FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dawne ule
Post: 22 kwietnia 2011, 20:53 - pt 
Kto posiada starsze j ak z lat 50 ule i jakie i czy w nich jeszcze ma pszczoły
Bardzo mile widziane zdjęcia ;-) i opis


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 kwietnia 2011, 21:58 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Posiadam bardzo starą kłode którą znalazłem na strychu starego domu właściciel ma 84 lata i twierdzi ze była tam odkąd pamięta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 00:50 - pn 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
To wstaw Pan zdjęcie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 19:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
witam
Ul dostałem,za darmo wiem tylko tyle że jest stary :zeby: Nie mam zielonego pojęcia co to za ul,może ktoś wie.
załączam foto
Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 19:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
http://img199.imageshack.us/i/22420338.jpg/

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 19:59 - pn 
RzEpAtdi, No chyba to leżak. Te ule to się jedynie na wystawę nadają albo do pieca po płu dnia przy takim ulu się robi przegląd. Teraz wiesz dlaczego ktoś się pozbył :leży_uśmiech: U mnie starszy pan ma taki ul 20ramkowy, tylko po bokach jest otwierany a z przodu jest wlotek. Nie zaglądał do ula 2lat i pomagałem mu to łomem targał ramki i zeszło mu 1godzina i ok 20minut przeglądu jednej kondygnacji a są dwie. To sobie pomyśl ile uli można przeglądnąć za dzień :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 20:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Ten ul dostałem od znajomego .Ul stał pod wiatą przez 10 lat i nikt do niego nie zaglądał,był po zmarłym jego teściu. Dostałem go z pszczołami które się tam osiedliły.Gdy go otworzyłem po tych 10 latach w ulu był jeden wielki chaos. pod daszkiem podbudowały plastry i jakoś tam sobie żyły.Przesiedliłem je do do ula wlkp i jest ok :oczko: A ul został mi jako ozdoba ;-)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 21:03 - pn 
Czasami nie będzie to stary wielkopolski leżak, kojarzy mi się że mam takie ramki na strychu, bo dziadek miał takie ule chyba z dwa w swojej pasiece kiedyś. Ja bym go odnowił, oczyścił, opalił, odkaził i z uwagi że jest na ciepłą zabudowę używał do tworzenia ramek z czerwiem, którymi bym zasilał sobie rodzinki przed pożytkami głównymi i przed zimowolą. Na wręgach i na bokach nadbić listewki na szerokość obecnej ramki wielkopolskiej i na dwie kondygnacje ciągnąć czerw. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 21:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Ramka jest nieco mniejsza jak ta typowa wlkp. Mógłbyś napisać coś więcej o tym ,,ciągnięciu czerwiu" :oczko:
Jeśli chciałbym wstawić tam ramkę wlkp ,musiał bym go poszerzyć gdyż ramki nie mieszczą się w nim

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 21:54 - pn 
Ramkę wp masz szerszą jak ten ul? Poszerz go na szerokość ramki wp wstawiając mu samą deskę z 3 cm grubą, toś mnie zaskoczył tą szerokością ula. Co do ciągnięcia czerwiu to miałem na myśli by w takim ulu osadzić rój dając ramki z węzą i przez cały sezon zabierać im ramki z czerwiem na wygryzaniu i poddawać innym rodzinom, oczywiście na kilka dni przed spodziewanym intensywnym pożytkiem i przed zimowolą zasilałbyś sobie takimi ramkami rodziny. Na koniec jesieni a przed zakarmianiem łączysz sobie pozostałość roju z najsłabszą rodziną, jednocześnie likwidując matkę rojową albo zazimowując ją na jakimś uliku zapasowym. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 22:05 - pn 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Na Kaszubach są popularne takie ule, ale naogół przystosowane do szerokości wp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2011, 22:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Powiem ci że to dobry pomysł :D
Jutro wstawie zdjęcie i podam wymiar ramek :oczko:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2011, 02:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
W maju nabyłem 4 ule wlkp trochę niestandardowe wykonane najprawdopodobniej w latach 30-tych - 40-tych ubiegłego stulecia przez wuja mojego ojca. Po jego śmierci pasieka składająca się w większej części z uli WP, WZ i tychże 6-7 uli wlkp trafiła na krótko pod opiekę mojej prababci. Na krótko bo i tu kres opieki położyła kostucha. Pszczołami zajmowała się później jakiś czas moja babcia lecz z niewiadomych dla mnie przyczyn pasieka przestała istnieć. Ule zostały "zapomniane" tzn. zostały opalone, odmalowane i stały bez lokatorów z myślą że jeszcze przyjdzie czas na pszczelarzenie. Te cztery zabrała dla ozdoby ogródka moja ciotka z nadzieja że może coś do nich przyleci i tak sobie stały od czasu do czasu odmalowywane i przykrywane co kilka lat nową warstwą papy. Od niej trafiły w moje ręce. To tyle z ich historii.

Jeśli chodzi o kwestie standardów. Ramka gniazdowa jest dobra, natomiast półnadstawka ma wysokość nie 11 a 10 cm. Korpusy w przekroju nie są kwadratami, wchodzi w nie 9 ramek wlkp. i zostaje jak się przekonałem jeszcze miejsce na uwalenie plastra miedzy ostatnia ramką a ścianą. W korpusach z tyłu znajduje się okienko kontrolne z miejscem na ramkę pracy tudzież podkarmiaczkę. W jednym znalazłem matę słomiana szytą sznurkiem w drugim podkarmiaczkę "pudełkową". Ocieplenie ścian stanowią trociny spod heblarki (korpusy z okienkami będę remontował zimą bo niespecjalnie z zewnątrz wg mnie nadawały się do zasiedlenia). Wręgi do składania poszczególnych kondygnacji są w układzie jak to nazywam - "korpus obrócony do góry nogami" - widoczne na zdjęciu szczególnie jak się przyjrzeć połączeniu dennicy i korpusu gniazdowego. Ponad to we wręgach znajdują się płytkie nacięcia ciągnące się dookoła jak przypuszczam na kratę odgrodową.
Na uwagę zasługuje fakt że w czołowej ścianie pośrodku korpusów znajduje się wywiercona dziurka na jedną pszczołę ale i truteń sobie spokojnie wyleci. Dziurka w środku kończy się czymś w rodzaju takiej ukosowanej wkładki wylotowej tzn. w ramie szkieletowej jest przybita listwa z wyciętym otworem poszerzającym się na ul (przypuszczam że chodziło o zapobieżenie nadmiernego kitowania i każdorazowego odsklepiania dziurki). Analogicznie do dziurki u góry bezpośrednio pod nią w dolnych ramach korpusu wykonane zostało wycięcie pasujące do tejże dziurki (widoczne przy wylocie). Pomyślane zostało tak że w zależności od ustawienia drugiego korpusu wycięciem do przodu czy wycięciem do tyłu ula dziurka w dolnym korpusie była albo otwarta albo zamknięta od środka a w górnym korpusie w zależności od potrzeb można zatkać dziurkę patyczkiem lub zrobić wylot z tyłu pod samym dachem. Ach zapomniałbym, ramki względem wręgów są opuszczone 1 cm a przestrzeń podramkowa dennica-korpus wynosi cos koło 1-2 cm.
To taka krótka charakterystyka.

Ogólnie ule w stanie bardzo dobrym do całkowitej wymiany kwalifikuje się tylko jedna dennica reszta elementów do delikatnych lub nieco bardziej "drastycznych" poprawek (wymiana zawiasów, montaż desek wylotkowych wymiana kilku klepek zewnętrznych naprawa ramy dolnej w jednym korpusie). Ciężar elementów - grubo ponad 15 kg o daszkach to już nic nie mówię. :oczko: Zważę przy najbliższej okazji.

Pozdrowienia


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2011, 08:36 - sob 
Te skrzynki jako stojaki to jakoś czarno widzę, jak przegniją ci deski od dołu i walnie na którąś stronę ul może być nieciekawie, ustaw to lepiej na najzwyklejszych pustakach na których położysz sobie jakąś deskę. Będzie trwalsze z pewnością i stabilniejsze na zimę i silne wiatry. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2011, 08:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
psepscólek - też kupiłem ul z lat zaraz powojennych wielkopolski na 9 ramek, układ tylko na zimno i widac że to ta sama konstrukcja co twoja. Gośc mówił że to zaraz po wojnie niemcy dawali te ule polakom ( tak samo cukier do dokarmiania ):

http://www.youtube.com/watch?v=Qk2t-3zVNSo

niestety deski zewnętrzne były już bardzo liche więc wymieniłem i już inaczej wygląda


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2011, 11:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Skrzynki to tylko tak tymczasowo bo stojaki się już nie nadawały do intensywnej gospodarki. Jako ozdoba to jeszcze by postały a układ ramek też jest na zimno. Jak tylko będę na pasiece to pocykam dokładniejsze zdjęcia.

Pozdrowienia.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2011, 15:06 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
RzEpAtdi, a nie dało by się tego twojego ula przeciąć i zrobić z tej górnej kondygnacji nakładanego korpusu ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2011, 15:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Pewnie by się dało ;-)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2011, 10:24 - sob 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
bo nie bardzo widzę jak inaczej przystosować to do przeglądu- dolna cześć jest praktycznie niedostępna bez usunięcia górnych ramek bo dostęp od tyłu nie daje właściwie nic - gdyby cześć górna była zdejmowana to obsługa stała by się prosta - zdejmujesz gorę przeglądasz dół a potem nakładasz ją z powrotem ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2011, 14:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
Z tyłu ula masz drzwiczki ,które przy przeglądzie otwierasz i wyjmujesz specjalnymi szczypcami ramki od tyłu :oczko: tak przynajmniej mi sąsiad mówił :uśmiech:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lipca 2011, 23:03 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
jak bez pszczół to jeszcze jakoś to widzę albo jakby to był rodzaj szuflady z ramkami :D A tak nie bardzo by mi się uśmiechało wywlekanie okitowanych ramek z pod plastrów w górnej części - jak w czymś takim matkę wyszukać- przecie każdy przegląd to totalna rewolucja w ulu :szok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji