FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Wydajnośc pyłkowa roślin.
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=63&t=1279
Strona 1 z 1

Autor:  d@niel_25 [ 06 stycznia 2009, 14:59 - wt ]
Tytuł:  Wydajnośc pyłkowa roślin.

Metodę oznaczania wydajności pyłkowej z hektara opracowała Z. Warakomska (1972). Należny w tym celu określić w miligramach pyłek wytworzony w 10 kwiatach, wypłukany uprzednio z pylników eterem i wysuszony. Po obliczeniu liczby kwiatów na jednostce powierzchni, np. na 1 m2, można obliczyć i orientacyjnie oszacować wydajność pyłku z obszaru porośniętego przez dany gatunek. Znając zapotrzebowanie na pyłek jednego pnia w określonym miesiącu można przeciętnie oszacować, dla ilu pni wystarczy pyłku z danego obszaru.
Wydajność pyłkowa 10 kwiatów (lub jednego kwiatostanu składającego się z kwiatów bardzo drobnych, np. chabru, mniszka, itp.) może być oznaczona tylko laboratoryjnie. W badaniach mikroskopowych można również stwierdzić, ze pewna ilość ziaren pyłku jest płonna i zawiera jedynie samą otoczkę bez plazmy. Ziarna takie nie kiełkują na znamieniu słupka i nie mają wartości odżywczych dla pszczół. Wyniki badań roślin kwitnących w maju i czerwcu, przeprowadzonych przez Z. Warakomską podam w tabeli. Aby ocenić aktualne zasoby pyłkowe w zasięgu lotu pszczół, należy na jednostce powierzchni policzyć kwiaty przekwitłe, kwitnące i pąki, chociaż w ten sposób obliczona wydajność może być nieco większa od rzeczywistej, nie wszystkie bowiem pąki mogą się rozwinąć i wyprodukować pyłek. Liczba kwiatów będzie oczywiście zależała od stanu roślin w danym roku.
Produkcja pyłku jest w dużym stopniu stała, nie zależy bowiem od zmiennego przebiegu pogody tak jak wydajność nektaru. Dlatego wyniki wydajności pyłkowej tych samych gatunków roślin, otrzymane u nas, we Francji i w Rosji, są bardzo do siebie zbliżone. Wykorzystanie ich może być cenną pomocą w pracy pszczelarza, zdarza się bowiem , że niedostatek pyłku może wpłynąć hamująco na rozwój pszczół.
Omawiana metoda pozwala dość dokładnie określić tzw, moc produkcyjną, czyli tę ilość pyłku, jaką dany gatunek rośliny owadopylnej jest zdolny wyprodukować. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, konkurencję innych owadów zbierających lub zjadających pyłek przyjmuje się ze pszczoły zbierają tylko połowę wytwarzanego przez kwiaty pyłku. Jeżeli np. po oszacowaniu liczby kwiatów na plantacji przyjmiemy, że gryka kwitnąca w lipcu produkuję średnio 240 kg/ha pyłku, a zapotrzebowanie jednego pnia wynosi tym miesiącu 5,6 kg, to połowa wyprodukowanego pyłku wystarczy dla ok 20 pni.
Dobrym źródłem pyłku jest róża pomarszczona (Rosa rugosa Thunb.),której duże owoce są cenione w przetwórstwie. W 10 kwiatach wytwarza ona 458,8 mg pyłku, co w przeliczeniu na 1 km wyrośniętego dwustronnego szpaleru daje ok 75 kg. Niekiedy należy również uwzględnić swoiste właściwości pracy pszczół na kwiatach niektórych roślin. Na przykład obserwacji Z. Demianowicz zbieraczki pyłku oblatujące kwiaty rzepaku zbierają obnóża tylko z 4 długich pręcików, a dwa krótkie pozostają niewykorzystane.
Jak już wiadomo, pszczoły mogą w sprzyjających warunkach wiosną zebrać również pewną ilość pyłku z drzew wiatropylnych. Przy badaniu ich wydajności pyłkowej Z. Warakomska zastosowała inną metodę, polegająca na tym, że pyłek chwyta się do bibułkowych torebek zawieszonych na kwiatostanach (baziach) jeszcze przed rozwinięciem się kwiatów. Obliczona w ten sposób że bazia osiki o długości 8 cm dostarcza średnio 31,3 mg pyłku. Po oszacowaniu liczby bazi na danym drzewie osiki możemy otrzymać jego wydajność pyłkową. Jeden kwiatostan klonu jesionolistnego daje 76,86 mg pyłku, a jedno drzewo o powierzchni korony 24 m2 produkuje 0,8 kg pyłku. Ze względu na inną biologię pylenia nie cały wyprodukowany pyłek roślin wiatropylnych może być wykorzystany przez owady, ale nawet zebranie pewnej jego części przez pszczoły może mieć nieraz duże znaczenie dla rozwoju czerwia. Znajomość wydajności pyłkowej tych roślin jest także dla pszczelarzy bardzo przydatna.
(M. Lipiński:"Pożytki pszczele ...")

tabelka 1
tabelka 2
tabelka 3
tabelka 4
tabelka 5
tabelka 6
tabelka 7
tabelka 8
tabelka 9

Musisz się zalogować aby zobaczyć

Autor:  olek_podhale [ 08 stycznia 2009, 14:37 - czw ]
Tytuł: 

dostałem ze szkółki drzew więc wstawiam moze się komus przyda

Autor:  misza30 [ 08 stycznia 2009, 23:55 - czw ]
Tytuł: 

W sprawie powyższego tematu polecam kilka książek, ( akurat te mam w swojej podręcznej biblioteczce ;) :

M. Lipiński " Pożytki pszczele. zapylanie i miododajność roślin"

B. Jabłoński "Ogródek Pszczelarski"

B. Jabłoński "O potrzebie i możliwościach poprawy pożytków pszczelich"

B. jabłoński "potrzeby zapylania i wartość pszczelarska owadopylnych roślin uprawnych"

Z. Kołtowski "Wielki Atlas roślin miododajnych"

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/