www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php


FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 16 czerwca 2019, 14:16 - ndz
api-inhalacje.pl Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz.
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Klon srebrzysty
Post: 31 stycznia 2009, 17:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 17:48 - czw
Posty: 929
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Klon srebrzysty
(Acer saccharinum)
ang. Silver Maple, River Maple, Water Maple

Duże, bardzo często wielopniowe drzewo liściaste o rozszerzającej się ku górze, miotlasto otwartej koronie, wspartej na ukośnie wzniesionych, prostych i wyjątkowo długich konarach. Najłatwiej je rozpoznać po bardzo głęboko dłoniasto klapowanych liściach, których brzeg ozdobiony jest dużymi i ostrymi zębami, a spodnia strona pokryta białym filcem nadającym drzewu na wietrze charakrerystyczny, srebrzysty kolor (stąd nazwa). Przyjemny akcent wiosenny stanowią tworzone bardzo wcześnie (często już po połowie marca) drobne, czerwone, frędzelkowate kwiaty klona srebrzystego. Są one zebrane w kuliste główki przypominające kłębki nici i osadzone na grubych trzonkach. Przekwitają szybko, a po opadnięciu w kwietniu tworzą pod drzewami czerwony dywan.

Jedne z najciekawszych cech klona srebrzystego wiążą się z jego nietypowymi skrzydlakami. Posiadają one sierpowato zagięte do wewnątrz skrzydełka, z których jedno często bywa niedorozwinięte i wskutek tego znacznie mniejsze od drugiego. Jeszcze bardziej interesujące są procesy dojrzewania, opadania i kiełkowania skrzydlaków. Otóż skrzydlaki te dojrzewają absolutnie najwcześniej (maj!) i najszybciej ze wszystkich klonów, a przed opadnięciem wszystkie bez wyjątku rozpadają się na dwie części. Co więcej, proces opadania jest niezwykle intensywny i zsynchronizowany zarówno w ramach jednego drzewa, jak i pomiędzy drzewami. W ciągu zaledwie kilkunastu dni wszystkie skrzydlaki ze wszystkich drzew na danym terenie opadają od pierwszego do ostatniego, a w ciągu kilku następnych dni wiele z nich już kiełkuje! Jeśli dodamy do tego, że kiełkujące siewki jeszcze w tym samym roku mogą osiągnąć pół metra wysokości, otrzymujemy obraz niezwykle interesującego drzewa.

Dzięki wymienionym wyżej unikalnym, ale także wielu dekoracyjnym cechom, sprowadzony z Ameryki Północnej klon srebrzysty stał się w Polsce całkiem popularnym drzewem ozdobnym. Głównie parkowym, bo ze względu na duże rozmiary i szeroką koronę z bardzo długimi i łamliwymi konarami, w mniejszym stopniu nadaje się on do obsadzania ulic czy małych placów.
♠ Występowanie / Zastosowanie

Zasięg. Ameryka Północna; jest jednym z drzew najpospoliciej występujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Od pewnego czasu sadzony jako drzewo ozdobne w wielu innych rejonach świata (w tym także w Europie i w Polsce) i czasami dziczejący na tych obszarach. Biotop. Na stanowiskach naturalnych klon srebrzysty porasta głównie tereny podmokłe i okresowo zalewane, gdzie wraz z wierzbami, olszami i jesionami czarnymi tworzy rozległe lasy łęgowe dużych dolin rzecznych. W Europie jest sadzony jako drzewo typowo dekoracyjne, czasami jednak dziczeje i dlatego można go spotkać także poza terenami zurbanizowanymi. Preferencje. Obszary o umiarkowanie chłodnym i wiglotnym klimacie oraz żyzne i wilgotne gleby; nie lubi gleb zbrylonych i zasolonych. Jest jednym z drzew o największym zapotrzebowaniu na wodę, dlatego porasta głównie brzegi rzek i tereny okresowo zalewane, gdzie często konkuruje o wodę z roślinami typowo nadbrzeżnymi (stąd nazwy angielskie takie jak River Maple czy Water Maple). Poza tym jest gatunkiem bardziej światłolubnym niż większość innych klonów, odpornym na niskie temperatury i dobrze przystosowującym się do różnych warunków. Długość życia i tempo wzrostu. Drzewo krótkowieczne, bardzo szybko rosnące. Osiąga wiek poniżej 100 lat, co czyni go jednym z najkrócej żyjących klonów. Zastosowanie. W Europie typowo dekoracyjne; jest sadzony przede wszystkim w parkach oraz jako element zieleni miejskiej (szybki wzrost). Jego drewno nie przedstawia większej wartości.
♠ Pokrój

Wysokie i okazałe, często wielopniowe drzewo liściaste o rozszerzającej się ku górze, miotlasto otwartej koronie oraz bardzo długich i prostych, ukośnie wzniesionych konarach. Stare drzewa przyjmują czasami malownicze kształty. Rozmiary. Wysokość 25-35(40)m (w Polsce 20-30m). Średnica pnia 1-1.25(1.75)m. Szczegóły pokroju. Pień prosty, często wielokrotny o dużej ilości mocno rozwartych pni składowych, pojedynczy średnio gruby i zwykle nisko rozgałęziony, wielokrotny może osiągać bardzo dużą średnicę. Korona rozszerzająca się ku górze, szeroka i miotlasto otwarta. Konary bardzo długie (jedne z najdłuższych ze wszystkich drzew występujących w Polsce), proste, ukośnie wzniesione, ze względu na swoją kruchość dość często łamią się na wietrze. Gałęzie cienkie i długie, w dolnej części korony przeważnie zwisające.

♠ Pędy i pąki

Młode pędy dość grube, czerwonobrunatne. Pąki liściowe jajowate, lekko zaostrzone, długości ok. 5mm, (brązowo)czerwone, boczne nakrzyżległe, przeważnie znacznie mniejsze niż wierzchołkowy. Pąki kwiatowe kuliste, jaskrawo ciemnoczerwone, zebrane na krótkopędach po kilka do kilkunastu sztuk w duże, kuliste główki.
█ Pąki kwiatowe klona srebrzystego są często niszczone przez ptaki.
♠ Liście

Blaszkowate, pojedyncze. Blaszka w ogólnym zarysie okrągława, dłoniasto 5-klapowa, o zmiennej długości 8-12(15)cm (mniejsza niż u innych popularnych klonów i z wyglądu bardziej delikatna), z wierzchu żywozielona, pod spodem trwale, srebrzystobiało owłosiona (stąd nazwa gatunku). Klapy o obrysie wąsko-eliptycznym, wydłużone, długo zaostrzone i bardzo głęboko powcinane (czasem blaszka niemal dłoniastosieczna), na brzegu ostro i głęboko podwójnie piłkowane, z bardzo dużymi zębami głównymi. Ustawienie: naprzeciwległe na długich, nie wydzielających soku ogonkach. Okres występowania: IV-X. Liście rozwijają się w 2. połowie kwietnia, po przekwitnięciu kwiatów. Opadają około połowy października. Przed opadnięciem przebarwiają się na żółto lub opadają zielone.
♠ Kwiaty

Rozdzielnopłciowe, rozmieszczone dwupiennie (rzadko jednopiennie), owadopylne i miododajne, zebrane po kilka do kilkunastu sztuk w kuliste, jaskrawoczerwone kwiatostany. Kwiatostany męskie i żeńskie podobne do siebie, występujące na oddzielnych drzewach (dwupienność). Pojedyncze kwiaty bezpłatkowe, z 5-dzielnym kielichem, drobne, jaskrawo ciemnoczerwone lub żółtozielone, osadzone na krótkich (męskie) lub nieco dłuższych (żeńskie) szypułkach. Kwiaty męskie posiadają 6 pręcików, żeńskie - jeden słupek z dwoma długimi, frędzlowatymi, czerwonymi znamionami. Kwiaty męskie po dojrzeniu wczesną wiosną opadają tworząc pod drzewami gęsty, czerwony dywan. Kwiatostany żeńskie w trakcie dojrzewania przekształacają się w zwisające wiązki podwójnych skrzydlaków. Okres kwitnienia: III-III/IV(IV) (przed rozwinięciem się liści).
█ Klon srebrzysty (wraz z jesionolistnym) należy do najwcześniej kwitnących na wiosnę drzew. Niestety jest to związane z ryzykiem częstego przemarzania kwiatów na obszarach o ostrzejszym klimacie.

♠ Owoce i nasiona

Podwójne skrzydlaki zebrane w bardzo gęste wiązki. Każdy skrzydlak ma postać podłużnego, wypukłego orzeszka opatrzonego sierpowato zagiętym do wewnątrz skrzydełkiem długości 3-6cm. Skrzydełka ustawione pod kątem prostym lub lekko ostrym, często jedno z nich jest niedorozwinięte i wskutek tego wyraźnie mniejsze od drugiego. Po dojrzeniu skrzydlaki przybierają jasno żółtobrązowy kolor i przed opadnięciem rozpadają się na dwie części. Okres dojrzewania owoców: V-VI. Owoce klona srebrzystego dojrzewają najwcześniej ze wszystkich klonów - czasami zaczynają one masowo opadać już zaraz po połowie maja. Proces dojrzewania skrzydlaków i ich opadania jest wyjątkowo krótki i intensywny - przeważnie w ciągu 10-20 dni wszystkie one opadają (powoduje to, że w urodzajnych latach na przełomie maja i czerwca pod drzewami zalega gruba warstwa skrzydlaków).
█ Nasiona klona srebrzystego mają niezwykle dużą zdolność kiełkowania, dochodzącą do 100%! W sprzyjających warunkach kiełkują one w ciągu zaledwie kilku dni po opadnięciu, a powstałe z nich siewki jeszcze tego samego roku osiągają często 30-40cm wysokości (podobno znane są przypadki nawet półtorametrowych siewek!).
█ Drzewa rosnące w zwarciu zaczynają owocować około 35-40 roku życia, drzewa rosnące pojedynczo - pomiędzy 20-30 rokiem życia. W wyjątkowo sprzyjających warunkach wolno stojące drzewa mogą zacząć owocować już w wieku 11-15 lat.
Poniższe zdjęcia przedstawiają kolejne fazy rozwoju skrzydlaków od ich pojawienia się w połowie kwietnia do wykiełkowania siewek w czerwcu
(zwróćmy uwagę, że od pojawienia się skrzydlaków do ich opadania upływa zaledwie miesiąc, a do kiełkowania siewek - zaledwie 2 miesiące!):
♠ Drewno

Białawe, kruche i miękkie, przypomina drewno wierzby, posiada niewielką wartość użytkową, wykorzystywane głównie jako opał.
♠ Inne informacje

█ Klon srebrzysty bardzo często bywa używany do obsadzania ulic, do czego jednak zupełnie się nie nadaje. Po pierwsze drzewo to nie lubi zbitej i zasolonej gleby, która zwykle występuje w pobliżu dróg. Po drugie bardzo długie i kruche konary klona srebrzystego stanowią poważne zagrożenie w czasie silnych wiatrów (w USA drzewa te co roku powodują wiele strat związanych z uszkodzeniami samochodów). Wreszcie, jak już wyżej wspomniano, korzenie klona srebrzystego wykazują wyjątkowe zdolności do wysadzania płyt chodnikowych, a czasami uszkadzają też miejską kanalizację.
♠ Galeria zdjęć

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  

Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php    Matki pszczele Pasieka Zarodowa Aga    Słoje 900   baner na stron

       baner czasopisma Pasieka

Pasieka Pod Lipą w Dzietrznikach      Pasieka Pogodny Piątek   FERENC FRANCISZEK KNIEJA

   Producent sprzętu pszczelarskiego   Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji