FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 21:29 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Osadzanie roju
Post: 06 grudnia 2011, 22:21 - wt 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3TCGPO41INg[/youtube]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 15:37 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
I znajdż tu w tym kłębowisku pszczół , nieoznakowaną matkę . Prędzej dostaniesz oczopląsu . .
Pozdrawiam paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 16:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 lutego 2011, 23:26 - ndz
Posty: 334
Lokalizacja: opolszczyzna
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. jednościenny i wlkp. 18
paraglider pisze:
I znajdż tu w tym kłębowisku pszczół , nieoznakowaną matkę . Prędzej dostaniesz oczopląsu . .
Pozdrawiam paraglider


Założysz kratę to matka powinna zostać na zewnątrz :D

_________________
Pozdrawiam
novara


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2011, 18:49 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
Ja w tym roku tez nie mogłem znaleźć matki i szukałem czasami po 2 godziny bez skutku. Więc na na wylot założyłem kratę odgrodową i wszystkie pszczoły wywaliłem na prześcieradło(mokre) wcześniej przymocowane do deski wylotowej. Po godzinie wszystkie pszczółki były już w ulu na rameczkach a mateczka chodziła po kracie ze swoją świtą około 30 pszczółek :) trochę jest zabawy ale na pewno mniej czasu mi to zajęło niż znalezienie jej. Z innymi matkami nie było problemu z szukaniem :oczko: pozdrawiam KRisssssss

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 16:53 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Skąd te pszczoły wiedzą, że trzeba zasuwać do tej dziury w ulu zamiast wzbić się w powietrze i spierniczyć gdzieś w siną dal a nie pszczelarza słuchać.

A wsypanie roju do przygotowanego ula (węza, susz) to dobre rozwiązanie, czy trzeba to robić właśnie w taki zaprezentowany sposób ????

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 17:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Możesz to zrobić inaczej wsypać na ramki też wejdą ,pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 18:02 - czw 
Cezary256 pisze:
A wsypanie roju do przygotowanego ula (węza, susz) to dobre rozwiązanie, czy trzeba to robić właśnie w taki zaprezentowany sposób ????


Zawsze tak robiłem, jest tylko jedno ale - trzeba potem umieć znaleźć matkę jeśli będziesz oczywiście chciał ją wymienić a wielu z początkujących w pszczelarstwie ma z tym problem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 19:15 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Ano tak, masz rację Cordovan, pasowałoby zmienić tą matkę od razu, swoje lata już ma, a jak się nie chce żeby znowu fruwały to lepiej zainwestować parę złotych i dać im nowa mamuśkę.

Chyba nawet doświadczeni pszczelarze mają czasami problem ze znalezieniem mamuśki, a co dopiero taka zielenina jak ja :uśmiech:

A czy np. nie dałoby rady "przecedzić" pszczoły przez kratę poziomą ??? Położyć na ramkach kratę i wysypać na to pszczoły i też powinno zadziałać, będzie im pomagała grawitacja :oczko:

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Osadzanie roju
Post: 08 grudnia 2011, 19:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
Witam ja to robię podobnie wsypuje pszczoły na płyte i same wchodzą. Jeżeli chodzi o wymianę matki to nie problem zawsze wkładam na początku ramkę z czerwiem odkrytym i po 2 godz wyciągam na tej ramce mamusie.
Pozdrawiam
http://www.youtube.com/watch?v=hbCFpJKI3R4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 19:46 - czw 
Cezary256 pisze:
A czy np. nie dałoby rady "przecedzić" pszczoły przez kratę poziomą ??? Położyć na ramkach kratę i wysypać na to pszczoły i też powinno zadziałać, będzie im pomagała grawitacja :oczko:


Tak można a co ci to da ? jak wysypiesz pszczoły to rozejdą ci się po całym ulu po ściankach wszędzie ! i też będą wlotkiem wchodzić ! lepiej zastosować kratę na wlotek i czuwać :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 19:51 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
No jeszcze nigdy w życiu roju nie osadzałem, więc takie zadaję pytania może nie najwyższych lotów, testuję, badam, może jakąś nową metodę osadzania wymyślę :uśmiech:

Jednak chyba jeśli już coś będzie się miało dziać to będę postępował tak jak mówicie :) krata na wylotek i czujność na maksa :) Wiosna 2012 już tuż tuż :rolf: Nie mogę się doczekać.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: odp
Post: 08 grudnia 2011, 19:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
jak młoda matka może przejść przez kratę ja pokazałem jak ja robie i nie mam z tym problemu. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 grudnia 2011, 21:49 - czw 
gang8410,
Powiedź Mi po co Ty ich poganiasz ?
Same bez problemu wejdą i to szybciej a tak to ich rozpraszasz biedne i latają po desce ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2011, 09:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cezary256 pisze:
A czy np. nie dałoby rady "przecedzić" pszczoły przez kratę poziomą ??? Położyć na ramkach kratę i wysypać na to pszczoły i też powinno zadziałać, będzie im pomagała grawitacja


Jak zauwazasz - jest wiele metod, aby znalezc matke po wyrojeniu.

Jesli chcesz "przecedzic", jak to napisales - to mysle, ze najlatwiej byloby podejsc do tego nieco inaczej.

Oto tylko jedna z propozycji - ja akurat tak robie, jesli przydarzy mi sie rojka.
Potrzebna jest do tego rojnica z krata odgrodowa, ktora posiadam.
Rojnice ustawiam na poczatku pomostu i otwieram zasuwe. 2-3 porzadne dymy z 'tylu' - tam jest sciana z siatka i zasuwa - zamykam te zasuwe i pszczoly same 'zasuwaja' do wylotka, jak wojsko, zawsze tak wchodza bez specjalnych zabiegow i zapraszania.
Pod koniec operacji znowu dwa dymy i w rojnicy zostaje matka z trutniami, a rozpoznaje ja juz duzo wczesniej po jasnym 'brzuszku', gdy usiluje wydostac sie jak reszta towarzystwa przez krate.
Pszczoly sa w nowoprzygotowanym ulu na ramkach z weza, a ja swobodnie lapie matke i czasem poddaje ja do tymczasowego odkladu zanim nie zorganizuje drugiej, mlodej i unasiennionej lub 1-dniowki, bo jesli akurat mam ja pod reka, to ona juz czeka w ulu w klateczce na uwolnienie przez nowe towarzystwo.
A zdarza sie, ze - jak stara jest 'grzeczna' - to pozyje troche dluzej i korzysci sa wielorakie.
To tak z grubsza, gdyz chcesz miec bez problemu matke w garsci i prawie nic nie robiac.
Zrob sobie, czy kup tylko odpowiedni sprzet - rojnice.
A samego zdejmowania roju dokonuje absolutnie inaczej i nigdy nie laze po drzewach, ani nie uzywam zadnej drabiny, pudel, kartonow, workow, nie wale w dzwony, ani nie sypie piaskiem pszczolom po oczach (to mi sie najbardziej podoba! :leży_uśmiech: ) itd. - bo nie jest mi to potrzebne, co juz tu kiedys tam gdzies opisalem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2011, 13:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Ja zostawiam starą matule razem z rojem wymieniam dopiero pużniej dlaczego pomimo młodej w klatce w ulu rój daje dyla nazad do macierzaka takie miałem już przypadki .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2011, 14:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cytuj:
Potrzebna jest do tego rojnica z krata odgrodowa, ktora posiadam.
Rojnice ustawiam na poczatku pomostu i otwieram zasuwe. 2-3 porzadne dymy z 'tylu' - tam jest sciana z siatka i zasuwa - zamykam te zasuwe i pszczoly same 'zasuwaja' do wylotka, jak wojsko, zawsze tak wchodza bez specjalnych zabiegow i zapraszania.
Pod koniec operacji znowu dwa dymy i w rojnicy zostaje matka z trutniami, a rozpoznaje ja juz duzo wczesniej po jasnym 'brzuszku', gdy usiluje wydostac sie jak reszta towarzystwa przez krate.


Przypomiałeś mi stare czasy pracy w pasiece u dziadka.W dokładnie taki sam sposób osadzaliśmy rójki.A miał ich sporo.Całymi dniami siedziałęm w pasiece i wyglądałem rójek w blisko 200 pniowej pasiece. Jedyny minus to czasochłonność tej metody.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: odp
Post: 09 grudnia 2011, 14:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
Witam Bogdanie to ojciec jest taki że wmiatuje je do ula ale osadzenie roju trwa 5 min
hehe może za szybko ale one nie narzekaja :oczko: Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2011, 17:48 - pt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Jerzy, bardzo mi się podoba metoda którą stosujesz u siebie i myślę, że warto będzie to wypróbować w mojej jeszcze małej pasiece, ale na wiosnę ruszę z rozbudową z kopyta :)

Zainwestuję w rojnicę i będzie wszystko szło jak ta lala :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji