FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:55 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 04 marca 2015, 08:05 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Siałem facelie i nie dawałem żadnej chemi, należy pamiętać, żeby nie zasiać zbyt gęsto bo przy dobrej ziemi będzie wylegać. Mój znajomy sieje tego co roku po minimum 12ha i na 1h wysiewa max 8kg. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2015, 09:28 - śr 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
zento pisze:
Siałem facelie i nie dawałem żadnej chemi, należy pamiętać, żeby nie zasiać zbyt gęsto bo przy dobrej ziemi będzie wylegać. Mój znajomy sieje tego co roku po minimum 12ha i na 1h wysiewa max 8kg. Pozdrawiam.


Temat i dyskusja dotyczy nostrzyka białego... a tylko przy okazji facelii.

Działka, na której wysiewałem nostrzyk z facelią ma głównie V kategorię i trochę VI - to jeżeli chodzi o ilość nasion...

Nie wiem, czy nitraginę można nazwać "chemią" w negatywnym tego słowa znaczeniu. Sól, cukier i inne dodatki, które jemy to też chemia.

Wg Wikipedii:
"Nitragina to preparat biologiczny (nawóz bakteryjny) zawierający specjalnie dopasowany szczep symbiotycznych bakterii brodawkowych przygotowany do zaprawienia nim nasion roślin motylkowych.
Nitraginą zaprawia się nasiona bezpośrednio przed ich siewem zwykle stosując zawiesinę wodną. Bakterie brodawkowe z rodzaju Rhizobium lub Bradyrhizobium zdolne do wiązania wolnego azotu atmosferycznego w symbiozie z roślinami motylkowymi, w formie sterylnych przetrwalników rozwijają się w glebie i infekują roślinę gospodarza wywołując powstawanie brodawek na korzeniach roślin symbiotycznych, bakterie te są ściśle dopasowane do rośliny charakteryzują się wysoką wirulencją i powinowactwem do gospodarza. Bakterie te asymilują azot atmosferyczny i dostarczają go w odpowiedniej formie roślinom. Praktyka ta pozwala zaoszczędzić na nawożeniu azotowym roślin, jednak ich aktywność jest zależna od warunków środowiskowych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2015, 11:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2012, 23:26 - wt
Posty: 167
Lokalizacja: mazowieckie, pow. siedlecki
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie korpusowe.
Mam jeszcze pytanie odnośnie metody siania. W jaki sposób najlepiej jest siać? Czy ręcznie, czy siewnikiem (jakim)? Jak przygotować glebę odnośnie chwastów?

_________________
FanPage Facebook


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2015, 12:52 - śr 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
sp.z.o.o pisze:
Mam jeszcze pytanie odnośnie metody siania. W jaki sposób najlepiej jest siać? Czy ręcznie, czy siewnikiem (jakim)? Jak przygotować glebę odnośnie chwastów?


Nie jestem rolnikiem a moja mini-wiedza wynika tylko z kilkuletniej praktyki.
Wydaje mi się, że i facelia i nostrzyk (wg jakichkolwiek przyjętych dawek) powinny być w miarę równomiernie wysiane. Przy ręcznym sianiu jest to trudne, wiem że stosuje się do tego mieszanie nasion z piaskiem. W przeszłości siałem facelię lub gorczycę (bez piasku) na powierzchni 20 lub 30 arów a potem delikatnie bronowałem pole lekką broną i wyszło nieźle. Ale jak przed rokiem dosiewałem facelię na powierzchni 1,5 ha (bo pierwsze nasiona prawie nie wzeszły) to pamiętam, że już nogi mnie bolały... a i tak nic z tego nie wyszło.

Drugim istotnym parametrem określającym sianie jest głębokość. Nostrzyk u mnie był siany siewnikiem wchodzącym w skład zestawu z broną talerzową. Nasiona z siewnika są zrzucane na blaszki na wysokości kilkudziesięciu centymetrów i z nich spadają na glebę już w niewielkim promieniu. Za siewnikiem był ciągnięty walec z prętów, który obracając się lekko "przyklepywał" ziemię. Po tym nie było już żadnych innych zabiegów agrotechnicznych.
Myślę, że zwykły siewnik do siania zboża też będzie w porządku przy ustawieniu na płytkie sianie. Cały problem polega na tym, jak ustawić ilość wysiewanych nasion aby ich nie zabrakło i aby zużyć na całym polu tyle ile się powinno zużyć. Ten siewnik, który opisywałem miał możliwość siania przy podniesionej bronie talerzowej i w ten sposób w czasie jazdy, nadal równomiernie, zrzucana była pozostająca w zasobnikach resztka nasion.

U mnie nostrzyk nie był koszony po pierwszym roku i nadal będę powtarzał powyższą procedurę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2015, 22:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2012, 23:26 - wt
Posty: 167
Lokalizacja: mazowieckie, pow. siedlecki
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie korpusowe.
JoeF pisze:
sp.z.o.o pisze:
Mam jeszcze pytanie odnośnie metody siania. W jaki sposób najlepiej jest siać? Czy ręcznie, czy siewnikiem (jakim)? Jak przygotować glebę odnośnie chwastów?


Nie jestem rolnikiem...

No właśnie ja też nie jestem i dlatego tak pytam. Dziękuję i pozdrawiam.

_________________
FanPage Facebook


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2015, 15:12 - czw 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Siewnik do zboża, u mnie był to bodaj Poznaniak. Do ustalenia ustawień konieczna jest próba kręcona. Zapewniam że osoba która będzie to robić, wezwie wszystkie panie lekkich obyczajów jakie zna i kilka innych błogosławieństw z pewnością wymyśli ;-) Dobrze że mój sąsiad jest spokojny człowiek, ale i tak dostaje wysypki jak wspominam o sianiu nostrzyka - głównie chodzi o równomierność ;)
Z tego co pamiętam to co drugi lejek (a może i co trzeci) był otwarty.
Niestety połowa pola, pomimo wapnowania okazała się zbyt kwaśna i nostrzyk zaniknął.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2015, 15:26 - czw 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Ja Np sialem koniczynę biala zmieszana ze zmielonym zbożem zwykłym siewnikiem konnym zlaczonym w jeden z dwóch. Wysialem ok 7 kg koniczyny w pasy szerokości 2m dlugosci 500 metrów. Koniczyna rozrosla sie w gesty dywan. Zboża z 50 kg bylo

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2015, 21:01 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
A jakim siewnikiem to siejecie ? Ja mam taka samoróbe z 1,5 konnego, nie ma tam rolki do drobnych ziarenek i jak go zamknąłem na 0 to i tak przy próbie kręconej wyszło mi, że wysiałbym 30 kg facelii na hektar. Pomyślałem, że może co drugi lejek zasiać byłoby wtedy 15/ha ale to może za daleko rząd od rzędu. Więc wpadłem na pomysł i wymieszam facelie z trocinami (w tym celu przygotowałem trociny - przesiałem je przez sito aby nie były większych rozmiarów jak nasiona facelii) zobaczę co mi z tego wyjdzie. Obawiam się tylko czy trociny nie zawisną w siewniku. W ubiegłym roku 1,5 ha zasiałem ręcznie nawet ładnie równo mi to wyszło ale już nie chce mi się tyle po polu chodzić i nie mam tez białej sukmany i krajki do przepasania :haha:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2015, 16:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2012, 23:26 - wt
Posty: 167
Lokalizacja: mazowieckie, pow. siedlecki
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie korpusowe.
Ma ktoś do sprzedania Nitraginę do zaprawienia nostrzyku na 0,3ha pola?
Jeszcze niedawno jedno opakowanie na 1ha kosztowało 42,50zł teraz 139 na Allegro. Katastrofa. :thank: :głupek ze mnie: :załamka:

_________________
FanPage Facebook


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2015, 17:56 - pt 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Spytaj w sklepach Centrali Nasiennej jak masz blisko i możliwość o nitraginę dla bobiku, ma te same bakterie co na nostrzyk.Bobik kontraktują to nitraginę mają do nasion bobiku. Ostatnio kupowałem koledze w Sieradzu.

_________________
Pozdrawiam.
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2015, 18:53 - pt 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
sp.z.o.o pisze:
Ma ktoś do sprzedania Nitraginę do zaprawienia nostrzyku na 0,3ha pola?
Jeszcze niedawno jedno opakowanie na 1ha kosztowało 42,50zł teraz 139 na Allegro. Katastrofa. :thank: :głupek ze mnie: :załamka:


Ja od trzech lat kupuję NITRAGINĘ wysyłając zamówienie mailowo na adres info@biofood.com.pl
Na początku marca 2015 dawkę na 1ha nostrzyka sprzedawali w cenie 38,88zł + 20,00 koszt przesyłki pobraniowej.

Tak na marginesie to sam zastanawiam się, czy jeżeli na jakimś gruncie przez dwa lata był uprawiany nostrzyk z nitraginą, to czy po jednym roku przerwy np. na wysianie gryki znowu wracając do uprawy nostrzyka powinno się ponownie używać nitraginy, czy wystarczy to co przetrwało w glebie...

Pozdrawiam,
Józek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2015, 20:22 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
waldek6530 pisze:
A jakim siewnikiem to siejecie ? Ja mam taka samoróbe z 1,5 konnego, nie ma tam rolki do drobnych ziarenek i jak go zamknąłem na 0 to i tak przy próbie kręconej wyszło mi, że wysiałbym 30 kg facelii na hektar. Pomyślałem, że może co drugi lejek zasiać byłoby wtedy 15/ha ale to może za daleko rząd od rzędu. Więc wpadłem na pomysł i wymieszam facelie z trocinami (w tym celu przygotowałem trociny - przesiałem je przez sito aby nie były większych rozmiarów jak nasiona facelii) zobaczę co mi z tego wyjdzie. Obawiam się tylko czy trociny nie zawisną w siewniku. W ubiegłym roku 1,5 ha zasiałem ręcznie nawet ładnie równo mi to wyszło ale już nie chce mi się tyle po polu chodzić i nie mam tez białej sukmany i krajki do przepasania :haha:

W siewniku konnym w trybach przekładasz na tzw. "wysiew górny". Rolka wyrzucająca zboże kręci się do góry (w odwrotną stronę). Wtedy masz dużo mniejszą dawkę wysiewu. Siało się tak zawsze rzepak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 kwietnia 2015, 22:13 - pt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 20:07 - pt
Posty: 87
Lokalizacja: Beskid Żywiecki,Milówka
Ule na jakich gospodaruję: WL
Nitraginę stosuje się jeżeli przerwa w uprawie danej rośliny(motylkowatej)
była dłuższa niż 4-5 lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 12:55 - sob 

Rejestracja: 27 marca 2013, 11:37 - śr
Posty: 65
Lokalizacja: Trzebinia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
luteks77 pisze:
Nitraginę stosuje się jeżeli przerwa w uprawie danej rośliny(motylkowatej)
była dłuższa niż 4-5 lat.

Dziękuję, to dla mnie dobra wiadomość. Wszystkie pola na obszarze 4,5 ha miały już w różnym okresie stosowaną nitraginę i nie planuję dłuższych niż 2 lata przerw pomiędzy zbiorem a kolejnym wysiewem nostrzyka.
Ja właściwie nie uprawiam nic innego niż rośliny miododajne więc do płodozmianu mam głównie właśnie nostrzyk biały z facelią, grykę lub samą facelię.

Na jednym, 30 arowym kawałeczku eksperymentalnie uprawiam rutwicę wschodnią, która może podobno rosnąć 15 do 18 lat na tym samym miejscu. Ja wysiewałem ją również z nitraginą na rozsadniku a w ubiegłym roku na wiosnę rozsadzałem ręcznie ponad 9 tysięcy sadzonek na docelowym miejscu. W tym roku, pomimo zimna i śniegu już zaczyna wychodzić spod ziemi rozgałęziając się na kilka do kilkunastu pędów.

Mam jeszcze do zagospodarowania, raczej piaszczyste a miejscami z gliną 20 arów, na których kiepsko rosła facelia, pierwsza moja rutwica wschodnia zarosła chwastami więc ją zlikwidowałem i teraz planuję wysiać mieszankę koniczyny białej z osłonową facelią bo zauważyłem, że w pewnych miejscach wśród chwastów pojawiła się właśnie biała koniczyna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2015, 15:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 06:19 - ndz
Posty: 571
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie trzeba kupowac Nitraginy. Wystarczy wziasc troche ziemi z pola gdzie byly siane motylkowe i zmieszac z nasionami. Bakterie zasiedla nasiona .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 maja 2015, 13:13 - pt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
W jakiej proporcji mieszać facelię i nostrzyk ?

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2015, 12:25 - czw 

Rejestracja: 22 lutego 2014, 22:26 - sob
Posty: 81
Lokalizacja: Kutno
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Witam,
Czy w tym czasie można posiać jeszcze nostrzyk biały?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 czerwca 2016, 22:34 - wt 

Rejestracja: 23 maja 2010, 17:10 - ndz
Posty: 57
Lokalizacja: rzeszów
Koledzy czym prysnąć nostrzyk na dwuliscienne głównie komosa biała Basagram sobie nie poradzł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 czerwca 2016, 22:51 - pt 

Rejestracja: 15 lutego 2011, 20:06 - wt
Posty: 67
Lokalizacja: lubelskie
Witam może daj sobie spokój z opryskiem, nostrzyk daje sobie radę z chwastami. W pierwszym roku po wysianiu myślałem nawet, że wyginął ale w drugim roku nic go nie jest w stanie zagłuszyć. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji