FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:32 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzaje uli
Post: 06 listopada 2010, 22:05 - sob 
Ul Hubera
Opis
Ul Hubera To tzw. ul książkowy, pierwszy ul ramowy zbudowany przez szwajcarskiego konstruktora Francisa Hubera około 1784r. Składał się z 12 ramek z wprawionymi plastrami, połączonych zawiasami jak kartki książki. Można było je łączyć w całość lub rozkładać jak książkę, stąd inna jego nazwa ul książkowy. W każdej z ramek znajdowały się po obu stronach półkoliste wycięcia, tworzące po zestawieniu ramek okrągłe otwory (wyloty ula). Dwie skrajne ramki były oszklone, co pozwalało obserwować życie rodziny pszczelej. Był to doskonały ul do prowadzenia eksperymentów, nie spełniał jednak właściwej funkcji ula- ochrony pszczół przed niekorzystnymi warunkami środowiska zewnętrznego. Jednak pomysł Hubera z zastosowaniem ramki zyskał rozgłos w Europie i odtąd pasiecznicy starali się tą ramkę przystosować do innych typów uli.
Obrazek

Ul Dolinowskiego
Opis
Pierwszy polski ul ramowy, zbudowany około 1884 roku przez Jana Dolinowskiego. Była to skrzynka (futerał) przykrywana daszkiem i podzielona na trzy części:

1. rodną, która zawierała 8 ramek;
2. dwie miodne mieszczące po 5 ramek.

Magazyny miodne były oddzielone od części rodnej zatworami zaopatrzonymi w szpary, przesłonięte w okresach bezpożytkowych blaszanymi szybrami . Dolinowski był pierwszym konstruktorem tzw. magazynu (rojnego) przystosowanego do gospodarki rojnej. Składał się on z dwu skrzynek spiętych haczykami. W ścianach między skrzynkami znajdowały się 4 szpary umieszczone jedna nad drugą w odstępach 2,5 cm, zasuwane czasowo specjalnymi zasuwkami

Obrazek

Ul Ks. Jana Dzierżona
Opis
Pierwszy polski ul rozbieralny (snozowy) zbudowany około 1837 roku, w formie ula szafkowego, ściany ula były podwójne z cienkich desek, z warstwą mchu w środku (jako izolacja), lub pojedyncze z desek o grubości 36 mm. Gniazdo było wąskie i wysokie, (wysokość 480 mm, szerokość 192 mm, głębokość 720 mm). W 1846 roku ks. Dzierżon zbudował kolejny ul leżak o wymiarach gniazda 240 x 504 x288 mm, (zmodyfikowany do wielkości 192-240 x 630-940 x 288-360).
W latach 1851-1852 ks. Dzierżon stwierdził, że ule stojaki są wygodniejsze i lepsze w obsłudze od uli leżaków, ponieważ pszczoły w nich lepiej zimują i gromadzą więcej miodu. Ks. Dzierżon zastosował też wyżłobienia w ścianach ula. Jego ule były pierwowzorem ulepszonych potem konstrukcji ramowych


Ul Ciesielskiego.
Opis
Ul szafkowy otwierany z boku, skonstruowany przez polskiego konstruktora Teofila Ciesielskiego, mieścił dziesięć ramek o wymiarach 227 x 480 mm, pod nim była wolna przestrzeń 145 mm, w której zimą miało się gromadzić zużyte i wilgotne powietrze. W lecie miało być zabudowane przez pszczoły, co miało zapobiegać częstemu wirowaniu miodu oraz wybijaniu matek przed głównym pożytkiem. Ramki były wyjmowane z boku podobnie jak w ulach ks. Dzierżona, co było dużą niedogodnością w sytuacji, gdy pszczelarz chciał dostać się do ramek znajdujących się w głębi ula.


Ul snozowy.
Opis
Zbudowany około 1850 roku i łączył w sobie zalety ula Nutta i Dzierżona. Był to ul podobny do ula Nutta, ale o znacznie wyższej skrzynce rodnej, będącej stojakiem ula Dzierżona z trzema kondygnacjami snoz. Dwa dolne rzędy plastrów tworzyły gniazdo, górny zaś był magazynem miodowym. Jesienią magazyny zdejmowano, a pustą przestrzeń wypełniano słomą lub mchem. Skrzynki boczne oddzielone od środkowej blaszanymi, odsuwanymi na czas pożytku szybrami, były otwierane z góry i wentylowane podobnie jak w ulu Nutta. Ule te zostały rozpowszechnione w wielu pasiekach w końcu lat pięćdziesiątych XIX w.
Obrazek

Ul Lewickiego.
Opis
Ul ramowy, pierwowzór ula warszawskiego, zbudowany około 1870 roku przez Kazimierza Lewickiego. Był to leżak beznadstawkowy, podzielony na dwie części: przednią zbudowaną z podwójnych ocieplonych ścian oraz tylną, ze ścianami pojedynczymi służącą w lecie za miodnię. Pod ramkami zbliżonymi wymiarami do warszawskich zwykłych, znajdowała się przestrzeń 10 cm, służąca do wstawiania na dno ula podkarmiaczki. Ważnym elementem wyposażenia ula była krata odgrodowa (blacha odgrodowa), wynaleziona przez Prokopowicza. Druga wersja ula miała wszystkie ściany ocieplone.

Ul Galicyjski.
Opis
Ul Towarzystwa Galicyjskiego, zwany też słowiańskim, zbudowany na bazie ula Ciesielskiego został po raz pierwszy zaprezentowany na zjeżdzie pszczelarzy we Lwowie w 1875 roku. Ul ramowy otwierany z boku (szafkowy) na 10 ramek o wymiarach 227 x 480 mm. W powale ula był zatykany czopem otwór o wymiarach 10 x 10 cm, służący do karmienia pszczół, poddawana matek, chłodzenia ula podczas gorącego lata, a zimą ratowania głodnych rodzin, a także pobieżnego przeglądu pszczół, do stawiania na ul nadstawek z ramkami sekcyjnymi. Ul ocieplano z zewnątrz słomą. Mimo dużej kampanii medialnej w galicyjskich pismach rolniczych, ul nie przyjął się w środowiskach pszczelarzy ze względu na wady konstrukcyjne, wykonanie z drogich materiałów drzewnych oraz małego gniazda, które sprzyjało nadmiernej rojliwości.

Ule ramowe o nowocześniejszej konstrukcji

Ul Langstrotha.
Opis
Pierwszy na świecie ul ramowy, skonstruowany przez amerykańskiego badacza pszczół i konstruktora Lorenzo Lorraine Langstrotha w 1851 roku i wyposażony w ramki w gnieżdzie i miodni, pierwowzór najbardziej rozpowszechnionego obecnie ula rozbieralnego. Jako pierwszy połączył ideę wyjmowanych ramek od góry z odkryciem, że pszczołom trzeba zostawić określony odstęp między plastrami a ściankami ula. Jego ul zrewolucjonizował pszczelarstwo, umożliwiając łatwiejsze odbieranie pszczołom miodu i łatwiejszy przegląd roju.Ramki ula 448 x 232 mm. Ule Langstrotha były jedno lub dwukorpusowe.
Obrazek

Ul Brzóski- Nutta.
Opis
Ul półrozbieralny przeznaczony do gospodarki miodnej i rojnej, skonstruowany przez Thomasa Nutta w 1835 roku, a spopularyzowany następnie np. w Polsce przez Pawła Eustachego Leśniewskiego. Ul składał się z 3 części:

*
1. gniazdowej- rodnej,
2. dwóch przystawek skrzynek miodnych, ustawionych na wspólnej podstawie- dennicy.

W ulu tym zastosowano otwory u dołu i góry, które służyły wentylacji, dlatego inna jego nazwa, to ul przewiewny. Wadą ula była skomplikowana budowa oraz trudność wymiany plastrów gniazdowych.


Ul Dadanta.
Opis
Ul rozbieralny o ramkach szeroko-niskich (ramka gniazdowa 435 x 300 mm, nadstawowa 435 x 150mm). Mieści się w nim 15 ramek gniazdowych i 11 nadstawkowych, zbitych z listewek o szerokości 35 mm. Ten ul ma 2 wyloty: główny i zapasowy. W skład wyposażenia wchodzą: 2 wkładki wylotowe, 2 zatwory, 2 mostki wylotowe oraz deska przegrodowa. Dennica jest przymocowana na stale do korpusu gniazdowego.
Obrazek
Obrazek

Ul Warszawski Zwykły
Opis
Ul rozbieralny o ramkach wąsko-wąskich (ramka gniazdowa 240 x 445mm, nadstawowa 240 x 160mm). Zarówno w gnieżdzie jak i w nadstawce mieści się po 15 ramek. Do wyposażenia ula należą: 2 ścieśniacze, szczelna przegroda, 2 maty boczne, poduszka lub mata górna. Dennica jest przymocowana na stałe do korpusu gniazdowego.
Obrazek

Ul Warszawski- poszerzony.

Opis
Ul rozbieralny o ramkach wąsko-wąskich (ramka gniazdowa 300 x 435mm, nadstawowa 360 x 130mm). W gnieżdzie mieści się 16 ramek, w nadstawce 15 ramek. Do wyposażenia ula należą: 2 ścieśniacze, szczelna przegroda, 2 maty i poduszka lub mata górna. Dennica jest przymocowana na stałe do korpusu gniazdowego.
Obrazek

Ul Wielkopolski.

Opis
Stojak wielokorpusowy, rozbieralny, składa się z dwóch korpusów na ramkę gniazdową i jednej nadstawki na półramkę, która służy za dodatkowy magazyn miodowy. W korpusie gniazdowym mieści się 10 ramek o wymiarach 360 x 260 mm, w nadstawce też 10 półramek (360 x 130 mm). Wyposażenie ula stanowią ponadto: dwie wkładki wylotowe, mostek wylotowy, zatwór i ramka ocieplająca. Dennica jest ruchoma
Obrazek

Ul Ostrowskiej

Opis
Jest to ul najbardziej podobny do ula wielkopolskiego, ul o ramkach niższych, szczególnie uzasadnione jest jego zastosowanie, gdy są trudniejsze warunki przyrodnicze i pożytkowe oraz wcześniejszy pożytek główny. Należą do nich ul wielkopolski ul. Ostrowskiej i ul. „Apipol”. Ule te zapewniają najbardziej ekonomiczną zimowlę i rozwój wiosenny pszczół czyli start do bieżącego sezonu, co głównie decyduje o ich wartości gospodarczej. W warunkach wyjątkowo korzystnych przyrodniczo (łagodna zima, wczesna, ciepła i bogato pożytkowa wiosna), oraz przy póżnych, dobrych pożytkach towarowych różnice na korzyść uli z bardziej niskimi warunkami (Ostrowskiej, Apipol) mogą być minimalne. Jednak w warunkach Polski lata i okolice o tak korzystnych układach przyrodniczych należą do rzadkości, a z wczesnych pożytków towarowych korzysta większość pasiek w kraju. Dla większości pasiek wprowadzenie typu ula o niskiej ramce jest w pełni uzasadnione. W klimacie o długich zimach i zmiennej wiośnie konieczne są ule dobrze ocieplane dostosowane do zimowania rodzin silnych. Do takich należą ule wielokorpusowe, a także warszawski oraz te dwa ostatnie, obecnie rzadziej stosowane. Do zimowania dwóch rodzin obok siebie nadają się wieloramkowe ule leżaki. Na terenach o obfitych oraz długotrwałych pożytkach ul powinien umożliwiać sprawne powiększanie magazynów miodowych jak również dostosowanie do poszerzenia gniazda i łatwego odbierania miodu. Muszą one zapewniać szybką obsługę i ograniczać ją do niezbędnego minimum. Warunki te spełnia właśnie ul wielokorpusowy dostosowany do warunków przyrodniczych w naszym kraju


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 22 listopada 2015, 13:36 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Ul Michalskiego - zmiany konstrukcyjne .
https://www.youtube.com/watch?v=DGC3YAoQp9U
Jako ciekawostka .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 22 listopada 2015, 15:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
To już nie ul ,ale urządzenie

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 22 listopada 2015, 20:49 - ndz 

Rejestracja: 11 lipca 2011, 16:42 - pn
Posty: 209
Lokalizacja: powiat zgierski
Ule na jakich gospodaruję: Leciejewskiego, wielkopolski
Widać, że bardzo przemyślane, ale jednocześnie widać że bez własnego sporego zaplecza maszyn to trudno byłoby samemu to wykonać. A z kolei zlecać wykonanie to musiałoby kosztować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 28 listopada 2015, 17:59 - sob 

Rejestracja: 13 września 2012, 14:24 - czw
Posty: 70
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Wiele fajnych rozwiązań , gratuluję . . Zadziwiła mnie wypowiedż tego Pana , w końcu bardzo doświadczonego kolegi , że nikt w Polsce nigdy nie stosował
ramki trapezowej . Przecież o ulu Apostolyego /mogę mylić pisownię/ każdy słyszał . Już przed wojną była prowadzona pasieka na tych ulach w podkrakowskich Mydlnikach gdzie Krakowska Akademia Rolnicza miała ośrodek badawczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 28 listopada 2015, 19:28 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Calixiak pisze:
Zadziwiła mnie wypowiedż tego Pana , w końcu bardzo doświadczonego kolegi , że nikt w Polsce nigdy nie stosował

Nie wyprowadzajmy go z błędu . Dajmy mu się nacieszyć radością odkrywcy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 28 listopada 2015, 21:07 - sob 

Rejestracja: 11 lipca 2011, 16:42 - pn
Posty: 209
Lokalizacja: powiat zgierski
Ule na jakich gospodaruję: Leciejewskiego, wielkopolski
Z tego co zrozumiałem z wypowiedzi tego Pana to taki kształt ramki w jego ulu ma ułatwiać ruch ramki w ulu przy wkładaniu i wyjmowaniu. I w jakiś sposób jest to odkrywcze, choć tak oczywiste. W ulu Apostolyego kształt ramki nawiązuje do kształtu ula o czym nie ma mowy w ulu tego Pana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzaje uli
Post: 29 listopada 2015, 12:50 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Slawek pisze:
W ulu Apostolyego kształt ramki nawiązuje do kształtu ula o czym nie ma mowy w ulu tego Pana.

Liczy się kształt wewnętrzny ula a jak sam stwierdza - jest trapezowy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji