FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:08 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 sierpnia 2013, 17:44 - pn 

Rejestracja: 18 lutego 2008, 20:26 - pn
Posty: 331
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 36x19
Witam
Powaliłem tydzień temu porządnego jesiona, od roku zacierałem na niego ręcę żeby zrobić sobie kłodę pod pszczółki, no i wreszcie mam go. Proszę mi cokolwiek doradzić, bo jeszcze nie robiłem czegoś podobnego. Mam szereg pytań:
1 - Czy powinienem teraz odczekać jakiś czas aby pień wysechł czy od razu można go obrabiać?
2 - czy zdejmować z niego korę czy zostawić, czy to bez znaczenia?
3 - W jaki sposób dłubać wnętrze? Powoli dłutem czy piłą łańcuchową po chamsku?
4 - jaką najbezpieczniejszą pozostawić grubość ścianek aby się nie rozleciało?
5 - Jak rozwiązać sprawę z dennicą?
6 - Czy i kiedy zabezpieczyć takie drewno jakimiś środkami chemicznymi?

Z góry dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:01 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Mam taka kłode jesionową i czekam aż wyschnie, ale niestety ma pęknięcia bo była świeża z dziurą w środku, jest na zdjęciach w moich postach. Kłoda jesionowa.Narazie schnie i zobacze co zniej będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:16 - pn 

Rejestracja: 18 lutego 2008, 20:26 - pn
Posty: 331
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 36x19
Marian., Właśnie widziałem Twoje fotki. Natura ułatwiła Ci pracę, bo pień zastałeś pusty. Mój jest pełny i zdrowy jak cholera. A jak wygląda teraz Twoja kłoda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:26 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Jako że przerabiałem wytwarzanie ula w kłodzie to mogę ci co nieco podpowiedzieć.

1.Bądź cierpliwy i nie spiesz się, jeśli za szybko zaczniesz prace nad mokrą kłodą to efekt będzie mizerny. Drewno albo popęka, albo skurczy się i nie będzie trzymało wymiarów.
2. Kora niech zostanie (ja tak zrobiłem ze swoją kłodą) wilgoć nie będzie uchodzić zbyt szybko i drewno nie będzie tak pękać. Dobrze byłoby opasać kłodę na końcach jakąś linką, obejmą, łańcuchem i sukcesywnie w miarę wysychania dociskać, zapobiegnie to pęknięciom (u mnie zapobiegło)
3.Jak masz bardzo dużo czasu i nie wiesz co z nim zrobić to możesz dłubać dłutem, ale przy jesionie to raczej mogę ci życzyć powodzenia :mrgreen: Ja używałem piły motorowej, ale z głową, żeby nie przegrzać prowadnicy, bo o to akurat nie trudno. (miałem na tyle dobrą sytuację, ze gówne drążenie szło zimą, więc po wyjęciu z kłody dobrze się chłodziła)
4.Grubość ścianek w moim przypadku jest różna, od dosyć cienkiej do nawet 16-18 cm, ale to wszystko uwarunkowane jest kształtem jaki się wycina. (kwadrat w kole jeśli rozumiesz o czym piszę)
5.Dennicę mam "pływającą" deski są przyczepione do kłody tylko w kilku miejscach, pomiędzy kłodą a deskami jest "poduszka powietrzna" w teorii takie rozwiązanie zniweluje część ruchów kurcząco-ściskających, ściany też mam nie bezpośrednio przymocowane do kłody, co też daje pewien margines bezpieczeństwa. W dennicy mam też siatkę.
6.Po wydłubaniu i skonstruowaniu środka zabezpieczyłem ZEWNĘTRZNĄ powierzchnię impregnatem do drewna ALTAX w środku drewno niczym niezabezpieczone. Co ma być to będzie, nic nie jest wieczne.

Mój ul zrobiony jest z kłody topolowej, trochę miększe drewno niż jesion, więc i lepsze w obróbce. Masz tu linka do mojego tematu o kłodzie: viewtopic.php?f=59&t=8256 co nieco można tam obejrzeć.

Obecnie kłoda jest zasiedlona jedną rodzinką na ramce wlkp, mamuśka BF czerwiu 8 ramek. Na wiosnę najprawdopodobniej wmontuję odkład do komory bocznej.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:35 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
http://www.youtube.com/watch?v=uV27hoe-A5s A tu masz linka do filmu na yt. Teraz po wykończeniu ju lepiej to wygląda, zdjęcia chyba są w linku z tematu powyżej.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:45 - pn 

Rejestracja: 18 lutego 2008, 20:26 - pn
Posty: 331
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 36x19
Cezary256,
Dziękuję za wszystkie rady, na pewno mi sie przydadzą. Rozumiem teraz, że lepiej aby pień wysechł. Tylko nie wiem ile, rok, dwa? I wtoczyć go gdzies pod dach czy przykryć folią?
Mam też wątpliwości co do sprawy z korą. Z tego co kojarzę to pod korą może znajdować się najwięcej różnego robactwa, a tego chyba nikt nie pożąda.
Oglądałem Twoje materialy uwaznie ;) Wielka szkoda, że nie udało się pokryć daszku tak jak na początku planowałeś, bo zyskałbyś niesamowity klimacik. Ale i tak kawał roboty zrobiłeś. Gratulacje!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2013, 23:56 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Kłodę dostałem w 10 tym roku w roku obecnym została wykończona w 95% trzeba by jeszcze dograć parę szczegółów, ale jak to zwykle bywa, nadszedł czas rójek, dostałem w prezencie jedną ładną sztukę i musiałem zasiedlić ul w jakim stanie on by nie był :mrgreen:

Mój pień topolowy dobrze zniósł robactwo i korę na sobie, w roku bodajże 12tym zdarłem ją całkowicie, (odchodziła dużymi płatami) i to przyspieszyło suszenie, kurczenie, pękanie. Warstwę drewna pod korą i tak zeszlifowałem, co prawda niezbyt dokładnie, żeby nie wyszło to zbyt odpicowane, ale jednak drobne pociągnięcia szlifierką były.

A co do suszenia. Na pewno nie na pełnym słońcu, bo szkoda zniszczyć materiał. Moja kłoda stała pionowo za północną ścianą budynku, przykryłem ją blachą zgiętą na kształt dachu. Jak na razie wszystko pasuje i nic się nie paczy.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji