FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:30 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 lutego 2009, 10:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Spośród wielu powszechnie dziko rosnących odmian mięty w Polsce spotyka się około l0 gatunków. Rośnie najczęściej w miejscach półcienistych nad brzegami rzek, na wilgotnych obrzeżach lasów i zarośli. Lubi glebę żyzną, pulchną, w miarę wilgotną i niezachwaszczoną. Dla celów leczniczych uprawia się u nas najczęściej tzw. miętę pieprzową zwaną też czarną.

Jest byliną osiągającą od 30-90 cm wysokości. Łodyga jest czterokanciasta, wyrastająca z licznych rozłogów, czasem lekko nabiegła na fiołkowo. Liście są owalnopodłużne, brzegiem nierówno ząbkowane, ostro zakończone i ułożone na łodydze naprzeciwlegle. Kwiaty rurkowate, różowofioletowe, małe i zebrane w gęste niby kłosy na szczytach łodyg. Na uwagę zasługuje też często spotykana mięta zielona dająca zielonkawą herbatę.

ojedyncze liście lub też niekwitnące jeszcze szczyty pędów z liśćmi. Surowiec suszy się szybko w cieniu o dużym przepływie powietrza i w temperaturze nie wyższej niż 35 ° C. Liście i pędy porażone rdzą należy odrzucić.

Liść zebrany w czasie letnich wycieczek nad rzeką lub obrzeżach łąk (w środowisku nieskażonym) nadaje się do sporządzania herbaty o silnym mentolowym aromacie.

Najważniejszymi składnikami mięty pieprzowej są: złożony z 50% mentolu, mentonu i innych substancji olejek lotny, garbniki, gorycze, kwasy organiczne i inne aktywne związki. Surowiec mięty, a zwłaszcza mentol i jego estry, działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, żółciotwórczo i żółciopędnie. Pobudza także cały układ trawienny do wydzielania soków wzmagając trawienie, poprawia apetyt i obniża ciśnienie krwi.

Surowca mięty używa się przy zaburzeniach w wydzielaniu żółci, zapaleniu woreczka żółciowego i dróg żółciowych, a także w kamicy żółciowej i żółtaczce, przy wzdęciach, kolce jelitowej i w zaburzeniach przewodu pokarmowego, układu nerwowego objawiających się w bezsenności, migrenie, nerwobólach, drgawkach nerwowych i w zaburzeniach menstruacyjnych.

W przypadku schorzeń układu pokarmowego jak wzdęcia, wiatry, kolka jelitowa itp. - według zaleceń niektórych wybitnych fitoterapeutów - do naparu mięty można dodać do zaparzenia kwiat rumianku, jaskółczego ziela i waleriany, jako działających rozkurczowo na mięśnie gładkie tego układu, zaś w przypadku schorzeń dróg żółciowych oraz woreczka żółciowego napar mięty można wzmocnić dodając do zaparzenia Chołagogę I, II lub III albo też stosowną mieszankę, w skład której wchodzi mięta.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2009, 09:22 - czw 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 18:53 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: Kujawy i Pomorze
Z plantacji mięty pieprzowej pszczoły nic nie mają, ponieważ jest ścinana i to nawet kilkakroynie w sezonie wegetacyjnycm.Czasami dopiero pod koniec sierpnia lub we wrześniniu z odrostów pojawiają się kwiaty, ale i wtedy jest to raczej pożytek rozwojowy, niż towarowy.
Szanse na miód miętowy daje prędzej mięta długolistna(M.longifolia)na niekoszonych mokrych łąkach, ale ze względu na termin kwitnienia i występowanie raczej trudno kupić w Polsce miód miętowy.
Czasami na plantacjach m.pieprzowej krótko pojawi się spadż i wtedy pszczółki masowo ruszaja na liście, ale to chyba ewenement(tylko raz coś takiego widziałem).

Super sprawą dla pszczół i pszcelarza jest ziołomiód miętowy spożądzony z miodu np: starego rzepakowego i naparu z mięty pieprzowej. Taki subscytut podawany po lipie(lub innym ostatnim pożytku) w celu pobudzenia czerwienia umożliwia pozyskanie od pszczółek paru litrów leczmiczego ziołomiodu miętowego i świetnego rozwoju pszczół(zapobiega i leczy noseme).

Tylko jest problem jak nazwać taki produkt(miód z ziołami) czy to jest jeszcze miód, bo nie mamy prawa nazwać miodem ziołowym, ponieważ nie pochodzi z nektaru ziół, ani ziołomiodem bo nie jest syropem z dodatkiem naparu/soku/ekstraktu ziołowego. nazywając jednak ziołomiodem trzeba by podkreślać różnice między "ziołobiodami" z syropu, a takim z miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji