FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:10 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 stycznia 2009, 18:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Termin siewu nasion

W szkółkach wysiew nasion do gruntu wykonywany jest w różnych terminach. Zależy to od wielu czynników przyrodniczych oraz gospodarczych, jak np. zdolność zachowania siły kiełkowania przez nasiona, pora ich zbioru i sposób przechowywania, warunki glebowe i klimatyczne, organizacja pracy, wyposażenie szkółki w sprzęt oraz urządzenia itp. W warunkach naturalnych nasiona rozsiewają się przeważnie w krótkim czasie po ich dojrzeniu. Siew w szkółkach z różnych względów wykonywany jest także w innym czasie.

Nasiona, które szybko tracą siłę kiełkowania, muszą być wysiane zaraz po zbiorze. Należą do nich przede wszystkim nasiona wierzb i topól. Pora siewu nasion wierzby i topoli przypada na koniec maja-czerwiec. Na początku czerwca wysiewa się również nasiona wiązu, szczególnie jeżeli są zebrane „na zielono”, tj. przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Nasiona grabu, lipy drobnolistnej, jesionu wyniosłego, trzmieliny pospolitej zebrane „na zielono” wysiewać należy wczesną jesienią (zazwyczaj w połowie września), a nasiona trzmieliny brodawkowatej, derenia świdwy i kruszyny pospolitej - w sierpniu.

Najbardziej odpowiednią porą wysiewu nasion drzew i krzewów jest wiosna. Wszystkie nasiona, które z zasady przechowuje się przez zimę luzem lub „na sucho” wysiewać należy - po ich uprzednim przygotowaniu - wiosną. Dotyczy to tylko tych gatunków, których nasiona są zdolne do kiełkowania zaraz po dojrzeniu, w wielu bowiem przypadkach przechowuje się „na sucho” przez zimę także nasiona przeznaczone do późniejszej stratyfikacji. Wiosną wysiewa się wszystkie nasiona, których proces stratyfikacji został zakończony.

O terminie wiosennego siewu decyduje wiele czynników, jak: typ gleby, przebieg pogody oraz właściwości rośliny, której nasiona wysiewa się. Na glebach lżejszych można wysiewać wcześniej niż na glebach cięższych. Ponieważ większość siewek drzew i krzewów produkowanych w szkółkach jest wrażliwa na przymrozki, szczególnie w pierwszym okresie rozwoju, termin siewu należy przesunąć do chwili ustalenia się odpowiedniej temperatury. Późniejsze siewy dają pewność, że wschody nie zamarzną.

Termin siewu można dowolnie regulować w przypadku, gdy ma się do czynienia z nasionami sucho przechowywanymi. Inaczej przedstawia się sprawa z nasionami, które były zastratyfikowane. Nasiona te należy wysiewać wtedy, gdy zaczynają kiełkować. Istnieje tutaj niebezpieczeństwo zbyt wczesnego kiełkowania, w porze niezupełnie odpowiedniej do siewu. Aby wstrzymać proces kiełkowania, należy nasiona dostatecznie schłodzić w chłodni. Wobec ryzyka, jakie pociąga za sobą niekiedy siew wiosenny, stosuje się wysiew jesienny i to głównie tych gatunków, których nasiona mają stosunkowo krótki okres dojrzewania wtórnego. Tuż przed mrozami, a więc późną jesienią, można wysiewać nasiona: dębu, buka. Jesienią można wysiewać nasiona, które wymagają dołowania, a przechowywane luzem stają się przelegujące, np. nasiona klonów i większości krzewów leśnych. Siew jesienny daje przeważnie obfite wschody i silniejsze siewki oraz uwalnia od potrzeby przechowywania nasion. Zabezpiecza w zupełności od przedwczesnego wykiełkowania stratyfikowanych nasion. W wielu przypadkach siew jesienny uwalnia od konieczności stratyfikowania oraz od konieczności kontrolowania zastratyfikowanych nasion w okresie zimy i wczesnej wiosny. Jedną z ważniejszych wad siewu jesiennego jest to, że wysiane nasiona kiełkują na wiosnę przeważnie zbyt wcześnie i młode siewki narażone są bardzo często na działanie wiosennych przymrozków. Nasiona wysiane jesienią są bardzo często narażone na zniszczenie przez myszy i nornice. Nie powinno się także wysiewać nasion jesienią na glebach ciężkich, które przez okres zimy bardzo się zlewają, uniemożliwiając wschody.

Nasiona wysiane w optymalnym terminie dają liczne wschody i siewki uzyskane z tych siewów charakteryzują się dużymi wielkościami cech biometrycznych. W praktyce szkółkarskiej stosuje się terminy siewów nasion uwarunkowane przez: zabiegi uprawowe, stosowany płodozmian, możliwość przechowywania nasion, warunki klimatyczne itp. Siewy nasion w szkółkach prowadzi się często w terminach innych niż naturalny obsiew w przyrodzie. Terminy siewu stosowane w warunkach gospodarstwa szkółkarskiego nie są jedynymi możliwymi terminami siewu. Z uwagi na sygnalizowane zmiany klimatyczne oraz obserwowane anomalie pogodowe zachodzi konieczność stosowania bardziej zróżnicowanych terminów siewu nasion w szkółce aniżeli było to dotychczas.

Po wykonaniu badań przez Zakład Hodowli Lasu IBL określono optymalne terminy siewu nasion dla ważniejszych gatunków drzew leśnych.

*
Sosna zwyczajna

Siew powinno wykonywać się po ociepleniu wiosennym. Termin siewu powinien zależeć od temperatury gleby (optymalna temperatura 20-25°C).Optymalnym terminem siewu tego gatunku jest termin kwietniowy na terenie całej Polski. Im wcześniejszy jest siew wiosenny sosny zwyczajnej, tym większe są wymiary wyprodukowanych siewek, jednak powodzenie siewów związane jest z temperaturą gleby. Możliwy jest również siew w sierpniu, jednak jest on drogi, gdyż siewy wymagają ciągłego zraszania. Ciepło i wilgotność niosą z sobą niebezpieczeństwo chorób grzybowych. Siew sosny w sierpniu może mieć zastosowanie tylko przy produkcji wielolatek. Często siewki z tego terminu nie zdążą zdrewnieć do przymrozków i ulegają zniszczeniu, co wpływa na obniżenie wydajności siewu. Siewy jesienne (październik, listopad) dają małą wydajność, ponieważ duża część nasion ginie w okresie zimowym lecz siewki otrzymane z nasion które przetrwały zimę mają największe parametry wzrostowe. Mała wydajność siewów jesiennych sprawia, że nie powinny być one stosowane w praktyce.

*
Świerk pospolity

Właściwym terminem siewu świerka jest:

- marzec lub kwiecień dla południowo-zachodniej Polski,

- kwiecień dla północno-wschodniej i środkowej Polski.

Nasiona tego gatunku podobnie jak nasion u sosny wymagają ocieplonej gleby w momencie wschodów. Im wcześniejszy jest siew wiosenny świerka, po ociepleniu wiosennym, tym większe są wielkości cech biometrycznych uzyskanych siewek. Siewy wiosenne wykonane za wcześnie, przed ociepleniem wiosennym gleby, mogą przelegiwać przez dłuższy czas w chłodnej glebie co wpływa na zmniejszenie ich wydajności.

*
Modrzew europejski

Najbardziej korzystnymi terminami siewu modrzewia są:

- marcowy lub kwietniowy dla południowo-zachodniej Polski,

- kwietniowy dla południowo-wschodniej i środkowej Polski.

Wiosenne terminy siewu modrzewia dają większą wydajność niż terminy jesienne.

*
Jodła pospolita

Optymalnymi terminami siewu jodły są:

- termin jesienny (październik, listopad) dla regionów z często występującą mroźną, bez dużych wahań temperatur i dłuższych okresów ociepleń zimą,

- termin marcowy dla regionów z przeważającą ciepłą, bezśnieżną zimą z dłuższymi okresami o temperaturze dodatniej w czasie zimy i przedwiośnia.

Dobrej jakości siewki jodły można uzyskać z siewu kwietniowego, przy zastosowaniu nasion przechowywanych w chłodni.

*
Dąb szypułkowy

Właściwymi terminami siewu dębu szypułkowego są:

- terminy jesienne (październik, listopad) dla regionów z często występującą mroźną zimą, bez dłuższych okresów z temperaturą dodatnią,

- termin marcowy dla regionów z przeważającą ciepłą, bezśnieżną i bezmroźną zimą; dobre wyniki daje siew w kwietniu z wykorzystaniem do siewu nasion przechowywanych w chłodni.

Najwięcej siewek dębu szypułkowego można uzyskać wykonując siew w marcu i kwietniu. Jeśli zimą nasiona nie są uszkadzane w glebie przez grzyby, duże wydajności uzyskuje się również z siewów jesiennych.

*
Buk zwyczajny

Optymalnymi terminami siewu buka są:

- terminy jesienne (październik, listopad) dla regionów z przeważającą mroźną zimą bez dłuższych okresów z temperaturą dodatnią i glebą przykrytą warstwą śniegu aż do wiosny,

- termin marcowy i kwietniowy dla regionów w których występują częste, ciepłe zimy i znaczne skoki temperatur.

Nasiona wysiewane w kwietniu powinny być przechowywane w chłodni z regulowaną temperaturą powietrza i wilgotnością. Najwięcej siewek buka można uzyskać z siewu w październiku i listopadzie, jeżeli nasiona z tych terminów przetrwają zimę w glebie. Z wiosennych siewów najwięcej siewek uzyskuje się z siewu w marcu. Duże szkody we wschodach buka może spowodować dłuższy okres suszy w okresie kiełkowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 21:43 - wt 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Z całym szacunkiem Daniel, ale jaki sens ma wklejanie na Forum "gotowców" ze strony Lasów Polskich.

http://www.wiki.lasypolskie.pl/

Lepiej opisać własne obserwacje, wyciągnąć ciekawostki sadownicze ze starych notatek dziadków czy pradziadków, przejść po antykwariatach i wygrzebać rzadką a cenną informację. Wiedzę z wikipedii każdy potrafi zdobyć.
Ja na przykład nie mogę zrozumieć na czym polega ta cała stratyfikacja, przeczytałem dużo i nie rozumiem. Może przeprowadzałeś kiedyś i mógłbyś opisać w przystępnych słowach?
Pozdrawiam Krzysiek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 22:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Kriss ja to wstawiam po to aby było w jednym miejscu. Chcę aby było ogólnie dostępne. Równie dobrze mógłbym sobie sam zbierać takie informacje mieć dla siebie i z nikim sie nei dzielić. Zwróć też uwagę że nie wszyscy na forum umieją biegle posługiwać się komputerem i internetem. Z kolei ja mam 17 lat i moje doświadcznie w zakresie ogrodnictwa jest nie wielkie a posty i tematy mogą przecież uzupełniać specjaliści czy ludzie mający jakieś doświadczenie z jakąś rośliną. Nie dziwi mnie twoja reakcja, bo sam bym pewnie zareagował podobnie ale chyba lepiej podac na początek kilka podstawowych informacji i później uzupełniać informacjami z praktyki niż zadawać za każdym razem pytanie o jakś roślinkę.

A propos stratyfikacji to akurat niedawno było to u nas przy ontogenzie roślin na biologii. Stratyfikacja to specyficzne przygotowanie nasion do wysiania, które czesto wymagają do pełego dojrzenia i do uzyskania maksymalnej zdolności kiełkowania jarowizacji czyli przebywani z początku w temeraturze wyższej a później niżeszej. Przy czym jestchyba kilka metod ozyskania takowego efektu i moze ty nam opowiesz o kilku :):)

Pozdrawiam serdecznie Daniel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 00:35 - śr 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
d@niel_25 pisze:
Kriss ja to wstawiam po to aby było w jednym miejscu.


No i są w jednym miejscu- na stronie Lasów Polskich :)

d@niel_25 pisze:
Chcę aby było ogólnie dostępne.


I są tam ogólnie dostępne

Po co mieszać w to jarowizację, która dotyczy wyrośniętej rośliny a nie nasiona dopiero pobudzanego do wzrostu.
Daniel, chodziło mi o to że wchodząc w temat zatytułowany "Terminy wysiewu nasion", spodziewałem się jakiś konkretów np. facelię można już siać pod koniec marca a grykę na przełomie kwietnia i maja.
Albo kiedy warto przygotować rozsady roślin miododajnych (luty, marzec i jakich roślin).

I po co pszczelarzowi wiedza kiedy sadzić tak miododajne rośliny jak opisane :
Świerk pospolity, Modrzew europejski, Jodła pospolita, Dąb szypułkowy, Buk zwyczajny :?:
Pozdr.
Kriss


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lutego 2009, 00:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Akurat drzewa podane przez ciebie spadziuja i nie są obojetne dla pszczelarstwa. A props tej facelii to czemu akurat terminu jej siewu szukałeś w dziale "Drzewa i krzewy miododajne" ?? :):):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 16:45 - pt 
kriss gdyby ci sie chciało tobys sobie słowo stratyfikacja tez wpisał w wyszukiwarce i by ci wskoczyło co to jest ja to robie z nasionami akacji zalewam gorącą woda łuski popekaja i kiełkuje w roku posiania a bez tego w drugim roku az nadgnije otwarda otoczka
http://helpo.pl/pytanie/18238991/


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 20:15 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Kolego birkut!
stratyfikacja to pwtórne albo inaczej dalsze dojrzewanie nasion. A to co opisujesz to skaryfikacja czyli uszkadzanie osłony nasiennej w celu ułatwienia kiełkowania nasion dzielimy ją na;
1 mechaniczną - orzech, kokos
2 termiczną - jak napisałeś akacja
3 chemiczną np. magnolia, chodzi o podfermentowanie nasienników.
Ale z racji że nie jestem nieomylny to mogłem coś przekręcić.
pozdrówka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 22:15 - pt 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Alex23p pisze:
Kolego birkut!
stratyfikacja to pwtórne albo inaczej dalsze dojrzewanie nasion.


Pewnie kolega birkut tylko innym umie dawać dobre rady odnośnie psługiwania się wyszukiwarką :)
birkut pisze:
kriss gdyby ci sie chciało tobys sobie słowo stratyfikacja tez wpisał w wyszukiwarce i by ci wskoczyło

A ta wymiana poglądów z d@niel_25 miała miejsce prawie pół roku temu i już kilkadziesiąt akacji i karagan rośnie sobie, a przed zalaniem gorącą wodą jeszcze "pomagam" masionom papierem ściernym.
Pozdrawiam.
Kriss.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 22:20 - pt 
masz rację alex poprostu niedokładnie poczytałem ale mimo wszystko można w necie to znajśc


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2009, 22:22 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
I też masz rację. :)
Pozdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji