FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 02:47 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 stycznia 2011, 16:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Taki o to filmik






Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 stycznia 2011, 17:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 listopada 2010, 16:52 - ndz
Posty: 161
Lokalizacja: -Proszowice
Ule na jakich gospodaruję: wkp wz
fajny filmik wyżera na całego :brawo: :brawo: :brawo:

_________________
http://www.pszczeli-raj.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 stycznia 2011, 17:46 - czw 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Gdzie można kupić takie ciasto lub coś podobnego? :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 stycznia 2011, 22:02 - czw 
Eugeniusz Jancz pisze:
Gdzie można kupić takie ciasto lub coś podobnego? :oczko:

>>>> TUUUUUUUU<<<<
Ostatnio jak byłem to widziałem nawet ciasto z Czosnkiem Miał ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 17:28 - pt 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Dzięki za wiadomość!! :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 października 2011, 19:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Miejsc gdzie można kupić jest dużo :), ale ceny są jak by z kosmosu :).

Innym miejscem gdzie można robić takie zakupy jest: http://pszczelnictwo.com.pl/
ale najlepiej jak się ma mała piwniczkę, trochę zaparcia w zimie :) i trochę materiału... można wyczarować takie cudeńka, z różnego rodzaju odpadów :) które przydadzą się w naszej pasiece w lecie :D.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 15:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Podkarmianie pobudzające dokonujemy z wykorzystaniem różnych ich form:

miodowo-cukrowe - (na 1 kg cukru pudru dodaje się 25 dag miodu ? jeśli ciasto jest jeszcze zbyt rzadkie należy dodać więcej cukru),

drożdżowo-cukrowe - (świeże drożdże ugniata się z cukrem pudrem zachowując proporcje: na 1 kg cukru dodaje się 10-15 dag drożdży),

miodowo-cukrowe - z dodatkiem pyłku ( w badaniach wykonywanych w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach podawano rodzinom pakiety zawierające 25 dag ciasta i 5 dag pyłku). Pyłek, uprzednio wysuszony przechowywany był w zamrażarce, a przed sporządzaniem ciasta zmielony w młynku do kawy. Ciasto najlepiej podawać zawinięte w podziurkowaną folię na powałkę, po uprzednim wyjęciu 1 - 3 beleczek międzyramkowych. Usytuowane w tym miejscu jest dość szybko przez pszczoły pobierane.

tylko trzeba utrafić i wiedzieć kiedy poddać - początkujący pszczelarz bedzie wiedział ??

Doradźcie początkującym jak rozpoznac ze trzeba poddać ciasto !!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 19:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
konsystencja ciasta ma być dosyć twarda - jak normalne ciasto nawet ciut twardsze by nie spłynęło między ramki.
ja poddaje na czuja - po pierwszym oblocie lub wtedy gdy mają mało pokarmu i doszły do górnej części ramki a to trzeba sprawdzić.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 20:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
a kiedy najwczesniej podawales?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 20:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Czy fakt ze mamy wyjatkowo ciepla zime przemawia za tym ze nalezy sie przygotowac na wczesniejesze podkarmianie ciastem (mam tu na mysli podkarmianie zeby nie zabraklo pokarmu a nie zeby pobudzic matke do czerwienia)??

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 grudnia 2011, 20:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
najwcześniej 26 luty. Ale są tacy co podawali w styczniu :)
Jeśli chodzi o niezwykle ciepłą zimę to jeżeli ktoś zapewnił odpowiednią ilość pokarmu na zimę jesienią to wiosną nie będzie ratował rodzin ale w marcu kiedy jeszcze nie będzie pożytku rozwojowego to mogą być problemy , w końcu 1 ramka pokarmu = 2 ramka czerwiu...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2011, 23:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
To kiedy najwcześniej podawać ciasto w sytuacji gdy nie jest się pewnym
czy się dobrze podkarmiło ? Czeka się na temperaturę ?
Z tego co piszecie można podawać już końcem stycznia aby się zabezpieczyć tak ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 10:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak pszczoły miały by głodować i są pod ramkami to nie patrzy się na nic tylko daje papu ale najlepiej by pszczółki miały jak najdłużej.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 14:45 - pt 
Aby pszczoły "przerobiły" ciasto muszą mieć wodę jeżeli podamy ciasto w momencie gdy na dworze jest mróz to możemy się pożegnać z rodziną pszczelą.

Znam przypadki gdzie załamanie pogody po podaniu ciasta doprowadziło do padnięcia większości rodzin w pasiece.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2011, 14:51 - pt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
W tym roku miałem problem z zakarmieniem rodzin, gdy kończyłem zakarmianie na początku września, wydawało mi się że wystarczy, dodatkowo wyjołem po 3 ramki. Rodziny zakarmiałem 7+10 i 6+9 a po zakończeniu karmienia zostały na 7+7 i 6+6 dałem po 15 kg na ul. Gdy w połowie listopada kuknołem pod powałki i zdziwił mnie brak pokarmu w ramkach na brzegu gniazda(naszczęście nie we wszystkich rodzinach). Powyciągałem po 2 ramki i włożyłem ten zapas który zrobiłem na wiosnę, potem się zobaczy czy będzie trzeba dać ciasto czy wystarczy po jednej ramce dołożyć. Wydaje mi się że spowodowane to jest długą ciepłą jesienią i sierpniem bez pożytku. W przyszłym roku będę musiał bardziej "monitorować" stan pokarmu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 15:26 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
PawełS Gniazdo ma być ułożone przed zakarmieniem Takie zabieranie pszczołom ramek z pokarmem to wyzbywanie się pszczół (przy tak późnym zakarmianiu). Jeżeli już nie wiedziałeś to trzeba było zabrać puste ramki ze środka i wszystko zsunąć do siebie by zostało jak najwięcej pokarmu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 22:25 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
witam , marcinluter napisał ;w końcu 1 ramka pokarmu = 2 ramka czerwiu... ja uważam że do wychowu jednej larwy pszczoły potrzebują jednej komórki pokarmu i połowy komórki pierzgi czyli jedna ramka pokarmu z miodem i pół ramki z pierzgą na jedną ramkę z czerwiem

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 22:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Zenon tak masz rację popełniłem błąd ale to przez nieuwagę , nie ze względu na niewiedzę. przepraszam :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2011, 22:44 - pt 
polskipszczelarz pisze:
Aby pszczoły "przerobiły" ciasto muszą mieć wodę jeżeli podamy ciasto w momencie gdy na dworze jest mróz to możemy się pożegnać z rodziną pszczelą.

Znam przypadki gdzie załamanie pogody po podaniu ciasta doprowadziło do padnięcia większości rodzin w pasiece.

A słyszałeś o ratowaniu głodnych pszczół Ciastem :wink:
Coś przesadziłeś z tymi pożegnaniami lub przyczyny były całkiem inne
Pszczoły do przerobienia ciasta np miodowo -pyłkowego wcale nie potrzebują wody wystarcza jej w zawartości miodu , Tak samo miodowo cukrowego , Każde Ciasto jakie by nie było zrobione posiada od 6 do 10% wody
po za tym ilość wody skraplającej się w ulach nawet drewnianych (na okitowanych częściach drewna ) z początkiem czerwienia matek wystarcza na zaspokojenie potrzeb
dobowe zapotrzebowanie na wodę wzrasta z momentem zwiększenia czerwienia i wynosi od 2ml do 100lm przy maks czerwieniu na przełomie maja czerwca ( nie wlicza się w to wody do schłodzenia gniazda ) więc pszczoły z ula wylatują wiosną po wodę gdy zapotrzebowanie przekroczy 10-15ml ( w zależności od typu ula czy to drewniak czy styropian )
Aby zwiększyć ilość wody a ustrzec się wylatywania pszczół w niepogodę wystarczy na środek gniazda położyć 30x30 kawałek folii i dopiero wylecą gdy zapotrzebowanie przekroczy 50ml na dobę a wtedy to już jest Kwiecień :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2011, 23:05 - pt 
BoCiAnK pisze:
polskipszczelarz pisze:
Coś przesadziłeś z tymi pożegnaniami lub przyczyny były całkiem inne


Słyszałem to osobiście od wielkich w tym pszczelarskim świecie, nazwisk tu nie będę wymieniał, mówili to publicznie omawiając przypadek z własnej pasieki.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2011, 23:24 - pt 
polskipszczelarz pisze:
BoCiAnK pisze:
polskipszczelarz pisze:
Coś przesadziłeś z tymi pożegnaniami lub przyczyny były całkiem inne


Słyszałem to osobiście od wielkich w tym pszczelarskim świecie, nazwisk tu nie będę wymieniał, mówili to publicznie omawiając przypadek z własnej pasieki.

Podam Ci tylko przykłady z własnej pasieki przez ćwierć wieku różne przypadki miałem ale po podaniu ciasta jeszcze mi nigdy pszczoły nie padły , a ratowałem już z głodu rodziny które przy mrozie nie miały komórki pokarmu
Tylko że zabieg nie tylko polega na położeniu ciasta na ramkach wpierw trzeba pszczoły polać ciepłym syropem a najlepiej przenieść ula do ogrzanego pomieszczenia
Wiesz Słyszeć można dużo i nie zawsze ten Wielki znaczy że wielki :wink:


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2011, 16:06 - sob 
To tylko się cieszyć, że to jest nie prawdą, ja osobiście nie stosuje takich zabiegów, być może dlatego że pasieka jest na zachodzie Polski i wiosna u mnie pewnie jest miesiąc wcześniej niż u Ciebie. Nawet często zastanawiam się czy nie byłoby sensu po przekwitnięciu rzepaku u mnie nie przewieźć pszczół o 80 km dalej, bo tam rzepak dopiero zaczyna porządnie kwitnąć :)

Aczkolwiek bardziej mi chodziło o podawanie ciasta bardziej systemowo czyli całej pasiece, a nie o pojedyncze sztuki.


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2011, 17:06 - sob 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polskipszczelarz pisze:

Aczkolwiek bardziej mi chodziło o podawanie ciasta bardziej systemowo czyli całej pasiece, a nie o pojedyncze sztuki.


Witam
Bardziej systemowo to ja bym w ogóle nie zwracał uwagi na ciasto. Nie muszę poddawać ciasta aby stwierdzić fakty ,najistotniejszą sprawą jest pszczoła ma być dostosowana do warunków pożytkowych. Plenne matki ,rodziny wychodzą po zimie w dużej sile oraz druga grupa rodziny wychodzą po zimie słabsze, ale biją te mocniejsze nawet na pożytku mniszkowym i wielokwiatowym w zbiorze miodu już o spadzi nie będę pisał bo to przepaść. Dzięki dość dużej grupie testowej takich ozdobnych pszczół ,bardziej skierowanych dla miłośników pszczół kolorowych tracę około 500kg miodu wielokwiatowego ,500 kg nektarowo-spadziowy i około tony spadzi ,ale cóż człowiek uczy się cały czas na błędach.
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2011, 17:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Miodomir to powiedz dlaczego masz jeszcze taką pszczołe, ja pewnie cienias jestem dla Ciebie, ale jak mi pszczoła nie nosi to i we wrzesniu pod but pójdzie matka .
Napisz jeszcze prosze jaka u Ciebie sie sprawdza pszczoła a jaka nie, piszesz dosc mało zrozumiale, ale domysliłem sie ze zółta Ci nie lezy.
Co do ciasta to nie zalezy od pszczoły, tylko od pszczelarza, bo jak zostawisz pusty ul, to zadna pszczoła nie dotrwa wiosny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2011, 19:35 - sob 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sali pisze:
Miodomir to powiedz dlaczego masz jeszcze taką pszczołe, ja pewnie cienias jestem dla Ciebie, ale jak mi pszczoła nie nosi to i we wrzesniu pod but pójdzie matka .


Witaj
Wrzesień to nie jest najlepszy moment na seryjną wymianę matek .
Cięcia robi się w maju i czerwcu -tylko trzeba mieć matki unasienione,a później się leży do góry brzuchem i spogląda w niebo na te setki tysięcy pszczół w locie.
Wymieniłem co się dało chyba kolega nie myśli sobie ,że mogło być inaczej?
Zadajesz mi tendencyjne pytania .
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2011, 23:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Nie mysle ze jest ono tendencyjne, ale jak czytam ile ton miodu tracisz to serce mi sie kraje, a czy wrzesien jest dobry czy nie to temat na nowy post, bo na ten temat sa rózne zdania, sam nie zmieniam bo za drobny jestem, i nie zdąze nigdy bo zawsze naprodukuje sobie matek wiecej niz mi potrzeba i do wrzesnia juz wszystkie wymienie albo rozdam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji