FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Tworznie Kłody
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=59&t=6353
Strona 1 z 1

Autor:  krzysiek115ek [ 24 stycznia 2012, 13:53 - wt ]
Tytuł:  Tworznie Kłody

Witam całą Brać Pszczelarską. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można z konaru brzozy zdjąć w prosty sposób korę alby nie uszkodzić drewna, dodam że drewno jest dopiero co ścięte i mokre. Jak wyschnie też jest ciężko zerwać korę. Czy macie jakieś sposoby ?Pod spodem dodałem zdjęcie kłody którą chcę wykonać
Z góry dziękuję. Pozdrawiam Krissss cwaniak :oczko:

Autor:  BoCiAnK [ 26 stycznia 2012, 18:44 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Przetnij w korę wzdłuż pnia łatwo zejdzie
Ale czy Brzozowe drzewno nadaje się na kłodę ??
z tego co wiem Brzoza bardzo szybko grobieje i robi się bardzo krucha

Autor:  darius4257 [ 26 stycznia 2012, 19:05 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

czesc nie powinienem zabierac glosu bo jestem metalowcem.......
wrzuc do stawu poczekaj ze 2 tygodnie i zobaczysz co bedzie..Kora naciagnie wody i co wtedy?????????
U nas tu wrzucaja do stawow dlugie drzewa swierkowe i tak sobie one plywaja ,mozna po nich chodzic.poz d

Autor:  kolopik [ 26 stycznia 2012, 19:10 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Kiedyś, jeszcze jak w lesie rządził gajowy to mówił tak "brzoza jakby się nie wstydziła to by na wozie zgniła zanim ją z lasu wywieziesz"

Autor:  Marian. [ 26 stycznia 2012, 20:27 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Nie dosłyszałeś tego gajowego, bo jak wyschnie to jest dosyć twarda, chyba że będziesz trzymał w całości i w korze i na dodatek polewał wodą. :haha:

Autor:  stachu [ 26 stycznia 2012, 20:32 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

twarda jest ,ale na zmienne warunki mało odporna :oczko:

Autor:  Marian. [ 26 stycznia 2012, 20:35 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Odporność to inna cecha drewna, chociaż widziałem meble z drewna brzozowego i to stare meble a twarde jak ch...a i mocne. :pl:

Autor:  Mieszko [ 26 stycznia 2012, 21:38 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Z brzozy robiło się okleiny (brzoza czeczot), wytrzymywały na meblach mnóstwo czasu, niezwykle rzadko widziałem uszkodzenia związane z wilgocią.

Autor:  SKapiko [ 28 stycznia 2012, 20:27 - sob ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

krzysiek115ek pisze:
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można z konaru brzozy zdjąć w prosty sposób korę alby nie uszkodzić drewna, dodam że drewno jest dopiero co ścięte i mokre. Jak wyschnie też jest ciężko zerwać korę
a czy przypadkiem, to brzoza nie powinna schnąć razem z korą, tylko najpierw należy ją troszkę ponacinać

Autor:  Marian. [ 28 stycznia 2012, 20:48 - sob ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Suszenie brzozy przez oczkowanie, czyli na pniu brzozy robimy wzdłuż kłody oczka siekierą aż do drewna i pozostawiamy do wyschnięcia w przewiewnym miejscu lecz nie nasłonecznionym, czyli zadaszona. :pl:

Autor:  rever [ 31 marca 2012, 22:14 - sob ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Brzoza jest bardzo mało odporna na grzyby i pleśnie dlatego zbieram huby z tych drzew :wink: gruby pniak potrafi w ciągu roku zmurszeć i robi się jak wata nawet na opał odradzają dawać bo szybko mureszeje chyba że ktoś od razu do pieca.

Autor:  Lemon [ 02 czerwca 2013, 14:27 - ndz ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Oto moja pierwsza kłoda. Wykonana z pnia olchowego. Dwudzielna. W górnej części miejsce na 8 ramek warszawskich zwykłych, w dolnej części tyleż samo snoz. Daszek z trzciny. Nad ramkami w górnej części miejsce na ocieplenie, poduszką lub styropianem grubości 5 cm. Możliwość dokarmiania z góry. Nad ociepleniem folia zabezpieczająca przed zaciekaniem. Dwa wylotki. Jeden nad snozami, drugi pod snozami, na samym dole. Od dołu pszczoły wchodzą po siatce, wyżej po snozach. Ramaka z siatką jest wyjmowana od dołu w celu oczyczczenia ula z osypu zimowego. Cały ul to komin bez żadnej dennicy .
Czekam na rójkę, żeby go zasiedlić.

Autor:  dziadek stasek [ 22 września 2013, 10:06 - ndz ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

powoli nastepuie jesien azania zima i czas wykonac cos fainego mam poterzny iodlowy pien z kturego chce wykonac ul iuz iest wyfutrowany na 10 ramek wz ma naturalny wylotgrubosci kciuka czy to nie malo prosze o doradedziadek stasek pszepraszam za bledy istyl

Autor:  Lemon [ 23 września 2013, 11:18 - pn ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

dziadek stasek. Moim zdaniem wlot o średnicy kciuka jest za mały. Proponowałbym powiększyć go do szerokości co najmniej 10-12 cm. W moim pniaku pokazanym wyżej jest zazimowana rodzina z czerwcowej rójki. Miodu im nie zabierałem, dodałem trochę syropu i czekam jak przezimują. Na razie mają się dobrze. Pozdrawiam.

Autor:  dziadek stasek [ 26 września 2013, 18:47 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

posiadam piekne pnie jodlowe robie z nich ule wz ozdobne nierozumiem watku osiatkowanego spodu moze koledzy mi to iakos wytlumacza zgury dziekuie dziadek stasek

Autor:  Lemon [ 27 września 2013, 17:28 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

dziadek stasek. Osiatkowany spód może być, ale nie musi. Tak jak w normalnych ulach. Jedni mają dennice osiatkowane inni nie. W kłodzie stojącej pionowo łatwiej jest wyciąć piłą spalinową prostokątny otwór na wylot i od dołu wmontować siatkę, która będzie wyjmowana np. do usunięcia wiosennego osypu, a ponadto będzie stanowiła doskonałą wentylację latem i zimą. Będzie spełniała tę samą funkcję co osiatkowana dennica, o zaletach której tak wiele się mówi m.in. na tym forum. Pszczoły wchodzą do ula po siatce, zamiast po desce. Ale jak ktoś nie chce się bawić w siatki może to rozwiązać w sposób dowolny. W ogóle nie musi być żadnej dennicy. Pszczoły wchodzą do ula przez otwór jak do dziupli i też sobie poradzą, a zamiast ramek możemy im dać snozy i to będzie bardziej zgodne z naturą, a miód zamiast wirować można go wyciskać w prasie. Powodzenia.

Autor:  dziadek stasek [ 27 września 2013, 18:56 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

z
serca koledze dziekuie za wyczerpuiaca odpowiedz iestem zielony wobsludze komputera iak mi ktos pomorze to zamieszcze zdiecia ieszcze raz pozdrawiam z gor swietokrzyskichdziadek stasek

Autor:  bo lubię [ 06 marca 2014, 15:51 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Panowie, wyciąłem dzisiaj u siebie w lesie świerka ,fi ok 40cm ,odziomek na dł ok 160cm ma dziuplę ,na jesieni bym coś z tego wydłubał tylko nie wiem na jaką długość pociąć by nie spierniczyć materiału.Kloc wymiarami nie powala, lecz na miód sekcyjny na bieżąco .Tak jakoś chciałbym go zagospodarować

Autor:  krzysztof [ 06 marca 2014, 19:23 - czw ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Trudno jest mi ci cos doradzić ponieważ nie bardzo wiem co ty buś chciał zrobić ? bo pisząc o miodzie sekcyjnym to jedynie należalo by zrobić coś na styl ula japońskiego Czyli pociąć na nizbyt wysokie kawalki wydrążyć srodki stawiać jeden na drugim {w miarę przypływu pożytku } i po klopocie Gospodarka w takim ulu tu na forum jest opisana Natomiast jesli to ma byc kloda to powinien to być jeden kawalek z wydrązonym wew. otworem {dziupla] myslę że taki otwór nalbardziej odpowiedni to w granicy 30 cm w mojej klodzie taki właśnie jest Pomysł super życzę odwagi do jego realizacji poz. Krzys :D :pl:

Autor:  destructor [ 07 marca 2014, 20:42 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Mam tzw barc drązona od góry Wyrzezbilem twarz starca bynajmniej taki byl zamiar :? na ramke wlp. miesci 8 ramek otwór wylotowy znajduje sie w .ustach Po sezonie obrucilem ramke na wysoko wąską oba warianty byly zle Nie moglem z racji pojemnosci gniazda osiągnąc sily do zimy nie mówiac o zabraniu miodu Powiekszylem giazdo na warszawski dodalem [ nadstawke] pod daszek i tym sposobem rodzina spokojnie zimuje Mam barc 10 lat itylko 2 razy !! stracilem rodzinę[ moja niewiedza ] Pszczoly zimują rewelacyjnie mimo niewielkiej sily bez ocieplenia waroza tepiona naturalnymi srodkami pszczola jest radosna i wydaje mi się iż komurki są miejsze Mam jeszcze ul szklany w oslonie Proponuję zrobic i szklany Gwarantuję ze twoja wiedza na temat zycia rodziny będzie większa Jak interesują cię szczeguly pisz na pw chyba ze interesuje to kogos jeszcze to opisze to na forum

Autor:  bo lubię [ 07 marca 2014, 21:26 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Właśnie ze względu na tą niewielką średnicę potnę go na kilka części by zwiększyć pojemność ramkową w rodni , tak jakkrzysztof, zasugerował alla Japończyk.
destructor, nie wiem czy dobrze zrozumiałem,masz szklany w kłodzie ?

Autor:  destructor [ 07 marca 2014, 22:12 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

Nie mam klodę drązoną i szklany Obserwacja muchy w szklanym i wiedza w zimowli w klodzie uzupelnia sie Oba ule zrobilem edukacyjnie Próby pociecia klody są klopotliwe bo pociete kawalki muszą miec wyciete dokladnie otwory czyli tzw swiatlo albo drązyc a nastepnie ciać na wymiar ramki Moja jest pokazowo edukacyjna bardzo ją lubie i nie zależy mi na na osiągach w miodzie Metoda krzysztofa jest dobra na pozyskanie miodu Ja mialem inny cel :D musze zrobic zdiecia tylko komputer to nie mój swiat i wstawienie ich na forum to czarna magia :shock:

Autor:  krzysztof [ 07 marca 2014, 23:17 - pt ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

destructor, Ja koledze podpowiedzialem o ew. możlwość z tak cienkim klockiem bo sred. 30 cm to na klode troszke malo Moja pasieka jest raczej hobistyczna niie jest dla mnie najważniejsza ilosc miodu natomiast pszyjemnosc jaką z tego mam W tą zimę też sobie skonstruowalem ul szklany wielkopolski tj dwa pelne korpusy plus dwie nadstawki po 18 cm Jak rownież udało mi sie zkonstruowac ul poglądowy na trzy ramki tj jedna nad drugą na wymiar 18 cm Zrobilem je ażeby tak jak piszesz można obserwowa żyie rodziny A po za tym jak mlodzierz przychodzi do pasieki zeby poobserwować to jest to o wiele bezpieczniejsze Jutro wyjerzdzam już na dzialke na caly sezon to jak będę miał czas to wstawie zdiecia poz.Krzys :D :pl:

Autor:  dziadek stasek [ 29 listopada 2014, 18:15 - sob ]
Tytuł:  Re: Tworznie Kłody

wrucmy do tematu i hwalmy sie co kto zrobil fainego pozdrawiam dziadek stasek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/