FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale)
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=64&t=1429
Strona 1 z 1

Autor:  d@niel_25 [ 18 lutego 2009, 10:29 - śr ]
Tytuł:  Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale)

Lubczyk ogrodowy

Pochodzący z Azji południowo-zachodniej lubczyk ogrodowy należy w wielu krajach do hodowanych roślin przyprawowych. Najlepszy smak mają świeże, w miarę młode części rośliny. Jest to dochodząca do 2 metrów bylina o mocnym korzeniu. Na wiosnę z korzenia wyrastają jasnozielone pędy, które stopniowo przeistaczają się w ciemnozielone, rozgałęzione, długie łodygi z nielicznymi ząbkowanymi liśćmi. Na końcach łodyg tworzą się bladożó łte, baldaszkowate kwiatostany. Wszystkie części rośliny wydają przy dotknięciu charakterystyczny zapach. Do przyprawiania potraw nadają się młode, jasnozielone, świeże liście. Zarówno części naziemne, jak i korzeń uważa się od starożytności za afrodyzjak. Ze świeżego korzenia sporządza się napoje miłosne, którym nie może się podobno oprzeć najbardziej oporna dziewczyna. Roślina uchodzi za symbol miłości.

Jako przyprawę stosuje się świeże i wysuszone liście i korzenie, a także owoce lubczyka. Liści używa się jako przyprawy do zup, zwłaszcza kartoflanki, pomidorowej i rosołu. Korzenie świeże i wysuszone są doskonałą przyprawą do sałat zielonych,mieszanek warzywnych, ciemnych sosów, mięsa baraniego, króliczego i drobiu. Owoce znajdują zastosowanie przy wypieku białego pieczywa domowego z dodatkiem sera. Korzenie lubczyka wchodzą w skład przypraw do zup typu "Maggi".

Polecany w chorobach dróg moczowych oraz schorzeniach przebiegających ze zmniejszeniem wydalania moczu.
Przetwory z lubczyka stosuje się przede wszystkim w lekkich zaburzeniach czynności nerek oraz zmniejszonym wydalaniu składników mineralnych i szkodliwych produktów przemiany materii, a także w stanach zapalnych nerek, cewek nerkowych i pęcherza. Ponadto mają zastosowanie w obrzękach spowodowanych upośledzeniem czynności nerek, a pomocniczo w zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza oraz w skazie moczanowej. Korzeń lubczyka jest składnikiem granulatu ziołowego Urogran, stosowanego w stanach zapalnych dróg moczowych oraz w kamicy moczowej.
Dobre wyniki zapewnia podawanie przetworów z lubczyka w dolegliwościach tra-wiennych, zwłaszcza wzdęciach, bólach brzucha, niestrawności, braku łaknienia, osłabieniu czynności wątroby i niedostatecznym wydzielaniu żółci.
Korzeń lubczyka wchodzi w skład mieszanki ziołowej Cardiosan , polecanej w chorobach serca, zwłaszcza u osób starszych, w której wykorzystuje się dzia-łanie wiatropędne lubczyka celem obniżenia nacisku jelit na przeponę i ułatwienia pracy mięśnia sercowego.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/