FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

ECTIFO
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=54&t=7851
Strona 1 z 1

Autor:  kamil19860 [ 22 lipca 2012, 21:52 - ndz ]
Tytuł:  ECTIFO

Czy ktos z forum stosował ten środek w walce z warrozą? Jakie są rezultaty i przede wszystkim czy w dzisiejszych czasach można to jeszcze kupić u weterynarza?

Autor:  Marek Podlaskie [ 22 lipca 2012, 22:00 - ndz ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

Cytat z forum Michałów
PostWysłany: Czw 17:19, 26 Sie 2010 Temat postu: Odpowiedz z cytatem
Witam jeśli to jest prawda to będziemy mieli jeszcze jeden lek przeciwko warozie ale czy będzie skuteczny? Ja używam apiwarolu do zwalczania warozy i uważam że jest bardzo dobry. Z nowych leków używam nozewitu jest to lek przeciwko nosemozie stosuję go na wiosnę w syropie cukrowym oraz na jesień i to wszystkie leki jakie stosuje w pasiece i moje pszczoły się czują bardzo dobrze. Kiedyś apifos można było sobie samemu wyprodukować
oto przepis:

UWAGA! Informuję, że opis jest tylko w celach edukacyjnych, bo samodzielna produkcja, jak i dystrybucja lub używanie niedopuszczonych leków jest zabroniona.

Cytat z forum Michałów
Domowy Apifos

Mając kontakt nieaktywnymi lekami pszczelarze samodzielnie zaczęli produkować lek na bazie Bromfenwinfosu, czyli odpowiednik Apifosu, który jest produkowany tylko na eksport.

Substancji czynnej, dokładnie odważonej i bardzo czystej o długim działaniu dostarczył nam nasz ukochany Biowet.
Produkuje on do zwalczania pcheł u psów preparat ?Ektifo?. Jest on bardzo tani, (kilka złotych za opakowanie) i dostępny bez trudu u weterynarzy. Jest on w opakowaniach po 1. 2 i 5 ml. W każdym mililitrze jest 200 mg Bromfenwinfosu.
To ten sam preparat aktywny, co w Apifosie.

Jako pasków użyto tekturowych podstawek pod kufle z piwem, jakie są w piwiarniach. Są one chłonne i nadają się do naszych celów lepiej niż drewniane listewki.

W Apifosie, w pasku jest 60 mg. Bromfenwinfosu. Łatwo policzyć, że dla uzyskania 20 pasków potrzebujemy 6 ml. ?Ektifo?. (1 ml + 5 ml.)

Do tego potrzeba nam biurowego dziurkacza, do zrobienia otworów w podstawkach pod kufle, aby zawiesić je w ulu na druciku. Strzykawka lekarska np. 20 ml. i olej jadalny (rzepakowy, sojowy, itd.).

Podstawki pod kufle muszą być jednego rodzaju. Chodzi o ich chłonność.

Jak robiono 20 pasków:

1. Naciągamy do strzykawki 20 ml. oleju.
2. kładziemy na talerzyku podstawkę pod kufle i nalewamy na nią po trochu olej, aż wchłonie tyle ile może wchłonąć. Na strzykawce zobaczymy ile mililitrów naleliśmy. Ważne, aby olej nie wyciekał, ale podstawka musi być dobrze nasycona.
3. teraz ustaloną ilość oleju mnożymy przez 20 (tyle ile wzięliśmy podstawek i odejmujemy 6 ml. tyle ile mamy Ektifo.
4. Najlepiej w jakimś naczyniu (pudełko, słoik z dużym otworem, puszka, itp.) kładziemy na dno pierwszą podstawkę i nalewamy na nią olej, który wcześniej zmieszaliśmy z Ektifo. Należy bardzo dokładnie wymieszać lek z olejem. Nalewamy strzykawką tyle mililitrów ile wyszło nam z testów. Kładziemy następną podstawkę itd., aż do wyczerpania surowców. Zostawiamy całość do całkowitego wchłonięcia.
5. W czasie pracy nie wolno jeść, pić palić, bo mamy do czynienia z trucizną. Należy zastosować środki ostrożności przewidziane dla tej substancji używanej w ochronie roślin. Później bardzo dokładnie umyć ręce i nie dopuszczać, do zabrudzenia rąk olejem z trucizną. Tak naprawdę, nie powinno to być groźne skoro pszczoły przeżywają i psy, którym polewamy tym grzbiet.
6. Wkładamy podstawki do ula na drucikach i czekamy na efekt.

Ta metoda ma wyższość nad paskami plastikowymi, bo pszczoły zgryzają tekturę i usuwają ją z ula. Podczas zgryzania i wzajemnego kontaktowania się nanoszą na siebie cieniuteńką warstwę oleju z lekiem. Wkrótce każda pszczoła jest upaprana tym olejem, a warroza spada na dennicę. Z olejowej warstwy pszczoły nie mogą się zbyt szybko oczyścić, a tym samym działanie leku jest dłuższe. Tam czeka na warrozę dodatkowa niespodzianka. Cała dennica jest pokryta drobnym pyłem z papieru z jakiego była wykonana podstawka. Jednak ten zgryziony pył, też jest tłusty i zawiera lek. Pszczoły usuwając ten pył z ula mają kolejny kontakt z lekiem. Warroza leząć na dennicy leży w tym pyle i zdycha. Jeżeli podstawkę powiesimy w ulu tak, aby pszczoły miały do niej dostęp, to zrobią za nas całą robotę zgryzając je i nie będziemy musieli usuwać podstawek, bo wiatr sprzed ula rozwieje drobiny, a nam zostanie tylko wyciągnąć druciki nie otwierając gniazda.
Metoda ta ma jedną wadę, a mianowicie, po zimowli obowiązkowo należy usunąć ramki na których zimowały pszczoły, bo olej z lekiem mógł wniknąć do wosku. Jednak czynność wymiany plastrów powinna być normalną czynnością po zimie.
Koszt wyprodukowania 2 pasków nie powinien przekroczyć 20 ? 25zł.

Autor:  lalux5 [ 22 lipca 2012, 22:18 - ndz ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

Marek Podlaskie pisze:
Koszt wyprodukowania 2 pasków nie powinien przekroczyć 20 ? 25zł.

Taniocha ! :haha:
2 zł - :oczko:

Autor:  misza30 [ 23 lipca 2012, 09:27 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

i można zrobić coś tanio.... tylko patrzeć jak znów pszczelarzom zabiorą i ta substancje...

Autor:  adimaj13 [ 23 lipca 2012, 10:50 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

A mozna zrobić te paski takim sposobem jak te z Tactiku mącząc paski z tektury lub podkładki na piwo w roztworze 1:8 (lek/olej)? czy trzeba jakąś inną proporcję ?

Autor:  kolopik [ 23 lipca 2012, 16:31 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

misza30 pisze:
i można zrobić coś tanio.... tylko patrzeć jak znów pszczelarzom zabiorą i ta substancje...


Po co ?
Jedna tabletka Apiwarolu kosztuje 2 zł a w refundacji paredziesiąt groszy.
Jedna tabletka spalona tuż przed zawiązaniem kłębu zimowego załatwia warozę na amen do następnej zimy.-sprawdzone i skuteczne-. To po jaki .... się bawić w produkcję czegoś co nie jest w 100% pewne i trząść gaciami do wiosny?

Autor:  Baartez2006 [ 23 lipca 2012, 17:40 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

I co z tego jak na młodej pszczole która zostaje do zimowli waroza już bytowała.

Autor:  kolopik [ 23 lipca 2012, 17:59 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

Baartez2006 pisze:
I co z tego jak na młodej pszczole która zostaje do zimowli waroza już bytowała.


Zgoda, ale na jednej na 1000.

Autor:  Baartez2006 [ 23 lipca 2012, 18:02 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

Sprawdzałeś :?:

Autor:  kolopik [ 23 lipca 2012, 18:48 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

Baartez2006 pisze:
Sprawdzałeś :?:


Tak. Możesz przyjechać, poszukać na pszczołach. Jak w ciągu godziny znajdziesz roztocza na pszczole to stawiam flachę z zagrychą.

Autor:  basko [ 23 lipca 2012, 18:58 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

kolopik pisze:
Jak w ciągu godziny znajdziesz roztocza na pszczole to stawiam flachę z zagrychą.


jak nie, to szukający stawia :?:

jechać potsza, póki noce ciepłe :mrgreen:

Autor:  kudlaty [ 23 lipca 2012, 19:24 - pn ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

ectifo zawiera Bromfenwinfos - substancja czynna w preparatach przeciw warrozie u pszczoł (np. "Apifos"; od roku 2001 niedopuszczony do stosowania w Polsce), pozostawiająca jednak zanieczyszczenia w wosku, miodzie, propolisie i mleczku pszczelim

Autor:  misza30 [ 14 września 2012, 22:46 - pt ]
Tytuł:  Re: ECTIFO

jestem Ciekaw czy w to EKTIFO można też stosować do spalania jak amitraz??
czy ktoś to stosował w ten sposób?

i czy w ogóle będzie działać w formie dymu?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/