FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:24 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 11 lutego 2013, 19:54 - pn 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Kolego Gladzior! Wszystkie te opinie ,niektóre może nawet zbyt szorstkie i
zarazem wątpiące w trafność Twojego wyboru w rzeczywistości są życiowymi mądrościami ludzi których życie niejednokrotnie bolesnie nauczyło
co znaczy błędnie obrana droga.Wady warunków pracy w pawilonach podał już w 1969 roku w pierwszym wydaniu swojej książki brat Adam zakonnik opactwa Buckfast twórca pszczoly Buckfast.Książkę tę p.t.Moja gospodarka pasieczna napisał po 50 latach prowadzenia pasieki i prac hodowlanych.Jest to zatem opinia praktyka z którą warto się zapoznać i rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 20:04 - pn 

Rejestracja: 28 stycznia 2013, 19:13 - pn
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: brak
Konkretne i wyważone opinie cenię.
Zreszta w tym celu m.in. założyłem ten wątek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 20:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
jak bedziesz zawodowcem bedziesz wiedział dlaczego tak pisze, ty sie konkretniej pytaj ludzi co maja ponad 100 uli i z ich wypowiedzi wyciagaj wnioski, to jest madrosc umiec słuchac innych niestety sie człowiek ma tego najciewzej w zyciu nauczyć, jak Ci pisza tacy co przeglad pasieki robia popołudnie to inny wymiar nie przeskakuje pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 20:49 - pn 

Rejestracja: 28 stycznia 2013, 19:13 - pn
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: brak
No to napisz konkretnie co jest tak przelomowego i co jest tym innym wymiarem, gdy ktoś staje sie zawodowcem.

Po prostu zrozum, ze wypowiedzi typu "hehe pozyjesz zobaczysz" , "cwaniak myśli ze zrobi wielki interes" budzą raczej politowanie niż szacunek. I skoro tak mówisz o słuchaniu innych to napisz to, czego mam się obawiać, zamiast wprowadzać atmosferę jakiejś tajemniczości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 21:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
w kontaktach miedzy nami nie do konca szukam jakiegos szacunku czy podziwu, pisze Ci tylko ze twoja wizja nie do konca sie spełni bo tez to przerabiałem, od nastu lat, mam tyle uli ze twoj zamiar ich posiadania mnie nawet nie pobije, wiec uwazam ze po pierwsze gospodarka w pawilonach jest nie trafiona tu moge wymieniac przeciw a zwolennicy za ale kazdy kto wozi pszczoły wie ze wyjada zawsze te silne czyli jak 60 procent pasieki powieziesz to gitara, poza tym pozytki w naszym kraju nie pozwola Ci na wozenie 300 pni, jesli masz inne to szczesciarz jesteś idź do pawilonu ja miałem go jeszcze trzy lata temu i przejrzyj 60 rodzin tak na zachete pogadamy czy je nadal chcesz jest jeszcze długa lista co mogłbym pisać tylko po co naprawde zapraszam do takiego pawilonu poza tym jak masz duzo rodzin to nie wybierasz pogody tylko idziesz do pszczół a one czasem maja zły chumor w pawilonie to sie daje odczuć najlepiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2013, 21:52 - pn 
sali pisze:
a ja w tym innym wymiarze juz jestem dlatego wiem ze czasem masz piekne nierealne plany


O jakich kolega planach pisze?


Na górę
  
 
Post: 11 lutego 2013, 23:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Gladzior, kolega sali, dobrze ci prawi. 30 rodzin to jeszcze takie optimum dla hobbysty z zamiarem zarobku. Piszesz, że chcesz z tego żyć. Fajnie. Piszesz, że chcesz tych rodzin mieć sporo. Dobrze. Mi to nie przeszkadza. Wielu innym również. Chcesz zarobić na pszczołach. Ok. Wolno tobie, jak i wszystkim. Rozważ ten pawilon jeszcze raz.
Przede wszystkim masz dużą liczbę rodzin w jednym miejscu. Weź tu pod uwagę trzy czynniki.
1. Inni też mają pszczoły, będą stawiać niejednokrotnie gdzie popadnie. Przepszczelą ci okolicę, miodu może coś tam liźniesz, ale ile go liźniesz?
2. Chamów jest nie mało. Taki pszczelarz lokalny, jak mu pszczoły w pobliże przywieziesz, to wystarczy tylko, że rzuci zapałkę do zabudowy. On się może tobą nie przejąć, a jak będzie kawał skur..syna to jeszcze sobie na tym ogniu parówki upiecze. Jak rodziny pójdą z dymem, to jeszcze pół bidy, gorzej jak ty będziesz w środku.
3. Weź pod uwagę rolników i ich wiedzę/niewiedzę. Pojedzie taki z opryskiem na sąsiednim polu, ty masz tam całą pasiekę. Tracisz całość.
Tam powyżej masz rachunek prawdopodobieństwa. I dwie opcje. Może się zdarzyć, nie może. Prawie jak w LOTTO, ale bardziej w stronę, że cię udu..ią.

Zaletą pawilonu jest niewątpliwie dach nad głową. A co do tego dachu. Ty będziesz się pszczołami zajmował zarobkowo. W upał będzie tam duszno, gorąco, pot dosłownie po jajach cieknie, nawet przy przeglądzie takiego co stoi w nim 10 rodzin. Miejsce masz ograniczone, rodziny wydzielają ciepło, przy przeglądzie w niepogodę - a pójdziesz robić, bo będziesz musiał, nauczysz się bardzo szybko chodzić, o bieganiu już nie wspominając. Pszczoła też zwierz, ma swoje humory. O dużej liczbie korpusów na ul zapomnij, miejsce cię ograniczy. Rodziny wykorzystasz na pół gwizdka. Dasz radę bardziej je wykorzystać, szczęść ci Panie Boże. Źle ci nie życzę.

Jak już ci coś poradzić, zainwestuj w auto do przewozu, przyczepkę, do tego podest długi na wjazd, wózek z kołami od roweru, coś jak ten co w marketach do skrzynek im służy. Możesz sobie jakiegoś pomocnika do przewozu dorywczo nająć. Dasz dwie stówki, pojeździ cały dzień z tobą, pomoże, rozstawicie po 20-30 uli w jedno miejsce, rozsądnie dalej kolejne, będzie umiarkowanie z pożytku nektaru z pola, naniosą ci wystarczająco by nie narzekać, będzie mega pożytek, to z korpusami nie nadążysz. Kubaturę zachowasz, do odbioru miodu zastosujesz przegonki, nawet w deszcz dasz radę odebrać. Porozstawiasz właściwie to w razie W tylko część rodzin stracisz. Będziesz potrzebował dach nad głową, sobie jakąś wiatę przenośną sprawisz. Do tego patrz na dojazd. Barakowozem/pawilonem wszędzie nie wyjedziesz. Samochodem z przyczepką masz tych możliwości więcej.
Jak pokombinujesz, to i ule od razu po kilka na podestach będziesz stawiał. Twoja decyzja, twoje pszczoły, twój biznes. Jak decyzję podjąłeś, to sensu nie ma cię dalej przekonywać. W bajki tylko nie wierz. Wielu jest takich co naopowiadają, nazachwalają, a jak temu co opowiadali pot po zadku ciec będzie, to jeszcze go z błotem zmieszają i wyśmieją, bo gupi dał się nabrać.
Przy 30 rodzinach człowiek działa wybiurczo, hobbystycznie, ma czas. Przy 70 czasu mało, już robota się ostra zaczyna. Przy 100 nie patrzysz na pogodę - zapier...asz. Przy 300 jeśli nie masz fachowych rąk do pomocy, to zastanawiasz się kiedy możesz oddać mocz i czy choć w zimie się wyśpisz.
Mojego tekstu też sobie do serca nie bierz. Zrobisz jak uważasz. A co byś nie zrobił, zrób to mądrze.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2013, 21:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Gegon pisze:
sali pisze:
a ja w tym innym wymiarze juz jestem dlatego wiem ze czasem masz piekne nierealne plany


O jakich kolega planach pisze?
pisze o twoich planach czyli 300 ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2013, 23:15 - wt 
sali pisze:
pisze o twoich planach czyli 300 ulach


o jakich moich planach? coś się koledze chyba pomieszało.


Na górę
  
 
Post: 12 lutego 2013, 23:53 - wt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Adrianos :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :thank: :thank: :thank: :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2013, 15:55 - śr 

Rejestracja: 26 września 2013, 13:39 - czw
Posty: 34
Ule na jakich gospodaruję: WKP
No i jak tam pawilony wyszly?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji