FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 16:18 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 lutego 2011, 22:28 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Jako młody pszczelarz z niewielkim stażem i co najistotniejsze w tym temacie samouk bardzo bym chciał przyjrzeć się pracy doświadczonego pszczelarza na dużej pasiece. Jedną z propozycji jest np. pomoc w pasiece przez dwa wakacyjne tygodnie. Choć pomysłów może nasunąć się więcej. I tu moje pytanie czy któryś z doświadczonych kolegów nie potrzebuje pomocy w pasiece :uśmiech: Może ktoś ma jakieś inne pomysły związane z tym tematem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2011, 23:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
np. literatura :zeby:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2011, 23:24 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Chyba wszyscy wiedzą że teoria swoją drogą a praktyka musi iść oddzielnie swoją drogą. Biorąc pod uwagę mnie literatura już była i nadal jest a praktyki ciągle mało i przy moich 5 rodzinach powoli to idzie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2011, 23:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Myślisz, że chętnie (Twoimi słowami) przyjmie Cię pszczelarz na dużą pasiekę? Będzie otwierał ul i Ci tłumaczył, co i jak lub pozwoli grzebać w swoich ulach? Nie wiem jak w Twoich stronach ale u mnie nie chętnie wpuszczają :cisza: Niejeden samouk jest lepszy od profesjonalisty :D

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2011, 23:41 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Nie mówię tu o tłumaczeniu bo wiem z czym to się je ale chciałbym zobaczyć jak wygląda praca na dużej pasiece a jak pasieka jest duża to i pomoc jest potrzebna. Przez dwa tygodnie można dać odpocząć żonie :uśmiech: Samo patrzenie dużo daje, tak jak z nauką języków najpierw teoria później siedzisz jakiś czas w obcym kraju i widać różnice...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 00:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Dobre jest porównanie z uczeniem się języka obcego - oczywiście, że literatura to za mało. Czy znasz kogoś kto po lekturze słownika biegle mówi w obcym języku? Trzeba, żeby ktoś Ci pokazał jak pewne sprawy robi się w praktyce, choć 3-4 podręczniki to podstawa zanim nawet pomyślisz o otwieraniu ula. Z tego co piszesz, masz już pewne rozeznanie; moje uwagi mają charakter ogólny i nie kieruję ich do Ciebie.

Mój pierwszy rok z pszczołami to była bezpłatna pomoc u starszego pszczelarza. Jak tylko zacząłem szukać kogoś kto pokazałby mi pszczelarstwo od strony praktycznej, to ten człowiek sam się zadeklarował. Był bardzo chętny, tłumaczył długo i cierpliwie.

Co jest najważniejsze - młodzi zbytnio przeceniają wiedzę nabytą poprzez lekturę, ale wyzutą z praktyki. Jeśli ktoś o takim nastawieniu i wieku 25 lat na przykład idzie porozmaiwać o korepetycjach z 70-letnim pszczelarzem z pół wieczną praktyką i zaczyna od pouczania go, no to trudno się dziwić, że starzy pszczelarze nie garną się do przekazywania swoich obserwacji, empirycznie ukształtowanych w trakcie dekad ciężkiej pracy.

Słowo klucz: pokora :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 01:18 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Dalej porównując naukę opieki nad pszczołami z nauką (załóżmy) angielskiego.

Literaturę pszczelarską można mniej więcej porównać do suchego nabywania wiedzy z języka co jest też bardzo ważne. Podręczniki, nauka wymowy itp.

Moje dotychczasowe doświadczenie w pszczelarstwie można porównać do tego co przez te parę lat zdobyłem bezpośrednio na lekcjach. Mówienie, słuchanie itp.

No i teraz gdybym wyjechał do Anglii z tym bagażem wiedzy i doświadczeń jaki mam i został tam chociażby na miesiąc w otoczeniu anglojęzycznych ludzi to siłą rzeczy mój angielski by o niebo skoczył w górę.

I właśnie o ten wyjazd się rozchodzi :uśmiech: Wystarczy przebywać na takiej pasiece i chcąc nie chcąc wiele można się nauczyć. A jeśli się naprawdę chce to możliwości są ogromne. Tylko trzeba znaleźć takiego życzliwego pszczelarza. Ale z tego co pisał bialymis71 to może być trudno :???:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 01:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Pomysł masz dobry, nie warto z niego rezygnować tylko dlatego, że ktoś na forum napisał Ci, że trudno znaleźć przychylnych pszczelarzy. Ja akurat znalazłem kogoś takiego bez najmniejszego problemu. Rok później za darmo dostałem trzy roje od okolicznych pszczelarzy, teraz jestem umówiony na odbiór sadzonek drzew miododajnych, też za free.

Jeśli jesteś miły dla ludzi i masz zapał, to oni Ci pomogą. Takie jest moje zdanie w tym temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 09:41 - czw 

Rejestracja: 05 czerwca 2008, 20:23 - czw
Posty: 451
Lokalizacja: podhale
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pogodny Piątek pisze:
Jeśli jesteś miły dla ludzi i masz zapał, to oni Ci pomogą. Takie jest moje zdanie w tym temacie.


potwierdzam :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 09:51 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Pogodny Piątek pisze:
Jeśli jesteś miły dla ludzi i masz zapał, to oni Ci pomogą.


Wydaje mi się że jestem miły :) Zapał też posiadam... Teraz pozostało tylko odnaleźć tych którzy mi pomogą :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2011, 10:21 - czw 

Rejestracja: 05 czerwca 2008, 20:23 - czw
Posty: 451
Lokalizacja: podhale
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
na pewno znajdziesz kogoś .ludzie jak widzą ,że z zapałem podchodzisz do pracy to chetniej pomagają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2011, 23:46 - czw 
Kamil pisze:
Jako młody pszczelarz z niewielkim stażem i co najistotniejsze w tym temacie samouk bardzo bym chciał przyjrzeć się pracy doświadczonego pszczelarza na dużej pasiece. Jedną z propozycji jest np. pomoc w pasiece przez dwa wakacyjne tygodnie. Choć pomysłów może nasunąć się więcej. I tu moje pytanie czy któryś z doświadczonych kolegów nie potrzebuje pomocy w pasiece :uśmiech: Może ktoś ma jakieś inne pomysły związane z tym tematem...

Powinieneś poznać pszczelarzy ze swojej okolicy. Idź na zebranie koła, posłuchaj i porozmawiaj z nimi. Sam się przekonasz, jacy są pszczelarze. Trafi się zapewne ktoś, kto Ci pomoże. Na wielką pasiekę się nie porywaj, bo tam nie ma czasu na naukę. Tam trzeba mieć już doświadczenie i pracować. W razie problemów napisz do mnie na priv to pomogę Ci znaleźć pszczelarza, który może Cię czegoś nauczyć.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 00:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
sam szukam praktyki w okolicach Tarnowa Brzeska Bochni :) chyba że mkak mnie przyjmie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 00:19 - pt 
vitara pisze:
sam szukam praktyki w okolicach Tarnowa Brzeska Bochni :) chyba że mkak mnie przyjmie :)

Spróbuj TU...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 00:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
o DZięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2011, 16:10 - pt 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
PszczeliPark pisze:
Powinieneś poznać pszczelarzy ze swojej okolicy. Idź na zebranie koła, posłuchaj i porozmawiaj z nimi. Sam się przekonasz, jacy są pszczelarze. Trafi się zapewne ktoś, kto Ci pomoże. Na wielką pasiekę się nie porywaj, bo tam nie ma czasu na naukę. Tam trzeba mieć już doświadczenie i pracować. W razie problemów napisz do mnie na priv to pomogę Ci znaleźć pszczelarza, który może Cię czegoś nauczyć.


W niedzielę idę na zebranie. Zobaczę jak wygląda sytuacja. Jeżeli nikogo nie znajdę to się odezwę w przyszłości. Dzięki za pomoc... :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 kwietnia 2011, 21:01 - śr 

Rejestracja: 14 września 2010, 14:54 - wt
Posty: 65
Lokalizacja: Siedlce
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D, WLP
Podpinając się pod wątek, może ktoś zna kogoś chętnego do udzielania rąbka tajemnicy z okolic Siedlec?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji