ten mniszek kwitnie w maju :haha: :haha: :haha: :haha:

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2012, 12:37 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Tam pisze ze waroza wiosną żyjetylko 27dni to nie prawda. Waroza jak wiosną się wygryzie wraz z pszczołą to zeruje 30 dni na pszczole i dopiero po tym czasie wchodzi do komurki zeby dac potomstwo. Bo stara waroza to po wygryzieniu juz jest zdolna na 5 dzień wejsć ponownie do komurki zeby dac nowe potomstwo. Lepiej dac rameczkie na trutnie tak w pionie 1/3 ramki i pozwolic się trutniom pierwszy razsię wygryzć bo w dziewiczym czerwiu trutowym niema warozy ale jak drugi raz zaczerwi to po 20 dniach obcioc poczwarkom trutowym głowyi wytrzepac na biały karton i liczyc warozę. To jest wiekszy i skuteczny efekt. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2012, 23:24 - ndz 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
miły_marian pisze:
Tam pisze ze waroza wiosną żyjetylko 27dni to nie prawda.


Te 27 dni wzięły się z poniższego:
http://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fentnemdept.ufl.edu%2Fcreatures%2Fmisc%2Fbees%2Fvarroa_mite.htm%23life


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2012, 17:48 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2008, 12:04 - pt
Posty: 20
Lokalizacja: Polska
miły_marian. pisze:
w dziewiczym czerwiu trutowym niema warozy ale jak drugi raz zaczerwi to po 20 dniach obcioc poczwarkom trutowym głowyi wytrzepac na biały karton i liczyc warozę. To jest wiekszy i skuteczny efekt. Pozdrawiam miły_marian

Próbowałem wytrzepać larwy trutowe z ramki pracy i mi nie wyszło. Zrobił się taki bajzel, że zrezygnowałem z tego wytrzepywania i wlożyłem tę ramkę do topiarki. Może trzeba było wcześniej ramkę odrutować. Co Koledzy na to? Wiem, że do świeżo odbudowanej ramki warroza nie wchodzi. Sprawdzałem i nic nie było.

_________________
Pozdrawiam serdecznie TadeuszK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2012, 18:52 - ndz 
tadeuszk pisze:
Wiem, że do świeżo odbudowanej ramki warroza nie wchodzi. Sprawdzałem i nic nie było.

Wstaw nieodbudowaną ramkę pracy między dwie węzy i zobaczysz.


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2012, 15:36 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja wyraznie napisałem za obcinam poczwarkom głowy. A ty obcinałeś larwom i dlatego nic nie wyszło. Trzeba było zapisac kiedy matka zaczerwiła to ramkie i po 22 dniach jak bys obcioł im głowy to elegancko wylatuja z komurek. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2012, 17:53 - pn 
miły_marian. pisze:
Ja wyraznie napisałem za obcinam poczwarkom głowy.

I tak masz sumienie ?


Na górę
  
 
Post: 17 grudnia 2012, 20:04 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
kolopik pisze:
miły_marian. pisze:
Ja wyraznie napisałem za obcinam poczwarkom głowy.

I tak masz sumienie ?


Przeciez tnie nozem nie sumieniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 grudnia 2012, 01:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Ja nie tnę wyciągam odsklepiaczem widelcowym :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji