FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12 czerwca 2011, 23:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Na chwile obecną posiadam 25 rodzin + 18 odkładów. Chciałem się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie moich wiosennych nabytków (10 rodzin pszczelich). W tym momencie stoje z pszczołami w 2 miejscach przy domu mam wszystkie odkłady, 15 swoich rodzin + 1 kupiona wiosną, na 2 pasiece stoi pozostałe 9 sztuk. Pszczoły które kupiłem od samego początku były wyjątkowo mocne (w kilku rodzinach trzeba było dodac 2 korpus wielkopolski ponieważ nie mieściły się na 10 ramkach). Są one bardzo kłopotliwe w obsłudze z powodu wrodzonej agresji. Nadal są silne ale zamiast pracować tylko drzewo im w głowie, nie działają na nie ani osłabianie poprzez wykonywanie odkładów ani podawanie węzy do budowy. Mimo tego iż pracują w tych samych warunkach co moje pupilki przynoszą śmieszne ilości miodu (z 10 tych rodzin wziąłem tyle miodu co z mojej 1) a pracy przy nich co niemiara, czy ma ktoś z kolegów taką wybujałą mieszankę wszystkiego co lata w powietrzu? Mój plan na resocjalizacje tego towarzystwa to maxymalne osłabianie rodzin poprzez odbieranie całego czerwiu zasklepionego i zasilanie odkładów a jak już oslabną to poszukam matek (nieznakowane nie mam czasu na wyszukiwanie w takiej ilości rodzin) i podmienie na unasienione, ma ktoś jakiś lepszy sposób na pacyfikacje tych zlośników?

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 czerwca 2011, 23:57 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Powiem ci tak Na chwilę obecną jeszcze mam w swojej pasiece kundle od początku roku szły fajnie zaczął kwitnąć klon i mniszek było ekstra jednak nadszedł moment że wszystkim na raz odechciało się robić tak jak mówisz myślały tylko o drzewie starałem się walczyć z tym stanem rojowym cudowałem na wszystkie sposoby nic nie pomagało. W końcu wymyśliłem by dać im się wyroić bo przecież i tak powiększam pasiekę, a walka z rójką przez następne tygodnie nic nie pomoże. Teraz gdy sezon u mnie powoli się kończy one zabrały się za robotę choć i tak w rodzinach o takiej samej sytuacji zauważam znaczące różnice w pracowitości. Wymieniam matki na szlachetniejsze bo nie mam zamiaru się tak bawić za rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 00:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo szlachetne matki--nie zawsze beda najlepsze.
proponowal bym ci zakupic 1 dniowki powsadzac to w uliki weselne za 1 sztuke buckfasta zaplscisz 5 euro od sztuki w niemczech ,nastepnie po zaplodnieniu do uli.
Narazie testuje buckfasty carnica troisek pszczola z cypru .
No z przykroscia stwierdzam ze najlepsza do zbioru miodu nieagresywna okazuje sie pszczoly z jugoslawi.Mam czas do nastepnego sezonu zastanowic sie co z tym zrobic czy czasem nie przezucic sie na nia wlasnie.Malutki jestem bo mam aktualnie 27 rodzin na 2 korpusach po 11 ramek w korpusie.
Ta jugoslowianska pszczola mie zaskakuje moze jutro zrobie fotki zeby pokazac dlaczego.
I jak ta pszczola wyglada --podobne to do carnica.
A tak wierzylem w buckfasta, myslalem ze nie ma juz lepszych.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 06:54 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
darius4257 pisze:
Narazie testuje buckfasty carnica troisek pszczola z cypru .
No z przykroscia stwierdzam ze najlepsza do zbioru miodu nieagresywna okazuje sie pszczoly z jugoslawi.Ta jugoslowianska pszczola mie zaskakuje moze jutro zrobie fotki zeby pokazac dlaczego.
I jak ta pszczola wyglada --podobne to do carnica.
A tak wierzylem w buckfasta, myslalem ze nie ma juz lepszych.poz d

Byc może że ją poprawili, bo kilkanaście lat temu u mnie źle zimowała i nie widziałem żadnych rewelacji w porównaniu do niemki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 07:32 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
darius4257 pisze:
Hallo szlachetne matki--nie zawsze beda najlepsze.
proponowal bym ci zakupic 1 dniowki powsadzac to w uliki weselne za 1 sztuke buckfasta zaplscisz 5 euro od sztuki w niemczech ,nastepnie po zaplodnieniu do uli.
Narazie testuje buckfasty carnica troisek pszczola z cypru .
No z przykroscia stwierdzam ze najlepsza do zbioru miodu nieagresywna okazuje sie pszczoly z jugoslawi.Mam czas do nastepnego sezonu zastanowic sie co z tym zrobic czy czasem nie przezucic sie na nia wlasnie.Malutki jestem bo mam aktualnie 27 rodzin na 2 korpusach po 11 ramek w korpusie.
Ta jugoslowianska pszczola mie zaskakuje moze jutro zrobie fotki zeby pokazac dlaczego.
I jak ta pszczola wyglada --podobne to do carnica.
A tak wierzylem w buckfasta, myslalem ze nie ma juz lepszych.poz d


Wracamy do Krainki :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 07:38 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
kazik11 pisze:
darius4257 pisze:
Narazie testuje buckfasty carnica troisek pszczola z cypru .
No z przykroscia stwierdzam ze najlepsza do zbioru miodu nieagresywna okazuje sie pszczoly z jugoslawi.Ta jugoslowianska pszczola mie zaskakuje moze jutro zrobie fotki zeby pokazac dlaczego.
I jak ta pszczola wyglada --podobne to do carnica.
A tak wierzylem w buckfasta, myslalem ze nie ma juz lepszych.poz d

Byc może że ją poprawili, bo kilkanaście lat temu u mnie źle zimowała i nie widziałem żadnych rewelacji w porównaniu do niemki.


Prawdziwa Krainka zimuje najlepiej ze wszystkich pszczół.
Nie trzeba było i nie będzie trzeba poprawiać. Potrzebuje tylko Dadanta lub Langstrotha z osiatkowaną dennicą, dodatkowego korpusu wolnego na górze jako bezpiecznik i przede wszystkim kwiecień-maj tyle miejsca do czerwienia ile trzeba. Wtedy się nie roi. A jakie za tym idą zbiory miodu, no to mozna sobie wyobrazić. Wszystko zależy jaki materiał i skąd. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 07:41 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
swiwojtek pisze:
Powiem ci tak Na chwilę obecną jeszcze mam w swojej pasiece kundle od początku roku szły fajnie zaczął kwitnąć klon i mniszek było ekstra jednak nadszedł moment że wszystkim na raz odechciało się robić tak jak mówisz myślały tylko o drzewie starałem się walczyć z tym stanem rojowym cudowałem na wszystkie sposoby nic nie pomagało. W końcu wymyśliłem by dać im się wyroić bo przecież i tak powiększam pasiekę, a walka z rójką przez następne tygodnie nic nie pomoże. Teraz gdy sezon u mnie powoli się kończy one zabrały się za robotę choć i tak w rodzinach o takiej samej sytuacji zauważam znaczące różnice w pracowitości. Wymieniam matki na szlachetniejsze bo nie mam zamiaru się tak bawić za rok.


Matki tegoroczne pszczół z Twoich okolic chcą się już roić pomimo, że maja wszystko co trzeba. Uważaj jak masz takie jeszcze. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 czerwca 2011, 07:49 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
kudlaty pisze:
Na chwile obecną posiadam 25 rodzin + 18 odkładów. Chciałem się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie moich wiosennych nabytków (10 rodzin pszczelich). W tym momencie stoje z pszczołami w 2 miejscach przy domu mam wszystkie odkłady, 15 swoich rodzin + 1 kupiona wiosną, na 2 pasiece stoi pozostałe 9 sztuk. Pszczoły które kupiłem od samego początku były wyjątkowo mocne (w kilku rodzinach trzeba było dodac 2 korpus wielkopolski ponieważ nie mieściły się na 10 ramkach). Są one bardzo kłopotliwe w obsłudze z powodu wrodzonej agresji. Nadal są silne ale zamiast pracować tylko drzewo im w głowie, nie działają na nie ani osłabianie poprzez wykonywanie odkładów ani podawanie węzy do budowy. Mimo tego iż pracują w tych samych warunkach co moje pupilki przynoszą śmieszne ilości miodu (z 10 tych rodzin wziąłem tyle miodu co z mojej 1) a pracy przy nich co niemiara, czy ma ktoś z kolegów taką wybujałą mieszankę wszystkiego co lata w powietrzu? Mój plan na resocjalizacje tego towarzystwa to maxymalne osłabianie rodzin poprzez odbieranie całego czerwiu zasklepionego i zasilanie odkładów a jak już oslabną to poszukam matek (nieznakowane nie mam czasu na wyszukiwanie w takiej ilości rodzin) i podmienie na unasienione, ma ktoś jakiś lepszy sposób na pacyfikacje tych zlośników?


Ja jeszcze trochę mam. Takie pszczoły od 100 lat selekcjonowane na rojliwość. Od dwóch dni całkowicie olały facelię i chcą się pozabijać na gryce. Reszta lata na obydwa pożytki.
Jedyna rada, rozbić rodzinę na 4-6 odkładów i wymienić matki. Klasyczne sposoby często zawodzą. :leży_uśmiech:

Pozdrawiam,
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 08:46 - pn 
polbart pisze:
Ja jeszcze trochę mam. Takie pszczoły od 100 lat selekcjonowane na rojliwość.

Kiedyś na targu przyszedł Dziadzio do mnie i pyta jak tam pszczółki ? mówię dobrze
zaś pyta to ile chłopcze masz tych uli ? odpowiadam ponad 80 OOOOOO załamał dziadzio ręce i powiada że mi bardzo współczuje ile to muszę się nachodzić i roi nałapać bo ON ma 30 i co dzień się któreś się roiły .Na to ja do nie go że jak na dzień dzisiejszy a był to już koniec sierpnia to wyroiły mi się tylko 2 rodziny ;-) .Na to Dziadzio załamał ręce popatrzył na mnie żałosnym okiem i powiada .To masz takie strasznie słabe synu te pszczoły, Może chore powiada i zaczyna mnie pouczać jak mam robić by były mocne :leży_uśmiech: Co Mu Miałem Odpowiedzieć że do dziś wziąłem po 60 kg z ula przecież by w to nie uwierzył bo on zebrał po nie całe 20 kg miodu
nawet matki po rojowych można nauczyć nosić miód bo to są pszczoły bardzo pracowite i żywotne tylko jak są złośliwe to nie chętnie je odwiedzamy i dlatego się roją bo to ich natura ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 21:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
W tamtym roku kupiłem tzw. kundle i przyrzekłem sobie że Nigdy więcej ! Są silne , nie bardzo miodne ale złośliwe :tasak: . Nie da sie postać przy ulu ,a co dopiero zrobić przegląd :wnerw:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 22:15 - pn 
RzEpAtdi pisze:
,a co dopiero zrobić przegląd

Wsadź do podkurzacza trochę czarnego suszu nawet diabła udobruchasz ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2011, 23:41 - pn 
darius4257 pisze:
Hallo szlachetne matki--nie zawsze beda najlepsze.
proponowal bym ci zakupic 1 dniowki powsadzac to w uliki weselne za 1 sztuke buckfasta zaplscisz 5 euro od sztuki w niemczech ,nastepnie po zaplodnieniu do uli.
Narazie testuje buckfasty carnica troisek pszczola z cypru .
No z przykroscia stwierdzam ze najlepsza do zbioru miodu nieagresywna okazuje sie pszczoly z jugoslawi.Mam czas do nastepnego sezonu zastanowic sie co z tym zrobic czy czasem nie przezucic sie na nia wlasnie.Malutki jestem bo mam aktualnie 27 rodzin na 2 korpusach po 11 ramek w korpusie.
Ta jugoslowianska pszczola mie zaskakuje moze jutro zrobie fotki zeby pokazac dlaczego.
I jak ta pszczola wyglada --podobne to do carnica.
A tak wierzylem w buckfasta, myslalem ze nie ma juz lepszych.poz d


o kurde teraz bedzie szał przez nastepny rok przez forum bedzie sie przewijała jugolka .
a jak Ci pisałem Darku to mnie nie słuchałeś troiski pewnie Ci sie wyroiły , backfasty miodu nie noszą te z cypru to pewnie szału nie ma tak dochodze do wniosku ,ze Ty Darius w pasiece porzadnej pszczoły to nie masz . :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 20:00 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
na słowa ze buckfasty miodu nie noszą odpowiem stwierdzeniem ze nie ma na takiej krainki która by się nimi równała- nigdyyyyyy więcej krainek w mojej pasiece :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 20:16 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Swagman pisze:
na słowa ze buckfasty miodu nie noszą odpowiem stwierdzeniem ze nie ma na takiej krainki która by się nimi równała- nigdyyyyyy więcej krainek w mojej pasiece :oczko:


:???:
Jakie miałeś Krainki ?
Którego masz Buckfasta?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 21:08 - śr 
Swagman pisze:
na słowa ze buckfasty miodu nie noszą odpowiem stwierdzeniem ze nie ma na takiej krainki która by się nimi równała- nigdyyyyyy więcej krainek w mojej pasiece :oczko:


Teraz żeś poleciał z dowcipem roku 2011. Ciekawe że krainka potrafi wykorzystać każdy pożytek maksymalnie a buckfast no właśnie już napisałem na forum oficjalnie cóż to za pszczoła, jak trafiłeś dobre może i miodne były i są a może żeś nie trafił regionem w odpowiednie krainki, nie wszystkie linie krainek nadają się na każdy rejon Polski. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 21:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Swagman pisze:
na słowa ze buckfasty miodu nie noszą odpowiem stwierdzeniem ze nie ma na takiej krainki która by się nimi równała- nigdyyyyyy więcej krainek w mojej pasiece :oczko:


No akurat Mam inne zdanie , że krainka i buckfast jednakowo potrafiąprzynieść jak są dobrze przygotowane . Umnie w 4 ulach w tym 1 buckfast a reszta krainki (AGT i GEMMA) to przyniosły jednorazowo ok 30 l miodu ze stacjonarnej nie wędrownej pasieki .
Cenię więc i te i tę rasę ,reszta to pszczelarz ...... .
Także trafił sie rok że nazbierałeś rekord , poczekaj do chudych lat .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 22:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Kober w pszyszlym roku bede mial pare Matek Superbee do sprzedania oczywiscie.
A z jugoslawi to zrobie fotke --setki czarnych trutni wylatuje z ula ,lata ona do ciemosci ostatnia idzie spac. Ma 32 ramki ostrowskiej musze ,sprawdzic co tam narobila
i miod jej zakosic--wtedy zrobie fotke.Czy mam dobre pszczoly Mysle ze tak.MioduTyle jeszcze nigdy nie mialem.
Podejrzewam ze najlepszA to bedzie Superbee...Jest zolta i na koniuszku czarny punkt.
Podobno kalasznikow przy niej to slimak.Moze rzucic fotke.poz d
(szal bedzie na Superbee)....Zamowienia po nowym roku......
wreszcie bede bogaty!!!

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 22:38 - śr 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Łatwiej było by napisać czego nie miałem , co do tych jugosłowianek to przerabiałem coś takiego kilka lat temu z pasieki w Brześciu ją miałem a jej ślad jest jeszcze w pasiece w Żelkowie Linia CAR-N - jak się toto unasienniło z miejscowymi to 4 koszule flanelowe wkładałem a na to fartuch :tasak: potem szedłem za koleją co tam było aż skończyłem na Niesce ale z niej nie bylem zadowolony potem{tak z 10 lat temu} to już tylko buckfasty kiedyś dawno miałem KB309 - ostatnie były zdaje się KB080 ale to wszystko były jednodniówki wiec przyznam się nie przywiązywałem do tego większej wagi- na chwile obecną mogę powiedzieć ze się już ustabilizowały i nawet po unasiennieniu w pasiece minimum polowa rojów jest zółta w barwie i charakteryzuje się bardzo silnym rozwojem sprawdzają się doskonale- możliwe ze tu chodzi o jakieś specyficzne warunki klimatyczne jakie ma Ponidzie bo przecież Lewandowscy w Busku tez bazują głównie na buckfascie.Nie chce mieć krainek i tyle -po piernika mam eksperymentować jak mam dobre pszczoły a żeby do tego dojść trochę trwało -teraz wziąłem do dolewu zółciznę od Szczupaka ale przezornie najlepsze stare matki zostały żeby było coś w razie "W" :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 22:48 - śr 
Swagman pisze:
na słowa ze buckfasty miodu nie noszą odpowiem stwierdzeniem ze nie ma na takiej krainki która by się nimi równała- nigdyyyyyy więcej krainek w mojej pasiece :oczko:


Powiedz co to za buckfast interesuje mnie linia :leży_uśmiech:
Miałem buckwasty 15 lat temu w pasiece zacząłem czytac to forum i ponownie postanowiłem sprawdzić kilka linii -kolego tak jak 15 lat temu jak i aktualnie szału nie ma , krainki biją zółte w zebranym miodzie przynajmniej dwukrotnie , więc nie wiem co to za opowieści dziwnej tresci piszesz.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 22:49 - śr 
Swagman pisze:
teraz wziąłem do dolewu zółciznę od Szczupaka


I teraz przyjdzie ci zbroję zakładać bo ci flanelówki nie pomogą nawet z 6 na sobie i fartuch. :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 23:03 - śr 
darius4257 pisze:
Hallo Kober w pszyszlym roku bede mial pare Matek Superbee do sprzedania oczywiscie.
A z jugoslawi to zrobie fotke --setki czarnych trutni wylatuje z ula ,lata ona do ciemosci ostatnia idzie spac. Ma 32 ramki ostrowskiej musze ,sprawdzic co tam narobila
i miod jej zakosic--wtedy zrobie fotke.Czy mam dobre pszczoly Mysle ze tak.MioduTyle jeszcze nigdy nie mialem.
Podejrzewam ze najlepszA to bedzie Superbee...Jest zolta i na koniuszku czarny punkt.
Podobno kalasznikow przy niej to slimak.Moze rzucic fotke.poz d
(szal bedzie na Superbee)....Zamowienia po nowym roku......
wreszcie bede bogaty!!!


acha rozumiem :leży_uśmiech: wez chociaz Darku linka podepnij w podpisie gdzie to cudo mozna dostać bo buckwasty juz wiem gdzie to dzieki Tobie bo od czasu do czasu wchodziłem na tego linka dobra ide Darek rozlewac miód bo sie nie mogę wyrobić w tym roku :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2011, 23:03 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Swagman pisze:
Łatwiej było by napisać czego nie miałem , co do tych jugosłowianek to przerabiałem coś takiego kilka lat temu z pasieki w Brześciu ją miałem a jej ślad jest jeszcze w pasiece w Żelkowie Linia CAR-N - jak się toto unasienniło z miejscowymi to 4 koszule flanelowe wkładałem a na to fartuch :tasak: potem szedłem za koleją co tam było aż skończyłem na Niesce ale z niej nie bylem zadowolony potem{tak z 10 lat temu} to już tylko buckfasty kiedyś dawno miałem KB309 - ostatnie były zdaje się KB080 ale to wszystko były jednodniówki wiec przyznam się nie przywiązywałem do tego większej wagi- na chwile obecną mogę powiedzieć ze się już ustabilizowały i nawet po unasiennieniu w pasiece minimum polowa rojów jest zółta w barwie i charakteryzuje się bardzo silnym rozwojem sprawdzają się doskonale- możliwe ze tu chodzi o jakieś specyficzne warunki klimatyczne jakie ma Ponidzie bo przecież Lewandowscy w Busku tez bazują głównie na buckfascie.Nie chce mieć krainek i tyle -po piernika mam eksperymentować jak mam dobre pszczoły a żeby do tego dojść trochę trwało -teraz wziąłem do dolewu zółciznę od Szczupaka ale przezornie najlepsze stare matki zostały żeby było coś w razie "W" :oczko:


- Krainki po prostu nie miałeś.
- Czy KB 309 i KB 080 to od Kelda Brandstrupa, a jeśli tak to od kogo ją miałeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 07:36 - czw 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
KOBER pisze:
przez nastepny rok przez forum bedzie sie przewijała jugolka

Znalazłem blisko polecanego przez ,,mojego prezesa" producenta odkładów i właśnie w tej chwili ma w nich wyłącznie matki Słowenki.Chyba się skuszę na 2 na próbę.Podobno bardzo łagodne trzymające się plastra.Cena odkładu 130zł 4 ramki(3 czerwiu).

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 17:24 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
sławek k. pisze:
KOBER pisze:
przez nastepny rok przez forum bedzie sie przewijała jugolka

Znalazłem blisko polecanego przez ,,mojego prezesa" producenta odkładów i właśnie w tej chwili ma w nich wyłącznie matki Słowenki.Chyba się skuszę na 2 na próbę.Podobno bardzo łagodne trzymające się plastra.Cena odkładu 130zł 4 ramki(3 czerwiu).


Nie ma co próbować. Jesli to odkłady z córkami Słowenek to bierz ile Ci potrzeba. Dpbrze sie czuja w Dadantach i Langstrothach, choć i w ciasnych ulach przy odrobinie praktyki deczko miodu przyniosą.
Po 10 dniach na facelii. Obrazek
Jest za sucho i pszczół nawiezione 3 razy za dużo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 23:49 - czw 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
Te buckfasty mój szwagier kupował w Niemczech ale dokładnie gdzie tego zabijcie nie wiem :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
oj co do buckfasttow to jestem strasznie uprzedzony kupilem kilka matek niby po reproduktorce na allegro a okazały się może z f16 albo gorzej podałem przyjęły i było ok spokojne ale na wiosnę jak doszły do siły to niech ich :tasak: takich meserszmitów jeszcze nie widziałem nawet czarny susz w podkurzaczu nie pomagał w promieniu 100 metrów można było zastrzyk dostać nie przepościły nawet wróblom wszystko spiepszalo z pasieki w okol jak do nich szedłem w stroju kosmity bo inaczej się nie dało i tak znalazły miejsce żeby dziabnąć nie wiele brakło a zostały by wy siarkowane bo już do nich sil nie miałem ale zrobiłem po 3 odkłady z każdej rodzinki i dostały nowe mamuśki kraniki od tej pory mam uczulenie na buckfasty i nie chce tej hybrydy u siebie widzieć !!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:23 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
skorpion pisze:
oj co do buckfasttow to jestem strasznie uprzedzony kupilem kilka matek niby po reproduktorce na allegro a okazały się może z f16 albo gorzej podałem przyjęły i było ok spokojne ale na wiosnę jak doszły do siły to niech ich :tasak: takich meserszmitów jeszcze nie widziałem nawet czarny susz w podkurzaczu nie pomagał w promieniu 100 metrów można było zastrzyk dostać nie przepościły nawet wróblom wszystko spiepszalo z pasieki w okol jak do nich szedłem w stroju kosmity bo inaczej się nie dało i tak znalazły miejsce żeby dziabnąć nie wiele brakło a zostały by wy siarkowane bo już do nich sil nie miałem ale zrobiłem po 3 odkłady z każdej rodzinki i dostały nowe mamuśki kraniki od tej pory mam uczulenie na buckfasty i nie chce tej hybrydy u siebie widzieć !!!!!!


Podaj linię, którą miałeś :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
buckfasty o ile dobrze pamiętam to były E-117 lub miały być !!!!!!!! a nie cholera wie które pokolenie po nich


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart a ty jakie linie masz u siebie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:34 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
skorpion pisze:
buckfasty o ile dobrze pamiętam to były E-117 lub miały być !!!!!!!! a nie cholera wie które pokolenie po nich


Od którego hodowcy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:37 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
skorpion pisze:
polbart a ty jakie linie masz u siebie


Linii nie mam. Poza Primorską, która podobnie jak Buckfast, tyle, że o kilkadziesiąt lat jest starszą pszczołą, od Niego, powstałą głownie w wyniku naturalnego krzyzowania kilku pszczół. Reszta to oryginały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
oj tego ci już nie powiem bo nie pamiętam ale później jeszcze 2 sezony wystawiał te swoje unasiennione meserszmity na allegro i o chłopie ślad zaginął musiał bym papiery poszukać !!!! w ofercie miał jeszcze odkłady i kraniki jednodniówki ale lini nie pamiętam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:48 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
skorpion pisze:
oj tego ci już nie powiem bo nie pamiętam ale później jeszcze 2 sezony wystawiał te swoje unasiennione meserszmity na allegro i o chłopie ślad zaginął musiał bym papiery poszukać !!!! w ofercie miał jeszcze odkłady i kraniki jednodniówki ale lini nie pamiętam


Allegro i Buckfast nic nie mówi.
Allegro to Allegro. A Buckfast to musi być Buckfast. Konkretny.
Na pewno nie z Allegro. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:48 - sob 
Przeciez tam sie nie ogłaszaja hodowcy ani pszczelarze - poczatkujacy ,albo handlarze miodami i produktami pszczelimi pochodzenia nie wiadomo jakiego , zauwazyłem pewna tendencje i tu na forum i ogólnie najpierw sie ogłaszamy,a pozniej nabieramy doswiadczenia :leży_uśmiech: i wychodzi przewaznie kupa nie bede pisał po nickach itd. ale co poniektórym to brakuje praktyki ,a juz wielkimi pszczelarzami chca być .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart, a ty chodujesz matki po nich i jakie są ???????? ja na przyszly rok mam zamiera kupić reprodukcyjne krainki primy i włoszkę tylko szukam jeszcze dobrego zrudla na włoszkę a primę będę miał od gembali na własne potrzeby


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
KOBER, ogłaszają się tylko pokop a znajdziesz !!! jak za duzo matek naklepią to się wszędzie ogłaszają aby towar poszedł !!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 00:55 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
skorpion pisze:
polbart, a ty chodujesz matki po nich i jakie są ???????? ja na przyszly rok mam zamiera kupić reprodukcyjne krainki primy i włoszkę tylko szukam jeszcze dobrego zrudla na włoszkę a primę będę miał od gembali na własne potrzeby


Z dwudziestu paru pszczół wyłapałem cztery, które się generalnie nie piernicżą z warunkami panujacymi w Polsce, bo u siebie maja gorsze.
Szukam dalej.

Krainki skad?
Włoszkę szukaj, szukaj :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 01:03 - sob 
skorpion pisze:
KOBER, ogłaszają się tylko pokop a znajdziesz !!! jak za duzo matek naklepią to się wszędzie ogłaszają aby towar poszedł !!!!!!!


Mozliwe ,ze tak jest ,ale powiem Ci nie sztuka jest naklepac matki ,a pozniej sprzedawać wszystko co popadnie i co sie unasieni i co sie wykluje , testuje hodowców matek pszczelich od 2 lat jeszcze nie dostałem matki , która spełniała by moje oczekiwania wiec cos tu nie halo albo ze mną ,albo z hodowcami juz sam nie wiem . Kupuje reproduktorki tylko w jednej pasiece w Polsce bo wiem ,ze dostane to co oczekuje od x lat sie tam zaopatruje i nie narzekam .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 01:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
wloszke chyba z tad przywioze
BeeCore
00390547334050
landcore@libero.it
www.afapicoltori.com
Bee race: Apis mellifera ligustica
a we wloszech jestem 2 razy w roku w veronie a tam mam nie daleko i język tez znam tak ze bedzie git


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 01:13 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
a crainke albo z tad Wolfgang Goetz
01638878787
wolfi@isarhonig.de
www.isarhonig.de
Apis mellifera carnica
mam tam znajomego z mojej miejscowości i mógł by odebrać i przywieść
lub z tad ale tu musiał by podjechać i popytać ja z niemieckiego to noga jestem ale on tam mieszka to sie dogada za 2 tygodnie ma przyjechać do polski i przywiezie mi 4 matki użytkowe z pierwszego adresu unasiennione
Selurone
Phone: 491728424296
Email: carnikasun@web.de
Bee race: Apis mellifera carnica


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 14:21 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Próbuj, świat się zmienia, trzeba poszukiwać dobrej pszczoóły, napisz za rok jak się sprawują ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 11:00 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
polbart pisze:
Nie ma co próbować. Jesli to odkłady z córkami Słowenek to bierz ile Ci potrzeba. Dpbrze sie czuja w Dadantach i Langstrothach,

Poszły do wkp.Materiał po matkach Kasztelewicza podobno w ubiegłym roku sprowadził 5o .
Kupowałem w Toruniu. Odkłady było zrobione 160 sztuk.
Pszczoła podobno spokojna miodna w wkp ciut rojliwa,ale nosząca pięknie.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 czerwca 2011, 10:44 - wt 

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 15:05 - ndz
Posty: 5
Lokalizacja: Grójec
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany
Nie stawiajmy krzyzyka matkach z Allegro i nie wrzucajmy ich wszystkich do jednego worka. W zeszłym roku zakupiłem na allegro kilka sztuk Marynki po reproduktorce z Puław i odziwo pszczoły są bardzo dobre, miodność wysoka a do przeglądów nie trzeba korzystac z kapelusza. Posiadam w pasiece Erike od p. Jaronia , Prime od p. Gembali i Nieske od p. Loca a pszczoła z Allegro w tym sezonie była na równi z nimi. Swiadczy to o ty ze nie wszyscy na allegro sa poczatkujacymi hodowcami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lipca 2011, 16:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Początkujący hodowca może być lepszy od doświadczonego .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 lipca 2011, 21:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
pawel, dobrze prawisz bo początkujący dba o jakość a nie o ilość i masowe klepanie matek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2011, 21:44 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
ja dzisiaj się przekonałem jak wygląda złośliwa pszczoła kupiłem dwie matki unasiennione naturalnie do majowych odkładów w którym były mateczki z mateczników rojowych a myślę sobie kupię hodowlane to będzie super ale nie mogłem nigdzie znaleźć matek naturalnie unasiennionych w tym okresie od znanych mi hodowców więc poczytałem w pasiece ogłoszenia i podzwoniłem znalazłem zadzwoniłem gość mówi mam jutro panu wyślę jak się ucieszyłem tak szybko poddałem do odkładów przyjęte super czerwią na maksa pod koniec czerwca początek lipca było z nich nawet troszkę miodu odwirowałem poddałem puste korpusy w gnieździe zapas miały ok 20 zaglądałem w celu dokonania zwalczania warrozy ambozolem i wtedy pojawił się problem po podniesieniu powałki sru wszystkie na mnie :bije: :bije: no to ja dym one w ul jedno ramko podniosłem zapas jest i znowu sru :bije: na mnie no to ja dym drugie ramko wyciągam i niewytrzymałem przyniosłem rękawiczki i przegląd przymusowy ambrozol poszedł czerw w rożnym stadim matka jest ale atak był tak wielki że musiałem :tasak: wiać czasłem powałkę i myślę sobie przyjdzie mateczka z wilde to ją poddam ale tak się złożyło że brak matek unasiennionych jest akurat w tej pasiece hodowlanej a dzisiaj niemiła niespodzianka sąsiadka przybiegła z wrzaskiem że ziemniaków nie może wykopać bo ją oblatują zamiast maliny i dostała szczała w wargę że nawet nie może mówić poradziłem jej natkę z pietruszki rozetrzeć i na opuchliznę przeprosziłem i poszłe zobaczyć co się dzieje dobrze że maskę mam ze sobą bo normalnie masakra powałki się nie dało uchylić miara się przebrała dzisiaj zapakowałem na samochód te dwie rodziny i wywiozłem na działkę do kuzyna w szczere pola ale żądełek to otrzymałem że całe rączki i nóżki mam popuchnięte normalnie masakra pierwszy raz mam do czynienia z tak wielką agresją w sobotę przegląd wszystkich rodzin złośliwe będzie wymiana bo tak to się nie da pracować nie wspominając o sąsiadach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2011, 22:14 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
Kolego, bardzo to ciekawe, ale dlaczego nie stosujesz kropek i przecinków? To jest trochę lekceważenie czytelnika.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2011, 01:26 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Tamten pisze:
Kolego, bardzo to ciekawe, ale dlaczego nie stosujesz kropek i przecinków? To jest trochę lekceważenie czytelnika.


Szybciej się czyta :rolf:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2011, 21:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Tamten, te polonista się znalazł :leży_uśmiech: to pszczelarskie forum nie języka polskiego jakoś nikomu nie wadzi ze ktoś nie kropkuje :uśmiech: :uśmiech:


Łukasz, ale nie napisałeś co to za linie ci gość wcisnol i czy czasem nie po użytkowej klepana czy to czasem nie będzie f2 czy f3 ja miałem podobnie z bukfastem kupiłem podałem było git dopóki nie doszły do siły wtedy masakra już była widocznie ten sprzedawca co mi bf sprzedał klepał po jakiejś użytkowej a bf to hybryda a jak się pokrzyżuje to możne wyjść straszny zajzajer!!!!!


polbart, kolego ty na temat bf coś więcej możesz powiedzieć a i na przyszły sezon się przełamie jeszcze raz na bf od ciebie !!!!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2011, 21:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
to tak jak ja kiedyś odkłady kupiłem z łagodnymi Sklenerami. Jak się młoda pszczoła wygryzła to wyglądało to tak jak by koło sklenerów matka jedynie przelatywała:)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji