FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 09:26 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 czerwca 2009, 21:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jakie bywają nagłe przyczyny utraty matek w rodzinach??
Niekiedy zdarza się, że podczas przeglądu widzimy matkę wszystko jest ok, patrzymy za jakiś czas a w ulu mateczniki ratunkowe.
Na pewno zaliczymy tutaj zgniecenie przez pszczelarza podczas przeglądu. Może utratę matki w locie godowym. Co wam jeszcze przychodzi na myśl??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2009, 21:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
zgubienie matki z plastra w trawe przy nerwowym przegladzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2009, 21:25 - czw 
d@niel_25 pisze:
Jakie bywają nagłe przyczyny utraty matek w rodzinach??
Niekiedy zdarza się, że podczas przeglądu widzimy matkę wszystko jest ok, patrzymy za jakiś czas a w ulu mateczniki ratunkowe.
Na pewno zaliczymy tutaj zgniecenie przez pszczelarza podczas przeglądu. Może utratę matki w locie godowym. Co wam jeszcze przychodzi na myśl??


Przyczyn jest wiele najczęściej to niechcący przyciśniemy ją ramkiem do ramki
Matka może dostać zawał ,a zwłaszcza przy dużym nagrzaniu ula choć nie tylko może dojść do cichego rabunku ( przy karmieniu ) i matkę zatną
W tym roku miałem przypadek Włożyłem plaster węzy ( była nie pogoda ) za ok 10 dni znalazłem martwą matkę na ziemi ,po przeglądzie okazało się że plaster zadziałał jak deska zatworowa i pociągły mat - rat i jeden się wygryzł

Mateczniki ratunkowe zawsze świadczą o czymś nagłym niespodziewanym


Na górę
  
 
Post: 25 czerwca 2009, 22:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
BoCiAnK pisze:
d@niel_25 pisze:
Jakie bywają nagłe przyczyny utraty matek w rodzinach??
Niekiedy zdarza się, że podczas przeglądu widzimy matkę wszystko jest ok, patrzymy za jakiś czas a w ulu mateczniki ratunkowe.
Na pewno zaliczymy tutaj zgniecenie przez pszczelarza podczas przeglądu. Może utratę matki w locie godowym. Co wam jeszcze przychodzi na myśl??


Przyczyn jest wiele najczęściej to niechcący przyciśniemy ją ramkiem do ramki
Matka może dostać zawał ,a zwłaszcza przy dużym nagrzaniu ula choć nie tylko może dojść do cichego rabunku ( przy karmieniu ) i matkę zatną
W tym roku miałem przypadek Włożyłem plaster węzy ( była nie pogoda ) za ok 10 dni znalazłem martwą matkę na ziemi ,po przeglądzie okazało się że plaster zadziałał jak deska zatworowa i pociągły mat - rat i jeden się wygryzł

Mateczniki ratunkowe zawsze świadczą o czymś nagłym niespodziewanym


o i u została ciekawa sprawa poruszona, a mianowicie sposób poddawania węzy, gdzie i jak dołozyć plaster węzy aby nie podzielić gniazda, a zarazem ramka dokładana była równo odbudowana, kiedyś była zasada, że dokładało się węzę między ostatnią ramkę z pokarmem a przedostatnią z czerwiem, a teraz szczególnie młodzi dokładają ramki jak im wygodniej, siatkując gniazdo na różne sposoby, a potem się dziwić, że są ciche wymiany lub nawet rójka wychodzi

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 czerwca 2009, 23:08 - czw 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Moim zdaniem najlepszym sposobem to jest za ostatnią ramkę z czerwiem. No jest jeszcze jeden motyw na szybkie odbudowanie węzy: do silnej rodziny dajemy izolator i jeżeli np izolator jest 3xwz to czasami możemy dać 2 ramki węzy i jedną z czerwiem i wianuszkiem pokarmu. Ale to powinna być silna rodzina. U mnie ta metoda się sprawdza ale pewnie zaraz usłyszę słowa krytyki :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 czerwca 2009, 08:06 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Cytuj:
do silnej rodziny dajemy izolator i jeżeli np izolator jest 3xwz to czasami możemy dać 2 ramki węzy i jedną z czerwiem

Krytyki nie będzie, ja też tak robię.Węza jest odbydowywana bez komórek trutowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2009, 15:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
marian pisze:
Cytuj:
do silnej rodziny dajemy izolator i jeżeli np izolator jest 3xwz to czasami możemy dać 2 ramki węzy i jedną z czerwiem

Krytyki nie będzie, ja też tak robię.Węza jest odbydowywana bez komórek trutowych.

dodanie węzy do izolatora ma inne znaczenie poza izolatorem też należy potem sprawdzić czy nie ma ratunkowych

Bzyy napisał ]; o i u została ciekawa sprawa poruszona, a mianowicie sposób poddawania węzy, gdzie i jak dołozyć plaster węzy aby nie podzielić gniazda,

plaster dodany zbyt z kraja przy słabej rodzinince lub ochlodzniu może ją podzielić pszczoły za plasterm poczują się sierotami
pozdrawiam matecznik nie odciągnięty do końca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2009, 15:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
matecznik pisze:
marian pisze:
Cytuj:
do silnej rodziny dajemy izolator i jeżeli np izolator jest 3xwz to czasami możemy dać 2 ramki węzy i jedną z czerwiem

Krytyki nie będzie, ja też tak robię.Węza jest odbydowywana bez komórek trutowych.

dodanie węzy do izolatora ma inne znaczenie poza izolatorem też należy potem sprawdzić czy nie ma ratunkowych

Bzyy napisał ]; o i u została ciekawa sprawa poruszona, a mianowicie sposób poddawania węzy, gdzie i jak dołozyć plaster węzy aby nie podzielić gniazda,

plaster dodany zbyt z kraja przy słabej rodzinince lub ochlodzniu może ją podzielić pszczoły za plasterm poczują się sierotami
pozdrawiam matecznik nie odciągnięty do końca


a kto poddaje węze do rodzin słabych :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 grudnia 2009, 16:20 - ndz 
Natomiast w mojej książce pisze że węzę należy dodawać zawsze do czerwiu , wstawiając ją w środek gniazda przy minimalnym ochłodzeniu/załamaniu pogody , lub z innych przyczyn pszczoły jaj nie odciągają i matka nie zaczerwia . Tym samym staję się tylko przegrodą tego gniazda .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2009, 23:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 11:46 - sob
Posty: 76
Lokalizacja: wieś
bzzy pisze:
a kto poddaje węze do rodzin słabych :?:

Rodzina wcale nie musi wydawać czy być słaba wystarczy że skład rodziny jest nie odpowiedni przy braku woszczarek węza zostanie zgryziona lub odrobiona tylko górna częścia
lub w dużej mierze z zgryzionego wosku nawet z starszych ramek co widać po kolorze odbudowanych komórek
pozdrawiam matecznik


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2009, 18:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2009, 10:35 - śr
Posty: 77
Lokalizacja: sudety
Makumba pisze:
Natomiast w mojej książce pisze że węzę należy dodawać zawsze do czerwiu , wstawiając ją w środek gniazda przy minimalnym ochłodzeniu/załamaniu pogody , lub z innych przyczyn pszczoły jaj nie odciągają i matka nie zaczerwia . Tym samym staję się tylko przegrodą tego gniazda .

Węzę dodaję wtedy gdy zaczynają pobielać ramki dodaję ją do czerwiu lepiej poczekać z dodawaniem jak się zacznie robić pszczołom ciasno jak ochłodzić za wsześnie dodawałem też w środek lecz była pogoda przez dłuższy czas zapowiadana

_________________
Co dwie głowy to nie jedna Uczeń nie jedno ma imię
Pozdrawiam pszczelarzy i chylę czoła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji