FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 02:08 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 sierpnia 2010, 23:40 - śr 


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 września 2010, 22:01 - ndz 
"Bogdan zaczynaja sie na mnie lekko rzucac" to jest najlepsze w tym filmiku :P a tak swoja drogą wzorowe podejscie ma pan do pszczół ,ani jedna pszczółka nie uszkodzona. Wszystkie pan ule tak delikatnie przeglada? :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 14:33 - pt 
Rater pisze:
"Bogdan zaczynaja sie na mnie lekko rzucac"
Jak się idzie do pszczół w koszulce i pachnie perfumami to tak za zwyczaj bywa :rolf:
Staram się zawsze robić spokojnie tym bardziej że bardzo rzadko używam dymu


Na górę
  
 
Post: 23 stycznia 2012, 17:27 - pn 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 18:53 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: Kujawy i Pomorze
Przy takiej sile i o tej porze roku, ja zakładam drugi korpus na czerw gdzie jest 7-8 ramek suszu i 2 węzy i ramka pracy.Przez kolejne 10 dni nie zaglądam i następie dostają półkorpusy(dwa) na miód i drugi z 8 ramkami węzy.Dlaczego pozwalam sobie o tym wspominać, bo wydaje mi się, ze o tej porze roku przy takiej ilości pszczół dodawanie po jednej ramce jest bardzo przcochłonne i ogranicza matkę w czewieniu.
BoCIAnKu czy masz może jakieś notatki dotyczące tej rodziny.Czy możesz przesledzić co się z nią dalej działo i kiedy poiawiły się pierwsze mateczniki rojowe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2012, 18:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
No toś sobie przechlapał u Bacianka :haha:
Boguś gdzie pochowałeś te mateczniki rojowe :thank:

Truteń ty mięsiarzu :haha: w połowie kwietnia to w górach jeszcze zimowa mucha siedzi w ulach :tasak:

Pozdr
Witamina

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2012, 21:09 - pn 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 18:53 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: Kujawy i Pomorze
Przepraszam bardzo, ja nie sugeruje, że one są tylko, że przy klasycznej gospodace i dodawaniu co tydzień po dwie ramki węzy mogą się szybciej pojawić i nastrój będzie tak silny, że wtedy dokładanie nawet całych korusów węzy niewiele daje.Nie krytykuje tej meteody, bo sam ja stosuje u słabszych rodzin, a te pierwsze mateczniki rojowe, bo to jest sygnał, a raczej pewien wynacznki czasowy(termin) dzięki któemu możemy porównać wpływ danego sposobu poszerzania na stan rodziny.
Z tego co wiem to BoCIAnk wykorzystuje mniszek i matula puszczona na dwa korpusy by urudniła pozyskanie odmianowego mniszka ze słabszych rodzin.Ja mam taką sama sytuacje jak Wy w górach, róznica w rozwoju jest czasem in minus nawet do 2 tygodni na moja niekorzyść, a i tak w miom odczuciu taka metoda przyosi wiecej korzyści.Ja mam takie doswiadzcznia i ich nikomu nie narzucam, a zarazem nie krytykuje innych, bo jak kolega napisał istenieje bardzo duża specyfika warunków i różne priorytety w naszym pszczelarzeniu. Mnie cieszą odkłady w pierszej połowie maja, bo jest duża sznsa, że do kończ sezonu jeszcze na siebie zapracują.Mięcha w mijajacym sezonie rzeczywiście naprodukowałem co niemiara, ale dzięki temu nie miałem rójek, mam miód(rekord w historii mojej pasieki) i z niemal każdej rodziny zrobiłem dwa b.duże odkłady(porównując do refundowanych to tak jakbym zabrał z każdej rodziny czerwiu do trzech odkładów ref.).
Poza tym mam taką "mięsną" krainkę o wzglednie szybim rozwoju, która nie jest rojliwa tylko przy takim gwałtowymym poszerzaniu.
Pozdam przykład mój znjomy ma pasieke prawie po sąsiedzku i poszerza klasycznie i zawsze ma problem z rójkami, mało odbudowanych ramek i przychodzi do mnie miód kupować, bo nie ma co dać włascicicelowi posesji, na której ma psaiekę.Ja mam pszcółki 800m dalej identyczne warunki i odkad stosuje ten sposób mam zdecydownie mniej rójek, ale są też minusy, bo jest więcej pracy przy odkładach i zamiast dwóch miodobrań robie jedno ze wszytkich majowych pożytków i często trace jedną odmianę miodu, bo muszę ją sprzedawać już jako wielokwiat.

Pozdrawiam
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2012, 22:15 - pn 
Truteń pisze:
Przy takiej sile i o tej porze roku, ja zakładam drugi korpus na czerw gdzie jest 7-8 ramek suszu i 2 węzy i ramka pracy.

A możesz mi jeszcze wyjaśnić po co mi drugi korpus czerwiu ??
tak dla uprzedzenia odpowiedzi to jest dadant a jeszcze nie spotkałem się z dwoma korpusami jako rodnie :wink:
Truteń pisze:
o tej porze roku przy takiej ilości pszczół dodawanie po jednej ramce jest bardzo przcochłonne i ogranicza matkę w czewieniu.

Wiesz ja mam czas a lubię jak pszczół jest dużo a nie że się bawią w szukanego po korpusie :wink:
Truteń pisze:
BoCIAnKu czy masz może jakieś notatki dotyczące tej rodziny.Czy możesz przesledzić co się z nią dalej działo i kiedy poiawiły się pierwsze mateczniki rojowe?

tak mam i na cała pasiekę na której ten ul stoi a stało tam przeszło 70 rodzin wyszły dwa roje z czego jeden się wrócił sam a drugi obsadziłem na 10 ramkach węzy było to końcem czerwca


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 23 stycznia 2012, 22:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Truteń przyjacielu jaja sobie robię :)
Boguś to stara wyga i ma dostosowaną gospodarkę tak jak jego pożytki wymagają :)


Pozdr
Witamina

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2012, 22:57 - wt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 18:53 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: Kujawy i Pomorze
Koledzy to zmienia zupełne postać rzeczy.Mam nadzieje, że mnie żle nie zrozumiałeś BoCIAnKu. Nie miałem najmniejszego zamiaru nikogo pouczać, ale jak się patrzy - tak jak ja - z "klapkami wielkopolskimi" na oczach na taką siłe w ulu pod koniec kwietnia, to nawet nie przmkneło mi przez myśl, że to może być inny typ ula.
Swoją drogą jestem bardzo ciekaw jak wygląda gospodarka w takim ulu przy takich silnych rodzinach w Twoich warunkach...?Ile ramek gniazdowych udaje się odbudować i czy można pozwolić sobie potem na dokładanie węzy całymi półkorpusami?
No i pszczoła jakaś przyzwoita, a i pożytek musi być.Tak z ciekawości spytam jaką/jakie linie masz w tej pasiece?Czy te, które się wyroiły były z tej samej linii?
Chciałem zwrócić uwagę na konsekwencje ciasnoty i zbyt ostrożnego poszerzania, co skutkuje u mnie(typ wlp) w nastepstwie 10-14 dni po pojaiwniu się większego pożytku ograiczeniem czeriwnia(pyłek i nakrop) i nastrojem trudnym do rozładownia.
Pozdrawiam
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2012, 23:28 - wt 
Truteń pisze:
Mam nadzieje, że mnie żle nie zrozumiałeś BoCIAnKu. Nie miałem najmniejszego zamiaru nikogo pouczać,

Wcale Cie źle nie zrozumiałem wręcz przeciwnie Każda porada dorada może coś u kogoś zmienić pozytywnie :wink:
Truteń pisze:
Swoją drogą jestem bardzo ciekaw jak wygląda gospodarka w takim ulu przy takich silnych rodzinach w Twoich warunkach...?Ile ramek gniazdowych

W Dadancie jest ich 10 w Wielkopolskim 10-12 mam dwa typy Wielkopolskiech
Tu masz datę 2 maja i prawie pełną nadstawkę miodu 8 maja dodałem drugą bo pierwsza była już poszyta :wink:

Tu masz i też 2 maja
Wielkopolski 10 rakowy są i filmiki z ulami 12 ramkowymi z tego samego terminu

po czym do Wielkopolskich dodawany jest trzeci korpus (Dadant kończy na dwóch )
Każda rodzina zimuje na 8 ramkach wiec nim dodam pierwszy korpus otrzyma 2-4 ramek węzy
po odwirowaniu mniszka robię z każdej odkład zabierając 2-3 ramek z czerwiem lub pokarmem musiał być poczytać tu http://www.pasiekaambrozja.pl/odklady.htm jak to robię by zrozumieć że do 30maja mam wymienione średnio 7-8 ramek gniazdowych
Tak wyglądają ule w sezonie i o rojeniu nie ma mowy ( bo jest już po wymianie matek albo jest dobry pożytek )
A tak wygląda miodobranie


Umnie pszczoły nie mają czasu myśleć o rojeniu


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 25 stycznia 2012, 00:23 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Maestro fajnie sie oglada zawsze twoje filmiki, ucza profesji fachu takich laikow jak ja, ale jesli mozna to jedno spostrzezenie z moich obserwacji
Cytuj:
BoCiAnK napisal:
Każda porada dorada może coś u kogoś zmienić pozytywnie :wink:

patrzac tak z boku na miodobranie z tego filmiku, doradził bym, przynajmniej ja tak doszedlem sobie, ze przy miodobraniu zabieram miodnie, klade sobie je na stojaku czy tez ziemi z boku ula, a na gniazdo klade pusty korpus i do niego strzepuje pszczoly.
plusy tego rozwiazania
- nie strzepuje sie tych samych pszczol po kilka,kilkanascie razy
- zauwazylem ze jak sie strzepnie ponownie, 2 raz pszczoly z ramki to sie robia agresywniejsze i wiecej ich lata kolo glowy
pozdr palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2012, 10:34 - sob 
Palmus pisze:
- nie strzepuje sie tych samych pszczol po kilka,kilkanascie razy


No tak.

Palmus pisze:
- zauwazylem ze jak sie strzepnie ponownie, 2 raz pszczoly z ramki to sie robia agresywniejsze i wiecej ich lata kolo glowy


My nic takiego nie zauważyli grzeczne ja baranki latać koło głowy latają ale nic innego nie czynią. To zależy też od pszczół jak agresywne to przy wyciągnięciu jednej ramki się rozwścieczą.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji