FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Dzielżan (Helenium)
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=64&t=867
Strona 1 z 1

Autor:  ryszard_b [ 12 sierpnia 2008, 22:08 - wt ]
Tytuł:  Dzielżan (Helenium)

Roślina pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Są to rośliny średnio wysokie i wysokie. Szybki i bujny wzrost pozwala osiągnąć niezłe efekty już w pierwszym roku. Liście ciemnozielone, lancetowate mają tendencję do zasychania, tak, że roślina, kiedy zaczyna kwitnąć może mięć do połowy łodygi suche liście. Nie stanowi to jednak problemu, jako, że z uwagi na wysokość jest sadzona z tyłu rabaty. Kwiaty w postaci koszyczków zebrane w wielkie baldachy. Kolor od żółtego po czerwono-brązowy. Kwitnienie w zależności od odmiany od lipca do września. Jeśli w maju przytniemy rośliny opóźnimy kwitnienie o około 2-3 tygodnie. Najlepszy efekt uzyskamy sadząc rośliny w pełnym słońcu, na glebie zasobnej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Jedynie mokre i nieprzepuszczalne gliny będą przeciwwskazaniem do ich uprawy. Rozmnażamy przez podział jak również z sadzonek zielnych, które potrafią się ukorzenić w ciągu tygodnia. Jedyną zasadą jest nie sadzić dzielżanów jesienią, bo niewiele przetrzyma zimę szczególnie, jeśli na zmianę będzie deszcz i mróz. Wiosną należy zeszłoroczne pędy przyciąć tuż przy samej ziemi.

Moje też pięknie zakwitły z sadzonek od kol. Sabarda i pszczoły mają co robić na tych roślinach . Od rana do wieczora jest ruch a najbardziej chodzi o pyłek w tym okresie . Mam posadzone tego ok. 2 ary to jest niby nic , ale jak przechodzę nie mogę się napatrzeć na ruch pszczół i taki widok .


Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Autor:  ryszard_b [ 26 września 2008, 18:29 - pt ]
Tytuł:  Dzielżan Hoopesa

Właśnie oglądałem w TV na jedynce i pokazywany był ten (Helenium) i tylko pod taką nazwą , jako kwiaty jesienne . To co piszesz o tym wysokim 2 m , właśnie rośnie u sasiadki w ogródku żółty z czarnym środkiem . Tylko nie widać na nim pszczół i to może byś to .

Właśnie zakwitł mi ten Dzielżan Hoopesa o którym wspomniałem wcześniej , choć na prawdę to nie jest jego pora bo powinien : maj - lipiec , ale jeszcze się wyrobił . Póżno , bo był siany na wiosnę do inspektu a po tem na pole i jak widać jest mniejszy i o różnej barwie (mieszany) , ale całkiem podobny do Helenium i chętnie odwiedzany przez pszczoły . Pod względem przydatności dla pszczół na pewno jest lepszy Helenium , ze względu na swój okres kwitnięcia i pyłek i jeszcze raz pyłek w tym okresie po pożytkowym . Właśnie hoopesa ozdobi mi tylko latem pasiekę ze względu na swój kolor .


Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz.
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/