FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 16:51 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 października 2015, 07:19 - ndz 
wtrepiak pisze:
ale kupię powiedzmy 10kg węzy i pszczoły będą ścinać
To załóż temat w dziale Hyde Park o tytule np. Pszczoły zgryzają węzę, napisz że kupiłeś taką, zapytaj jakie mogą być tego przyczyny, jeśli nie dogadałeś się z tym co Ci taką węzę sprzedał postaraj się najpierw dociec dlaczego taka sytuacja miała miejsce nim np. z grubej rury napiszesz, że kupiłeś węzę od tego a tego gościa i ona jest bee bo ją zgryzają a innym np. od tej samej osoby nie zgryzają i jest lawina postów z veto. Oczernić kogoś i popsuć mu markę jest bardzo łatwo, przyczyn należy poszukać po obu stronach nim się coś napisze na kogoś. Nie bronię nikogo, i nie zabraniam komentowania poza działem Ogłoszeń (on ma zostać przejrzysty) zdrowa krytyka nie zaszkodzi sprzedającemu, jest wskazana by ugruntować czyjeś miejsce na rynku ale nie można na podstawie insynuacji lub pochopnych wniosków linczować kogoś publicznie. Tylko na to zwracam uwagę.


Na górę
  
 
Post: 25 października 2015, 23:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
CarIvan,
Nie pisz pierdoł ...że u mnie zgryzają a u ciebie nie zgryzają , i że sprzedawcy ci powiedzą z czego ona jest.Że jest z domieszką parafiny , lub na plastry parafinowe jest natryskiwany wosk pszczeli.
Tylko biorąc od, pana Skiby...nie raz leży do drugiego roku i nie ma problemu z odbudowy węzy.

..
Myślę że sprzedawca powinien być uczciwy i powiedzieć ..co to jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2015, 13:03 - pn 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
CarIvan pisze:
po sterylizacji u Adama parafina zostaje oddzielona a węza wykonywana jest z czystego wosku.


Co zostaje oddzielone? :shock:

pozdrawiam,
Buba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2015, 17:05 - pn 
Buba pisze:
Co zostaje oddzielone?
Napiszę Ci drukiem PARAFINA, jeśli oczywiście jest w wosku.


Na górę
  
 
Post: 26 października 2015, 18:53 - pn 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
Najpierw piszesz że msz wosk ze sprawdzanego źródła, a potem piszesz że oddzielasz wosk od parafiny... I z czystym spokojem coś co zostanie oddzielone od parafiny trafia do ula.. No tak w końcu wosk ze sprawdzonego źródła :haha:

Swoją drogą jak się oddziela wosk od parafiny?

Pozdrawiam,
Buba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2015, 21:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
No właśnie ....dobrze że sprzedawca poinformował ooooo..parafinie ...był uczciwy.. :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 08:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Buba.. dla Ciebie. Z góry mówię, że nie wiem jak się oddziela i dlaczego. Ja widzę to w praktyce, nie wiem natomiast na jakiej zasadzie działa teoria. Są historie o emulgowaniu wosku, ale.. Ciśnienie, woda i temperatura działa w nieznany mi sposób.

Wosk dziewiczy i odpad po sterylizacji:
Obrazek


Tutaj był naprawdę ładnie wyglądający blok żółtego i co z niego wyszło.
Obrazek

PS. Jak ktoś uważa to za wosk - chętnie sprzedam - bez wody w garze topi się w ładny blok.

PS2 - Przemku, czy to aby na pewno miejsce do dyskusji o wosku, węzie? Wstawiam tu, bo niejako temat dotyczy mnie...

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 09:32 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
adamjaku, u mnie z dziewiczego tez wlasnie taki osad wychodzi ,a to drugie zdjecie to jakas masakra


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 13:16 - wt 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
adamjaku, dzięki za foty, to drugie zdjęcie to masakra jakaś jest, chyba tylko na znicze sie nada..
Jeszcze czekam aż CarIvan, opisze jak oddziela wosk od PARAFINY :D

Pozdrawiam,
Buba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 21:18 - wt 
Buba pisze:
Jeszcze czekam aż CarIvan, opisze jak oddziela wosk od PARAFINY
Ja nie oddzielam, to co widzisz na drugim zdjęciu jakie pokazał Adam to efekt tego co po sterylizacji wosku dzieje się z parafiną.


Na górę
  
 
Post: 27 października 2015, 21:56 - wt 
CarIvan pisze:
Ja nie oddzielam, to co widzisz na drugim zdjęciu jakie pokazał Adam to efekt tego co po sterylizacji wosku dzieje się z parafiną.

Nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia!


Na górę
  
 
Post: 27 października 2015, 22:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
ja-lec, napisz coś więcej więc, skoro Ty wiesz..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 22:52 - wt 
ja-lec pisze:
Nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia!
Właśnie powtórzę za Adamem, napisz. Napisz w jakiej temp. potrafi się parafina oddzielić od wosku i w jakich okolicznościach, tylko nie lej wody wyczytanej w sieci, tak z własnego doświadczenia proszę a jak nie wiesz to nie wypisuj bym sam nie pisał, ja wiem co widziałem i wiem w jakich to warunkach następowało. Wiem jak wyglądało.


Na górę
  
 
Post: 27 października 2015, 23:17 - wt 
adamjaku,Ze zdjęcia ciężko coś wnioskować ale rozumiem ze to co pokazałeś to parafina była na górze a wosk na dole bo ciężar właściwy parafiny jest mniejszy niż wosku.


Na górę
  
 
Post: 27 października 2015, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
ja-lec pisze:
bo ciężar właściwy parafiny jest mniejszy niż wosku.


No akurat wosk jest zawsze na górze.. ale pisz dalej, ciekawy jestem.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2015, 23:45 - wt 
adamjaku pisze:
ale pisz dalej
A co tu pisać to co pokazałeś sa to zboiny które występują nawet w odsklepinach. Aby oddzielić wosk od parafiny to nie takie proste i raczej nie uda Ci się to nawet przez podgrzewanie w ciągu 24 godz.


Na górę
  
 
Post: 27 października 2015, 23:56 - wt 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
CarIvan, jakoś zapomniałeś skopiować części tematu w której piszesz że
Cytuj:
CarIvan pisze:
po sterylizacji u Adama parafina zostaje oddzielona a węza wykonywana jest z czystego wosku.

Z posta wynikało że wiesz w jaki sposób oddzielić wosk od PARAFINY.
To że po podgrzaniu parafinowej węzy zamiast bryły wosku będziemy mieli bryłę czegoś co możemy nazwać "badziew" to ja wiem. Z twojego posta wynikało że wiesz jak od takiego "badziewia" oddzielić czysty wosk.. co moim zdaniem jest możliwe! Stąd podjąłem dalszą część dyskusji.

pozdrawiam,
Buba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 00:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jakie znowu zboiny? O ile mikroskopijne części zboin mogą wystąpić na dnie przetopionych krążków, nawet dziewiczych (mogą nie zostać zatrzymane na siatce/czy innej tkaninie filtrującej) - to są one koloru ciemnego - tutaj masz mlecznobiałą/kremową podstawę o strukturze gąbki.. Proszę o dalsze wyjaśnienia..

Czytając dalej Twoje wypowiedzi, proszę również o wyjaśnienie:
Jaką technologię trzeba stosować aby oddzielić wosk od parafiny? Ile czasu ma trwać, skoro 24h nie wystarcza?

Buba, do Ciebie to samo pytanie - jak to jest możliwe?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 00:21 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
adamjaku, przepraszam że sie wtrące i zapytam a skąd pewność że to parafina :?: skoro masz mlecznobiałą/kremową podstawę o strukturze gąbki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 00:31 - śr 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
adamjaku pisze:
Jaką technologię trzeba stosować aby oddzielić wosk od parafiny? Ile czasu ma trwać, skoro 24h nie wystarcza?

Buba, do Ciebie to samo pytanie - jak to jest możliwe?


Moim zdaniem nie da się oddzielić oczywiście wosku od parafiny. Jeśli raz zostanie zmieszany nadaje się już wyłącznie na znicze... stąd były moje pytania do CarIvan, który twierdził że sie da...

pozdrawiam,
Buba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 00:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja nigdy nie powiedziałem, że tak jest i jest to na 100% parafina. Do momentu badania w laboratorium pozostałości nic pewnego nie da się powiedzieć. Lista dodatków do wosku jest długa.

Wiem natomiast, że NIGDY ta zawiesina nie powstaje w wosku dziewiczym/odsklepach. Idąc tą drogą eliminuję proces emulgacji (??) wosku, o jakim można czytać w sieci, który mógłby być wynikiem sterylizacji. Każda procedura sterylizacji jest taka sama - więc powstająca zawiesina zależy od dodatków jakie w wosku się znajdują. Wiem również, iż najwięcej powstaje zawiesiny po topieniu wosku uzyskanego z węzy jednego z przodujących producentów w Polsce. Wiem również, jak pachną świeczki i jak pachnie przetopione zdrapane pozostałości. Sumując te elementy piszę, ze według mnie powstająca zawiesina jest parafiną lub innym nienaturalnie dodanym składnikiem wosku, który oddziela się w autoklawie. Nie jestem w stanie poprzeć tego badaniami - są to moje osobiste odczucia. Mogę udostępnić ten odpad komuś, kto ma możliwość zbadania.

Jak ktoś ma dostęp do "Pasieki", to w numerze 2/2006 jest artykuł na temat badania zawartości parafiny: Jak sprawdzić, czy węza zawiera parafinę ?

"W tym celu wystarczy sporządzić próbkę 34% alkoholu etylowego. Najlepiej to zrobić rozcieńczając spirutus wodą destylowaną lub użyć czystej wódki (np. do 100 ml 40% czystej wódki dodać 17,65 ml wody destylowanej). Moc roztworu koniecznie trzeba..."

Nie chce mi się szukać całego artykułu gdzieś na domowym komputerze. Chociaż odmierzenie 17,65 ml wody byłoby kłopotliwe.. a co tam jest dalej..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 00:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Jeśli wosk jest sfałszowany parafiną to po ugniataniu w palcach kawałek wosku to taki wosk ma tłusty połysk ,podczas żucia klei się do zębów pszy rozciąganiu tworzy nitki .Może być domieszka kalafonii i żywicy wtedy podczas krajania klei się do noża .Domieszka cerezyny daje mu posmak nafty domieszkę tłuszczów zwierzęcych można wykryć przez spalanie po zrobieniu świeczki wydobywa się nieprzyjemny zapach akroleiny .a jesli mamy wątpliwości należy zbadać jego temperaturę topienia i poddać analizie chemicznej .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 09:55 - śr 
Buba pisze:
adamjaku pisze:
Jaką technologię trzeba stosować aby oddzielić wosk od parafiny? Ile czasu ma trwać, skoro 24h nie wystarcza?

Buba, do Ciebie to samo pytanie - jak to jest możliwe?


Moim zdaniem nie da się oddzielić oczywiście wosku od parafiny. Jeśli raz zostanie zmieszany nadaje się już wyłącznie na znicze... stąd były moje pytania do CarIvan, który twierdził że sie da...

pozdrawiam,
Buba
parafina oddziela się od wosku w temp. 85 *C, podczas stygnięcia wosku opada na dno naczynia. Najprościej dla Adama by potwierdzić czy to co mu się oddzieliło od wosku i co jeden z kolegów nazwał ochoczo zboinami jest rozpuszczenie jakiejś tego ilości w terpentynie. Parafina się w niej rozpuści bardzo szybko, wosk również ale znacznie dłużej to trwa.


Na górę
  
 
Post: 28 października 2015, 12:08 - śr 

Rejestracja: 11 maja 2014, 20:40 - ndz
Posty: 370
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nakło
A może mi ktoś wyjaśni skąd się znalazła parafina w wosku pszczelim?
pozdr. Waldek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2015, 12:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Pazerność producenta , tanim kosztem ...zwiększyć zyski..
Ale to na krótką metę..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 14:18 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Miałem tylko węze od łysonia, gdy dałem wosk do zrobienia węzy, okazało się, że była w nim parafina. Myśle, że pszczoły parafiny do uli nie przyniosły.?!?!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 16:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zento pisze:
Miałem tylko węze od łysonia, gdy dałem wosk do zrobienia węzy, okazało się, że była w nim parafina. Myśle, że pszczoły parafiny do uli nie przyniosły.?!?!


nic nowego były dwie sprawy sądowe własnie w tej sprawie ale z tego co wiem wszystkie wygrała firma Ł ponieważ stać ich na dobrych adwokatów, kolejna sprawa z tego co wiem mieli swoją indywidualną :haha: norme zakładową która dopuszczała dodatek parafiny do węzy, kilka lat temu po takim "udanym" zakupie powiedziałem że nie chce widzieć na oczy ani węzy ani jego matek, od tamtego czasu spotkałem się z nią kilkukrotnie na róznego rodzaju targach i odniosłem wrażenie że poprawiło się od tamtego czasu na "+"

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 20:50 - śr 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
kudlaty pisze:
kolejna sprawa z tego co wiem mieli swoją indywidualną :haha: norme zakładową która dopuszczała dodatek parafiny do węzy
Chyba nie tylko oni, bo ja już nie z jednych ust i nie o jednej firmie to słyszałem niestety...

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 20:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
adamjaku, to białe przypadkiem nie jest twardze jak plastik po wystygnięciu i kruche.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 21:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Na pewno kruche.. Twardsze raczej nie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2015, 23:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
Poczytaj sobie o wosku palmowym - Carnauba. Mam tego trochę i dodaję do wosku pszczelego przy odlewaniu świec.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji