FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 09:55 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 stycznia 2022, 21:17 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Maxik pisze:
Kozy i barany narazie dobrze się mają bez rejestracji

tu sie chyba juz mylisz :-)
Ale jak te pszczoły zakolczykować :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2022, 21:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Bartek.pl, nadal nie ma obowiązku rejestracji pasiek?

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2022, 22:10 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
licho pisze:
Bartek.pl, nadal nie ma obowiązku rejestracji pasiek?

Mam zarejestrowaną, zrobiłem to zaraz po zakupie pierwszych pszczół. "Obowiązek rejestracji pasiek pszczelich wynika z Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych"

Nie ma chyba odpowiedzialności karnej, chyba ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 stycznia 2022, 23:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pytanie retoryczne : ktoś widział ubogiego prawdziwego pszczelarza ?

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 08:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
narazie jest ciche przyzwolenie służb w temacie baranów, kóz, pszczół

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 08:38 - śr 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Pajej pisze:
Już się pojawia krytyka, ale ja nie jestem wszechwiedzący, są różne metody pszczelarzenia więc się nie przejmuje tym

Pajej, Nie zrażaj się, i to co za chwilę przeczytasz to absolutnie nie do Ciebie, a wielu wszechwiedzącym pod rozwagę.
Mój śp Tato często mówił; "Czasem nie zawadzi jak głupi mądremu doradzi".
Zdzisław. pisze:
Pytanie retoryczne : ktoś widział ubogiego prawdziwego pszczelarza ?

Dobre, dobre, wnioski mogłyby być ciekawe, gdyby to pytanie nie retoryczne. :wink:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 08:42 - śr 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ja się nie zarażam.
Co się kryje pod hasłem "prawdziwy pszczelarz"? Bo odnoszę wrażenie że to nie to samo co uczciwy pszczelarz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 10:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Bartek.pl, ja do tego Twojego pytania się odniosłem:

Bartek.pl pisze:
A co byś zrobił, jak by wprowadzili nakaz rejestracji pasiek, pod rygorem odpowiedzialności karnej ?


Wydawało mi się, że jest obowiązkowa dla wszystkich bez wyjątku, lecz bez konsekwencji. W sensie wydaje mi się, że nikt nie ma uprawnień, aby to weryfikować, wymagać, ect.

Bartek.pl pisze:
Mam zarejestrowaną, zrobiłem to zaraz po zakupie pierwszych pszczół. "Obowiązek rejestracji pasiek pszczelich wynika z Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych"

Nie ma chyba odpowiedzialności karnej, chyba ?


Nie wiem, myślę że jest to martwy przepis i będzie martwy.

W tym przypadku, myślę że jedynie zgłoszenie/rejestracja stanowiska i właściciela (lub osoby odpowiedzialnej) ma pewien sens.

Logicznie myśleć liczba rodzin nie powinna być żadnym wskaźnikiem. Nie powinna być również rejestrowana jak liczba krów. Wydaje mi się to dość absurdalne, szczególnie jeżeli wiązałoby się z koniecznością precyzyjnego określenia liczby rodzin. Co może być urzędniczo wymagane potrzebą określenie pewnego stałego podatku, dofinansowania, a tym samym również konsekwencjami w przypadku niedoszacowania czy celowego przeszacowania.

Sam pamiętam jedynie, że już kiedyś zgłaszałem do PLW numery działek i średnioroczną liczbę rodzin. Ale nie wiem czy dotyczyło to procedury ogólnokrajowej czy lokalnego "widzi mi się".

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 10:11 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 517
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Pajej pisze:
Co się kryje pod hasłem "prawdziwy pszczelarz"? ...

Jako że to Hyde Park to pozwolę sobie wskazać, na jedno z bliźniaczych forów. Tam to można dopiero znaleźć wielu "prawdziwych pszczelarzy" :wink:
To taka dygresyjka :P

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 10:30 - śr 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
Szanowni Państwo,

Żeby uciąć wszelkie spekulacje na temat RHD i braku konieczności rejestrowania trzeba tutaj wyjaśnić, że wszystko związane jest z projektami składanymi przez WZP/RZP w ramach Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, a dokładnie mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”.

W przyszłym okresie, czyli od 2023 roku (dokładnie w okresie 2023-2027) będą to tzw. Interwencje sektorowe, które (podobnie jak do tej pory KPWP) przewidziane są dla pszczelarzy. Większość z nich będzie nadal realizowana przez związki, ponieważ zbyt wielu pszczelarzy nie miałoby możliwości samodzielnego aplikowania wniosków, co zapewne wpłynęłoby niekorzystnie na środowisko pszczelarskie, szczególnie w zakresie zdrowotności pszczół.

Wszystkie interwencje zostały opisane w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027, a Polski Związek Pszczelarski składał do każdej wersji Planu swoje uwagi, tak by efekt końcowy zapisów był jak najbardziej zadowalający dla pszczelarzy.

Z tego co udało się osiągnąć to m.in. zapis, że jeśli ktoś posiada nie więcej niż 10 pni pszczelich to nie musi posiadać RHD lub SB jeśli chciałby skorzystać z projektu „pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół”, czyli popularnie mówiąc matki, pakiety, odkłady.

Taki zapis można znaleźć na str. 349 III wersji Planu Strategicznego w części „Opis warunków kwalifikowalności”.

W przypadku projektów w zakresie „Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi” (popularne mówiąc na leki) jako ograniczenie wpisano, że interwencją może być objęty pszczelarz producent produktów pszczelich – podmiot prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół – czyli również nie musi posiadać RHD lub SB. Chodziło o to, by z lekami dotrzeć jak najszerzej do pszczelarzy – także do tych którzy posiadają 1, 2, czy 3 rodziny.

Jeśli chodzi o interwencje „Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych” (czyli na sprzęt) oraz „Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej” (np. lawety) to w obu przypadkach trzeba posiadać SB lub RHD. Wynika to z faktu, iż w pierwszej interwencji pszczelarz musi posiadać co najmniej 10 rodzin pszczelich żeby móc skorzystać z programu, zaś w przypadku drugiej interwencji co najmniej 25 rodzin pszczelich.

Należy tu jeszcze raz podkreślić , że nowe interwencje sektorowe wejdą w życie od 2023 roku i będą one dawać (jeśli chodzi o sprzęt) „pierwszeństwo” młodym pszczelarzom, do 40 roku życia (pomoc w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności).

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 10:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Errata:

Chyba dostrzegam już pewną grę słów.

Rejestracja jest rozumiana jako posiadanie numeru SB i RHD.

Ja przez rejestrację rozumiem konieczność zgłoszenia do PLW faktu posiadania rodzin pszczelich.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 11:00 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
licho pisze:
Rejestracja jest rozumiana jako posiadanie numeru SB i RHD.

Tak już precyzyjnie to zgłoszenie pasieki do PLW ( i uzyskanie numeru w PLW ) jest wymagane jeśli chcemy uzyskać SB lub RHD , a ostatnio dopłatę do przezimowanych rodzin . W innym przypadku nie ma obowiązku zgłoszenia , ani tym bardziej kar za niezgłoszenie do PLW.
https://www.e-bip.org.pl/piwtrzebnica/8670


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 13:05 - śr 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
manio pisze:
Tak już precyzyjnie to zgłoszenie pasieki do PLW ( i uzyskanie numeru w PLW ) jest wymagane jeśli chcemy uzyskać SB lub RHD , a ostatnio dopłatę do przezimowanych rodzin . W innym przypadku nie ma obowiązku zgłoszenia , ani tym bardziej kar za niezgłoszenie do PLW.




Bardzo proszę o zapoznanie się z następującymi materiałami. Przygotowaliśmy skrót, żeby nie trzeba było „wertować” ustaw.

Pszczoły, to zwierzęta gospodarskie, które podlegają pod działalność nadzorowaną przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Muszą być wpisane do rejestru, o którym mowa w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zapewne ktoś zapyta, gdzie jest napisane, że utrzymywania zwierząt gospodarskich w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt podlega nadzorowi weterynaryjnemu (czyli PIWet)

Tutaj link do skrótu: proszę zapoznać się z drugą kropką od dołu… https://www.wetgiw.gov.pl/handel-ekspor ... erynaryjne

No dobrze, a gdzie jest napisane, że pszczoły to zwierzęta gospodarskie?

Bardzo proszę. Tutaj link do informacji jakie zwierzęta uznawane są za gospodarskie (ponownie druga kropka od dołu) https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-wetery ... spodarskie

Wynika to z Ustaw, które stanowią osobne dokumenty. Najważniejszym będzie tutaj Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich z 10 grudnia 2020 r. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 210036.pdf

Gdyby ktoś chciał jeszcze poczytać sobie więcej ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ( Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. z późniejszymi zmianami) taką możliwość ma tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0625Lj.pdf

Proszę zauważyć, że w ustawie określa się wymagania związane z przewozem pszczół, a załącznikach do Ustawy określone są choroby zwierząt, w tym pszczół. W załączniku nr 2 choroby zwalczane z urzędu – zgnilec amerykański pszczół, zaś w załączniku nr 3 choroby zakaźne podlegające rejestracji np. zgnilec europejski, warroza, choroba roztoczowa czy mały chrząszcz ulowy.

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 13:41 - śr 
Hary pisze:
"Większość z nich będzie nadal realizowana przez związki, ponieważ zbyt wielu pszczelarzy nie miałoby możliwości samodzielnego aplikowania wniosków, co zapewne wpłynęłoby niekorzystnie na środowisko pszczelarskie, szczególnie w zakresie zdrowotności pszczół."

Bzdura na resorach. Pani z Gminnego ODR za darmo taką pomoc może wykonać.

Następna bzdura Hart pisze :
"Chodziło o to, by z lekami dotrzeć jak najszerzej do pszczelarzy – także do tych którzy posiadają 1, 2, czy 3 rodziny."

wystarczy dodać do 20 zł na ul z agenci rolnej 2 zł.

Hary pisze:"Jeśli chodzi o interwencje „Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych” (czyli na sprzęt) oraz „Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej” (np. lawety) to w obu przypadkach trzeba posiadać SB lub RHD. Wynika to z faktu, iż w pierwszej interwencji pszczelarz musi posiadać co najmniej 10 rodzin pszczelich żeby móc skorzystać z programu, zaś w przypadku drugiej interwencji co najmniej 25 rodzin pszczelich."

Gdzie ustawiać te nowe ule i gdzie je wywozić jak podkarpacie , małopolska jest przepszczelone?

Topienie funduszy w błocie. Ale PZP na wypłaty zarobi , to o to chodzi?


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 14:36 - śr 
W następnej odsłonie Hary pisze:

"Zapewne ktoś zapyta, gdzie jest napisane, że utrzymywania zwierząt gospodarskich w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt podlega nadzorowi weterynaryjnemu (czyli PIWet)"


Tu jest sedno sprawy. Nie wprowadzam na rynek.

Jak nie wprowadzam to mnie żadne zgłoszenie nawet do PLW nie obowiązuje.


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 16:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Hmy... manio, dziękuje i wydaje mi się mimo braku wewnętrznego przekonania, że masz rację. co prawda w Ustawie jest podpunkt "e) prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt", ale chyba nie ma obowiązku rejestracji jedynie prowadzenia spisu. To jest strasznie nie jasno napisane.

Wprowadzając towar odzwierzęcy na rynek nie mogę unikać nadzoru PLW. No dobra, ale nie muszę mieć SB ani RHD bo mogę mieć Sp. z o.o.

Natomiast chyba widzę pewną lukę. Bo wydaje mi się również po przeczytaniu Ustawy [http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040690625/U/D20040625Lj.pdf], że nie wymaga się nadzoru.

Czyli mogę [jak to pięknie określono] prowadzić miejsca gromadzenia zwierząt w różnych powiatach i w różnej liczebności, za bardzo nie przejmując się informowaniem o tym kogokolwiek?

Brzmi to tak absurdalnie w obecnych czasach, że aż trudno mi w to uwierzyć.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 16:34 - śr 
GLW w 2019 roku odpisał na pismo ludzi z wolnych pszczół , że nie wprowadzając na rynek produktów z pasieki, nikomu nic nie należy się zgłaszać.

Kolega Borówka lub Warroza pewnie chętnie odpowie.


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 17:13 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
licho pisze:
Brzmi to tak absurdalnie w obecnych czasach, że aż trudno mi w to uwierzyć.

"o take Polske walczylym" , ale na szczęście przepisy nie zabraniają zgłoszenia do PLW , otrzymania zaświadczenia i numeru zgłoszenia. Nie wiem tylko czy można sprzedać miodek bez SB lub RHD jak się tylko zgłosi do PLW ? A dać cioci w prezencie ? Coś mi podpowiada ,że nie . Ktoś jest bez grzechu ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 17:29 - śr 
maniu
Jak dasz Cioci starej ,sory za starej , miód przeznaczony dla starszych osób to ok. Jak taki sam dasz młodej Cioci to będzie grzech. :oops: :P


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 17:52 - śr 
Do 79 rodzin pszczelich, niczego nie wprowadzając na rynek , niczego nikomu nić nie należy zgłaszać. Ani że się ma 10 ,20,30 ,40 ,50 ,60 , 70 do 79 rodzin pszczelich. Jak się ma powyżej 80 to są działy specjalne produkcji rolnej i należy odprowadzić podatek od uli powyżej 80. Ale nie ma obowiązku zgłaszania nikomu jak się samemu na rynek nie wprowadza. Można mieć i 5000 uli i jak się samemu na rynek nie wprowadza to też nie trzeba zgłaszać nikomu.

Tak stanowi prawo RP.


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 18:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Z drugiej strony, wierzyłem w to, że takie działania jak dofinansowanie do rodzin pszczelich są celowane, aby łagodnie wymusić rejestrację niezarejestrowanym, bez konsekwencji tego faktu.

Widać, myliłem się. Widocznie, nie widzą w tym jeszcze podatkowego interesu.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 18:38 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
licho pisze:
Z drugiej strony, wierzyłem w to, że takie działania jak dofinansowanie do rodzin pszczelich są celowane, aby łagodnie wymusić rejestrację niezarejestrowanym, bez konsekwencji tego faktu.


Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych
Interwencją może być objęty pszczelarz będący producentem produktów pszczelich,
spełniający następujące warunki:
1. prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera),
i jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004
r.
2. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020
r. poz. 1421);
3. umieszcza na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
(na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego);
4. posiadający co najmniej 10 pni pszczelich.

Bez zarejestrowania się pszczelarz nic nie dostanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 18:45 - śr 
piotrekmazury pisze:
licho pisze:
Z drugiej strony, wierzyłem w to, że takie działania jak dofinansowanie do rodzin pszczelich są celowane, aby łagodnie wymusić rejestrację niezarejestrowanym, bez konsekwencji tego faktu.


Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych
Interwencją może być objęty pszczelarz będący producentem produktów pszczelich,
spełniający następujące warunki:
1. prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera),
i jest wpisany do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004
r.
2. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020
r. poz. 1421);
3. umieszcza na rynku produkty pszczele, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
(na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego);
4. posiadający co najmniej 10 pni pszczelich.

Bez zarejestrowania się pszczelarz nic nie dostanie.


Jesteś z innej części Kraju. Może tam pożytki są ostatnio lepsze.

Ale tak odpisz co w ostatnich 5 latach zyskałeś ze środków wsparcia i czy to ci było niezbędne. Ale tak szczerze.


Na górę
  
 
Post: 05 stycznia 2022, 20:21 - śr 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale pszczelarz co ma 12 rodzin i chce powiększyć nie dostanie wsparcia bo nie ma 25 rodzin?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 21:17 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1182
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Hary pisze:
Większość z nich będzie nadal realizowana przez związki, ponieważ zbyt wielu pszczelarzy nie miałoby możliwości samodzielnego aplikowania wniosków, co zapewne wpłynęłoby niekorzystnie na środowisko pszczelarskie, szczególnie w zakresie zdrowotności pszczół.

Proszę rozwinąć ten wątek bo nie bardzo ogarniam w czym problem ? Rolnicy dostają dopłaty i ogarniają tą aplikację wniosków, a my nie damy rady? Chyba że my gorszy sort? :(

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 stycznia 2022, 23:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
robertf pisze:
Do 79 rodzin pszczelich, niczego nie wprowadzając na rynek , niczego nikomu nić nie należy zgłaszać. Ani że się ma 10 ,20,30 ,40 ,50 ,60 , 70 do 79 rodzin pszczelich. Jak się ma powyżej 80 to są działy specjalne produkcji rolnej i należy odprowadzić podatek od uli powyżej 80. Ale nie ma obowiązku zgłaszania nikomu jak się samemu na rynek nie wprowadza. Można mieć i 5000 uli i jak się samemu na rynek nie wprowadza to też nie trzeba zgłaszać nikomu.

Tak stanowi prawo RP.

Wydaje mi się że jesteś w błędzie. W weterynarii należy zgłosić nawet pasiekę, w której jest 1 ul. Jeśli nie zgłosisz a będziesz siedliskiem zgnilca to możesz się nie wypłacić. 80 uli to ilość, od której naliczany jest ryczałtowy dochód od jednego ula. I wtedy rejestrujesz się w US.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 09:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Ze wcześniejszych interpetacji kolegów wynika, SB lub RHD jest potrzebny by wprowadzić na rynek.

Jest jeszcze wpis pasieki do rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii, pewnie o tym wspomina hudzina, Nie masz wpisu, nie dostaniesz SB lub RHD. Kiedyś wrabiało się razem PLW i SB.

Dochodzą choroby zwalczane z urzędu, oraz rejestracji np:
Hary pisze:
W załączniku nr 2 choroby zwalczane z urzędu – zgnilec amerykański pszczół, zaś w załączniku nr 3 choroby zakaźne podlegające rejestracji np. zgnilec europejski, warroza, choroba roztoczowa czy mały chrząszcz ulowy.
. Ciekawe ile było zgłoszeń rejestracji warozy ?

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 11:56 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Maxik pisze:
Ciekawe ile było zgłoszeń rejestracji warozy ?

Wszystkie pasieki są zgłoszone, to wet. wypełniają taki druk i to nie żart.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 12:25 - czw 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
baru0 pisze:
Maxik pisze:
Ciekawe ile było zgłoszeń rejestracji warozy ?

Wszystkie pasieki są zgłoszone, to wet. wypełniają taki druk i to nie żart.

Racja , to nie żart , to .... debilizm w czystej postaci! :pl:
Nazywajmy rzeczy po imieniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 13:04 - czw 
hudzina pisze:
robertf pisze:
Do 79 rodzin pszczelich, niczego nie wprowadzając na rynek , niczego nikomu nić nie należy zgłaszać. Ani że się ma 10 ,20,30 ,40 ,50 ,60 , 70 do 79 rodzin pszczelich. Jak się ma powyżej 80 to są działy specjalne produkcji rolnej i należy odprowadzić podatek od uli powyżej 80. Ale nie ma obowiązku zgłaszania nikomu jak się samemu na rynek nie wprowadza. Można mieć i 5000 uli i jak się samemu na rynek nie wprowadza to też nie trzeba zgłaszać nikomu.

Tak stanowi prawo RP.

Wydaje mi się że jesteś w błędzie. W weterynarii należy zgłosić nawet pasiekę, w której jest 1 ul. Jeśli nie zgłosisz a będziesz siedliskiem zgnilca to możesz się nie wypłacić. 80 uli to ilość, od której naliczany jest ryczałtowy dochód od jednego ula. I wtedy rejestrujesz się w US.


Urząd Skarbowy to Urząd Skarbowy nie weryfikuje Twojego nigdzie zgłoszenia.
Zapytaj Kolegów ze Stowarzyszenia Wolne Pszczoły. Napisali pismo do GLW i otrzymali na piśmie odpowiedz. Jasną i klarowną, jak nie wprowadzasz na rynek to możesz posiadać w całym Kraju nieograniczoną ilość rodzin pszczelich i nikomu nic zgłaszać nie masz obowiązku.
Rozważ istnienie firm spółek , szwagier importuje , zona rozlewa a ja mam dla zmyłki 2000 rodzin pszczelich. To działa od lat.


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2022, 13:35 - czw 
Pajej pisze:
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale pszczelarz co ma 12 rodzin i chce powiększyć nie dostanie wsparcia bo nie ma 25 rodzin?

25 rodzin dotyczy wsparcia środków na lawety do przewozu uli. Coś tam dostaniesz wsparcia na 12 rodzin. Dokładnie pytaj w Kole. Jak masz do 40 lat możesz więcej.


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2022, 15:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Jeśli chodzi o wsparcie to jet kilka możliwości. Poprzez koło z KOWR mamy dwa rodzaje (równolegle i niezależnie) od 10 rodzin mając RHD lub SB dotacja do sprzętu w tym roku 100,- złotych na rodzinę nie więcej niż 60% ceny netto sprzętu. Można kupić ule, miodarki, topiarki itp. Maksymalnie chyba można dostać 15.000,- złotych. Mając 25 lub więcej rodzin jest dofinansowanie do gospodarki wędrownej osobna pula pieniędzy. Przy gospodarce wędrownej można dostać 100,- złotych na rodzinę ale ten limit jest na 3 lata obecny okres kończy się w tym roku. Przy gospodarce wędrownej można kupić na przykład przyczepę, wagi, gps'a itp. Nie ma warunku prowadzenia gospodarki wędrownej warunkiem jest minimum 25 rodzin. Dodatkowo z KOWR mamy dofinansowanie matek, rodzin i leków i to jest kolejna osobna pula. Z Agencji mamy 20,- a może w tym roku więcej do przezimowanej rodziny. Jest jeszcze sporo dofinansowań dla rolników, młodych, starych i innych :).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 16:13 - czw 
hudzina pisze:
Jeśli chodzi o wsparcie to jet kilka możliwości. Poprzez koło z KOWR mamy dwa rodzaje (równolegle i niezależnie) od 10 rodzin mając RHD lub SB dotacja do sprzętu w tym roku 100,- złotych na rodzinę nie więcej niż 60% ceny netto sprzętu. Można kupić ule, miodarki, topiarki itp. Maksymalnie chyba można dostać 15.000,- złotych. Mając 25 lub więcej rodzin jest dofinansowanie do gospodarki wędrownej osobna pula pieniędzy. Przy gospodarce wędrownej można dostać 100,- złotych na rodzinę ale ten limit jest na 3 lata obecny okres kończy się w tym roku. Przy gospodarce wędrownej można kupić na przykład przyczepę, wagi, gps'a itp. Nie ma warunku prowadzenia gospodarki wędrownej warunkiem jest minimum 25 rodzin. Dodatkowo z KOWR mamy dofinansowanie matek, rodzin i leków i to jest kolejna osobna pula. Z Agencji mamy 20,- a może w tym roku więcej do przezimowanej rodziny. Jest jeszcze sporo dofinansowań dla rolników, młodych, starych i innych :).

Ile zyska pasiecznik mający 9 rodzin pszczelich na zakupie matek pszczelich?


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2022, 16:20 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
W danym sezonie może otrzymać wsparcie do zakupu matek,
pakietów i odkładów pszczelich łącznie, nie więcej niż 50% liczby aktualnie posiadanych
przez niego pni pszczelich, w tym nie więcej niż 20% pakietów i odkładów pszczelich.
Refundacja do 70% kosztów netto zakupu pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 16:53 - czw 
Czyli jak ma 10 uli to dwa pakiety czy odkłady. Jak ma 9 to jeden.
Jak matki to dobrze rozumuję że 5 matek na 10 rodzin pszczelich.

Tak rozumując 5 matek po 30 zł brutto czyli 28,50 netto (5% Vat) dobrze rozumiem?
Czyli 5 x 28,5=142,50. X 70 % netto to 99.75 zł. Czyli taki pasiecznik zyska 42,75 zł. Dobrze to liczę? Ale musi zapłacić w te 100 % wartości i czekać na rozliczenie przez koło czy stowarzyszenie. Następnie oddadzą te 42.75 zł. Jak gdzieś błądzę to proszę Kolegą o sprostowanie.


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2022, 17:34 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
robertf pisze:
Czyli jak ma 10 uli to dwa pakiety czy odkłady. Jak ma 9 to jeden.
Jak matki to dobrze rozumuję że 5 matek na 10 rodzin pszczelich.

Tak rozumując 5 matek po 30 zł brutto czyli 28,50 netto (5% Vat) dobrze rozumiem?
Czyli 5 x 28,5=142,50. X 70 % netto to 99.75 zł. Czyli taki pasiecznik zyska 42,75 zł. Dobrze to liczę? Ale musi zapłacić w te 100 % wartości i czekać na rozliczenie przez koło czy stowarzyszenie. Następnie oddadzą te 42.75 zł. Jak gdzieś błądzę to proszę Kolegą o sprostowanie.



Czy pszczelarzy to tacy biedacy żeby kupować marnej jakości matki na refundację.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 17:45 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
henry650, Od matki w rodzinie dużo zależy. Sam bawię się w hodowle matek, nadwyżki sprzedaje. Chcąc sprawdzić interesującą mnie linie kupuje parę jednidniówek. Zdażyło się że matki "jednodniówki" były na refundację. Niestety ilość nie idzie w parze z jakością, często matki potrafiły przechodzić przez nową kratę odgrodową winylową....
Niechwaląc się moje matki tuż po wygryzieniu mają wagę 0,23g nawet rasy kaukazkiej... Niema możliwości aby się zmieściły w kracie hehehe

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 18:20 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
tomaszgenda pisze:
henry650, Od matki w rodzinie dużo zależy. Sam bawię się w hodowle matek, nadwyżki sprzedaje. Chcąc sprawdzić interesującą mnie linie kupuje parę jednidniówek. Zdażyło się że matki "jednodniówki" były na refundację. Niestety ilość nie idzie w parze z jakością, często matki potrafiły przechodzić przez nową kratę odgrodową winylową....
Niechwaląc się moje matki tuż po wygryzieniu mają wagę 0,23g nawet rasy kaukazkiej... Niema możliwości aby się zmieściły w kracie hehehe


Dlatego piszę poco brać wątpliwej jakości matki na refundację skoro można kupić dobre matki za swoją kasę.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 19:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
prawdziwy pszczelarz - kto to taki ?
na pewno ktoś prowadzący gospodarkę pasieczną w sposób etyczny
na pewno ktoś dbający o jakość oferowanych produktów
na pewno ktoś poruszający się w obrębie uwarunkowań prawnych [pomimo ich ułomności]
na pewno ktoś pozytywnie "zakrecony" bez przegięcia roszczeniowego, pozbawiony zawiści

wielkość pasieki jest rzeczą wtórną tak samo jak i cała gama cech określających ludzi parających sie pszczelarstwem.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 22:31 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zdzisław. pisze:
prawdziwy pszczelarz - kto to taki ?
na pewno ktoś prowadzący gospodarkę pasieczną w sposób etyczny
na pewno ktoś dbający o jakość oferowanych produktów
na pewno ktoś poruszający się w obrębie uwarunkowań prawnych [pomimo ich ułomności]
na pewno ktoś pozytywnie "zakrecony" bez przegięcia roszczeniowego, pozbawiony zawiści

wielkość pasieki jest rzeczą wtórną .

Nic dodać ,nic ująć :okok: :okok:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 22:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
[quote="Zdzisław."]Pytanie retoryczne : ktoś widział ubogiego prawdziwego pszczelarza ?
[/quote
a kto widział pszczelarza w 1000 najbogatszych ludzi w kraju

?

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2022, 23:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
hudzina pisze:
W weterynarii należy zgłosić nawet pasiekę, w której jest 1 ul.

Tylko wtedy i tylko wtedy, jeżeli wprowadza się produkty pszczele na rynek.
Ileż razy można to powtarzać aby dotarło.
Czytając ustawę proszę przede wszystkim przeczytać pierwszy artykół, gdzie z zasady napisane jest czego i kogo ta ustawa dotyczy.
Ustawa z której wynika obowiązek rejestracji pasiek u PLW dotyczy wyłącznie podmiotów wprowadzających produkty zwierzęce na rynek.
Kogoś kto nie wprowadza na rynek dana ustawa nie obejmuje.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2022, 22:48 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pszczoła to zwierzę hodowlane ,zgodnie z ta kodyfikacją podlega zgłoszeniu
nie wazne czy są 1 czy 4 szt w "posiadaniu". Każde zwierze podlega rejestracji ze wzgledu na dobrostan i ...ble ..ble .Nieważne czy daje mleko :wink: czy inne produkty podlega obowiązkowej rejestracji . Taka interpretacja jest na ten czas obowiązująca w woj.Łódzkim .
Sprzedaz/wprowadzenie do obrotu to inne zagadnienie .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2022, 23:35 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
I tu Ciebie Zdzisław., zaskoczę, to że tak powinno być to jedno, a jak jest :haha: :haha: :haha:
Obrazek
i nie mogę zlokalizować następnej strony, ale z tego co pamiętam, to stało tak :-),
że jeśli nie wprowadzają, to rejestrować nie muszą :-) :haha:

PS swego czasu sam się kłóciłem z JM :bezradny: :język:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2022, 23:58 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
jest znalazłem :-)
Obrazek

A jak to jest np z prosiakiem, krową na mleko czy wołowiną" :-) na mięso w takim razie ????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2022, 12:16 - sob 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Bartek.pl pisze:
A jak to jest np z prosiakiem, krową na mleko

No jak ? Jak prosiaka zjesz sam , mleko od krowy wypijesz na śniadanie , to nie musisz nic rejestrować :thank: :thank:
Pamiętam takie czasy , że można było tak robić , i mieliśmy wspaniałą smaczną zdrową żywność .Byliśmy jedną z większych potęg w produkcji rolnej w Europie. A dziś największym zmartwieniem jest , jakie papiery wypełnić oraz komu i w jakim terminie zgłosić złapany rój.Należy jeszcze rozważyć sposób utylizacji spadłych rodzin :oczko:
Utylizacja krówki jest coś koło tysiaka , to rodziny pszczelej ,stówa jest do przyjęcia .
O taką Polskę walczyliśmy :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2022, 12:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Ja cały czas czekam na Urząd Kontroli Puszczanych Bąków. To tak przy okazji gazów cieplarnianych. :cold: I będzie nowe źródełko wpływu do budżetu. I nowe stołki do obsadzenia. A jakie czyste powietrze. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2022, 12:56 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 517
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
hudzina pisze:
Ja cały czas czekam na Urząd ...

Oby w złą godzinę nie wypowiedziane to życzenie ... :kapelan: :chytry:

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2022, 13:56 - sob 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
lalux5 pisze:
Byliśmy jedną z większych potęg w produkcji rolnej w Europie.
Kiedy to było? Coś przeoczyłem, bo nie chodzi ci chyba o gospodarkę folwarczną z XVI w.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2022, 14:01 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
lalux5 pisze:
No jak ? Jak prosiaka zjesz sam , mleko od krowy wypijesz na śniadanie , to nie musisz nic rejestrować

No chyba nie, świnie w związku z ASF raczej trzeba niestety .
Dlatego już zrezygnowałem bo więcej formalności niż to warto. :?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji