FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:00 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ul gdański
Post: 19 stycznia 2010, 15:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Przegladając stare czasopisma pszczelarskie znalazłem artykuł nt. Ul Gdański

cyt.


Mój artykuł opisujący ul gdański, którego jestem autorem, ukazał się w "Pszczelarstwie" nr 7 w 1996 r. Otrzymałem potem od pszczelarzy liczne prośby, aby opublikować dokumentację umożliwiającą samodzielne wykonanie tego ula. Spełniam więc prośbę pszczelarzy. Wymiary na rysunkach podane są w centymetrach.
Ul gdański to wielokorpusowy stojak z możliwością zestawienia od 1 do 3 korpusów oraz półnadstawki wykorzystywanej do gromadzenia miodu, podkarmiania i zimowania pszczół. Ule wyposażone są w odejmowaną dennicę, daszek i stojak.
Każdy korpus zawiera 8 ramek o wymiarach 26,0 cm x 26,0 cm. Powierzchnia ramek w korpusie wynosi 46,08 dm2. Nadstawka mieści 8 ramek o wymiarach 26,0 cm x 13,0 cm. Powierzchnia ramek wpółnadstawce wynosi 21,12 dm2. Łączna powierzchnia ramek w ulu może maksymalnie wynosić 46,08+46,08+46,08+21,12 = =159,36 dm2.
W zależności od potrzeb i występującego pożytku część gniazdowa ula może się składać z 1-2 korpusów (powierzchnia ramek 46,08+46,08 = =93,6 dm2). Odpowiada to powierzchni 5-10 ramek wielkopolskich i w zupełności wystarcza do zapewnienia pełnego rozwoju rodziny. Miodnię mogą stanowić 1-2 korpusy i półnadstawka (powierzchnia ramek 46,08+46,08+21,12=114,7 dm2). Miodnia może mieć łączną powierzchnię ramek równą powierzchni nadstawki i półnadstawki w ulu wielkopolskim.
Ule wyposażone są w ścieśniacze gniazda, umożliwiające płynną regulację siły rodziny pszczelej na 6-16 ramkach w obydwu korpusach gniazdowych, bez konieczności używania izolatorów.
Do półnadstawki lub korpusu można włożyć wkładkę umożliwiającą podkarmianie pszczół syropem z czterech słoików typu twist czy podawanie ciasta cukrowo-miodowego.
Dennica jest drewniana odejmowana, ocieplana płytą pilśniową 1,5 cm. Powałka - ocieplana dwiema płytami pilśniowymi 1,5 cm. Daszek drewniany ocieplony płytą pilśniową 1 ,5 cm ma otwory wentylacyjne.
Ule wykonane są jako jednościenne dwuwarstwowe, zbijane z deseczek odpadowych sosnowych lub świerkowych o grubości ścian 2,0 cm +1,5 cm. Do wykonania uli użyto materiałów czystych ekologicznie, aby stworzyć pszczołom dobre warunki zdrowotne.
Niezbyt duża szerokość ramki i pionowy układ korpusów powoduje, że kula kłębu zimowego zajmuje większą część powierzchni ula w rzucie i ogrzewa zapasy pokarmu ulokowane w tym ulu wyłącznie nad nią. Zapasy wtedy nie pleśnieją, a więc poprawia się wykorzystanie zapasów zimowych i zdrowotność pszczół oraz zmniejsza liczba rodzin spadłych w okresie zimy.
Duża liczba otworów wentylacyjnych o średnicy 1,5 cm umożliwia w miarę płynną i sprawną regulację stopnia wilgotności i temperatury w ulach w różnych okresach rozwoju rodziny. Regulowana szerokość wylotka oraz zawiasowo zamykany mostek wylotowy ułatwiają obsługę uli.
Ramki wykonane z listewek sosnowych lub świerkowych o małym przekroju, 2,5 cm x 1,0 cm, dostosowane są do szerokości węzy ula wielkopolskiego. Beleczki górne o przekroju 1,0 cm x 0,9 cm poprawiają ciepłotę gniazda, umożliwiają termiczną walkę z warrozą i wspomagają żywotność pszczół.
Ule wykonane z drewna odpadowego gorszych klas, najdłuższy element nie przekracza 35 cm, są tanie i lżejsze od dotychczas znanych. Łatwo jest je obsługiwać nawet przez osoby słabe fizycznie. Pszczelarze-amatorzy, dysponujący jedynie ręcznymi narzędziami i piłą tarczową, mogą je sami wykonać.
Do ~konania ula potrzeba około 150 dm deseczek sosnowych lub świerkowych grubości 2,0 cm, ostruganych dwustronnie oraz około 200 dm2 deseczek sosnowych lub świerkowych o grubości 1,5 cm, również ostruganych. Na wykonanie ramek potrzeba około 3200 cm listwy sosnowej lub świerkowej o przekroju 2,5 cm x 1,0 cm, a .na daszek przeznacza się płytę pilśniową twardą o wymiarach 38 cm x 38 cm. Do ocieplania powałki, daszka i dennicy potrzeba 0,3 m2 płyty pilśniowej o grubości 1,5 cm.
Pojemność półnadstawki wynosząca 6,3 kg miodu, przy zainstalowaniu dwóch półnadstawek i wykorzystaniu 3 średnich pożytków występujących w moim rejonie w ciągu roku (rzepak, spadź, lipa) oraz prowadzeniu prawidłowej gospodarki pasiecznej, umożliwia uzyskanie około 15 kg miodu z ula w całym sezonie. W przypadku zastosowania jako miodni dwóch pełnych korpusów o pojemności miodowej 15,2 kg każdy oraz wystąpieniu lepszych pożytków, można uzyskać dwukrotnie więcej, około 30 kg miodu. Dla pszczelarza- działkowca czy też hobbysty jest to ilość wystarczająca. W przypadku występowania tylko jednego pożytku w roku musimy zadowolić się 1/3 tego zbioru.
Ule gdańskie można również wykorzystywać do prowadzenia gospodarki wędrownej i pawilonowej, gdyż mają stosunkowo niewielkie rozmiary.

mgr inż. arch. Kazimierz Normant

żródło: Pszczelarstwo 8/1997 s.20-21

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2010, 00:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2007, 18:47 - sob
Posty: 41
Lokalizacja: Oslo
Zastanawia mnie jedna sprawa: wymiar wewn. w poprzek ramek to 275 mm czyli odstep miedzy srodkami ramek bylby 275 / 8 = 34.375mm. Cos malo moim zdaniem. Ciekawe czy to zamierzone czy tworca lubil rowne liczby ;-) ?

Pozdr
Grzegorz

_________________
I have no time to be in a hurry.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 00:04 - sob 
Jestem Ciekaw Czy ktoś w kolegów ma na stanie i prowadzi pszczoły w tym typie ula
jeżeli tak to prosiłbym o informacje
;-) lub ma a nie korzysta


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 23:13 - sob 

Rejestracja: 10 lutego 2010, 23:38 - śr
Posty: 154
Lokalizacja: Kaszuby
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Nie wiedziałem, że ten ul tak się nazywa. Mój kolega trzyma w kilku pszczoły, gdy zabraknie wielkopolskich. Oba są podobne, tylko ramka jest skrócona do 26x26 cm. Dno odejmowane z desek 25mm grubości, nadstawka pełna ocieplana słomą, powałka ze słomy w drewnianej ramie, 10 ramek na korpus grubości 5-6cm, karmienie przez powałkę przez wbudowane poidło, ramka sosnowa o przekroju 10mm x 25mm, odstęp między środkami ramek 37,5mm, wylotek stały 10mm x 12cm, na zimę 1 korpus. Przynajmniej takich kilka kiedyś mu zrobiłem w/g starego ula. Każdy z nas pracuje tylko przy swoich pszczołach, to techniki nie znam. Napewno w sezonie daje 1 nadstawkę z kratą PCV zmniejszoną z WP, łapie roje, warrozę odstrasza nasączonymi listewkami, miód wybiera w sierpniu i wrześniu (pożytek tylko z gryki, czyli po kaszubsku bukwity), bo czasu na gospodarce jednemu zawsze brakuje. A pszczoły żyją. :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2010, 23:58 - sob 
Dzięki
w tym ulu zimowla i rozwój jest podobny do wielkopolskiego ale rozwój jest podobno szybszy właśnie o skrócenie długości ramki podany pół korpus na zimę pod gniazdo daje podobno idealne warunki do zimowli nawet bardzo słabym rodzinkom
zmodyfikowany do ula jednościennego podobno nadaje się jako jeden z nie wielu do pawilonów pasiecznych gdyż nie zajmuje dużo miejsca ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2010, 00:26 - ndz 

Rejestracja: 10 lutego 2010, 23:38 - śr
Posty: 154
Lokalizacja: Kaszuby
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Że lepszy dla słabych rodzin, to by sie zgadzało. Ale, żeby nadawał się do pawilonów, to wątpię. Korpusy mają małą szerokość i wysokość jak WP. Opisywany poprzednio ul kolegi ma głębokość 44cm i szer. 52cm. Wieża z korpusów będzie wąska i wysoka, a to chyba problem. Gdyby przyjąć, że ul miałby 8 ramek gdańskich = 6 ramek wielkopolskich, to nie wyobrażam sobie na pożytku w pawilonie wieży na 6 korpusów wzwyż. Ja jestem za krótki, by tam zajrzeć bez drabinki. W moich stronach pawilonów się nie używa. :śmieję się z ciebie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji