FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 22:12 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wolna dyskusja
Post: 03 października 2021, 10:52 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
ad.Wiech
nie wiem skad sie to bierze, ale wiele osob w Polsce pisze nieprawde o ochronie przyrody w USA. Byc moze robia to celowo. Dostep do przyrody, wedkarstwa, lowiectwa, spedzania czasu na lonie przyrody w USA, to wzor, ktory jest nie osiagalny w Europie. Tu jest to naprawde super zrobione, infrastruktura, dostep, opis, nauka z tym zwiazana itd. Wiem jak jest w Polsce i jak bylo, mam porownanie. W tej kwestii Polska ( nawet przy kasie z UE ) jest 50 lat w tyle. Nawet wielkie miasta, z przedmiesciami zapewniaja tyle zieleni, ze to jest w Polsce nie osiagalne, i powiem tylko tyle, nie klam czlowieku. Biorac pod uwage powierzchnie USA ( 31 razy wieksza niz Polska) ten jeden 1% ( przez ciebie zlosliwie wymyslony, bo wystarczy podsumowac w kazdym stanie gdzie jest preria tereny pod ochrona, by smialo to napisac, ze klamiesz ) wystarczyloby to by pokryc cala Polske preria i jeszcze by pewnie zostalo. Nadto system przywracania terenow przyrodzie, programy Departmentu Rolnictwa, idace za tym finansowanie, zwalnianie z podatkow, sposob zarzadzania, to jeszcze raz powtorze .... Polska jest 50 lat w tyle.

Tu z racji silnego prawa wlasnosci, sa ziemie nie dotkniete stopa czlowieka, a nawet jak ktos na nich byl, to z racji silnej ochrony tego prawa, penetracja tych terenow jest bardzo znikoma. Nikt bez zgody wlasciciela na cudze nie wejdzie. Sa stany , gdzie ludzi jest zaledwie kilka mln czy nawet kilkaset tysiecy, a reszta to czesto przyroda. Ludzie czesto maja wlasnosc a nawet latami swojej ziemi nie odwiedzaja, lub odwiedzaja ja np. na polowanie i tyle. Nie mowie tu o terenach publicznych, podleglych roznym instytucjom w zakresie zarzadzania nimi, od DNR, Departament Rolnictwa, Lesnictwa czy Stanowe oraz poszczegolne hrabstwa instytucje ochrony przyrody.

W mojej okolicy ( nie pisze tu o Wi, VA czy MD a IL ) , tylko w moich hrabstwie mam okolo 50 terenow publicznych z dostepem do przyrody ( z roznym zakresem rekraacji ) a to tylko jedno hrabstwo, na dodatek w promieniu 50 mil, mam 6 parkow stanowych. Masz taki dostep w Polsce? Gdybym pisal o VA, MD czy WI liczba takich terenow bylaby znacznie wieksza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 11:11 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Jaka ta ameryka piękna tylko szkoda ze niszcza wszystko na całym świecie .A gdyby konflikt zbrojny w niej się zaczoł już by taka cacy nie była.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 11:15 - ndz 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 844
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Angielskojęzyczna Wikipedia jest uznawana za najwiarygodniejsze darmowe źródło informacji w internecie. Oczywiście, w oczach niektórych daleko jej do facebooka czy yutuba, nie wspominając już o własnych przemyśleniach opartych na widoku przez okno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 11:16 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Jesienia jak pojedziesz na polnoc WI to pustynia, tam ludzie tylko sa wiosna-lato, pozniej to sie wyludnia. W Wisconsin mieszka np. 5 800 000 ludzi, a powierzchnia wynosi prawie 170 000 km2, a polska ma 311 000 km2 a mieszka w niej 38 mln ludzi. A takich stanow jak Wisconsin jest wiele, ludzie glownie mieszkaja w miastach, na wsi jest pustynia jesienia i zima. To wszystko pustoszeje. Wielu ludzi z racji starosci, a czasem braku czasu czy niechciejstwa nawet nie zaglada na swoja ziemie, a mentalnosc jest taka wsrod ludzi, ze nikt na cudza ziemie nie wejdzie, bo nie wie, czy nie zarobi kolka w leb.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 11:53 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
By bylo dosadniej, w Polsce LP, PZL, PZW, Straz Graniczna, Wojsko, w swoim zakresie ogranicza dostep do przyrody, bo to ich lub przez nich dzierzawione lub uzytkowane. Kazda z tych instytucji, ma to dla swoich celow, to ziemie. Mimo, ze ludzie nie szanuja prawa wlasnosci i chodza po cudzej ziemi bez zgody wlasciciela.

W USA tereny publiczne, z dostepem do natury sa po to by byly dla ludzi, sa stworzone dla nich do roznej rekraacji, sa otwarte, maja swoje prawa, ale sa dla ludzi. Po to sa - takei ich zalozenie. Lasy publiczne w USA sa tylko jednym z elementow, znacznie mniejszym od tego co zarzadzaja DNR czy lokalne Departamenty Ochrony przyrody w poszczegolnych hrabstwach. Dodatkowo sa tez prywatne tereny publiczne, wynikajace z filantropii ludzi bogatych. tereny wojskowe tez sa dostepne dla ludzi w okreslonych terminach i za zgoda, w Polsce nikt nie wpusci nikogo na poligon, teren wojskowy, tu nie ma problemu. Bo jest inna mentalnosc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 12:08 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
W Polsce zaparkujesz samochod w lesie, wejdziesz gdy goraco i moze byc pozar, lub lesniczy ma kaprys , to masz mandat, bo Lasy Panstwowe uwazaja las za swoj ( ich biznes ), tutaj nikt ciebie nie ruszy, conservation policja dba o przyrode, ale ty mozesz byc, jak przestrzegasz prawa, sa tez po to, bys ty czul sie bezpiecznie i tobie pomoc. Sezon polowan, jest wywieszka , ze musisz uwazac, byc ubranym w widoczne kolory, oczywiscie czasem sa zamkniete tereny na ten czas, a w Polsce, byle jaki czlonek PZL sie przyczepi, ze poluje a ty mu przeszkadzasz, to ciebie zamkna lub dadza mandat, gonia grzybiarzy, harcerzy i kazdego, tu zas mozna egzystowac obok siebie, bo kazdy ma prawo do przyrody.
Chcesz zbierac grzyby, uprawiac turystyke na poligonie wojskowym, wedkowac, polowac, to masz podany numer telefonu i miejsce gdzie masz sie zapytac kiedy mozesz i co mozesz, w Polsce jak wejdziesz na teren wojskowy, to ciebie zamkna od razu.

Tu jest wieksza otwartosc i podejscie do ludzi, w Polsce zas uklady i kazdy chce rzadzic cudzym, mysliwy polem rolnika, Lasy Panstwowe lasami nalezacymi do spoleczenstwa itd. Zwiazek wedkarski publicznymi rzekami, jeziorami, bo ich, tu zas jest to publicznie dostepne, bez elitarnosci, kolesiostwa, idziesz i kupujesz w Walmart licencje i masz wszystkich 4 literach, chcesz zbierac grzyby czasami jest za free czasem tzreba permit, ale wszystko jest jasne i klarowne, mozesz doczytac, sa tablice informacyjne, wszystko podane jest na dloni. Tu wszystko jest prostsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 12:26 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nie pisz pierdoł u nas idziesz do lasu i zbierasz ile chcesz jesteś troche do tyłu z wiadomościami i dowiedz się jak jest w eurokołchozie ze zbieraniem grzybów i wtedy pisz.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 12:31 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
W USA z grzybami jest roznie w zaleznosci od uregulowan danego stanu, sa stany co nikt nie zbiera grzybow, poza emigrantami, czy indianami ( choc wielu z nich nie zbiera ), a sa takie co trzeba miec permit, inna rzecz sa miejsca, gdzie grzyby nie mozna zbierac, zreszta nie tylko grzyby. A grzyby zbieram tez, wiec panie henry650 swoje uwagi schowac sobie w gacie!

A ze zbieraniem grzybow i przeszkadzaniem tym w polowanaich poczytaj co grozi w Polsce, jak jakis mysliwy zadzwoni na policje, ze mu utrudniasz polowanie. Doucz sie chlopie!

Tu u nas wszystko jest jasne, sa regulacje, a na dodatek sa tablice w kazdym miejscu, co o tym mowia, jest wszystko czytelne. jest tak zrobione by nawet idiota zrozumial! A tego w Polsce nia ma i to jest roznica!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 12:59 - ndz 

Rejestracja: 30 marca 2021, 14:09 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Wolbrom - małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wlp. Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Wolbrom
Theodor pisze:
Zreszta zobaczcie w USA Konstytucja mowi co wolno wladzy, bo konstytucje napisali ludzie. W Polsce konstytucja mowi ustami wladzy, co ludzie moga i jakie maja prawa. Tu jest ta roznica w mentalnosci. W USA prawo ma krepowac wladze, by sie wladza nie rozpuscila i nie byla tyranem, w Polsce wladza naklada coraz ciasniejsza smycz obywatelom, a sama staje sie bezkarna. Wystarczy spojrzec na sposb formulowania zapisow.


Większe głupoty rzadko się czyta. Tak skorumpowanej i powiązanej władzy z prywatnym biznesem jak w USA to ciężko znaleźć na świecie. Kto np. w USA wprowadził prohibicję... ludzie, czy władza przeciw ludziom?... Więc takie bajki opowiadaj podobnym sobie. Polskiej Konstytucji i jej zapisów też zupełnie nie znasz, więc najpierw poczytaj ze zrozumieniem, a później ujadaj. Mnie jako Polaka mieszkającego w swoim kraju oburza takie plucie na moją Ojczyznę zza oceanu i żadnej zaciskającej się smyczy, jak pewnie wielu rodaków, nie czuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 13:12 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Prohibicje wprowadzili ludzie co mieli dojscie do senatu, a udzial w tym mial nawet spokrewniony z Janem III Sobieskim i Jozefem Bemem, jeden z zalozycieli Prohibition Party niejaki John Sobieski, to jednak dluzsza historia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 13:18 - ndz 

Rejestracja: 30 marca 2021, 14:09 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Wolbrom - małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wlp. Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Wolbrom
No tak, prohibicja to też wina Polaków. Jakoś konstytucja USA nie obroniła Amerykanów przed dyktaturą władzy #jprd brak słów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 13:26 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Nikt tu nie atakuje i nie obraza Polakow, a takie stwierdzenia sa wlasnie ta mentalnoscia o ktorej pisze, sa fakty i rzeczy oczywiste, nie ma potrzeby uderzac w takie nuty o obrazie Polakow. Nie chce sie mnie dalej tlumaczyc, polecam dokladniejsza literature w tematach przeze mnie podniesionych, gdyz mam racje. I nie ma to zadnego zwiazku z obrazaniem kogokolwiek. Tylko tyle.

To jest meczace, pisze i podaje fakty, a reakcja jest taka, ze podnosi sie jakies bezzasadne zarzuty o obrazaniu .... prosze poczytac o Konstytucji USA np. polskie opracowania, a o karaniu grzybiarzy podczas polowan mysliwych , za to ze im przeszkadzaja polska prase czy przepisy w tej materii. Co do systemu ochrony przyrody sa tez zrodla i wykazy obszarow chronionych w USA, wystarczy porownac z tym, co jest w Polsce. Tylko tyle, a moze az tyle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 15:08 - ndz 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 844
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Saute pisze:
najpierw poczytaj ze zrozumieniem, .
Czytanie ze zrozumieniem jest umiejętnością, która nabywa się w dzieciństwie. Próżno zwracać się z tym apelem do starego, prostego chłopa. Cytując klasyka "nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 15:40 - ndz 

Rejestracja: 30 marca 2021, 14:09 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Wolbrom - małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wlp. Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Wolbrom
@Theodor, to też są fakty. Czy to nie w tym raju w którym mieszkasz i tak zachwalasz w 2020 liczba zabójstw w samym tylko Chicago to 385 osób, a w amerykański Dzień Niepodległości, zastrzelona została przebywająca w samochodzie ośmioletnia dziewczynka? Co piąta kobieta w USA została zgwałcona, a w pierwszej dziesiątce najgorszych państw do życia dla kobiet znalazł się tylko jeden zachodni kraj – Stany Zjednoczone. Dodaj do tego około 600 tys. bezdomnych, plagę narkomanów, napadów, kradzieży i mamy obraz tego raju. Jakoś ich ta konstytucja nie chroni. Dziękuję wolę naszą zacofaną Polskę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 18:51 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1817
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Przypominam kolegom że to temat o nawłoci, a nie o gaciach, grzybach, USA, konstytucji i prohibicji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 19:14 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
@Saute, ja nie rozumiem skad ta mentalnosc, ze sie wkladasz w moje usta slowa, ktorych nie wypowiedzialem ( nie zachwalam - pisze jak jest ), i domagasz sie , abym sie do nich odniosl. No coz ....chcesz to prosze.

W kazdym porownaniu USA z Polska, ten pierwszy kraj wypada lepiej. Wypada lepiej bo trudno rownac sie tylko malemu krajowi do kraju, ktory zajmuje pol kontynentu, tu moze adekwatne byloby porownanie USA do UE, alet tez nie do konca, gdyz i w tym zakresie kontynentalnym USA sa wieksze, choc gdy juz wezmiemy Europe to juz kontynent caly. Stad twoja nie zrozumiala "obrona" Polski w odniesieniu do USA, jest smieszna. Nie mozna porownywac kraju 31 razy mniejszego z tym, co zajmuje pol kontynentu.

Wspominasz o Chicago, i nawet w tym porownaniu Polska wypada ...przepraszam gorzej. Obszar metropolitalny Chicago ( Chicago, Suburbs, czyli te 16 hrabstw ) zamieszkuje 9,6 mln ludzi. Ciagnie sie od IN do WI.
Odnoszac ten obszar do stanu IL, ktory zamieszkuje 12 mln ludzi ( caly stan) to prawie oddzielne panstwo, i nawet byly proby, sa, jego wydzielenia w ramach IL jako odrebnego stanu. Wypada lepiej w rozwoju gospodarczym, statystycznym bogactwie na mieszkanca ( blisko $700 mld produktem brutto, siedziba 400 glownych korporacji na swiecie, w tym 31 z listy Fortune 500 ) a takze ilosci i jakosci edukacji na glowe mieszkanca: 5 najwiekszych uniwersytetow, ktore w rankingach swiatowych sa w pierwszej 50, gdy np. UJ w Krakowie jest dopiero 71 ), no gorzej obszarowo tylko.
Co do strzelanin, tak sa miejsca niebezpieczne, ale tzreba mieszkac w bezpiecznych,co do bezrobocia ( to co to jest te 600 tys na kraj zamieszkujacy 320 mln ludzi ). Skad bierzesz takie bzdury, ze w USA co 5 kobieta zostala zgwalcona i inne idiotyzmy, z propagandy Chin czy Rosji?


Nie kontynuujmy tego porownania, bo je wywolales nie potzrebnie. Temat jest pszczelarski i do pszczol powrocmy, i tu Chicago tez ma sie czym pochwalic, bo ma ponad 5000 pasiek w miescie, a ile jest w Polsce na takim samym obszarze? ( dodam, ze dlatego, ze w obszarze samego miasta jest tyle parkow i obszarow zielonych, ze jest to w pelni wystarczajaca area do zaopatzrenia tych pszczol w pozytki ... i to z gorka przez caly rok ). Choc tu dodam od siebie, jestem przeciwnikiem pszczelarstwa miejskiego, bo te brudy miejskie, chemia, smary, dymy, sa w miodzie, ale mimo wszystko, wartosci te robia wrazenie, a regulacje prawne sa korzystne dla pszczelarzy, nawet ich preferujace.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 19:31 - ndz 

Rejestracja: 30 marca 2021, 14:09 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Wolbrom - małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wlp. Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Wolbrom
Temat jest o nawłoci, ale Theodor jak zwykle musiał zahaczyć o politykę. Tu masz pierwsze z brzegu linki o tym twoim raju... https://www.forbes.pl/life/10-najgorszy ... ie/3h9b4rj

https://www.google.com/amp/s/www.fakt.p ... 5cb4m1.amp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 19:42 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Jak duze jest to area, to swiadczy chociazby to, ze np. znana powszechnie w Polsce slynna Milwaukee Avenue, dawny szlak indianski ( czesc route 21 i 45 ) ma dlugosc 64 km. Czy jest w Polsce gdzies tak dluga ulica? By przejechac obszar metropolitalny Chicago od granicy WI do IN to potrzeba 2-3 godziny jazdy po highway non stop, a jadac przez miasto i suburbs zajmie to znacznie dluzej z racji ruchu miejskiego i swiatel. Aglomeracja Chicago to 3 najwieksza aglomeracja miejska w USA.

Ad. saute
pisza cyt; "szacuje sie" a fakt to fakt, ludzie pisza rozne rzeczy by gazety inni czytali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2021, 20:21 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
https://en.wikipedia.org/wiki/Chicago_metropolitan_area

https://en.wikipedia.org/wiki/Milwaukee_Avenue_(Chicago)

https://bestbees.com/region__trashed/chicago/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 grudnia 2021, 13:37 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Theodor pisze:
Jak duze jest to area, to swiadczy chociazby to, ze np. znana powszechnie w Polsce slynna Milwaukee Avenue, dawny szlak indianski ( czesc route 21 i 45 ) ma dlugosc 64 km. Czy jest w Polsce gdzies tak dluga ulica? By przejechac obszar metropolitalny Chicago od granicy WI do IN to potrzeba 2-3 godziny jazdy po highway non stop, a jadac przez miasto i suburbs zajmie to znacznie dluzej z racji ruchu miejskiego i swiatel. Aglomeracja Chicago to 3 najwieksza aglomeracja miejska w USA.

Ad. saute
pisza cyt; "szacuje sie" a fakt to fakt, ludzie pisza rozne rzeczy by gazety inni czytali.

Poczytaj jak sie ma ameryka

https://medianarodowe.com/2021/12/15/ko ... ZMws1AC3Nk

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 16:53 - pt 
heniry
Brawo. :pl:


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2021, 06:22 - wt 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Ameryka ma się dobrze, a Polska? Jak tam ceny?Koszty życia? :lol:

Myślę,że 2022 rok uzdrowi myślenie wielu Polaków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 10:39 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Theodor pisze:
Ameryka ma się dobrze, a Polska? Jak tam ceny?Koszty życia? :lol:

Myślę,że 2022 rok uzdrowi myślenie wielu Polaków.

Tradycyjnie już najszybciej drożały paliwa. Olej napędowy był w Ameryce już o blisko 60% droższy niż przed rokiem, a ceny benzyn poszły w górę o 58%. Energia elektryczna zdrożała o 6,5%, a gaz ziemny o przeszło 25%. Jednakże wzrost cen nie dotyczy jedynie paliw i energii. Ceny żywności w rok poszły w górę o 6,1%, mebli o 5%, a usług o 3,4%. Potężna inflacja widoczna jest w cenach samochodów. Nowe auta były w listopadzie o 11,1% droższe niż rok temu, a używane zyskały na wartości aż 31,4%.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 11:27 - wt 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Hieronim, tak naprawdę tego nie czuć, wszystkie koszty energii, gazu, wody u mnie to jedna niecała dniówka. A żywność, faktycznie trochę podrożało, ale i zarobki poszły do góry. Brakuje ludzi, dziś stawka w construction ( np. heating) to $50/ h, a sprzątanie to $25-30/ h. Emigranci przez covid-19 wyjechali, brakuje rąk do pracy, ale zarobki są super, tak więc podwyżki w USA to śmiech na sali, szczególnie w mojej branży. Paliwo ...i tak wszystko odliczam, więc nie ma znaczenia. Nowe auta, no tak drożeją, ale dealerzy dają większe upusty na droższe, więc nie ma co narzekać. Dziś w USA w construction to żniwa, nie ma czasu się w 4 litery podrapać.A przez szczepionki , co klasa robotnicza się nie szczepi, spowodowała, że inwestorzy biją się o firmy budowlane, jak mnie ktoś ze szczepieniami wyjeżdża, rezygnuje z roboty, po tygodniu już płaczą i proszą by im robotę robić, ale kalendarz jest nie ublagany, informuje ich, że mogę im robotę zrobić za rok. Jest cudownie w USA!

A jakie ceny są na budynki i pracę stanowe i federalne, publiczne ....tyle, że nikt tam nie chce robić, bo wymogi mają dot. szczepienia. I ludzi brak, prace czekają, a nikt ich nie chce brać.
Cała ta sytuacja spowodowała więcej amerykańskich produktów, a mniej chińszczyzny, kilka lat pandemii i USA będzie silne gospodarczo, bo więcej się robi w USA.

Dziś w USA wielu robotników zarabia w dzień, tyle co w Polsce robotnik w miesiąc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 11:50 - wt 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
$500 dziennie, $12-13000 na miesiąc ...takie zarobki już nie rażą w construction dla robotników budowlanych. Oczywiście X4 ( bo gdzieś tyle $ w Polsce chodzi) ..... myślę, że jak opadnie pandemia będzie nowa fala nielegalnych z UE w USA. Bo ludzi brak, a zarobki są ok.
Polecam ogłoszenia o pracę w dzienniku związkowym, jakby ktoś miał wątpliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 11:56 - wt 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Ile w Polsce ma emeryt zwolennik PiS z darmowek , kiełbas wyborczych i innych ? :hura: :leży_uśmiech: :hura:

A ile odda w podwyżkach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 16:20 - wt 
Theodor pisze:
Ile w Polsce ma emeryt zwolennik PiS z darmowek , kiełbas wyborczych i innych ? :hura: :leży_uśmiech: :hura:

A ile odda w podwyżkach?


Bardzo chętnie podyskutuję z Tobą pod warunkiem że swych przodków , którzy pozostali w Kraju nie będziesz wyśmiewał i ośmieszał. Jak znasz historię , jak znasz to zrozumiesz. Popatrz na Bułgarię , tam wchodzący w wiek emerytalny mają dwa razy gorzej. Sami zawinili a nie. Ich państwo było z CCCP związane całą gospodarką. Jak CCCP upadł upadło wszystko. My jakoś mając rolnictwo w prywatnych rękach i rzemiosło , łatwiej przeszliśmy. Oczywista ,oczywistość że nasi emeryci jak by przepracowali te lata w USA to ........ no jasne.

Nie wyśmiewaj.


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2021, 18:51 - wt 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Nie wyśmiewam nikogo, źle to zrozumiałeś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 19:11 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Średnie roczne zarobki w USA;
Kierowca ciężarówki - 41 tysięcy dolarów
Pracownik budowlany - 51 tysięcy dolarów
Kucharz - 18 tysięcy dolarów
Stolarz - 39 tysięcy dolarów
Opiekunka - 21 tysięcy dolarów
Elektryk - 51 tysięcy dolarów
Sekretarka - 36 tysięcy dolarów
Kasjer - 14 tysięcy dolarów

Wysokość średniej emerytury w USA za 2018 rok wyniosła ok. 1400 dolarów miesięcznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2021, 21:21 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 517
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Dobra, będziemy tak porównywać zarobki Tu i Tam, poszczególnych grup zawodowych.
To ja dołożę jeszcze jedną zmienną - koszty utrzymania/życia(miesięcznie)Tu i Tam w przeliczeniu powiedzmy na "Waszyngtony" :wink: - aby było uniwersalnie. Wszystko w odniesieniu do średniozamożnej rodziny z trójką dzieci.
Ładnie to wszystko wygląda, kiedy prezentować zarobki(Tam) powiedzmy budowlańca i Tu w przeliczeniu ... bez uwzględnienia pozostałych czynników.

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 08:07 - śr 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Hieronim te zarobki, które podałeś, to by nikt nie pracował. Kierowcy CDL zarabiają bardzo dobrze obecnie $2000-$5000/ na tydzień. A w Texas i terenach roponośnych jeszcze więcej.

Oczywiście są stany tanie np. LA czy jakieś inne dziury, co może tam tak płaca, ale zarobki w USA dziś są wyższe i pójdą wyżej po nowym roku.

Koszty utrzymania tak naprawdę nie wzrosły, jeżeli chodzi o prąd, wodę, gaz, association bo tego się nie czuje, Żywność faktycznie podrożała, ale i ludzie zmienili swoje przezwyczajenia, być może przez pandemię również, więcej kupuje organic czy świeża od lokalnych farmerów. Ludzie bardziej dbają o siebie. Podatki trochę poszły w górę, ale ludzie je skarżą, i spadają za domy wtedy, więc wszystko w zasadzie jest po staremu.

Zmienia się styl życia, ludzie uciekają z miast na Suburbs, wiecej offlices pracuje online, ludzie więcej kupują online, pewnie przez pandemię zmieni się sposób życia, jest wiele form zakupów nie znanych pewnie w Polsce, które są tutaj, być może to postęp cywilizacyjny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 08:26 - śr 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Zmienia się rynek, kiedyś było dużo i głównie chińszczyzny, dziś chińszczyzny mniej, a towar, z Indii, Pakistanu, Bangladeszu i innych krajów Azji, mniej jest chińszczyzny z Chin. Zwiększa się udział produktów amerykańskich w rynku. A ludzie kupują lokalne produkty.Ludzie bardziej świadomie kupują i chyba też więcej patrzą skąd produkt pochodzi. Mam kolegę w logistyce Menards, który mówił mnie, że np. światełka i lampki choinkowe na drzewka i domki, gdzie głównie dominowała chińszczyzna, to w tym roku, zauważyli wyraznie, że ludzie kupują marki znane, nawet droższe ale trwalsze, niz słabej jakości
chińszczyznę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 18:22 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3958
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Theodor pisze:
$500 dziennie, $12-13000 na miesiąc ...takie zarobki już nie rażą w construction

Ciekawy kraj te USA , prezydent zarabia niecałe 1100 dol. dziennie , brutto a instalator ogrzewania 500 ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 19:43 - śr 
Theodor
Nie bardzo rozumiem jaki ma cel ta wymiana zdań. Wiadomo że w kraju lepiej rozwiniętym żyje się statystycznie lepiej.

Theodor
Chcesz zainwestować w Kraju Przodków?

Czy chcesz służbę z Kraju Przodków, zatrudnić?


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2021, 20:12 - śr 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
By inwestować w Polsce jestem za " cienki Bolek", bo w Polsce zagmatwane przepisy, biurokracja, ludzie roszczeniowi, mają inna mentalność, piszą donosy na swoich pracodawców i nasyłają kontrole różne. To przetestował mój kolega, co utopił trochę kasy w Polsce i wrócił do USA zestresowany, by żyć dalej normalnie. W Polsce to polityka, układy, zamknięte środowiska, różne problemy są by normalny biznes mieć, a i podatki różne i i od wszystkiego. W Polsce to tylko duże firmy mogą być.

Co do pracowników, jeżeli są w USA lub już będą mogą się odezwać, pogadać zawsze można po przyjacielsku czy doradzic, ale muszą być to fachowcy, znam ludzi co potrzebują do serwisów sprzątających , blacharzy i lakierników do warsztatów samochodowych czy do construction. Fachowcy a nie pomocnicy. Oczywiscie ja przestrzegam przepisów amerykańskich, ale pogadać można, to nie oferta pracy. Nie oferuje pracy, no chyba, że legalna. A pogadać zawsze można w USA z Rodakami.

Hieronim a w Polsce w radach nadzorczych z nadania PiS wielu zarabia więcej od Prezydenta RP? Skąd to zdziwienie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 20:42 - śr 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Theodor,
Ale na forum pszczelarskie wszedłeś, by się chwalić jak Ci dobrze ?
Jakiś taki sfrustrowany jesteś, w tym dobrobycie ???
A może tak Ci dobrze, że dobrze Ci tak ?
:haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2021, 20:51 - śr 

Rejestracja: 05 lipca 2021, 08:31 - pn
Posty: 334
Ule na jakich gospodaruję: Jeszcze nie wybrałem
Miejscowość z jakiej piszesz: Virginia/ Leesburg
Ja tylko odpowiedziałem na pytania. Przepraszam, już nie będę o tem pisał. Faktycznie dyskusja zeszła na inny temat. Co do pszczół w WI było gorąco, misie późno poszły spać, robiliśmy różne doświadczenia z elektrycznym ogrodzeniem, było wesoło. Jak zgram z aparatu zdjęcia to coś zamieszcze. Śnieg w WI jest dopiero od kilku dni, a dopiero wczoraj sypnęło dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji