FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 15:10 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: wrotycz
Post: 04 marca 2012, 20:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wrotycz pospolity (Tanacethum parthenium; Tanacethum vulgare)


WYSTĘPOWANIE: gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje w całej Europie, w Polsce pospolita.


SUROWIEC: Surowcem jest ziele, kwiat, liść i owoc wrotyczu - Herba, Flos, Folium et Fructus Tanaceti. Ziele i liscie zbiera się przed i w czasie kwitnienia. Kwiaty nalezy pozyskiwać w czasie początku kwitnienia. Owoce zbiera się w czasie dojrzewania. Surowce trzeba wysuszyć w ciemnym miejscu, gdzie temepratura nie przekracza 50 stopni choć niektórzy wskazują, iż nie powinna to być temperatura wyższa jak 30 0C . W bieżącym roku pozyskanie wrotyczu jest mocno utrudnione bowiem został on zaatakowany przez mszyce. Jest to zjawisko kuriozalne bowiem do tego roku odwar z wrotyczu polecany był jako naturalny środek przeciw mszycom.


PODSTAWOWE ZWIĄZKI CZYNNE: Głównym składnikiem wrotyczu jest olejek eteryczny /do 1,5% /w kwiecie/, zawierający ?-tujon, izotujon, kamfen i inne terpeny. W niektórych rasach chemicznych głównymi związkami w olejku są ?-pinen, artemisiaketon, kamfora lub umbellulon. Ponadto stwierdzono w kwiatach związki goryczowe, jak tanacetyna i reynozyna, flawonoidy, głównie pochodne luteoliny i kwercetyny, ksantofil i sole mineralne. H. Różański precyzuje jeszcze szczegółowiej dodając lakton seskwiterpenowy - tanacetynę (tanacetin), lakton seskwiterpenowy arbosculin, lakton epi-ludowicyna, lakton - artemoryna (artemorin) lakton seskwiterpenowy rejnozyna, elemen (elemene), kwas jabłkowy, winowy, walerianowy, chlorogenowy, kwas taninowy, kawowy, flawonoidy (jaceidyna - jaceidine, jaceozydyna - jaceosidin, , apigenina, diosmetyna, diosmina,) eupatylinę, seskwiterpen ? germakren, piperyton.


STOSOWANE POSTACIE ZIOŁA: Napar, odwar, nalewka, tonik, maść, ocet, aceton, olej.


DZIAŁANIE: Dawniej wrotycz był dość powszechnie stosowany jako działający przede wszystkim przeciwrobaczo, a także bakteriobójczo, napotnie, moczopędnie, wzmacniający żołądek, pobudzający krwawienie miesięczne, a także usuwającym lub zmniejszającym krucze wszelkiego typu oraz wzdęcia /W. Poprzędzki/. Dr A. Czarnowski w swoim Zielniku Lekarskim z początku XX wieku podje że działa on krzepiąco na żołądek, działa wiatropędnie, wypędza robaki i pobudza wydzielanie moczu /cyt.. Takie samo działanie podaje w swym Ziołolecznictwie Jan Biegański najwybitniejszy polski zielarz przełomu XIX i XX wieku. S. Breyer w Nowym lekarzu domowym z 1927 roku pisze o nim ?Działa roztwarzająco, pędzi mocz i poty, wzmacnia żołądek i nerwy, pędzi wiatry. Bywa używany do wzmacniających kąpieli, liście przyłożone na rany goją je, kwiat zaś i nasienie, ugotowane na mleku służą dzieciom od robaków?.. Nasienie utłuczone i zmieszane z trzema częściami miodu, biorąc po łyżeczce małej z rano i wieczorem morzy robaki?.

Sytuacja zmieniła się od 1980 roku kiedy to z nieznanych przyczyn opierając się o dużą zawartość szkodliwego w nadmiarze tujonu wojnę temu zielu wypowiedział nestor polskim zielarzy A. Ożarowski w swej książce Rośliny lecznicze /współautor/. Ponieważ uczynił to nie tylko w odniesieniu do tej rośliny dla części zajmujących się zielarstwem uznawany jest za wątpliwy autorytet w dziedzinie ziołolecznictwa. Doskonałą pracę w odmitologizowaniu tak szkodliwego działania tujonu we wrotyczu odgrywa H. Różański. Wskazuje on iż wrotycz jest zielem o działaniu pewnym, silnym i bardzo wielostronnym. Obok wspomnianego powyżej działania przeciwrobaczego działa bakteriobójczo, silnie odkażająco, przeciwroztoczowo, przeciwgrzybiczno i wirusobójczo. Ponadto przeciwbólowo, przeciwalergiczne, przeciwwysiękowo, przeciwhistaminowo, uspokajająco, przeciwdepresyjnie, rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo. Reguluje przy tym przemianę materii odtruwając organizm. Zwiększa siłę mięśnia sercowego, pobudza oddychanie, wzmaga wydzielanie hormonów, zwiększa ukrwienie narządów płciowych co czyni go po trosze afrodyzjakiem. Znosi bóle głowy, bóle miesiączkowe i kolki. Ma w swoim składzie związki o wyraźnym działaniu przeciwnowotworowym, stymulującym układ dokrewny oraz immunostymulującym. Hamuje działanie w organizmie acetylocholin, noradrenaliny, serotoniny i bradykininy. Zapobiega zastojom krwi zmniejsza przy tym skłonność do odkładania się blaszek miażdżycowych w tętnicach oraz powstawanie zakrzepów. Tonizuje mięśnie szkieletowe.

H.Różański podkreśla, że taki zakres działania i jego pewność czyni z wrotyczu bardzo dobry surowiec jako że zawiera sporo składników stosowanych w nowoczesnym lecznictwie uzyskiwanych z drogich roślin egzotycznych. Wyciągi alkoholowe i maści wrotyczowi a także ekstrakty octowe hamują objawy łuszczycy, zmniejszając proliferację komórek naskórkowych i odczyny skórne na tle autoagresji. Wyciągi takie leczą także zmiany trądzikowe niekiedy już w dobę po zastosowaniu. Okłady powodują cofanie się ropni, jeżeli są one robione z octu wrotyczowego cofają obrzęki, stłuczenia, wybroczyny i siniaki. Płukanki leczą stany zapalne błon śluzowych narządów płciowych, gardła, jamy ustnej, odbyty. Krople wrotyczowi likwidują ropne zapalenie zatok nosowych. W rosyjskiej medycynie ludowej akcentuje się jego właściwości przeciwrobacze, podnoszące ciśnienie, zwalniające pracę serca z powiększeniem jego tonusu, działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz przeciwgorączkowe.


DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE: Zalecana jest ostrożność w stosowaniu ze względu na zawartość tujonu. Jednakże większość autorów poza wspomnianym A. Ożarowskim nie zaobserwowała działań szkodliwych przy stosowaniu w zalecanych dawkach.


ZASTOSOWANIE: W medycynie ludowej jak podaje w L.Świejkowski w swej książce z 1950 roku ?Właściwości trujące polskich roślin leczniczych? podaje, iż jako lek ludowy stosowany jest on przeciw robakom obłym, przy puchlinie wodnej, histerii, kolkach, kurczach żołądka, braku apetytu, blednicy, gośćcu i wzdęciach. Podaje nadto, iż Kneipp polecał mieszankę wrotyczu i liści borówki czernicy przy cukrzycy. Z wcześniejszych autorów Leonard de Vermond Jacqes w swej Kuracji roślinnej poleca go jako wzmacniający narządy trawienne. J.Biegański poleca ponadto jako wiatropędny i czerwiogubny. W Vademecum fitoterapii pod red. Prof. J. Muszyńskiego zaleca się go przy niedostatecznych lub rzadkich, a także bolesnych miesiączkach, biegunce, dnie. Zewnętrznie przy świerzbie, wszawicy, stłuczeniach, bólach reumatycznych, nerwobólach, wrzodach i ropiejących ranach. Znacznie szersze zastosowanie wrotyczu podaje Henryk Różański. Poleca go ponadto w depresji oraz osłabieniu i wyczerpaniu nerwowym, niedoborze soków trawiennych, chorobach dróg żółciowych, wątroby, kolce, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także bolach brzucha i podbrzusza oraz zaparciach. Zaburzonych procesach odtruwania organizmu i spowolnionej przemianie materii. Zaburzeniach krążenia mózgowego, wieńcowego i krążenia w koniczynach dolnych, tzw. zespole zimnych dłoni i stóp, omdleniach, chorobach alergicznych, nowotworowych, bezsenności, chorobach autoimmunologicznych jak łuszczyca, toczeń, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, obrzękach, niemocy płciowej, bólach głowy. Zewnętrznie przy chorobach skóry o różnym podłożu w tym trądzikach różowatym i zawodowym, ropniach, czyrakach, liszajach, owrzodzeniach, dermodeocis oraz stanach zapalnych, zakażeniach grzybiczych i roztoczowym oczu w tym nużycy oczu, ropne zapalenie powiek. Nalewkę poleca jako środek przeciwbólowy i przeciwreumatyczny.
W rosyjskiej medycynie ludowej wrotycz stosuje się przy glistnicy, owsicy,/E.J.Szass 1962/ żółciowych zapaleniach żołądka, pobudzeniu nerwowym, nadciśnieniu /A.W.Markowa 2007/ chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy połączonych z obniżoną kwasowością soku żołądkowego, zapaleniach jelita grubego, chorobach wątroby i woreczka żółciowego /N.I.Mazniew 2004, G.N.Kowaliewa 1971/, bólach głowy, napływie krwi do serca, jako środek przeciwgorączkowy, dla zatrzymania miesiączki /A.H.Obuchow 1962/. Zewnętrznie przy trudno gojących się ranach, wrzodach, podagrze, reumatyzmie, zwichnięciach, stłuczeniach. W medycynie ludowej Syberii ziele wrotyczu stosowane było przy bólach głowy, podagrze, reumatyźmie, żółtaczce, zwichnięciach, ranach oraz epilepsji /prof. I.E.Akopow 1986/. M.A.Nosal /1959/ poleca wrotycz przy niestrawności, bólach żołądka, biegunce, środek napotny i przeciwgorączkowy, dobroczynnie wpływający na żołądek. Zawrażnow.W.I. /1977/ poleca wrotycz jako środek gojący i przeciwpierwotniakowy w szczególności przy nieżycie woreczka żółciowego i jego zapaleniach na tle lambiozy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w praktyce ginekologicznej do przemywania wrzodów i czyraków.M.A. Garbariec i W.G. Zapadniuk /1982/ 1982), oprócz zastosowania przy glistach, zalecają wrotycz przy leczeniu żołądka i jelit /nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne jelit/, zapaleniu jelit, żółtaczce, zapaleniu woreczka żółciowego w tym na tle lambiozy, kamicy nerkowej, histerii, epilepsji, zaburzeń cyklu menstruacyjnego, ropiejących ran, owrzodzenia skóry, ukąszeń pszczół, podagrze, artretyzmie. N.K.Frujentow (1972) ze współpracownikami z Tomskiego Instytutu Medycznego udowodnił wyrażone żółciopędne działanie wrotyczu /A. S . Łapina, 1951 i in./ dowiódł także jego efektywność ją w leczeniu zapalenia woreczka żółciowego i zapaleniu dróg żółciowych oraz niektórych chorób wątroby /A. F. Smyszlajewa, 1959; J. I. Gofman, 1961,1962; Ł. F. Kałmakowa, N. I. Kutilina, 1961 i in./


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 04 marca 2012, 20:52 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
W sumie można powiedzieć, że więcej jest za tak jak za nie i tak trzymać. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 04 marca 2012, 21:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Nie wiem, czy nie próbuję odkryć Ameryki, ale może by warto wykombinować i przetestować jakieś sposoby zastosowania wrotyczu przeciw warrozie uwzględniające fakt, że olejki tylko w niewielkim stopniu lub wcale nie przechodzą do wyciągów wodnych, natomiast najlepiej się trzymają w wyciągach alkoholowych :roll: . Podczas suszenia dużo olejków ulatuje - więc palony w podkurzaczach susz ma ich stosunkowo niedużo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 04 marca 2012, 23:35 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Skoro na wrotyczu mszyce zaczęły się dobrze czuć, to jego negatywne działanie na warozę można włożyć pomiędzy bajki.
Być może jakiś specyfik wyprodukowany na jego bazie w fachowy sposób i uwzględniający konkretny składnik działałby na warozę.
Podobnie jak Hop Quard.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 05 marca 2012, 11:45 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wrotycz , wrotyczowi nie równy . Jest szereg jego odmian . Po za tym struktura gleby na której rośnie też ma wpływ na jego skład i skuteczność .
W medycynie ludowej do dzisiaj jest wykorzystywany do zwalczania wszawicy . Waroza przy odymianiu wrotyczem taż sie osypuje .
Wywar z wrotycza w połączeniu z wywarem jaskółczego ziela stosuję do oprysku pszczół na ramkach . Taki zabieg nie tylko zmniejsza ilość pasożyta ale pozytywnie wpływa na rozwój rodziny pszczelej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 05 marca 2012, 11:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jak często opryskujesz tą mieszanką? Ciekawe, jak zadziałałby sok z wrotyczu zamiast wywaru. Rozcieńczony oczywiście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 05 marca 2012, 13:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2012, 20:42 - ndz
Posty: 70
Lokalizacja: Olsztyn (Dajtki)
Ule na jakich gospodaruję: brak
paraglider pisze:
Waroza przy odymianiu wrotyczem taż sie osypuje
Taki dym z tego co mi wiadomo jest trujący dla człowieka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 06 marca 2012, 11:23 - wt 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Rzeczywiście jedna z metod profilaktyki zwalczania warozy /całorocznie/. Stosuje suszony wraz z tymiankiem do podkurzacza i zawsze mam w pasiece. Oprócz tego i inne zioła. Zajmuje trochę czasu , ale polecałbym każdemu - warto-
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 11 marca 2012, 15:13 - ndz 

Rejestracja: 29 lipca 2007, 10:08 - ndz
Posty: 211
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: własnych ulach
paraglider ?? gdzie znalazłeś więcej odmian wrotycza ? ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotycz_pospolity ,

w Polsce jest tylko ta jedna odmiana ! !

, sumak w tym roku po oblocie stosowałem ;; i nic złego nie zauważyłem żeby się coś z pszczółkami dział , daje dość biały tak jasno dym i dość dużo , tak jakby to była słoma żytnia + -
pozdrawiam jozef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 24 kwietnia 2012, 21:14 - wt 
Mam pytanko o wrotycz.Opisane jest ,ze , wrotycz skuteczny jest na mrówki w ulu? lub motylicy.Mogę się mylić ,ale z pewnością któreś owady odstrasza.Chodziło o położenie gałązek wrotyczu ,na ramki.Czy tak jest ,czy tez trzeba szukać coś innego na MRÓWECZKI MALUTKIE :pala: :haha:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotycz_pospolity
Po za tym ,pszczoły niby korzystają z pyłku
http://allegro.pl/roslina-ogrod-wrotycz ... 14534.html
Co do gatunku ,to nie wiem ,ale myślę zakupić coś takiego


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 24 kwietnia 2012, 23:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
To na allegro to mam nadzieję jakiś egzotyczny, niespotykany wrotycz - nie ten, co na każdym rowie sobie rośnie i można go sobie tonami za darmo wykopywać??? W sumie to nie podano nazwy łacińskiej :roll: . A jeśli to ten pospolity, to chyba założę sklep - mam do sprzedania piękne sadzonki wrotyczu, pokrzywy, marchewnika oraz trawę w doniczkach :mrgreen: ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 24 kwietnia 2012, 23:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Sorry za offtop, ale popatrzyłam na tego gościa z allegro - można u niego zakupić także liście dębu - 1 zł za 5 szt, szyszki olchy - 9,87 zł za 200 szt, korzeń do akwarium - za 54 zł. Takie czasy - ludzie myślą, że lepiej wybulić za takie rzeczy kasę niż schylić się i sobie spode buta wziąć - bo darmowe to pewno gorsze, no i nie "spreparowane profesjonalnie" :mrgreen: . No i by trzeba z domu wyjść...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: wrotycz
Post: 25 kwietnia 2012, 07:04 - śr 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Niektórzy nie mają tego pod nosem, tylko sam beton wokół i to jest do nich oferta.
Trochę się orientuję w temacie. Korzenie nie mogą być żywe, nie mogą być ze ścieków i tak trzeba je preparować, inaczej może być zmiana koloru wody, zakwit glonów albo śnięcia w akwarium. A znalezienie ładnego i zdrowego korzenia też kosztuje trochę zabiegów. Co innego szyszki olchy, to już ewidentne lenistwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji