FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 18:27 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02 grudnia 2022, 07:45 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
lech pisze:
No i właśnie taką o mocy 14 kW mam zamówioną. Zamówiłem na przełomie maja i czerwca z montażem do końca października. Z ostatnich informacji wynika , że faktycznie zamontują mi ją w styczniu. Pompa ta o mocy 14 kW ma możliwości grzania jak inne o mocy 18 kW.

No , to moje gratulacje , moją pompę założyli mi od ręki , problem był z kotłownią , bo zbiorniki CWU , przystosowane do pomp ciepła , są trudno do dostania .Na każde 100 litrów wody , muszą mieć metr kwadratowy wężownicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2022, 09:20 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Hieronim pisze:
Być może kolega ma rację , ale moim skromnym zdaniem COP jest obliczany dzieląc wytworzoną energię , do pobranego prądu.

To sama prawda , ale Kolega nie ma ani licznika prądu , ani tym bardziej ciepłomierza. Licznik prądu to drobny wydatek ,. ale ciepłomierz wymaga pomiaru przepływu i dwóch temeratur ( kurs fizyki dla klas 7 mych)
Więc skąd te wyniki ? COP idealnego teoretycznego obiegu pompy ciepła można obliczyć ze wzoru Carnota :
COP=Q/W=Tc/(Tc-Tz)
Ja widać wystarczą temperatury parownika ( tego na zewnątrz) i skraplacza ( tego w domu)
Podstawić należy wartości w skali Kelviona ( do wartości w °C dodać 273°)
Dla podanego przypadku 0°C i 29°C wynik obliczeń wynosi dla pompy ciepła Carnota

COP= 302/(302-273) =10, 41 !!!
jest więc z czego ostrugać wynik :)

COP rzeczywistej pompy ciepła nie przekracza 50% tej wyliczonej teoretycznie i to kolejne pole do naginania rzeczywistości. Warto się pobawić z arkuszem kalkulacyjnym.
W przypadku Kolegi COP nie przekracza 5

Hieronim pisze:
No , to moje gratulacje , moją pompę założyli mi od ręki , problem był z kotłownią , bo zbiorniki CWU , przystosowane do pomp ciepła , są trudno do dostania .Na każde 100 litrów wody , muszą mieć metr kwadratowy wężownicy.

Tak rozpoznaje się dyletantów instalatorów. Do pomp ciepła nie stosuje się wymienników z wężownicą - te są doskonałe do kotłów czy kolektorów słonecznych. Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze i trzeba zupełnie innych kwalifikacji niż przy montażu kotła. Ale skąd ich brać skoro nie ma żadnych wymagań ?
Do pomp ciepła dedykowane są dwupłaszczowe zasobniki ciepłej wody. Wewnątrz jest zbiornic z ciepłą wodą , a otacza go zbiornik z wodą grzewczą. Wymiana ciepła następuje całą powierzchnią zbiornika. wewnętrzny jest specjalnie karbowany żeby zwiększyć powierzchnię i intensywność wymiany ciepła. Jeszcze niedawno można było kupić na aledrogo zbiornik z nierdzewki o pojemności 150l za drobne 1500 pln .
Oczywiście zdemontowany od Niemca ze strychu, co to płakał jak sprzedawał bo mu dofinansowali wymianę pompy ciepła na nową.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2022, 10:25 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
manio pisze:

Hieronim pisze:
No , to moje gratulacje , moją pompę założyli mi od ręki , problem był z kotłownią , bo zbiorniki CWU , przystosowane do pomp ciepła , są trudno do dostania .Na każde 100 litrów wody , muszą mieć metr kwadratowy wężownicy.

Tak rozpoznaje się dyletantów instalatorów. Do pomp ciepła nie stosuje się wymienników z wężownicą - te są doskonałe do kotłów czy kolektorów słonecznych. Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze i trzeba zupełnie innych kwalifikacji niż przy montażu kotła. Ale skąd ich brać skoro nie ma żadnych wymagań ?
Do pomp ciepła dedykowane są dwupłaszczowe zasobniki ciepłej wody. Wewnątrz jest zbiornic z ciepłą wodą , a otacza go zbiornik z wodą grzewczą. Wymiana ciepła następuje całą powierzchnią zbiornika.

A to ciekawe , szukając wymiennika ciepła CWU brałem pod uwagę wymienniki dwupłaszczowe ,tanie i dostępne, ale żaden nie spełniał wymogów , bo jego wadą jest to , że ogrzewa wodę tylko jedną stroną i na zbiornik 200 litrów wypada maksymalnie 1,66 metra kwadratowego [ kłania się powierzchnia walca] .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2022, 13:35 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Powierzchnia nie ma znaczenia. Nie rozumiesz idei tego rozwiązania. Proponuję lekturę niemieckiej firmy Viessmann. Powierzchnia wymiany nie ma znaczenia i na tym polega genialność tęgo rozwiązania. Zbiornik jest pionowy i to tez ma swoje znaczenie , ale Kolega zdaje się kwestionować nawet oczywistą oczywistość . Na to nie mam lekarstwa. Wężownicą tez nie wybuchnie ale jest mniej efektywna i z czasem zarasta kamieniem. Najważniejsze że Kolega jest zadowolony. Teraz to i tak już po herbacie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 grudnia 2022, 22:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
Hieronim pisze:
Być może kolega ma rację , ale moim skromnym zdaniem COP jest obliczany dzieląc wytworzoną energię , do pobranego prądu.

To sama prawda , ale Kolega nie ma ani licznika prądu , ani tym bardziej ciepłomierza. Licznik prądu to drobny wydatek ,. ale ciepłomierz wymaga pomiaru przepływu i dwóch temeratur ( kurs fizyki dla klas 7 mych)
Więc skąd te wyniki ? COP idealnego teoretycznego obiegu pompy ciepła można obliczyć ze wzoru Carnota :
COP=Q/W=Tc/(Tc-Tz)
Ja widać wystarczą temperatury parownika ( tego na zewnątrz) i skraplacza ( tego w domu)
Podstawić należy wartości w skali Kelviona ( do wartości w °C dodać 273°)
Dla podanego przypadku 0°C i 29°C wynik obliczeń wynosi dla pompy ciepła Carnota

COP= 302/(302-273) =10, 41 !!!
jest więc z czego ostrugać wynik :)

COP rzeczywistej pompy ciepła nie przekracza 50% tej wyliczonej teoretycznie i to kolejne pole do naginania rzeczywistości. Warto się pobawić z arkuszem kalkulacyjnym.
W przypadku Kolegi COP nie przekracza 5

Hieronim pisze:
No , to moje gratulacje , moją pompę założyli mi od ręki , problem był z kotłownią , bo zbiorniki CWU , przystosowane do pomp ciepła , są trudno do dostania .Na każde 100 litrów wody , muszą mieć metr kwadratowy wężownicy.

Tak rozpoznaje się dyletantów instalatorów. Do pomp ciepła nie stosuje się wymienników z wężownicą - te są doskonałe do kotłów czy kolektorów słonecznych. Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze i trzeba zupełnie innych kwalifikacji niż przy montażu kotła. Ale skąd ich brać skoro nie ma żadnych wymagań ?
Do pomp ciepła dedykowane są dwupłaszczowe zasobniki ciepłej wody. Wewnątrz jest zbiornic z ciepłą wodą , a otacza go zbiornik z wodą grzewczą. Wymiana ciepła następuje całą powierzchnią zbiornika. wewnętrzny jest specjalnie karbowany żeby zwiększyć powierzchnię i intensywność wymiany ciepła. Jeszcze niedawno można było kupić na aledrogo zbiornik z nierdzewki o pojemności 150l za drobne 1500 pln .
Oczywiście zdemontowany od Niemca ze strychu, co to płakał jak sprzedawał bo mu dofinansowali wymianę pompy ciepła na nową.

Jest dokładnie tak jak Piszesz, była akcja montaż fotowoltaiki jest akcja montaż pomp ciepła. Wczoraj byłem monterem okien jutro będę robił dziury w dachu pod panele a pojutrze, to nawet można, zostać astronauta. Ciągle działa instynkt stadny.
Co do tych zbiorników od Niemca to używane są 2 cenie nowych z wiosny tego roku a nowe kosztują 2x tyle co wiosna
. Powodem podwyżek była cena, stali która przy zbrojeniowej dobijała do 10 tys obecnie jest ok 5 tys a cena się już utrzymała i ciśnięcie kitu że wina bóg wie kogo, po co sprzedawać za 5 tys jak można sprzedać za 12tys i ludzie chętnie biorą

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 08:10 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1242
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
sawek0 pisze:
W sprawie COP, oblodzeń itp. nie wypowiem się, bo się nie znam. Poniżej przedstawię mój punkt widzenia. Z ręką na sercu się dołączę, ale w liczbach zaokrąglonych:
Zanim dane: dom 120m2, 10 lat, dobrze ocieplony, ogrzewanie podłogowe. Dotychczas piec na ekogroszek - w sezonie spalałem 2 tony dobrego węgla sztygar/ pieklorz(w pierwszym roku, gdy nie było ocieplenia i kombinowałem z różnymi gatunkami - 5 ton!), do tego ok 2 m3 drewna do kominka w okresie wiosna i jesień. Do ogrzewania cwu dla 6 osób (4 panie, 1 małe dziecko) kolejna tona ekogroszku. W domu zużywano (brak gazu) ok 4000 kW/rocznie (nawet kosiarki elektryczne, wszystko związane z warsztatem również, łącznie z obsługą pieca). Nawet, jak powiem, że prąd mnie wynosił 3000/ rocznie, a wszelkie ogrzewanie co i cwu kolejne 4000 to dotyczyło to cen z 2020. Cena prądu zależy od wielu czynników, a przynajmniej wtedy głównie od taryf, opłat stałych i pośrednich, a nie od samego prądu i tu nie chcę skłamać jak dokładnie to było. W domu 21 stopni na piętrze, 24 stopnie na parterze. Wszystko ustawione jeszcze 10 lat temu i po zmianie źródła ogrzewania te ustawienia rozdzielników ciepła również działają.
Fotowoltaikę założyłem w dwóch etapach: pierwszy w 2020 r. - 6 kWp koszt 29000, dotacja: 5000, ulga w podatku: 4000. Koszt własny: 20000. Od tego momentu płacę za prąd nieco ponad 100 zł/2 mieś. Założenie, że starczy mi prądu z fotowoltaiki na bieżące potrzeby i oddanie 20% energetyce sypnęło się z powodu pracy zdalnej w pandemii i większego zużycia prądu. Dopłaciłem więc i mam w obecnie prognozę z rachunkiem wspomnianej 100.
Drastyczny wzrost cen tego kupowanego przeze mnie ekogroszku w 2021 r z 1200 na 2100 (ja kupiłem za 1600 X 2 tony a jak się skończył to cwu grzałem tylko prądem, a dom kominkiem) doprowadziły, że w lutym 2022 podpisałem umowę na rozbudowę fotowoltaiki (na starych zasadach) oraz budowę pompy ciepła. Dodatkowym argumentem były: zasobnik na ekogroszek przerdzewiał i do końca sezonu dociągnął na resztkach, awymiennik ciepła zaczął przeciekać. Trzeba byłoby to naprawić i hydraulik mi wyliczył, że z robotą to będzie 3000. Czego nie wiedziałem, a wyszło po demontażu pieca - podajnik, a dokładniej żmijka była starta i w każdej chwili mogła pęknąć. Więc jakiś koszt by był, ale nie sprawdzałem jaki, bo to było po fakcie.
Wybuchła wojna i ceny węgla zaczęły jeszcze bardziej iść w górę. Zgodnie z umową w maju 2022 założyli mi fotowoltaikę i pompę powietrze-woda. W maju, bo nie było wcześnieniej czasu.
Drugi etap fotowoltaiki: 4 kW (w sumie mam 10kW) za 17 000, dotacja: 3 000 z gminy, ulga podatkowa – nie wiem, bo dopiero będzie w 2023 za 2022, ale coś ok. 1500. Szacowany koszt własny – ok 13500.
Pompa ciepła o mocy 7 kW– 29 000. Dotacja 3000 z gminy, czekam na zwrot z czystego powietrza – prawie 13000 oraz ulgę podatkową ok 2000. Szacowny koszt własny: 11000.
Łącznie szacowane koszty: 45000 (na max).

Mniej więcej to wygląda tak: od 2020 (od początku roku, bo tak miałem podłączoną tę fotowoltaikę) zapłaciłem do teraz ok 1600 za prąd (do końca 2022 będzie 1800). W tym czasie kupiłem 5 ton węgla, ale to nie ma znaczenie dla wyliczeń. W tym roku (co prawda używałem tego węgla do kwietnia, ale zakup zrobiłem w 2021, a więc zapisuję go dla łatwiejszych rachunków w 2021) nie kupiłem węgla. Drewna też nie kupiłem, bo tak po prawdzie to mam jeszcze z 2017 r. z nawałnicy, która powaliła tu całe połacie również, ale te 2m3 zużyłem, więc tak po dzisiejszych cenach niech to będzie razem 1000 zł.Jednak tego drewna nie liczę, bo czy pompa jest czy nie jest i tak bym kupił. Za węgiel przy opcji 1,5 tony za 2400/ tona teraz i to samo wiosną zapłaciłbym w sumie 7200. Nie wnikam w jakość węgla. I w to, że u mnie gmina nie ma jeszcze taniego węgla i faktycznie musiałbym go wcześniej kupić z 3000?/ tona. Wpiszę to w 2022 dla łatwości. I to jest cena, do której się przyrównuję. Nie potrafię powiedzieć, ile prądu zużuję na co i cwu w 2023 r. Wtedy też dostanę info o dopłacie/nadwyżce i będę mógł w miarę dokładnie określić. Nie dostałem też żadnej dotacji do węgla, prądu, gazu czy peletu. Wydaje mi się, że samo ogrzewanie wyniesie mnie 5000 kW. Do tego cwu, ale też nie wiem ile – może kolejne 1000 kW (poza sezonem grzewczym). Tyle mi mówił instalator. Liczę się z tym, że w ciagu roku wyprodukuję 9 000 kW i zużyję 10000 kW.

Z instalacji fotowoltaicznej 10 kW jak masz dobrze ustawioną możesz liczyć rocznie nawet na 9,6 megawata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 09:54 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Załącznik:
IMG_20220303_122947.jpg
lech pisze:
Z instalacji fotowoltaicznej 10 kW jak masz dobrze ustawioną możesz liczyć rocznie nawet na 9,6 megawata.

U syna , od końca marca , wytworzyła 11000 kWt , duża działka niezadrzewiona , u mnie na dachu 8700 kWt.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 10:03 - sob 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
A nawet więcej.
Mam trakery robione własnoręcznie 2x 4 kwp i 10 kwp na dachu budynku i na koniec pażdziernika miałem na czysto do odbioru z sieci 9600 kwh.
Przed wykonaniem trakerów zastanawiałem się nad pompą ciepła ale dobrze zrobiłem że wybrałem trakery.Mam piec elektryczny do centralnego i tej energii mi wystarcza na wszystko co jest potrzebne w domu.Szwagier zamontował pompę i teraz pluje sobie w brodę bo musi dopłacać, a tez miał wcześniej 10 kwp i zamontował pompę a ja 8 kwp na trakerach które mnie wyniosły taniej niż jego pompa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 10:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Ciekawy się zrobił ten temat o ruskiej rakiecie.
Dobrze by było jednak, aby fachowcy odróżniali moc opisywanych urządzeń od ilości wyprodukowanej przez nie energii.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 10:51 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
JM, słusznie prawisz :okok: :brawo: moc paneli 10 kW , a spodziewana ilość uzyskanej z nich energii to 9.6 MWh czyli 9600 kWh minus 20% oddane do sieci jako haracz dla dystrybutora. Teraz i tego już nie ma co zarżnęło rozwój fotovoltaiki. Rząd uznał ,że to za duży sukces i biedni wyborcy na tym nie zyskują.
Nie mogę się też powstrzymać od uwagi że nie istnieją piece c.o.
To są kotły bo grzeją wodę. Żaden prawdziwy fachowiec tak nie nazwie kotła.
Piec to kominek bez wkładu wodnego czy piekarnik , a końcu piec w piekarni czy hucie.
Ale tu już nie liczę na zrozumienie :( :? :cry: bo nawet profesorowie z rządowej tv mówią o piecach i to z pozycji eksperta . Więc chyba ja jestem głupi , albo choć zbędnie upierdliwi. Winni rodzice bo posyłali mnie do szkół zamiast do pasienia krów i teraz mam "bul" jak czytam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 12:20 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
Ciągle działa instynkt stadny.

kudlaty, A w pszczelarstwie jak jest , jak ktoś dobrze się zareklamuje i znajdzie paru klakierów , to może sprzedać największe badziewie , jako "złoto" . U mnie teren otwarty , zasięg trutni z 30 km , to badziewie ulega rozwodnieniu , ale u ciebie w górach , problem , moim zdaniem , jest większy , bo i zasięg trutni znacznie mniejszy i problem ciągnie się latami :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 13:00 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
JM pisze:
Dobrze by było jednak, aby fachowcy odróżniali moc opisywanych urządzeń od ilości wyprodukowanej przez nie energii.

Sprawa jest prosta , instalacja 10 kW , może w najlepszym razie wytwarzać 10 kilowatogodzin , na godzinę , ale rzadko są do tego warunki , bo ustawienie musiałoby być idealne i sieć musiałaby przyjąć wszystką , wytworzoną energię . Aby nasza energia wpłynęła do ogólnej sieci , to napięcie musi być większe , dlatego falowniki podnoszą napięcie . Konkurencyjne instalacje też tak robią , aż do napięcia 254 V , wtedy falownik wyłącza produkcję energii , do czasu , aż napięcie w sieci nie spadnie. Rozwiązaniem są transformatory dwukierunkowe , lub magazyny energii , ale to wszystko jeszcze w powijakach.Największe , dzienna produkcji energii na moich urządzeniach wynosiła 70 - 80 kwh z instalacji 10kW.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 14:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Dla naszego klimatu przyjmuje się , że z 1KWp paneli uzyska się 1000 kwh/rok.
Wszystko zależy od roku-pogody. W tym roku u mnie się to sprawdzi chociaż kierunek paneli nie jest super południowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 15:11 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
emka24 pisze:
Dla naszego klimatu przyjmuje się , że z 1KWp paneli uzyska się 1000 kwh/rok.
Wszystko zależy od roku-pogody. W tym roku u mnie się to sprawdzi chociaż kierunek paneli nie jest super południowy.

Na dachu nic się nie zrobi , ale na gruncie można zrobić tracker podążający za słońcem . Znacznie zwiększa produkcję energii. Nawet przestawiony tylko 3-4 razy w ciągu dnia. No i sorry, taki mamy klimat że intensywnie świeci u mnie 4 miesiące w roku. Doświadczenie z topiarki wosku bezcenne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 15:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Ostatecznie to z kontekstu można się domyślić o co piszącym chodzi.
Ale skoro już taka merytoryczna dyskusja?
kilowat (miara mocy, pracy wykonanej w jednostce czasu) - to kW (nie kw, nie KW)
kilowatogodzina (miara energii, pracy wykonanej przez ten prąd) - to kWh (nie kw, KW, kwh, KWH itp.)
Takie oznaczenia są ogólnie przyjęte.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 16:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
Ciągle działa instynkt stadny.

kudlaty, A w pszczelarstwie jak jest , jak ktoś dobrze się zareklamuje i znajdzie paru klakierów , to może sprzedać największe badziewie , jako "złoto" . U mnie teren otwarty , zasięg trutni z 30 km , to badziewie ulega rozwodnieniu , ale u ciebie w górach , problem , moim zdaniem , jest większy , bo i zasięg trutni znacznie mniejszy i problem ciągnie się latami :thank:

Powiedz mi po co trutnie mają latać 30 km za babami jak mają na miejscu.
To że ktoś robił badania na temat skuteczności zapłodnienia królowych w skrajnych przypadkach to nie oznacza że tak jest normalnie.
Co do paneli i pomp ciepła to nasza infrastruktura przesyłowa jest przestarzała. Latem będą problemy z odłączaniem instalacji fv od sieci bo jest nadprodukcja i małe zużycie w godzinach gdzie ludzie są w pracy a zima będzie odwrotnie bo ludzie odbierają prąd który wyprodukowali latem.
Właśnie czytałem komentarz kogoś mądrego kto pisał że w Polsce mamy pomp ciepła z zapotrzebowaniem łącznym na ok 50 gigawat (mogłem pokręcić jednostkę) a były problemy z zaopatrzeniem w prąd przy zapotrzebowaniu 26GW, pisał też że od kilku dni zapotrzebowanie polski to 25GW więc jesteśmy bardzo blisko problemów a mrozy się dopiero zaczynają. Ciekawe co będzie jeśli temperatura spadnie do - 15-20 przez kilka dni
Ogólnie elektrownie które mamy są przeciążone, inne wymagają remontów. Elektrownie w Ostrołęce wybudowano za 2 miliardy PLN i rozebrano przed oddaniem do użytku płacąc jeszcze z pieniędzy nas wszystkich za jej wyburzenie

Taki tam fragment wywiadu 2 minuty tylko

https://m.youtube.com/watch?v=0nyxg3IW-tY

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 18:45 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
https://twitter.com/i/status/1074054578398773248
Tu masz przyczynę likwidacji prawie gotowego bloku elektrowni Ostrołęka . Za jej otwarcie groziły nam olbrzymie kary.Zamiast bloku węglowego , UE zmusiła nas do budowy elektrowni na ruski gaz , pewnie odbierany od Niemca.Nie dość , że taka elektrownia jest dwa razy droższa , to jest o 1/4 słabsza.
Co do trutni , to taka jest już ich natura , że zmieniają miejsce bytowania .Mając liche pszczoły , musimy je karmić a karmione pszczoły utrzymują długo trutnie , które przekazują kolejnym pokoleniom swoje nienajlepsze cechy i kółko się zamyka. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 19:32 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Hieronim pisze:
Tu masz przyczynę likwidacji prawie gotowego bloku elektrowni Ostrołęka

Budowa była ledwie rozpoczęta do budowy bloków brakowało wielu miliardów i wielu lat , a w końcu z niej zrezygnowano nie z polecania tej strasznej niemieckiej unii , tylko nie znaleziono banków , które by chciały ten rodzaj inwestycji finansować szczególnie że w owym czasie prawa do emisji CO2 podrożały gwałtownie z 20 do 100 euro.
Podobnie wstrzymanie drogi przez Rospudę przypisuje się tej wściekłej Łunii, a po prostu decyzję pozwolenia na budowę wydano 2 dni przed uprawomocnieniem się decyzji środowiskowej. NSA stwierdził nieważność pozwolenia i budowę wstrzymano. A teraz różne żaby nogi podstawiają ,że to one wstrzymały :) , Urzędas przegapił sprawę , tak się śpieszył z ogłoszeniem sukcesu.
Prawa do emisji nie były istotnie drogie , do czasu aż zmieniono zasady obrotem nimi , zwykłą decyzją Komisji Europejskiej , bez zgody i wiedzy rządów , stały się powszechnie dostępnym instrumentem finansowym. Nikt nie chce z nami gadać o powrocie do poprzedniej sytuacji bo nic nie znaczymy w Europie.
Mówiąc po ludzku : do tego czasu były przedmiotem obrotu tylko przez podmioty emitujące CO2 ( elektrownie, ciepłownie, przemysł) , a teraz może kupić każdy , nawet osoba fizyczna jak obligacje czy akcje. Duże podmioty finansowe zaczęły spekulować prawami o emisji ,a ich koszt w ciągi kilku miesięcy wzrósł z 20 do 100 euro. To dobry papier do spekulacji bo do końca roku klient musi je kupić dla pokrycia emisji CO2 , kary za brak praw do emisji są horrendalne. Wystarczy skupić dużą ilość przytrzymać i cena sama rośnie bo kupić muszą.
Kolejnym przykładem hipokryzji jest nasz ukochany rząd , który dostaje te prawa za darmo , ale sprzedaje ja na giełdzie ( oczywiście niemieckiej w Lipsku) bo my nie mamy takiej polskiej giełdy. Pieniądze te trafiają do budżetu jak w studnię bez dna. Wystarczyło ich nie sprzedawać tylko rozdać elektrowniom. Albo przeznaczyć ma modernizację istniejących trupów czy sypiącej się gierkowskiej sieci elektroenergetycznej. Ale które grabie nie grabią do siebie ?
Tak więc prawda jest daleka od propagandy tv i prezesa prezesów , ale kto by chciał słuchać prawdy ?
Ktoś wytrwał do końca tego elaboratu ? To dość prosta sprawa , ale próżno szukać tej wiedzy w mediach czy wśród polityków dowolnej opcji. Tuska wina. Tuska ,Tuska i Tuska. Strach konserwę otwierać bo może i tam Tusk ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2022, 23:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
https://twitter.com/i/status/1074054578398773248
Tu masz przyczynę likwidacji prawie gotowego bloku elektrowni Ostrołęka . Za jej otwarcie groziły nam olbrzymie kary.Zamiast bloku węglowego , UE zmusiła nas do budowy elektrowni na ruski gaz , pewnie odbierany od Niemca.Nie dość , że taka elektrownia jest dwa razy droższa , to jest o 1/4 słabsza.
Co do trutni , to taka jest już ich natura , że zmieniają miejsce bytowania .Mając liche pszczoły , musimy je karmić a karmione pszczoły utrzymują długo trutnie , które przekazują kolejnym pokoleniom swoje nienajlepsze cechy i kółko się zamyka. :thank:
chyba nie włączyłeś linka który umieściłem pod moimi wcześniejszymi wypocinami. Został nagrany cały wywiad który z przyczyn oczywistych zaginął w akcji, zostało tylko 2 minuty i to też przypadkiem. streszczając pani redaktor mówi że jest harmonogram zamykania kolejnych elektrowni węglowych w Polsce i to samobójstwo energetyczne dla Polski a koleś ciśnie że to wina Tuska bo coś podpisał a oni biedni muszą wykonać. Na pytanie kiedy podpisano " zielony ład" okazało się że to jednak nie Tusk podpisał tylko obecna władza, a osoba która miała negocjować warunki była bardziej zainteresowana własną kampania niż negocjacjami. Nasi polskojęzyczni podpisują co tamci im podsuwają pod nos bez słowa sprzeciwu... Opcja polityczna ma tutaj niewiele wspólnego
Podobnie " negocjowali" warunki przystąpienia polski do UE kolega Miler że swoimi ziomkami z SLD tj zamknięcie wszystkich konkurencyjnych dla krajów starej uni branż.
Co do elektrowni w Ostrołęce skoro władowano 2 miliardy PLN w budowę to wypadało by dokończyć inwestycje a nawet jeśli nie to jeśli coś jest wybudowane to zawsze można do tego wrócić. Druga opcja zamknąć stara elektrownie i uruchomić nowa bardziej efektywna.
No ale to ta sama polityka co z kopalniami w pierwszej kolejności zamknięto kopalnie które miały złoża wystarczające na wiele lat wydobycia skutecznie uniemozliwiajac dostęp do złoża węgla bezpowrotnie go tracąc przez zasypanie szybów zamulanie wyrobisk a zostawili kopalnie w których złoża węgla już się kończą
Gdybyśmy mieszkali na Saharze to byśmy importowali piasek z innych pustyń bo nasz byłby gorszy a cena wydobycia by była wyższa niż import piasku z drugiego końca świata

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 00:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
kudlaty pisze:
Gdybyśmy... to byśmy...

i tysiące postów i tysiące podobnych utyskiwań, że się łagodnie wyrażę.
Nie sposób sobie wyobrazić, aby to wszystko tylko dla idei...

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 08:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
kudlaty pisze:
w Polsce mamy pomp ciepła z zapotrzebowaniem łącznym na ok 50 gigawat (mogłem pokręcić jednostkę) a były problemy z zaopatrzeniem w prąd przy zapotrzebowaniu 26GW, pisał też że od kilku dni zapotrzebowanie polski to 25GW więc jesteśmy bardzo blisko problemów a mrozy się dopiero zaczynają. Ciekawe co będzie jeśli temperatura spadnie do - 15-20 przez kilka dni
przypadku braku prądu, zaistnieje nie wyobrażalna sytuacja społeczno-gospodarcza. By podać namiastkę co się będzie działo, można wrócić do awarii FB z 2021r. Zimno w domu może okazać się niewielkim problemem.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 08:13 - ndz 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Już kiedyś pisałem (nie pamiętam jaki to był temat) że polacy się nie umią rządzić i swje nieudolności zwalają na innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 09:22 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
jenek pisze:
Już kiedyś pisałem (nie pamiętam jaki to był temat) że polacy się nie umią rządzić i swje nieudolności zwalają na innych.

a to tylko opinia polakożercy Bismarcka. Jakoś prywatnie radzimy sobie doskonale , jesteśmy kreatywni i pracowici.
Churchil powiedział o nas najdzielniejsi z dzielnych , rządzeni przez najpodlejszych z podłych . A my onych dziś czcimy nie pamiętając prawdy.

Maxik pisze:
przypadku braku prądu, zaistnieje nie wyobrażalna sytuacja społeczno-gospodarcza.

takie są skutki cywilizacji , nie mam nawet gazu więc nie zdziała u mnie nic. Nie będzie też wody i kanalizacja też przestaje działać. Mam kominek więc nie zmarznę , przynajmniej póki będzie co palić - "oprócz opon" jak mówi klasyk.
Nie trzeba wojny , a zasramy cały kraj. Wystarczy zrobić pyk i ciemno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 10:17 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
JM pisze:
kudlaty pisze:
Gdybyśmy... to byśmy...

i tysiące postów i tysiące podobnych utyskiwań, że się łagodnie wyrażę.
Nie sposób sobie wyobrazić, aby to wszystko tylko dla idei...

80 % środków przekazu jest w obcych rękach i one w większości kształtują poglądy i postawy dużej części społeczeństwa . W UE jest 27 państw , ale tylko przedstawiciele jednego państwa , cały czas wnoszą petycję aby karać i odbierać środki niby swojemu państwu . Czy to nie paranoja. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 11:59 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
Hieronim pisze:
JM pisze:
kudlaty pisze:
Gdybyśmy... to byśmy...

i tysiące postów i tysiące podobnych utyskiwań, że się łagodnie wyrażę.
Nie sposób sobie wyobrazić, aby to wszystko tylko dla idei...

80 % środków przekazu jest w obcych rękach i one w większości kształtują poglądy i postawy dużej części społeczeństwa . W UE jest 27 państw , ale tylko przedstawiciele jednego państwa , cały czas wnoszą petycję aby karać i odbierać środki niby swojemu państwu . Czy to nie paranoja. :thank:


Hieronim serio? https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... nieli.html

Przekonanego nie przekonam i ani myślę przekonywać z tego powodu, że mówimy tym samym językiem ale zupełnie się nie rozumiemy. Zaszłości zaborowe i wcześniejsze widać na każdej mapie wyborczej. Tego nie przeskoczy się od tak po prostu. Trzeba zacząć od nauczenia się podstawowych pojęć np. prawdy. I wierzcie mi - nie oczekuję jej od rządzących, bowiem w dużej mierze w tym ich interes. Osobisty i prorodzinny. Tej prawdy oczekuję od obywatela, który się wypowiada. Ja chcę dla każdego uczciwej władzy, która zapewni bezpieczeństwo, pozwoli się rozwijać, mieć dzieci, godziwą płacę, swobodę myślenia, da szacunek dla obywatela, będzie wygaszać konflikty, weźmie na siebie odpowiedzialność za lata rządów. Władzy dla której nie będzie drugiego czy gorszego sortu, która nie spolaryzuje tak społeczeństwa, że pandemię i brak możliwości spotkań z rodziną będą wspominać z łezką tęsknoty w oku. Władzy, która zapracuje na szacunek w świecie i da nam realne oparcie sojuszników. Władzy, która nie wyzywa ludzi od niepolaków i niepatriotów, rzuca oskarżeniami, ale nikogo nie wsadziła. To są rudymentarne zasady uczciwości wobec społeczeństwa - jednoczyć a nie dzielić. Dziś ksiądz polski i katolicki ksiądz w kazaniu mówił o ciężkim grzechu nienawiści, który niestety w imię interesów politycznych pojawia się w mediach i odpowiada za to na pierwszym miejscu władza bo ma władzę. Wydaje mi się jednak, że nienawiść już minęła i w jej miejsce pojawiła się pogarda. To pierwsze jest jeszcze relacją międzyludzką, społeczną, to drugie oznacza rozwód. W naszych warunkach, w naszym.dwubiegunowym (dominującym) podziale i realiach politycznych to rozwód na Niemcy i Rosję. Innej opcji przy tym co nam serwują rządzacy z opozycją nie widzę. A.raczej widzę - jest w naszych rękach, ale wpierw w naszych obywatelskich sumieniach i umysłach. Prawda, uczciwość.odpowiedzialność. Temat kapitalny na zajęcia z etyki politycznej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 13:25 - ndz 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
manio pisze:
"Jakoś prywatnie radzimy sobie doskonale , jesteśmy kreatywni i pracowici."
Tu w pełni zgoda gdy nam nie przeszkadzają rządzący tym lepiej nam to wychodzi.
"Churchil powiedział o nas najdzielniejsi z dzielnych , rządzeni przez najpodlejszych z podłych . A my onych dziś czcimy nie pamiętając prawdy."

Ale na Paradzie Zwycięstwa w 1946 roku to już nas nie widzieli takie było ich postrzeganie Polaków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 13:38 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
jenek pisze:
Ale na Paradzie Zwycięstwa w 1946 roku to już nas nie widzieli takie było ich postrzeganie Polaków.

widać już tych podłych nie byli w stanie znieść ? A może murzyn zrobił swoje ? Taka jest anglosaska mentalność . Nie licz na sentymenty , liczy się tylko biznes. Wiesz ilu żołnierzy polskich było internowanych w Anglii w czasie wojny przez polskie władze ?
Anglicy obciążyli nasz rząd londyński za koszty utrzymania naszych sił zbrojnych za zachodzie , broniliśmy Anglii za swoje pieniądze , nie za angielskie . Anglicy bez skupułów nas okradli ze zdeponowanego złota. Tak się odwdzięczyli za nasze bohaterstwo i przelaną krew.
https://mennicamazovia.pl/Jak-to-z-pols ... 85742.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 13:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Manio , Głownie to byli oficerowie o innych poglądach ( tak się domyślam)
Na pewno jest to historia wstydliwa

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 13:57 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
KNIEJA pisze:
Manio , Głownie to byli oficerowie o innych poglądach ( tak się domyślam)
Na pewno jest to historia wstydliwa

tak , to byli zwolennicy Piłsudskiego czy endecy , nie pojedyncze osoby tylko setki żołnierzy wyrywających się do walki. Ludzie doskonale wykształceni . Nie walczyli . Z powodów politycznych .
https://wielkahistoria.pl/oboz-na-wyspi ... itycznych/
Czy my Polacy jesteśmy normalni ? Czy dziś by nie było podobnie ? Czy historia nas czegoś nauczyła ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 15:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Dzisiaj jest jeszcze gorzej :cold: Marne elity III RP i podzielone społeczeństwo . Oglądam trzy różne dzienniki aby nie dać się nabić w butelkę . Z tymi setkami tyś , to trochę przesadziłeś

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 16:02 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pisałem tylko o setkach, bez tysięcy nie rób propagandy 8)
To I tak ogromna ilość biorąc pod uwagę wojenne okolicznosci. Inne źródła podają ze przez te obozy przewinęło się ok. 2000 oficerów i podoficerów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 18:45 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
sawek0 pisze:
W naszych warunkach, w naszym.dwubiegunowym (dominującym) podziale i realiach

Większość krajów podczas wyborów dzieli się na połowę np; USA.
Biega o to żeby uszanować wolę większości.
W ostatnich latach pojawiła się "zgoda" na negowanie tych oczywistych rzeczy .
jenek pisze:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... nieli.html

Czyli, nie czyń tego drugiemu co tobie nie miłe.
Brak poparcia sprawił że te "skargi" nie wyrządziły tyle złego co działania terajszej opozycji.

Straszenie, zmuszanie społeczeństw do zmiany legalnego rządu, jak nazwać?
Z Włochami im się nie udało ,ciekawe czy Polacy dadzą się nastraszyć.
Poniżej bardzo konstruktywna odpowiedź Pani odpowiedzialnej za blokowanie pieniędzy dla Polski .
https://fb.watch/haRqu3unrc/

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 18:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
jenek pisze:
Ale na Paradzie Zwycięstwa w 1946 roku to już nas nie widzieli takie było ich postrzeganie Polaków.

widać już tych podłych nie byli w stanie znieść ? A może murzyn zrobił swoje ? Taka jest anglosaska mentalność . Nie licz na sentymenty , liczy się tylko biznes. Wiesz ilu żołnierzy polskich było internowanych w Anglii w czasie wojny przez polskie władze ?
Anglicy obciążyli nasz rząd londyński za koszty utrzymania naszych sił zbrojnych za zachodzie , broniliśmy Anglii za swoje pieniądze , nie za angielskie . Anglicy bez skupułów nas okradli ze zdeponowanego złota. Tak się odwdzięczyli za nasze bohaterstwo i przelaną krew.
https://mennicamazovia.pl/Jak-to-z-pols ... 85742.html


Jest dokładnie tak jak Piszesz, gardzą innymi narodowościami i wzięło się to z czasów kolonialnych gdzie pokazali na co ich stać. To od nich Niemcy uczyli się i to właśnie oni w Afryce zbudowali pierwsze obozy koncentracyjne gdzie mordowali tubylców. To właśnie pierwsza rasa panów

https://m.youtube.com/watch?v=RnMIM2mFwWE

Rozgrywali nami od samego początku żeby wyciągnąć od nas co tylko się da. Polacy zaprosili Anglików i Francuzów do miejsca gdzie Polscy matematycy zajmowali się łamaniem szyfrów e niemieckich w sposób innowacyjny nieznany wcześniej światu. Anglicy ich wyśmiali bo nie wierzyli ze coś takiego ds się robić. Nawet jak dostali za darmo 2 egzemplarze maszyn deszyfrujących od Polaków to twierdzili ze je ukradliśmy
Jak już było wiadomo że Polska jest na celowniku Hitlera dawali nam złudne poczucie bezpieczeństwa i to właśnie Anglia wystąpiła do Polski z propozycją sojuszu i gwarancjami bezpieczeństwa bo bali się że Polacy dogadają się z Hitlerem albo że poddadzą się oczekiwaniom Niemiec. A każdy dzień wojny z Polska to osłabienie Niemiec taka jak obecnie dzieje się w konflikcie Ukraina Rosją a korzysta z tego USA. Polacy byli im potrzebni jako mięso armatnie żeby się bić o interesy angielskie w Afryce i bronić Angli. Jak już było po wszystkim sprzedali nas z Amerykanami ruskim. Zrobili by to po raz kolejny tyle razy ile będzie trzeba.
Jesteśmy jedynym krajem na świecie który będąc w koalicji zwycięskiej przegrała wojnę, jednoczenie otrzymując rachunek za udzielona pomoc Angli której bronili polscy żołnierze. Oczywiście po wojnie polska obecność w Angli była niewskazana i robili wszystko żeby wykopać Polaków

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 19:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
To z kim mamy trzymać ? Państwo w tym miejscu Europy , nie da rady być samodzielne .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 19:23 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
KNIEJA pisze:
To z kim mamy trzymać ? Państwo w tym miejscu Europy , nie da rady być samodzielne .

Nie da rady ? A niby z kim z sąsiadów ( oprócz Bałtyku) mamy choć poprawne stosunki ?
Robić interesy ze wszystkimi , wspólne interesy to lepsza gwarancja niż pisane na wodzie sojusze oparte o puste deklaracje przyjaźni i współpracy . To już było . Jeśli będziemy silni gospodarczo to i inni będą dbali o swoje interesy u nas . Prezydent USA nie lata z księdzem na pokładzie tylko ma zawsze kilku kluczowych przedstawicieli biznesu. Nasz Lech nawet w ostatniej podróży leciał ze spowiednikiem ,żeby publika widziała jaki bogobojny. Zawsze na pokaz bogobojni , tańce , wywijanie różańcami w TV. Nawet wielokrotni rozwodnicy. Jeden kura to z każdą z żon jechał po papieskie błogosławieństwo , żeby ciemny lud zobaczył .
To w kulturze anglosaskiej nie do pomyślenia.
Żeby zrozumieć jak bardzo się od nich różnimy trzeba z nimi pomieszkać choć rok , ale nadal będą nas zadziwiać. I nie chodzi tu o rasę panów . My też mamy swoje w tej dziedzinie za pazurami i wiele pogardy dla innych nacji, a i dziś nie brak wśród nas wielbicieli książeczki Adolfa. Choć ten nas przeznaczył do najprostszych robót i wytracenia z czasem. Nawet to ciemnogród wygrywa z rozsądkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 20:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Czyli co Polska Jagielonów czy Piastów ?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 20:19 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykul ... mowej.html

A Lechu pewnie od spowiednika wiedział co się święci i potrafił przewidzieć bieg wydarzeń, kilka lat do przodu .
Gdyby nie folksdojcze i przyjaciele ruskich , mogło by być inaczej.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2022, 20:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA pisze:
To z kim mamy trzymać ? Państwo w tym miejscu Europy , nie da rady być samodzielne .


Państwa mogą łączyć interesy. Rozmawiasz z wszystkimi i wybierasz opcje najbardziej opłacalna w danej chwili. Jeśli komuś na dzień dobry deklarujesz że będziesz z nim na dobre i złe bez względu na wszystko to jaki z ciebie negocjator i co możesz na tym ugrać? Nasi polskojęzyczni zachowują się jakbyśmy byli światowym mocarstwem a tak to może było kiedyś ale bardzo dawno temu, trzeba zejść na ziemię. Dobrym przykładem w Europie są Węgrzy którzy kierują się tylko własnym intereem czy polityka Turcji wobec UE która przyjęła inżynierów z Afryki za pieniądze unijne a nie swoje. Jeśli USA chce u nich cokolwiek zdziałać musi za to słono płacić. My jesteśmy w centrum Europy mamy dobre położenie geograficzne i dajemy wszystko gratis w imię przyjaźni i dobrych wydumanych jednostronnych stosunków.
Ukraina mimo wojny handluje i handlowała z ruskimi, nawet sprzedawali im broń a nasi się po obrażali dawno na Rosję i ciągle szczekają w imieniu USA przez co mamy embargo na towary z Polski u ruskich i nadal Ukrainców

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 11:29 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
KNIEJA pisze:
Marne elity III RP i podzielone społeczeństwo .

Problemem są właśnie te ELYTY , za komuny mieliśmy fatalnych rządzących , w podobnych warunkach NRD , Czechosłowacja czy Węgry radziły sobie znacznie lepiej niż u nas a mimo tego , zostały , po zmianach ustrojowych , wyrzucono na śmietnik a u nas co , oddaliśmy im władzę i oczekiwaliśmy , że teraz będą rządzić dobrze i sprawiedliwie . :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 12:12 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Hieronim pisze:
Problemem są właśnie te ELYTY ,
Hieronim pisze:
po zmianach ustrojowych , wyrzucono na śmietnik a u nas co , oddaliśmy im władzę i oczekiwaliśmy , że teraz będą rządzić dobrze i sprawiedliwie . :thank:

Po zmianach ustrojowych postępowało coraz większe przyzwolenie na bezkarność , dyletanctwo , itp itt .
Każda następna władza przejmowała urzędy z okrzykiem :,, teraz k..... my!", a system temu sprzyjający betonowało się najlepiej na wieczność Wpłata na konto uczelni i znajomość tab. mnożenia w większości wystarczała do zdobycia tyt. mgr.Z tego mają wyłonić się ELYTY ?, to ma trwać !, bo tak jest dobrze , ... tylko nie dla Polski!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 13:24 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Hieronim pisze:
po zmianach ustrojowych , wyrzucono na śmietnik a u nas co , oddaliśmy im władzę

Święte słowa.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 16:01 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
baru0 pisze:
sawek0 pisze:
W naszych warunkach, w naszym.dwubiegunowym (dominującym) podziale i realiach

Większość krajów podczas wyborów dzieli się na połowę np; USA.
Biega o to żeby uszanować wolę większości.
W ostatnich latach pojawiła się "zgoda" na negowanie tych oczywistych rzeczy .
jenek pisze:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... nieli.html


Owszem dwubiegunowość jest powszechna w polityce. Wskazuję jednak nie na fakt jej zaistnienia tylko na jakość. Wspominany rozwód to nie efekt nienawiści dwóch stron tylko pogardy. Daleko szukać nie trzeba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 17:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
KNIEJA pisze:
Marne elity III RP i podzielone społeczeństwo .

Problemem są właśnie te ELYTY , za komuny mieliśmy fatalnych rządzących , w podobnych warunkach NRD , Czechosłowacja czy Węgry radziły sobie znacznie lepiej niż u nas a mimo tego , zostały , po zmianach ustrojowych , wyrzucono na śmietnik a u nas co , oddaliśmy im władzę i oczekiwaliśmy , że teraz będą rządzić dobrze i sprawiedliwie . :thank:


Nasze prawdziwe elity zostały wymordowane przez ruskich w miejscach typu Katyń, Ostaszków, Starobielsk oraz przez niemców w obozach koncentracyjnych. Wojnę udało się przeżyć kilkunastu tysiącom niedobitków. To skutecznie złamało kręgosłup naszemu narodowi. Na ich miejsce ruscy przywieźli swoje własne elity pełniące obowiązki bycia Polakami. Dla których obelga było nazwanie ich Polakami bo tymi ostatnimi gardzili. Tych którzy mordowali Polaków podczas okupacji radzieckiej albo ich dzieci pokazuje się w różnych telewizjach jako ekspertów od praw człowieka i łamania konstytucji
Kilka nazwisk z tgz niezależnych mediów
Kraśko, lis, Michnik, Olejnik, Wojewódzki
Tak by można było wymieniać bez końca cały przekrój od byłych prezydentów, tgz wymiar sprawiedliwości na tgz ludzi kultury tylko z nazwy czy nawet noblistów zapatrzonych najpierw w Moskwę a obecnie w Berlin i Brukselę
Cała litania nazwisk z życiorysami
https://m.facebook.com/historiaoktorejs ... 75/?type=3
Jak ma być dobrze w tym kraju jak ludzie zainstalowani w Polsce przez towarzyszą Stalina sobie żyją na koszt nas wszystkich przedstawiając się jako elita.
Żeby być profesorem na uczelni wyższej po wojnie wystarczyło potrafić czytać i pisać pod warunkiem że należało się do PZPR

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 18:39 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
Żeby być profesorem na uczelni wyższej po wojnie wystarczyło potrafić czytać i pisać pod warunkiem że należało się do PZPR

prawda , prawda , ale nie wiem czy wiesz że opisujesz karierę pewnego Rajmunda z Żoliborza , co w okupacji zrobił maturę , a po wojnie już był wykładowcą PW ( że o domku nie wspomnę) . Jego studenci to szkoleni w szybkim trybie funkcjonariusze UB, SB, MO itd. Synek powtórzył później sukces tate i pracując w filii UW w Białymstoku nauczał podstaw prawa takie same elyty intelektualne. I nie wymiotował na ich widok.
Nie wiem czy nie dostaniesz bana za takie grzebanie w tak świątobliwych życiorysach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2022, 21:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Do kogo należy dziś majątek w Bajtkowie/Bajtkowen?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2022, 01:13 - wt 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
Ruscy wymordowali. Niemcy wymordowali. Elity wymordowali. Arystokratów przepędzili, przemysłowców też. Żydów wymordowali. Niemców wypędzili. Łemków i Ukraińców po kraju rozdziału. Wszystko to bezsporne fakty.

W czasie wojny zginęło 6 mnl Polaków, w tym ok 3 mln Polaków narodowości żydowskiej, niesamowicie trudne do oszacowania kolejny milion Polaków narodowości ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, romskiej, niemieckiej ... Bezsporne fakty.

I zadziała się po wojnie rewolucja społeczna. Dzięki Hitlerowi i Stalinowi doszło do całkowitego wywrócenia dotychczasowego podziału społecznego. Nie można zapominać o zbrodniach, ale nie można też całkowicie negować współczesnych elit. W niczym nie można morderców usprawiedliwić. Ale i nie można elit powojennych aż po dziś mieć za nic. Chyba, że się urodzony wypowiada... to pewnie wypada milczeć i zadumać się nad tym, kim bym był, gdyby tacy nadal mną rządzili. Ci arystokraci, przemysłowcy, te kulturalne przedwojenne elity.

I niby jest inaczej, ale... jakbym Karierę Nikodema czytał.
Ktoś gdzieś pisał wcześniej o mądrych Węgrach. Nie to miejsce ma mapie, nie ta wielkość, nie ta gospodarka, nie ta przeszłość co Polska. A jak przyjdzie ci do czego to ..... (wstaw) im pomoże. Tego chcemy dla kraju? Bo coś mi się widzi, że gdyby nie tak strasznie niewygodna dla nas zależność od UE i NATO to żądalibyśmy Lwowa.
Orban ostatnio z flagą Wielkich Węgier występował.
Przy okazji: Rudolf Hess podobno przed śmiercią się nawrócił, wyspowiadał, żal za grzechy wyraził, komunię przyjął. Zgodnie z doktryną chadza sobie po zielonych pastwiskach być i może z tymi, co to ich wcześniej pozabijał, a może i wyższe szarże spotyka. Podobno, bo głęboko wierzę, że doktryną tu się myli, bowiem aż taka niesprawiedliwość przekracza moją wiarę. Osobiście nie mam chęci i potrzeby się z nim spotykać w zaświatach. A przy drugiej okazji: w Nekli koło Wrześni był obóz pracy dla Żydów. Największym ich kątem był Polski Niemiec z nieodległego Mnichowa. To tylko taki wtręt o tych dobrych i złych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2022, 09:41 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Wiele wątków poruszonych.
Jedno stwierdzenie : wszędzie znajdziemy czarne owce , czy to Polak , Żyd , Ukrainiec,
Jest kwestią skala danego zjawiska.
sawek0 pisze:
Największym ich kątem był Polski Niemiec z nieodległego Mnichowa.

Czyli geny uległy ,, przebudzeniu" :oczko: , znam przypadki czystej krwi Polaków gorszych od okupantów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2022, 09:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
lalux5 pisze:
znam przypadki czystej krwi Polaków gorszych od okupantów.

Wszystkie konflikty:II wojna, wojna w Jugosławii, Czeczeni, Afganistanie, Wietnamie czy konflikty plemienne w Afryce-a więc każdy konflikt pokazuje jedno , że nie tylko ofiarą ale i oprawcą może być każdy i miejsce geograficzne urodzenia niczego nie zmienia. Niektórzy mogą się pocieszać , że są narodem wyjątkowym ale historia pokazuje coś innego.
Zawsze można zmienić podręcznik historii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2022, 15:04 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2015, 12:41 - pn
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
sawek0 pisze:
bowiem aż taka niesprawiedliwość przekracza moją wiarę. Osobiście nie mam chęci i potrzeby się z nim spotykać w zaświatach


- Umarł Prawdziwy Polak Katolik. Idzie pod bramę Niebios, a tam segregacja, do nieba na lewo do piekła na prawo. Patrzy Polak na lewo a tam wśród Aniołów Jaruzelski, Gomułka, Bierut. O kurde, myśli Polak. Jak to tak? Nagle pada pytanie Św. Piotra: A Pan szanowny na lewo? Zapraszamy. Polak oburzony: Skandal, z takimi draniami to ja nie będę w jednym niebie siedział. Św. Piotr: Nie ma sprawy, wolna wola, proszę na prawo. - Taka sytuacja :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2022, 00:08 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2021, 22:14 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: Pawłowo k/Gniezna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Pawłowo
Już mnie lewakiem nazwali, więc pójdę na lewo ;) Taka sytuacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji