FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=63&t=1430
Strona 1 z 1

Autor:  d@niel_25 [ 18 lutego 2009, 10:36 - śr ]
Tytuł:  Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria L.)

Roślina o cytrynowej woni. Łodyga gałęzista, szaro-miękko-owłosiona. Liście dolne trójkątne, górne podługowate, wszystkie długoogonkowe, ostre, u nasady sercowate, grubo-ukośnie-piłkowane, z wierzchu nieco omszone, zielone, spodem szare. Nibyokółki kwiatowe górne gęsto skupione. Kwiaty białe lub bladoróżowe; warga dolna korony purpurowo nakrapiana; kielich nieco zgięty, jajowaty, szaro omszony, o ząbkach lancetowatoszydlastych, zaostrzonych. Rozłupki gładkie, nagie - VI do IX. Ogrody, śmietniska, przydroża, zarośla. W rozproszonych stanowiskach w kraju. Roślina trwała, 45-100 cm wys. 2n=34, 36.

Ziele kocimiętki (Herba Nepeta catariae) zawiera ol. eteryczny (cytral, pulegon), nepatalakton, kwas p-hydroksybenzoesowy, kwas nepetalowy; stosowane w medycynie ludowej.

Jest dobrą rośliną miododajną !!!!


Ciekawostki :)

ocimiętka wabi koty, ale odstrasza owady

Olejek kocimiętki, o charakterystycznym silnym zapachu, odstrasza komary około 10 razy skuteczniej niż środki chemiczne - ogłoszono na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Chicago.

Kocimiętka to bylina, występuje m.in. w Europie i Ameryce. Kwitnie od czerwca do lipca oraz od września do października, a krzaczek, który hoduje się często w doniczkach, dorasta do 60 cm wysokości i 45 cm szerokości. Zapach liści kocimiętki uwielbiają koty. Liści używa się jako przypraw, a w medycynie ludowej - jako zioła leczniczego.

Badania entomologów z Uniwersytetu Stanowego Iowa dowiodły, że zawarty w kocimiętce olejek eteryczny (nepetalakton) zniechęca komary około dziesięć razy skuteczniej niż środki chemiczne zawarte w preparatach do odstraszania owadów.

Chris Peterson i Joel Coats z Wydziału Entomologii Uniwersytetu w Iowa przeprowadzili doświadczenie, podczas którego olejkiem z kocimiętki działali na 20 zamkniętych w szklanej tubie komarów z gatunku Aedes aegypti, roznoszącego żółtą febrę.

Po 10 minutach na ścianie tuby posmarowanej roztworem o 1-procentowym stężeniu olejku pozostały cztery komary. Na ścianie posmarowanej roztworem 0,1-procentowym wytrzymało ich pięć.

W podobnym teście przeprowadzonym z DEET na ściance zostawało od ośmiu do dziewięciu komarów.

Peterson twierdzi, że olejek kocimiętki jest dziesięć razy skuteczniejszy niż DEET - do osiągnięcia tego samego efektu wystarcza dziesięciokrotnie mniejsza ilość.

Entomolodzy nie wiedzą, w jaki sposób olejek działa na komary. Podejrzewają, że jest on skuteczny nie tylko w przypadku A. aegypti, ale i innych gatunków komarów. Dwa lata temu stwierdzili jego skuteczność w odstraszaniu karaluchów.

"Jeśli okaże się, że olejek nie szkodzi ludziom, szybko można będzie zacząć produkcję bazujących na nim środków" - uważa Peterson. Samo destylowanie olejku z kocimiętki jest bardzo łatwe - mogą je przeprowadzić nawet uczniowie w trakcie zajęć szkolnych.

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/