FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:36 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 listopada 2012, 11:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
W ta zimę planuję budowę/zakup uli jednościennych (właściwie już zamówionych) na ramkę 18cm. Ule mają służyć do gospodarki wędrownej. Zastanawia mnie, czy jest jakaś alternatywa dla ramki hoffmanowskiej. Gdzieś o uszy obiło mi się coś o ramkach 32mm Polbarta, jednak nie mogę nigdzie znaleźć informacji, czy taka budowa byłaby właściwa do typu planowanej gospodarki. Ewentualnie jak to jest z nabijanymi odstępnikami (metalowe czy plastykowe lepsze) na ramki zwykłe..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 17:31 - pt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Troche roboty ale mysle ze lepsze od hoffmanskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 18:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
adamjaku,
mówisz że chcesz z tymi ulami wędrowac tak ? więc czy robisz jakies zabezpieczenia żeby korpusy sie nie obsuwały podczas podróży ? pytam z ciekawości bo sam mam zamiar przejśc na tą ramke .
pozdro

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2012, 18:47 - pt 
adamjaku pisze:
Ewentualnie jak to jest z nabijanymi odstępnikami (metalowe czy plastykowe lepsze) na ramki zwykłe..

Nie jestem wędrowcą ale mam pewne doświadczenia z odstępnikami.
Kiedyś, jako młody pszczelarz stosowałem wszystkie i próbowałem wszystkie. Teraz z uwagi na wiek i doświadczenie używam jedynie odstępników bocznych w postaci wbitego gwoździa w oś poziomą dolnej beleczki ramki który zabezpiecza ewentualne :kapelan: matki i stanowi kotwę dla zawiązania drutu. To dla uli nie ruszanych. Dla ruszanych proponuję albo ramkę h.. albo nierdzewne gwoździki z szerokim łbem w dolnej części bocznej beleczki. Jedno i drugie rozwiązanie ma jeden podstawowy mankament. Odsklepianie tylko widelcem albo; tępienie noża lub nacinanie ramki (h).
Wielkim miłośnikom dwuramkowej gospodarki, proponuję gospodarkę jednoramkową, niezależnie od typu ula czy ramki.


Na górę
  
 
Post: 17 listopada 2012, 12:35 - sob 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
adamjaku pisze:
W ta zimę planuję budowę/zakup uli jednościennych (właściwie już zamówionych) na ramkę 18cm. Ule mają służyć do gospodarki wędrownej. Zastanawia mnie, czy jest jakaś alternatywa dla ramki hoffmanowskiej. Gdzieś o uszy obiło mi się coś o ramkach 32mm Polbarta, jednak nie mogę nigdzie znaleźć informacji, czy taka budowa byłaby właściwa do typu planowanej gospodarki. Ewentualnie jak to jest z nabijanymi odstępnikami (metalowe czy plastykowe lepsze) na ramki zwykłe..

Czytałem, że niektórzy pszczelarze w Rosji i na bałkanach stosują boczne beleczki szerokie na 35mm na całej wysokości, a nie u góry jak hoffmanowskie, argumentując, że obniża to cyrkulację powietrza zmniejszając straty ciepła w zimie i nagrzewanie w lecie, a poza tym pszczoły w naturalnym gnieździe przyczepiają plastry do boków dziupli, więc cyrkulacja między bokami ramek jest zbędna (nienaturalna) - klasyczny ul ramowy ma za dużo pustej przestrzeni i jest nienaturalnie zimny. Tu masz linka w j. rosyjskim - jak byś poszukał to znajdziesz szczegółowsze: http://www.beeinbg.narod.ru/statiiMETE_13.htm. Przy gospodarce na snozach, czy dążeniu do naturalnej wielkości komórki niektórzy w gnieździe są za rozstawem 32-35 mm, a w miodni za 35 mm i więcej (stąd może te 32 mm, o których piszesz) - trzeba też pewien luz założyć, pszczoły kitują, drewno czasem trochę pęcznieje. Sam myślałem o takich ramkach ale ich na razie nie próbowałem (robiłem tylko snozy 35mm i po parę węższych(gniazdo) i szerszych(miodnia). Wada takich ramek - są nietypowe i musisz robić albo specjalnie zamawiać.
A z ciekawości, to te ramki wysokie na 18 cm masz szerokie na 36 cm, czy 43,5cm?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 12:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
jarekab pisze:
Wada takich ramek - są nietypowe i musisz robić albo specjalnie zamawiać.
A z ciekawości, to te ramki wysokie na 18 cm masz szerokie na 36 cm, czy 43,5cm?


Ramki i tak najtaniej wychodzi zamawianie - różnice są spore. Ramkę prostą jestem w stanie zrobić sam na posiadanych urządzeniach, hoffmanowskiej już nie - stąd pytanie. Szerokość ula WLKP - 36cm

RzEpAtdi pisze:
korpusy sie nie obsuwały podczas podróży ? pytam z ciekawości bo sam mam zamiar przejśc na tą ramke .


Podobno wystarcza posmarowanie woskiem.. nie do ruszenia.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 16:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Podobno hofmanowska jest super do pierwszego okitowania przez pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 17:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja mam w tej chwili ramki hoffmanowskie w WZ. Nie mam zwykłych, wiec nie ma porównania czy zachowywałyby się inaczej. pogrubioną cześć ramki pszczoły kitują, ale można oskrobać podobnie jak beleczkę górną.

kolopik pisze:
Dla ruszanych proponuję albo ramkę h.. albo nierdzewne gwoździki z szerokim łbem w dolnej części bocznej beleczki. Jedno i drugie rozwiązanie ma jeden podstawowy mankament. Odsklepianie tylko widelcem albo; tępienie noża lub nacinanie ramki (h).


Planuję zakup (lub zrobienie) noża do odsklepiania, po którym przesuwa sie całe ramki. Widziałem, ze ramii hoffmanowskie są tak samo użyteczne jak proste.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 listopada 2012, 18:53 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Mysle ze ramka hoffmanska jak i zwykla nie pojdzie na nazu do odslepiania.Noz idzie pocalej ramce a odstepniki nie puszcza .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 22:37 - pn 

Rejestracja: 30 czerwca 2012, 18:36 - sob
Posty: 299
Lokalizacja: piotrkow tryb/oprzezow
Ule na jakich gospodaruję: WZ WLKP
[quote="adamjaku"]Ja mam w tej chwili ramki hoffmanowskie w WZ. Nie mam zwykłych, wiec nie ma porównania czy zachowywałyby się inaczej. pogrubioną cześć ramki pszczoły kitują, ale można oskrobać podobnie jak beleczkę górną.

ja w tym roku kupilem hofmany do nadstawki i nie widzialem zeby zbytnio je kitowaly, jedyne co mi przykitowaly to nadstawke do ula ze musialem po deseczce rozrywac


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 21:36 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Kazda ramkę można zabespieczyc do transportu wystarczy listewkę przykręcić po skosie na ramkach listewka dociska ramki nie pozwala im się przymieszczac i tak zabezpieczonymi ramkami można podróżować na duże odległości. ja mam ramki Hoffmanowe i z pełnymi bocznymi listewkami i sprawują sie bardzo dobrze co chodzi o przesuwanie się korpusów w czasie transportu to nawę należny spinać choć by pasami natomiast które były jeż kitowane ja przewożę bez spinania po transporcie aby rozłączyć korpusy trzeba używać dłuta. A co chodzi o kitowanie ramek to nie ma z nimi problemu czy zwykłe czy hoffmanowskie i tak trzeba używać dłuta i bardzo łatwo się je rozdziela w ulu jest taka temperatura ze kit jest plastyczny co nie przysparza problemow natomiast jest możliwość pozyskania większej ilości propoisu

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
STANI pisze:
do transportu wystarczy listewkę przykręcić po skosie na ramkach listewka dociska ramki nie pozwala im się przymieszczac i tak zabezpieczonymi ramkami można podróżować na duże odległości.


Każdą ramkę mocujesz do tej listewki ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Próbowałem listewkę po skosie, jednak różne ramki są i się przesuwają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
A jak są osiatkowane dennice to przy zwykłych ramkach nie można do transportu zastosować beleczek międzyramkowych. Wiem, że gdyby ich nie było to będą miały lepszą wentylacje w podróży ale jak są osiatkowane dennice i np. podłożyć jeszcze półkorpus pod gniazdo to im nie wystarczy (piszę o półkorpusie bo mam niskie dennice jak by były wysokie to ten półkorpus niepotrzebny w/g mnie ) czy dobrze kombinuję ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 14:05 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
waldek6530 pisze:
Każdą ramkę mocujesz do tej listewki ?
Nie każdą tylko dwoma wkrętami do boków korpusu na ramkach zwykłych mamy odstojniki i to powinno wystarczyć gdy grubość górnych beleczek jest taka sama o ile są różnej grubości należny coś pod listewek a ramkę podłożyć by ustabilizować przy hoff nie ma takiej potrzeby gdy jest pełny korpus ramek a o ile jest to leżak i nie jest do końca wypełniony ramkami to tez nalerzy ramk zabezpieczyć by je ustabilizować

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 19:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
STANI pisze:
Nie każdą tylko dwoma wkrętami do boków korpusu na ramkach zwykłych mamy odstojniki


To są odstępniki to taki szczegół ale dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 21:12 - śr 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Ja mam ramki z odstępnikami metalowymi i jest ok nic w transporcie się nie przesuwa.Jeśli chodzi o hoffmany to ok nie jest ciężko je rozłączyć ale za każdym razem trzeba skrobnąć bo kit się nawarstwia i zwiększa się odstęp.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2014, 23:00 - czw 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
[quote="Lopez" [/quote]
Miedzy ramkami powinien byc odstęp 12,5 cm. a hoffman. maja szerokość bocznych beleczek 35 mm. a wiec 2,5 milimetra jest dane na kitowanie i pozostałość po kicie a nadmiar propolisu trzeba od czasu do czasu i tak zebrac

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2014, 15:05 - pt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
STANI pisze:
Miedzy ramkami powinien byc odstęp 12,5 cm.
myślę że chodzi o 12,5 mm ale to za dużo gdyż odstęp przy komórce 5,4mm od osi plastrów max 35 mm i dlatego jest taka szerokość bocznych beleczek w hoffmanowskiej ramce jak dodasz te "2,5 mm" rezerwy to odstęp między osiami plastrów wyjdzie 37,5 mm gdzie uśredniony odstęp w naturalnej budowie wynosi 32 mm.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2014, 15:27 - pt 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Hoffmanowskie do wędrówek sa bezkonkurencyjnie. Może jak ktoś ma niewielką pasiekę to ma czas by się bawić w zabezpieczanie ramek. Z doświadczenia polecam hoffmany


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 stycznia 2014, 22:35 - sob 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Wszystko się zgadza ma być 12,5 mm. a nie 12,5 cm błąd w stukaniu na klawiaturze. Uśredniony odstęp w naturze możne być ale w rozstawie ramek ma wynosić 37,5 mm a boczne beleczki ramek hoffm. maja 35 mm. a wiec 2,5 mm. jest na pozostałości po propolisie.

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji