FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:52 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2010, 20:09 - pn 
1. Apipol
2. Ramki składane są nie dobre po przy wirowaniu miodarkami elektrycznymi wszytko wyrywa z ramek lub niszczy ! do wirowania tego typu ramek nadaje się stara miodarka.
3. Zaletą systemu jest szybkie wytwarzanie ziołomiodów 2-3razy większe jak w tradycyjnych ulach, jest możliwość zdejmowania korpusów zasklepionych. Ul Apipol jest szczególnie przydatny przy pożytkach mniejszych i średnich oraz przy produkcji miodów gatunkowych. Dzięki niskiej ramce można łatwo pozyskać miód z sadów, mniszka, nawłoci czy wrzosu.
4. brak
5.Pszczoły zimuje się na 2 lub 3 kondygnacjach, natomiast na wiosnę lepiej jest sprowadzić je do 2 kondygnacji. Prowadzimy je tak jak w jednej kondygnacji ula Wielkopolskiego lub Langstrotha. Po całkowitym zagospodarowaniu obu korpusów możemy spokojnie dodać 3 korpus. Jeżeli chcemy wynieść rodziny, np. na rzepak i mieć spokój, a rozwój tych rodzin jest akurat na poziomie 2 pełnych kondygnacji, to bez obaw możemy dodać 2 następne. Robimy to w następujący sposób. Odstawiamy na bok obie kondygnacje z pszczołami, na dennicy stawiamy nową pustą, nawet z samą węzą. Na nią stawiamy górną kondygnację z pszczołami, następnie na obie chwilowo ustawiamy dolną z pszczołami. Odymiamy lekko z góry. Matka schodzi poniżej ostatniej kondygnacji. Podnosimy tę kondygnację i kładziemy kratę. Na kratę stawiamy następną pustą z suszem lub węzą, najlepiej mieszaną.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2010, 16:00 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Gospodarka w 1/2 wlkp , może być łudząco podobna do opisanej w Apipolu. Chcąc spędzić matkę do nowej kondygnacji, robię wprost odwrotnie.Odstawiam z dennicy obie kondygnacje z pszczołami na pusty stojak. Na nie układam nową z suszem i węzą , nawet z samą węzą przykrywam ją kratą odgrodową i odymiam od dołu. Matka uciekając przed dymem do góry , napotyka kratę i tam pozostaje. Podnoszę obie górne kondygnacje i ustawiam na dennicy - pozostałą , daję nad kratę. W ten sam sposób spędzam matkę do jednej kondygnacji.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 grudnia 2010, 10:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
1. Typ Warszawski zwykły, leżak kombinowany z nadstawką
2. Masa... brak możliwości gospodarki wędrownej, nierozbieralna dennica czasem utrudniająca prace (niby są drzwiczki z boku ale to nie to... , małe wylotki (takie są w moich starych ulach po dziadku), konieczność częstych napraw hehehe :), zbyt duża przestrzeń pod dolną beleczką ramki - pszczoły budują na dziko, Na zewnątrz deski na zakładkę co utrudnia w niektórych ulach montaż wkładek wylotowych (wsuwek) a przez to łatwa inwazja myszy na jesieni
3. Łatwa zimowla na wąskowysokiej ramce(jak młody pszczelarz nie będzie przeszkadzał to przezimują bez problemów) ogólnie łatwiejsza praca dla młodych pszczelarzy - ja na takich zacząłem i myślę że dobrze się stało :)
4. Leżak kombinowany tzn. duży masywny korpus z nóżkami na gniazdo + nadstawka wkładana w sezonie pod daszek (dwuspadzisty), to rozwiązanie nie pozwala na zastosowanie przegonek czyli przy miodobraniu każdą ramkę omiatam z pszczółek i do pustej nadstawki zawiniętej w prześcieradło. Otwierane drzwiczki na szczytowej ściance umożliwiają dostęp do wkładki dennicowej (biała pilśnia) jednak gdy pszczółki pociągną od dna jakąś nadbudowę to jest problem trzeba rozsuwać ramki i skrobać od góry.
5. Co do gospodarki to jest on łatwa dla początkujących - ważne by za bardzo nie przeszkadzać pszczołom :) Tzn tylko podstawowe zabiegi wystarczają by pszczoły rozwijały się w dość dobrym tempie. Czyli : sprzątnięcie osypu, ocieplenie (używam poduszek materiałowych) na wiosnę, potem krata odgrodowa (w poziomie) na to nadstawka i czekamy na miodek :)))) W międzyczasie można robić przeglądy bo moje kundelki się lubią roić ale tylko do 2010, w 2011 zmienię na matki szlachcianki :))))) Zabiegi przeciwrojowe - robienie odkładów , uchylanie daszków, dokładanie węzy, suszu. Niedopilnowane pszczoły oczywiście się wyroją :)) Karmienie na jesieni łatwe 2 dużymi dawkami - u mnie mieści się w korpusie obok zatworu całe wiaderko na 10l. Na jesieni koniecznie trzeba zwracać uwagę na gryzonie - do starego ula łatwo im się dostać - zakładam łapki na myszy w każdym ulu (z kiełbaską)
Zimowla dobra - ważne by miały sucho.. Nie ocieplam - dopiero przełom luty/marzec.
6. Ze względu na obecność w promieniu 7km od pasieki sporej ilości pól uprawnych (gryka,rzepak) oraz akacji, lip i łąk(mniszek) takie ule wystarczają do prowadzenia amatorskiej pasieki. Przy słabszych pożytkach nie wiem jak byłoby z wydajnością.
:oczko:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2012, 11:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Ul leżak z ramką WP - odwróconą ???
Z lektury tego tematu wynika,że idealną ramką byłaby ramka wielkopolska
pionowa. Dlaczego więc się nie przyjęła ?.
Może ktoś z kolegów gospodaruje w takim ulu ?.

pozdrawiam
Marek

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2012, 17:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
komeg pisze:
Ul leżak z ramką WP - odwróconą ???
Z lektury tego tematu wynika,że idealną ramką byłaby ramka wielkopolska
pionowa. Dlaczego więc się nie przyjęła ?.
Może ktoś z kolegów gospodaruje w takim ulu ?.

pozdrawiam
Marek


Jak odwrócisz wielkopolska ramkę 360 x260mm wtedy masz wymiar 260mm x360mm.
Podobna ramka do tej odwróconej -ramka warsz.zwykła:240mmx 435mm.
Jeszcze lepsza najwyższa z polskich ramek po słowiańskiej:300mmx435mm.[warsz. posz.].Idealna wprost do zimowli.
Poco kombinować jak jest gotowa ramka znormalizowana.I kupi taką ramkę i węzę i kraty i odkłady itd.
Natomiast można spotkać takie pasieki.A dlaczego rzadko są spotykane-myślę że się nie sprawdziły.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2012, 17:50 - czw 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Przed powojenną normalizacją uli sporą popularnością cieszyła się ramka warszawska poszerzona obniżona do 36 cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2012, 22:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
komeg pisze:
Ul leżak z ramką WP - odwróconą ???
Z lektury tego tematu wynika,że idealną ramką byłaby ramka wielkopolska
pionowa. Dlaczego więc się nie przyjęła ?.
Może ktoś z kolegów gospodaruje w takim ulu ?.


Mam kilka uli w swojej pasiece z odwróconą ramką wlkp. Przejąłem je kilka lat temu od pszczelarza, który zrezygnował z prowadzenia pasieki. Są to tzw. ule Leciejewskiego. Te, które mam mieszczą w gnieździe 12 ramek i 13 ramek w nadstawce o wysokości 15 cm. Są to jednak ule na słabsze pożytki. Ramki nadstawkowe mieszczą się w kołnierzu ula. Nie ma możliwości zwiększenia pojemności ula, stąd pszczoły mają większą tendencję do wchodzenia w nastrój rojowy. Utrudniona jest też obsługa ula. Chcąc dostać się do gniazda, trzeba po kolei wyciągać po jednej ramce i odkładać do oddzielnej skrzynki, później znów odwrotnie, a to wydłuża obsługę. Wymiar ramki nadstawkowej na długości jest taki, że nie pasuje połówka żadnej węzy. Ponadto nie ma do tych uli pionowych krat odgrodowych, trzeba kombinować. Natomiast pszczoły w tym ulu bardzo dobrze zimują, pięknie matki zaczerwiają ramki, ładnie rozmieszczają pożytek. Myślałem o przekonstruowaniu tych uli, ale doszedłem do wniosku, że lepiej wykonać nowe niż bawić się z tymi starociami. To chyba są powody że ten typ ula u nas się nie przyjął.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2012, 13:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
nie przyjeły sie bo była ramka warszawska a w sumie niewiele sie rózni, według mnie to idealny rodzaj ramki z tym ze w gospodarce wedrownej ustawienie trzech a nawet wiecej korpusów w góre to =drabina na wyposarzeniu, a lezaki odpadaja bo juz jest warszawiak wiec w gospodarce intensywnej najlepsza ramka szeroko-niska dla wygody pszczelarza ale jesli ktos ma stacjonarną pasieke to dlaczego nie ja w swojej karierze przerabiałem juz chyba wszystkie rodzaje uli i w tej chwili uwazam ze chyba najlepszym odzajem jest Langhstrot 18 cm ale juz kilka razy miałem swoje typy które uwazałem ze sa najlepsze wiec całkiem mozliwe ze sie myle, poza tym odzaj ula jest zalezny doo rodzaju gospodarki i jesli ktos bedzie mówił ze dla niego jest idealny np warszawski to tak jest i ma racje a dla innego ideałem jest WL i tez ma racje kiedyś tu czytałem ze ul miodu nie nosi dobry pszczelarz i z psiej budy miód wyciagnie a lichemu najlepszy ul nie pomoze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2012, 14:28 - pn 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cytuj:
wojciechmoro napisał
Przed powojenną normalizacją uli sporą popularnością cieszyła się ramka warszawska poszerzona obniżona do 36 cm.

na wiosne odkupuje 2 rodzinki wlasnie o takim typie ramki od starszego pszczelarza, podoba mi sie ze nie trzeba nic dzwigac zeby sie do gniazda dostac. Miesci mu sie tam bodajze 25ramek, bez nadstawek zadnych. Matke ogranicza w sezonie krata pionowa na 3-5 ramek i tak trzyma az do 20 lipca
pozdr palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sierpnia 2012, 22:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
wojciechmoro,

Wojciechu daj mi link do tej siatki aluminiowej co kupowałeś
muszę zamówić na już

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2012, 09:34 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
aluminiową odpuszczam, mocniejsza jest stalowa w ocynku z rozametu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2015, 17:45 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
kriss pisze:
http://www.pszczelarstwo.neostrada.pl/g ... /deska.jpg

Witam. Chciałem sie zapytać o ten sposób karmienia za pomoca słoika. Czy do karmienia należy zdejmować ta kratkę czy słoik kładziemy na niej. Czy pszczoły pobiora pokarm jeśli sie nie przecisna przez szczeliny?
Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2015, 22:42 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
komeg pisze:
Ul leżak z ramką WP - odwróconą ???
Z lektury tego tematu wynika,że idealną ramką byłaby ramka wielkopolska
pionowa. Dlaczego więc się nie przyjęła ?.
Może ktoś z kolegów gospodaruje w takim ulu ?.
Ja dostałem takie ule na rozpoczęcie kariery pszczelarskiej od starszego pszczelarza i powiem szczerze że są oki, tyle że moje mają 25 cm szczerokości i 35 wysokości, do wlkp się zmiesci. Są to leżaki 22-26ramek plus półnadstawka, krat nie stosuje matki max czerwiły na 14ramkach reszta to miód. U mnie w okolicy jest kilku pszczelarzy którzy również ten typ posiadają, jeden (ok 60 pni) ma takie leżaki plus taka sama nadsawka :thank: raz podnosiłem jego nadsawkę 18 ramek a każda ok 2kg łoło :thank: :thank: . Ale wracajac do mnie zimowla jak na każdej wysokiej ramce a ze wzgledu na mały rozmiar węza szybko odciagnięta, miód łapie już z wierzb i klonów dzięki małej nadstawce. Ja unowoczęśniam tą konstrukcje i testuję wersje korpusową,poz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2015, 22:55 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2013, 10:23 - sob
Posty: 199
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wz skrócony
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
Prócz wyzej wymienionego ula posiadam pare warszawskich poszeż których chcę się pozbyć i wlkp które sukcesywnie wprowadzam. Na uwagę zasługuje inny system ula który już nie posiadam ale 1 lub 2 jeszcze wprowadzę a jest to ul Freudensteina który na Opolszczyźnie jest w miarę czesto spotykany (bynajmniej u mnie), ale jest jedna zasada że musi mieć min. 28 ramek a ramki wysuwane na szynach wtedy i w takich ulach można z powodzeniem gospodarować, poz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2015, 23:33 - sob 
ziomek pisze:
Czy do karmienia należy zdejmować ta kratkę czy słoik kładziemy na niej. Czy pszczoły pobiora pokarm jeśli sie nie przecisna przez szczeliny?
Pajączek należy wyjąć (tak się ta kratka nazywa)w powałce ma zostać sam kołnierz tego pajączka, w niego idealnie pasuje nakrętka z słoika 0,5 czy 0,9 l.


Na górę
  
 
Post: 29 sierpnia 2015, 23:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
JAk wiertełkiem w pokrywce metalowej robimy otworki, tak że na zewnątrz wystaje ostra krawędź, to pająka można zostawić, pobiorą prawie tak samo jak i bez niego. Ale bez niego im jest po prostu łatwiej się do syropu dostać i pobrać, a wystającym metalowym rantem bidne czasem się kaleczą.
Pozdrawiam
Dobranoc

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2015, 00:14 - ndz 
adriannos pisze:
JAk wiertełkiem w pokrywce metalowej robimy otworki, tak że na zewnątrz wystaje ostra krawędź
Jak nawiercasz od góry dekielka a nie od dołu to żadna krawędź ostra Ci nie zostanie, ona będzie ostra ale do środka, podobnie jak po gwoździu no chyba że ktoś wiercić nie potrafi.


Na górę
  
 
Post: 30 sierpnia 2015, 10:26 - ndz 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
CarIvan pisze:
ziomek pisze:
Czy do karmienia należy zdejmować ta kratkę czy słoik kładziemy na niej. Czy pszczoły pobiora pokarm jeśli sie nie przecisna przez szczeliny?
Pajączek należy wyjąć (tak się ta kratka nazywa)w powałce ma zostać sam kołnierz tego pajączka, w niego idealnie pasuje nakrętka z słoika 0,5 czy 0,9 l.


Tak, ja wiem ze słoik pasuje do tej obręczy i tak właśnie robię, ale jak chcę pszczółkom dać nowy słoik lub zabrać to jest atak.Muszę się ubierać do karmienia jak do przeglądu, ostatnim razem zastanawiałem się nad podkurzaczem. Zobaczyłem na zdjęciu tego pajączka i pomyślałem że może tak właśnie należy karmić. Nakrętki mam plastikowe z fabrycznie wykonanymi dziurkami. Chyba muszę kupić takie pajaczki i zrobić próbę na jednym. Zobaczymy czy bedą pobierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2015, 10:45 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 22:25 - śr
Posty: 172
Lokalizacja: lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Będą pobierać jak tak karmie przez te pajączki rozwojowo i pobierają

_________________
http://pasiekawiktoria.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2015, 11:18 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
ziomek pisze:
ale jak chcę pszczółkom dać nowy słoik lub zabrać to jest atak.Muszę się ubierać do karmienia jak do przeglądu, ostatnim razem zastanawiałem się nad podkurzaczem. Zobaczyłem na zdjęciu tego pajączka i pomyślałem że może tak właśnie należy karmić.

Ja karmię bez pajączka i nawet nie zareagują na wkładanie czy wyjmowanie słoiczka.Klucz do sukcesu to łagodne pszczoły.
Pozdrawiam, BARciak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2015, 13:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ziomek pisze:
CarIvan pisze:
ziomek pisze:
Czy do karmienia należy zdejmować ta kratkę czy słoik kładziemy na niej. Czy pszczoły pobiora pokarm jeśli sie nie przecisna przez szczeliny?
Pajączek należy wyjąć (tak się ta kratka nazywa)w powałce ma zostać sam kołnierz tego pajączka, w niego idealnie pasuje nakrętka z słoika 0,5 czy 0,9 l.


Tak, ja wiem ze słoik pasuje do tej obręczy i tak właśnie robię, ale jak chcę pszczółkom dać nowy słoik lub zabrać to jest atak.Muszę się ubierać do karmienia jak do przeglądu, ostatnim razem zastanawiałem się nad podkurzaczem. Zobaczyłem na zdjęciu tego pajączka i pomyślałem że może tak właśnie należy karmić. Nakrętki mam plastikowe z fabrycznie wykonanymi dziurkami. Chyba muszę kupić takie pajaczki i zrobić próbę na jednym. Zobaczymy czy bedą pobierać.
Wymień sobie pogłowie na inne. Wpisz w GOOGLE: Polska, pasieki zarodowe, zapisz sobie namiary, przedzwoń i za rok działaj. Rok, dwa lata i masz pogłowie wymienione. Jak nieunasienione to troszkę dłużej. U innych hodowców też łagodne dostaniesz. Koszty to od 10 do 200 złotych za matulę.
Ja podnoszę daszki, pszczoły je oblegają, jak i ścianki, a w środku wiadra sobie stoją, do których trafia pokarm. Ja nalewam, a te nic sobie nie robią. Jakbym dostał strzała od którychkolwiek, to te by stanęły na innym ulu, bez cackania. Przynajmniej te koło domu, bo mi zależy aby ludzie sobie weszli i zobaczyli jak u mnie jest, a i siostrzenica i siostra mają być bezpieczne jak się inhalować przyjdą, a i jak drewno przywożą czy węgiel na opał, to się nie boją, ojczulek sobie kosą spalinową przed ulami może pokosić, a ja robię na spokojnie w krótkich spodenkach, bez koszulki, tylko z kapeluszem na głowie. A czemu zawsze mam kapelusz? Bo oczy ma się tylko jedną parę, a jak pszczołę wiatr zdmuchnie, to ta przy uderzeniu czasem instynktownie wysuwa żądło! Mucha do oka potrafi wpaść, to pszczoła tak samo. Bezpieczeństwo jakieś trzeba zachować.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 121 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji