FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 00:00 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: jaki frez?
Post: 30 października 2007, 08:53 - wt 
witam was serdecznie, chciałem własnymi siłami wykombinować ramki oraz korpusy łączone "czopowo" - coś w kształcie schodków :), do tego celu potrzebny jest <b>frez</b> czy ktoś ma takie i pochwali się zdjęciem żebym wiedział jak to wygląda? Bardzo proszę o informacje :).
Wiem , że pszczelarz to człowiek zaradny więc przypuszczam, że jakieś informacje macie na ten temat ;).


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2007, 10:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
jeśli chodzi o czop ramki to to są dwa frezy |_| coś na ten kształt a pomiędzy tuleja dystansowa o odpowiedniej grubości a jeśli choszi o wykonanie wcięć w beleczce górnej to frez jeden założony zamiast piły i odpowiednio ustaniony w odległości za pomozą prowadnicy można użyć jednej kupionej do ustawienia frezów będzie łatwiej pozdrawiam moge ewentualnie wykonać rysunki poglądowe tego ustawienia ale to w sumie jest dość proste
Pozdrawiam

PS.frezy na rynku (made in russia) kosztują około 8-10 zł szt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: frezy
Post: 31 października 2007, 11:02 - śr 
poszukałem trochę po necie i znalazłem frez na mikrowczep ale jest drogi jak dziadzi , fajna sprawa ale droga :). Co do wcięć w górnej beleczce to tak piła gładko tnąca to wiem ale właśnie wcięcie z dołu w kształcie litery U tu jest problemo ;)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2007, 13:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tak no to jest troche gorsze ale można znaleźdz szlifierza w jaiś większych stolarniach albo jakieś zakłady szlifierskie które odpowiednio wyprofilują frezy bo muszą być szlifowane maszynowo niestety


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: jaki frez?
Post: 01 listopada 2007, 21:05 - czw 
root pisze:
, chciałem własnymi siłami wykombinować ramki oraz korpusy .


Oto Frezy Tymi Frezami robię wszystko od ramek po ule , A teszte piłka na balansie i OK


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł: KLASA
Post: 01 listopada 2007, 21:45 - czw 
Dziękuje Przyjacielu freziki 1 klasa hehe o to chodziło ;) dzięki raz jeszcze


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2007, 12:08 - wt 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Te nacięcia widoczne na zdjęciach w bocznych beleczkach to zamiast otworów na drut? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 listopada 2007, 22:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 18:58 - pn
Posty: 24
Lokalizacja: Trzebunia
ryszard13 pisze:
Witam. Te nacięcia widoczne na zdjęciach w bocznych beleczkach to zamiast otworów na drut? Pozdrawiam



Tak te nacięcia to na drut. Jest to boczna beleczka ramki 1/2 dadanta. Widoczne nacięcia na zdjęciu w poście bociana ( wykorzystał je do pokazania zastosowania frezów) zrobiłem przed zbiciem ramki. Jednak przy zbijaniu ramek, a robię to zszywaczem pneumatycznym, zdarza się że listewka pęka przez to nacięcie. Dlatego obecnie nacięcia robię po zbiciu ramki.
Dzięki temu drutowanie ramek jest niezwykle szybkie łatwe i przyjemne. Samo nacięcie szybciej można zrobić niż wywiercić otworek. Na dodatek mocuję drucik bez żadnego przybijania gwoździkami. Zrobię kilka zdjęć to wstawię. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 listopada 2007, 20:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
:roll:
A jak i czym zrobic to "naciecie", czyli rowek podczas, gdy ramka jest juz zbita?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2007, 23:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
można to zrobić cienkąpiłką nawrt ręczną to nie duży problem ale pracochłonny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2007, 15:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 18:58 - pn
Posty: 24
Lokalizacja: Trzebunia
Tak robię nacięcia na drut.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lutego 2010, 11:22 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 01:17 - czw
Posty: 3
Lokalizacja: pow. tarnobrzeski
Witam wszystkich !
Była tu mowa o frezowaniu za pomocą tzw. ścisku balansowego , w związku z tym mam pytanie : jakiej mocy powinien być silnik aby można wykonywać frezowanie wzdłuż deski lub w poprzek ? Czy wystarczy 1kw ? Za odpowiedzi z góry dziękuję .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 23:01 - wt 
myśle że 1 KW jak najbardziej wystarczy, jeśli jeszcze masz ten silniczek "na siłe" a nie na 220v to już wogóle bajka ;) ja przy mojej "krajzówce-samoróbce" mam silnik 2,2 KW, 380v i nie ma takiej rzeczy której bym nie przeciął, jedyne ograniczenie to średnica tarczy :mrgreen: ale na te gruba "klocki" to jest "chainsaw" 8) :lol:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 23:10 - wt 
sysio pisze:
Witam wszystkich !
Była tu mowa o frezowaniu za pomocą tzw. ścisku balansowego , w związku z tym mam pytanie : jakiej mocy powinien być silnik aby można wykonywać frezowanie wzdłuż deski lub w poprzek ? Czy wystarczy 1kw ? Za odpowiedzi z góry dziękuję .

Tu nie chodzi tak o moc silnika jak. Tylko o obroty głowicy
mając silnik 1kw i 1450 obr/min jak przełożysz to na 2do1 czyli 2900obr/min to siła głowicy spadnie z 1kw na 0,5kw i nic nie u frezujesz
Silnik Musi mieć 2800 obr /min a takie to sa 2,2 kw 2800obr /min 360V


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 23:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
sysio pisze:
Witam wszystkich !
Była tu mowa o frezowaniu za pomocą tzw. ścisku balansowego , w związku z tym mam pytanie : jakiej mocy powinien być silnik aby można wykonywać frezowanie wzdłuż deski lub w poprzek ? Czy wystarczy 1kw ? Za odpowiedzi z góry dziękuję .


Szkoda Twojej pracy z przymiarka do takiego silnika, to bedzie tylko zabawaka.
Juz tu kolega podpowiedzial, ze 2,2 kW i najlepiej na "sile". Owszem, moze byc i mniejszy np. 1,5 kW, ale naprawde, jesli chcesz na tym ciagle pracowac, a nie 'zajezdzic' ten silnik i znowu klopot, to odrazu pomysl o wiekszym.
W stolarstwie, krotko mowiac - przy obrobce drewna licza sie przede wszystkim wysokie obroty i bardzo ostrze narzedzia.
Mam pare maszyn na rozne silniki i wiem jak to wyglada.

A przy okazji warto sobie obejrzec ponizszy filmik, chociaz sa i inne bardzo proste, ale skuteczne i szybkie metody bez potrzeby pakowania sie w kosztowny sprzet renomowanych firm, gdyz to jest sprzet na wyposazenie profesjonalnych stolarni, a tyle zeby zrobic starannie i ladnie ul, wystarczy czesto dobry pomysl:

http://www.youtube.com/watch?v=lmrGa_LD ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2010, 23:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Jerzy super przyrząd :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 lutego 2010, 20:40 - śr 
Jerzy pisze:

tyle zeby zrobic starannie i ladnie ul, wystarczy czesto dobry pomysl




Jerzy to jest "najprawdziwsza prawda"


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2010, 02:07 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 01:17 - czw
Posty: 3
Lokalizacja: pow. tarnobrzeski
Dzięki za rady , (film świetny) pytałem ponieważ chcę zrobić sobie małą precyzyjną piłę stołową . Cerkuladkę ''średniej wielkości"(2,2kw/380V) zrobiłem parę lat temu i nawet ze rznięciem brusów dębowych nie ma problemu piła fi 350 idzie jak burza , ale wykonanie od siekiery , konstrukcja ze starych rurek co , blat z płyty wiórowej pokrytej cienką blachą , wałek ma bicie a silnik to chyba z 50 kg waży . Miałem nawet sobie kupić takiego eihela ale tam pewnie balansu nię założę - ze względu na zbyt krótkie wrzeciono silnika.
Jedyny problem to solidne wykonanie regulacji wysokości cięcia , bo wydaje mi się że jest to podstawa jeśli chcemy frezować i wykonywać czopy . Myślę coś na wzór tej piły (po lekkiej modernizacji aby silnik nie wystawał poza obrys stołu) :
http://www.vintageprojects.com/power-to ... -plans.pdf
Co do prędkości to myślę właśnie o silniku 2800 obr i chcę dodać że jest jeszcze jeden parametr który trzeba brać pod uwagę przy takich maszynach tj. prędkość liniowa wrażana w m/s co jest uzależnione od średnicy tarczy a tu coś na ten temat :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1231587.html
Myślę że zastosuje 1,5 bo ma być to piłka raczej do drobnicy : calówka , podłogówka.
Pozdrawiam Sylwester


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2010, 03:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Miałem nawet sobie kupić takiego eihela ale tam pewnie balansu nię założę - ze względu na zbyt krótkie wrzeciono silnika.


Po co masz sobie glowe lamac kombinowaniem. Sa sklepy z tzw. stoiskami metalowymi - kiedys byly one zrzeszone w SCh. "Samopomoc Chlopska", nie wiem jak to aktualnie sie teraz nazywa, ale tam kupisz po bardzo przyzwoitych cenach wiele rzeczy, np.: gotowy walek do pilarki, frezarki, do heblarki - z lozyskami, tylko zamontowac, rozne kola pasowe na pasek klinowy i moze jeszcze wiele innych rzeczy. Poszukaj takiego sklepu, popatrz na to, o czym pisze, a napewno unikniesz wpadek technicznych. Dobrze byloby, abys poszukal wsrod znajomych jakiegos konsultanta i sprawe zalatwisz naprawde tanim kosztem, ale skutecznie. A wykonany sprzet bedzie moze nie profesjonalny, ale doskonaly.

"Duzo, szybko, dobrze i tanio". :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 23:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
BArdzo prosty i ciekawy sposob na wykorzystanie frezu tarczowego do robienia czopów w ulach jednościennych

bociank czy taki frez tarczowy mozna wykorzystac w zwyklej pile stołowej??



<iframe width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/kXEaTSlVWNQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 09:11 - pn 
adidar, Ten facet frezował zwykłą piłką złożoną na balans :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 11:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Mowa o takim frezie tarczowym, ktory jest w sprzedazy. CIekaw jestem czy mozna taki na piłe zwykła założyć i zrobić sobie czopy


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 15:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
to jest frez do metalu, ale drzewo będzie jakoś rąbał, najlepiej jakbyś mu usunął 4 ostrza to by już bardziej przypominał frez do drewna
on się nazwa na przemian skośny a może poszukaj prostego


najlepiej to by było wytoczyć wałek i założyć frezów i tulejek na całą szerokość deski - taka maszyna nazywa się np czopownica do szuflad


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2011, 09:21 - sob 
Do drewna są inne kąty ostrzy oraz inne obroty


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2011, 11:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
obroty daje maszyna

Problem tutaj w przypadku piły jest taki ze ten frez nie będzie wystawał nad blat.

Wszyscy marzymy o takiej maszynie - szczególnie przydała by się Krzysztofowi który by bardzo przyśpieszył produkcję sowich uli czopowanych :oczko:

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji