FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 08:05 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Słoma i ule.
Post: 01 marca 2009, 15:43 - ndz 
Noszę się z zamiarem zbudowania kilku uli korpusowych. Wg dostępnych na forach pszczelarskich i tam opisywanych sposobów np. http://www.pszczelarstwo.neostrada.pl/budowa_ula.htm
Mam pytania do praktyków. Czy po zbiciu ramy dolnej i górnej deseczkami od wewnątrz a w czasie obijania zewnętrznej powłoki można by po przybiciu dwóch, trzech deseczek, wolną przestrzeń upychać słomą itd. Po przybiciu dalszych dalej upychać słomą. I w ten sposób ocieplić korpus? Tym sposobem myślę, że każda słoma nadawałaby się jako wypełniacz. Oczywiście chodzi mi o słomę kombajnowaną, chociaż perfekcjoniści mogli by używać słomy prostej przycinanej na wymiar i upychanej. Wspomnę tu również o trzcinie, która mogła by być tu zastosowana /upychana/. Myślę, że siła w rękach wystarczająca była by do ubicia słomy.
Przecież tej słomy nie potrzeba sznurować, drutować.
Pytanie drugie. Słoma jakich zbóż jest najodpowiedniejsza?. Osobiście skłaniam się ku owsianej która moim zdaniem najlepiej pochłania wilgoć.
Pytanie trzecie. Do czego ewentualnie można by zastosować skrzyneczki po owocach, takie od sklepikarzy?. One są wykonane z cieniutkich listewek drewnianych 2-3 mm.


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2009, 16:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
maniek1 pisze:
Noszę się z zamiarem zbudowania kilku uli korpusowych. Wg dostępnych na forach pszczelarskich i tam opisywanych sposobów np. http://www.pszczelarstwo.neostrada.pl/budowa_ula.htm
Mam pytania do praktyków. Czy po zbiciu ramy dolnej i górnej deseczkami od wewnątrz a w czasie obijania zewnętrznej powłoki można by po przybiciu dwóch, trzech deseczek, wolną przestrzeń upychać słomą itd. Po przybiciu dalszych dalej upychać słomą. I w ten sposób ocieplić korpus? Tym sposobem myślę, że każda słoma nadawałaby się jako wypełniacz. Oczywiście chodzi mi o słomę kombajnowaną, chociaż perfekcjoniści mogli by używać słomy prostej przycinanej na wymiar i upychanej. Wspomnę tu również o trzcinie, która mogła by być tu zastosowana /upychana/. Myślę, że siła w rękach wystarczająca była by do ubicia słomy.
Przecież tej słomy nie potrzeba sznurować, drutować.
Pytanie drugie. Słoma jakich zbóż jest najodpowiedniejsza?. Osobiście skłaniam się ku owsianej która moim zdaniem najlepiej pochłania wilgoć.
Pytanie trzecie. Do czego ewentualnie można by zastosować skrzyneczki po owocach, takie od sklepikarzy?. One są wykonane z cieniutkich listewek drewnianych 2-3 mm.


Co do pierwszego pytania kolegi to myślę że dwie deseczki wystarczą a z drugiej strony dać listwę (na pewno kolega posiada jakieś odpadki :) ) dalej układać i ugniatać
słomę jak już będzie dobrze ugnieciona to dobić deseczki i na koniec listewkę odjąć i z drugiej strony to samo. Jeśli kolega ma dostęp do trzciny to też myślę że będzie dobra.

Najlepsza to słoma żytnia/pszenżytnia jeśli dobrze pamiętam.

A skrzyneczki wykorzystuje do lekkich zatworów, jako prowadnice do wsuwanych wiek rojnic, mniejsze kawałki czasem służą za podkładki czy "zaślepki" do otworów w rojnicach. etc. Trójkąty narożne wykorzystuję jako uchwyty do korpusów bądż wkładki wylotowe z zabezpieczeniem antygryzoniowym. :) Generalnie zastosowań tego materiału jest dużo.

Pozdrawiam Psepscółek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2009, 01:27 - pn 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Najleprza sloma jest sloma owsiana. W latach przedwojannych /jak tez po/ tylko takiej slomy uzywano. Posiada same zalety; miekka, latwa w uzyciu , nie rani palcow /dloni/. Mozna ja wyplatac /wyplatano kiedys beczki na zboze/, omijaja ja szkodniki, bardzo szybko oddaje wilgoc /nie technie/. Powszechnie byla uzywana do siennikow /podloze do spania zamiast materacow/. Sloma ta jak tez plewy byly pasza dla bydla, koni /podstawa w gospodarstwie/.

"Posiej owies w bloto to zbierzesz zloto"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 stycznia 2011, 19:59 - wt 

Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 00:12 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
rysiekm pisze:
Najleprza sloma jest sloma owsiana. W latach przedwojannych /jak tez po/ tylko takiej slomy uzywano. Posiada same zalety; miekka, latwa w uzyciu , nie rani palcow /dloni/. Mozna ja wyplatac /wyplatano kiedys beczki na zboze/, omijaja ja szkodniki, bardzo szybko oddaje wilgoc /nie technie/. Powszechnie byla uzywana do siennikow /podloze do spania zamiast materacow/. Sloma ta jak tez plewy byly pasza dla bydla, koni /podstawa w gospodarstwie/.

"Posiej owies w bloto to zbierzesz zloto"


Z moich obserwacji wynika że owies i jęczmień są najlepszym materiałem na ule słomiane.
W krajach Europy Zachodniej zwłaszcza Holandia używa się słomy żytniej.
Mam kilka zdjęć takich uli wyplatanych . Niestety nie wiem jak ich wstawić na forum
Nie tylko koszki. Ciekawe są ule kwadratowe. Nawet mam zdęcie plecionego wiatraka jako ul.
Stoi sobie w Hiszpanii w muzeum pszczelarstwa. Zrobiony przez mistrza plecionkarstwa z Holandii .

_________________
mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 17:18 - wt 

Rejestracja: 19 stycznia 2011, 19:42 - śr
Posty: 17
Lokalizacja: Tarnów
Tutaj jest sporo informacji do uli słomianych
http://pszczelarstwo.neostrada.pl/ul_slomiany.htm
Gdzieś czytałem, że najlepsza jest słoma żytnia, zcięta kilka tygodni przed zbiorami.
Wtedy nie jest tak dojrzała i się mniej łamie. Ja robiłem ul słomiany z słmoy pszennej, ponieważ trudno jest zdobyć żytnią.
Dodatkowo obiłem siatką, jako zabezpieczenie przed myszami.

P.S.
Słoma z kombajnu się nie nadaje, dlatego jest to jeszcze bardziej czasochłonne zdanie.
Która słoma jest lepsza to zależy od stylu budowy.
Do ula plecionego będzie lepsza miękka, a do takiego jak ja mam opisanego w zamieszczonym linku nieco twardsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 marca 2011, 23:31 - śr 

Rejestracja: 16 kwietnia 2008, 10:22 - śr
Posty: 5
Lokalizacja: olecko
Według mnie słoma powinna być twarda czyli najlepsza z żyta, pocięta na sieczkę na ostrym narzędziu (w moim przypadku sieczkarni - być może lokalne określenie, taka maszyna której kiedyś się używało do cięcia słomy). Krótkie kawałki słomy niezbyt mocno zgniecionej zawierają w sobie powietrze. To jest wg. mnie istota dobrej izolacji. Miękka słoma, źle pocięta lub za mocno ugnieciona nie będzie zawierała w sobie pozamykanych przestrzeni z powietrzem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji