FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 05 maja 2024, 17:01 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 maja 2011, 21:14 - śr 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Zapytałem kiedyś kolegę sadownika co sądzi o podwożeniu pasiek do sadów w celu ich zapylenia- jak o tym się mówi w środowisku sadowników i czemu tak rzadko korzystają oni z tego typu usług świadczonych przez pszczelarzy. On odpowiedział, że w większości przypadków większa niż przeciętna ilość zapylaczy podczas kwitnienia sadów w praktyce powoduje zapylenie zbyt dużego odsetka kwiatów, a co za tym idzie zbyt dużą ilość owoców na drzewach, przez co drzewa nie są w stanie odpowiednio ich "wyżywić". Konsekwencją jest zła jakość owoców, a cały zabieg okazuje się nieopłacalny. Wyjątkiem jest taka sytuacja, która, jak się zdaje, ma miejsce właśnie teraz- wymarźnięcie kwiatów. Wtedy, według wspomnianego kolegi, sadowicy byli by w stanie skorzystać z usługi zapylania, żeby uratowane kwiaty zostały zapylone w znacznym procencie, a straty jak najbardziej ograniczone. Proszę o komentaże w tej sprawie, zwłaszcza jeśli ktoś z koleźanek/kolegów poza pszczołami zajmuje się sadownictwem, albo woził kiedyś pasiekę do sadu, jak te opowieści mają się do rzeczywistości?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 maja 2011, 22:02 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6450
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pewnie większość wie o opadzie św. Jana tz. ze powinno opaść tyle młodych owoców żeby te co zostaną na drzewie mogły wyrosnąć na piękne i duże owoce.
Jeżeli zostaje więcej sadownik jedzie i pryska odpowiednim środkiem i za tydzień (chyba ) ma po sprawie .
Najgorsza rzecz jakiej się bał to grad . Mówił "przejdzie grad i człowiek dziad "
w jakim kolwiek okresie .
Zamawiał 10 uli na ileś ha sadu OBOWIĄZKOWO ,
Ustawiał opryskiwacz i bele słomy (w razie przymrozków) a zresztą se poradze .
Świat poszedł może do przodu ale 8 lat temu to był jeden z najlepszych sadowników w okolicach Grójca więc wiedział co robi :oczko: .
Pozdrawiam Jego i wszystkich którzy potrafią zadbać o swoje i nie zniszczyć pszczółek .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 maja 2011, 22:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Przemek powinien Ci coś napisać z tego co pamiętam to kręcił się w tej branży.
Wojtek100 pisze:
On odpowiedział, że w większości przypadków większa niż przeciętna ilość zapylaczy podczas kwitnienia sadów w praktyce powoduje zapylenie zbyt dużego odsetka kwiatów, a co za tym idzie zbyt dużą ilość owoców na drzewach, przez co drzewa nie są w stanie odpowiednio ich "wyżywić". Konsekwencją jest zła jakość owoców, a cały zabieg okazuje się nieopłacalny

Tu się z nim zgadzam. Owoce zwłaszcza jabłka musza być dorodne i dobrze wybarwione, a zbyt duża ilość owocu nie pozwala na to. Można i puścić pszczoły na sady i niech sobie bzykają po kwiatach. Później natomiast sadownik musiałby chodzić i przycinać zalążki na każdym drzewie do odpowiedniej liczby. Pewna liczba zalążków (bez względu na pszczoły) jest nie prawidłowo wykształcona. Sadownicy inaczej do tego podchodzą.
Wojtek100 pisze:
Wyjątkiem jest taka sytuacja, która, jak się zdaje, ma miejsce właśnie teraz- wymarźnięcie kwiatów. Wtedy, według wspomnianego kolegi, sadowicy byli by w stanie skorzystać z usługi zapylania, żeby uratowane kwiaty zostały zapylone w znacznym procencie, a straty jak najbardziej ograniczone

Jak kwiat przemarznie to nie wiem czy te pszczółki odratują cokolwiek. Wczoraj sąsiad palił ogniska przy borówce. Ja też się wygłupiałem i podpaliłem kilka ognisk przy drzewkach owocowych. Mróz chwycił po 23, a puścił o 7 rano, a że miałem lenia więc nie czuwałem całą noc. Co będzie to będzie myślę, że czereśnia obrodzi bo już przekwitła gorzej z wiśniami i śliwkami :wnerw: :wnerw: :wnerw:
Gorzej boję się o winorośle :bosie: a miałem nastawić kilka wspaniałych trunków
Pozdrawiam amator sadownik :zeby:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 maja 2011, 22:10 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6450
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cytuj:
Gorzej boję się o winorośle :bosie: a miałem nastawić kilka wspaniałych trunków
Pozdrawiam amator sadownik :zeby:
_________________
Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam BialyMis :)


A wino to krótkie słowo :oczko: ,pozdrawiam amator i amator na :oczko: "swoje" wina.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2011, 21:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
bialymis71 pisze:
Gorzej boję się o winorośle a miałem nastawić kilka wspaniałych trunków


U mnie po nocnych przymrozkach (-5^C) winorośl niestety poczerniała i :kapelan:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 08:07 - ndz 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
moje jeszcze po przymrozkach chodziły na jabłonce , ale akacje scieło i dębine ,to już swiadczy o skali mrozu :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji