FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 11:01 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 14 marca 2020, 13:14 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
kudlaty pisze:
jak jest zimno to tego dolnego wylotka raczej nikt nie pilnuje zwłaszcza jeśli pszczoly urzędują tylko w górnym korpusie

Jak ktoś ma wiosną garstkę pszczół przy zimowaniu na dwóch korpusach , to tak będzie jak piszesz . U mnie zawsze po wiosennym oblocie w ulach Wlkp obejmowały oba , ponieważ tego wymagał system gospodarki nastawiony na maksymalny zbiór wczesnych pożytków z klonów , wierzb i mniszka który na moim terenie rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia . Ten kto czeka aż pszczoły / jak sam piszesz / od betonują miejsce matce na czerwienie , przyhamowują rozwój rodziny pszczelej . Dlatego kierując się doświadczeniem , radzę zabranie z gniazda nadmierną ilość pokarmu i umieszczenie go / tak jak wyżej opisałem / w kondygnacji pod gniazdem . Tak postępuje większość doświadczonych pszczelarzy . W momencie pojawienia się w terenie pożytku , łatwo nieskonsumowaną ilość zimowego pokarmu wraz z nadstawką wycofać .
castagir pisze:
Trzeba być sprytnym :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2020, 16:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider pisze:
Jak prawidłowo zakładać folię pod gniazdem .
W filmie polbarta została ona położona na pustą kondygnację , pełniącą funkcję poduszki powietrznej . W obu przypadkach ma poprawić warunki termiczne w stojącym na niej gnieździe .
https://www.youtube.com/watch?v=UOPjgKBZW_w

praca dla pracy, sztuka dla sztuki jak dokładanie korpusów jesienią pod spód i zabieranie ich po oblocie
jest to tak samo potrzebna czynność co wymiana dennicy, przy osypach po kilkanaście sztuk jakie są przez zimy co ich nie ma, bo pszczoła jak czuje koniec to wylatuje , od kilku sezonów odpuściłem sobie takie zbędne prace, moje zadanie ogranicza się do nie przeszkadzania w rozwoju oraz pilnowania pokarmu i miejsca aby było go tyle ile potrzeba, nie zimuje na 2 korpusach na czarno bo w moich realiach nie ma takiej potrzeby a opowieści o miodzie mniszkowym to od kilku lat gdzie wiosny są zimne a w maju często widuje nawroty zimy to bajki dla małych dzieci oraz klientów którzy koniecznie chcą mieć naklejkę miód mniszkowy na słoiku bo ona poprawia ich samopoczucie, wsszyscy do okoła mają co roku mniszkowy jak i lipowy tylko ja nie mam :haha: za mało chlebusia jeszcze zjadłem aby do tego dojść co niektórzy koledzy po fachu :oops: niektórzy już zęby zjedli na mniszku :blee:
pisze o swoim terenie, co mają pszczelarze w kaliszu czy kanadzie mnie średnio interesuje bo jestem tu gdzie jestem a nie tam

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 08:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Część mam na 3 takich jak na filmie, cześć mam na 2. Rożnica jaką zauważyłem, to te z dziupli, mają o 18cm dłuższą drogę do wylotka. Przy zimnej ściance te na 3 nie wylatują, mimo iż te na 2 wylatują.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 10:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Maxik pisze:
Część mam na 3 takich jak na filmie, cześć mam na 2. Rożnica jaką zauważyłem, to te z dziupli, mają o 18cm dłuższą drogę do wylotka. Przy zimnej ściance te na 3 nie wylatują, mimo iż te na 2 wylatują.

podziuraw korpusy to zobaczysz czy nie wylatują, wiertło do drewna kosztuje pare złotych średnica 12-15 mm będzie akuratnia ,kilkanaście sekund i jest dziura, wcześniej nie widziałem takiej potrzeby ale te rodziny co mają dostępne dziury w korpusach praktycznie wcale nie korzystają z dolnego wylotka, pierwsze wylatują, zaślepkę sobie możesz zrobić z kawałka sklejki na wkręcie

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 11:44 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
kudlaty pisze:
podziuraw korpusy to zobaczysz czy nie wylatują, wiertło do drewna kosztuje pare złotych średnica 12-15 mm będzie akuratnia

Dobra rada - nawet w półnadstawkach nie zaszkodzą . Ułatwisz pracę pszczołom a sobie możesz uprościć wychowanie i wymianę matki w ulu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 15:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
U mnie stoją na 3-4 korpusach i latają dołem jak tylko jest pogoda. Ten jeden lub dwa korpusy na dennicy w niczym im nie przeszkadza. Korpusu nie dokładam jesienią, tylko przekładam miodnię po ostatnim miodobraniu na dennicę. Nie muszę zwozić miodni do domu, walczyć z barciakiem. Mogę karmić dużymi dawkami, a matka zawsze ma miejsce do czerwienie późnym latem jak i na wiosną. Nie ujmuję żadnych ramek, bo to niepotrzebna zabawa. Zimują sobie na 30-40 ramkach i jest ok. Roboty mało a efekty zadowalające.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 17:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak, daj im możliwość korzystania z górnego wylotka i zobacz z którego będą korzystały,
co do stawiania miodni pod pszczoły to na pewno bym tak nie robił bo raz że leki a dwa nieboszczyki mało to higieniczne i problem topienia całości przy nieboszczyka,choć wiem jakie jest twoje stanowisko i że korzystasz z ramek i zapasów po nieboszczykach, mam trochę inne podejście bardziej cywilizowane :roll: nad własną wygodę stawiam troskę o najwyższą jakość tego co pozyskuje w pasiece

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 18:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
kudlaty, niektóre korpusy mają górne wylotki i z nich korzystają, ale nie jest tak, że ten dolny jeden czy dwa korpusy w czymś im przeszkadzają. Leczę tylko kwasem mrówkowym i szczawiowym, które wedle badań nie mają powinowactwa do wosku. Więc nie ma problemu z odkładaniem się czegokolwiek, a o przenikaniu do miodu nie ma mowy. Od kiedy stosuję kwasy "nieboszczki", to 2-3% pasieki więc nie ma bólu nawet jak by trzeba było wszystko przetopić.
Również dbam o najwyższą jakość. Metoda, która stosuję pozwala mi ją zachować niedużym nakładem pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 18:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
krzyżak , a wiatr ci takich kominów nie przewraca ?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 18:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Nie, ani razu, ani jeden ul nie poleciał od wiatru. A w tym roku duło parę razy potężnie. Kiedyś stały na paletach na ziemi. Znudziło mi się schylanie i od tego roku półpalety stoją na pustakach stropowych Teriva czyli dennica jest jakieś 40cm nad ziemią. Ule bezfelcowe, niczym nie spięte.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 18:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Same dobre rady, a może dobrze ze nie wylatują, rozum w jedną stronę, a rzeczywistość w drugą ...

Dla ścisłości wylotek górny to chyba wylotek w boku powałki, lub daszka.
Może być każda dziura w korpusie, których może być wiele, i jedna otwarta, jeśli będzie pod gniazdem - nadal jest o dolny wylotek.
Jak nazwać otwartą dziurę w korpusie na połowie gniazda ? Pewnie wylotek oczko

Temat jeszcze nie ustabilizowany, z tego co widać, najlepsze górne wylotki wierci dzięcioł: https://www.google.com/search?q=ule+g%C ... =isch&sa=X. Mój, jak na razie pełni rolę budzika, udarująć dach teściowej.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 18:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
I ja mam tak jedną miejscówkę na gazobetonie , to się sprawdza bo i trawy nie mus kosić :pala:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 19:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA,
pustaki z gazobetonu to nie jest dobry pomysł na dłuższy czas bo są porowate lubią wodę a niekoniecznie mróz

dobre rozwiązanie pustaki betonowe ca 3,5pln , lepsze pustaki szalunkowe cena ok 6pln a z tymi dz od krzyżaka też nie głupi pomysł bo często mozna kupić na olx naprawdę za śmieszne pieniądze bo ludziom zostalo z budowy i nie wiadomo zbytnio co z tym zrobić,
niestety wszystkie te pomysły wiążą się z problemami z myszami w ulach bo to działa jak drabina

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 19:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
dobrze mówisz tylko u nas w GS słabo z wymiarówką , jak dobra wysokość to za krótkie . Znajomy zrobił chałupę z gazobetonu co leżał dosłownie 25 lat na pryzmie i przykryte na słowo honoru , chałupa jak na razie stoi .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 19:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA pisze:
dobrze mówisz tylko u nas w GS słabo z wymiarówką , jak dobra wysokość to za krótkie . Znajomy zrobił chałupę z gazobetonu co leżał dosłownie 25 lat na pryzmie i przykryte na słowo honoru , chałupa jak na razie stoi .


no ale na domu masz dach to też nie ma się co sugerować, koło brata jest cała pryzma pustaków gazobetonu i mam odmienne obserwacje cała góra wygląda jak po wybuchu w środku na pewno coś wybierze,

co do wymiarówki to pustaki szalunkowe mają w większości długość 49, wysokość 25 a szerokość od 20 do 30 zależy jaki producent najpopularniejsze to 24 i 25cm,
wcześniej stosowałem bloczki betonowe i tam jest 12szerokośc 25 wysokość, chyba 38
jedne i drugie mają wymiary akurat pod ul wielkopolski :mrgreen: można kupić w każdym gs, a z odchyłkami od wymiarów są trzeba z tym żyć

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 20:39 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
dobre rozwiązanie pustaki betonowe ca 3,5pln

Ale u Was drożyzna . :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 20:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim,
zawsze jak wchodzę do jakiegoś sklepu (kupuje tylko w tych najlepszych) to pytam o najdroższe materiały bo nie będę robił z siebie dziada, przyznam jestem dość zamożny bo mi się w życiu powiodło , np niedawno jak wszedłem do sklepu z telefonami to od wejścia wołam że chce najdroższy telefon jaki mają w sklepie, czym ożywiłem nieco śniętych sprzedawców ale po chwili postawiłem jeden warunek tj do kwoty 100pln, wiadomo jest elektronika musi kosztować, a dobry telefon obok samochodu to nasza wizytówka, oznaka prestiżu, dlatego jestem zdania że w sprawach wizerunku nie ma co oszczędzać

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2020, 21:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Pustaki Teriva mają tą zaletę, że są lekkie. Można sporo wrzucić na samochód a dwa że się człowiek nie nadźwiga. Na olx po 1zł lub za słoik miodu można co jakiś czas wyhaczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji