FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:27 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 stycznia 2011, 22:49 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Kto i kiedy wymyslił dennicę osiatkowaną?

Pytanie które już kiedyś zadałem, a powtórzył je dziś Kolega Tpuzio, kieruję również do siebie. Sam jestem ciekaw. Szukajmy odpowiedzi. Zapraszam. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 stycznia 2011, 23:24 - śr 
:leży_uśmiech: No Kiedyś nie jakiemu Langstrothotowi jak przenosił ł ula odleciało dno :leży_uśmiech: a że było tak zgnite to ula postawił na korpusie na stojaku i tak pozostał na zimę nim właściciel odnowił dno zdziwił się ciut bo rodzinę spisał na straty że przezimowała potem z lenistwa już nie dobijał dna ale żeby myszy po ulu nie harcowały jako zabezpieczenie podbił korpus siatką i wyciął wylot :leży_uśmiech: było to chyba pół tora wieku temu
:rolf:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 stycznia 2011, 23:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
Podobno kiedyś był taki pożytek w czechach, że z uli miód się wylewał :szok: więc inż. Květoslav Čermák doszedł do wniosku że osiatkuję dennicę i w ten sposób będzie odbierał czysty miód podstawiając pod dennice osiatkowaną - miednicę :oczko:

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 stycznia 2011, 23:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Udało mi się znaleźć coś takiego że pierwsze obserwacje zimujących rodzin na dennicy osiatkowanej przeprowadził Helmut Horn w 1990 roku co opisał w swoim artykule.

Dane te znalazłem
Tutaj!!!!

A tutaj podaję linki do ciekawych opracowań na temat dennicy osiatkowanej i walki z varooa.
JEDEN
DWA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 10:22 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
d@niel_25 pisze:
Udało mi się znaleźć coś takiego że pierwsze obserwacje zimujących rodzin na dennicy osiatkowanej przeprowadził Helmut Horn w 1990 roku co opisał w swoim artykule.

Dane te znalazłem
Tutaj!!!!

A tutaj podaję linki do ciekawych opracowań na temat dennicy osiatkowanej i walki z varooa.
JEDEN
DWA


Bardzo ciekawe informacje. Duże słowa uznania Danielu. :brawo: Dziekuję.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 13:03 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Mam informację, że dennica osiatkowana została wymyślona wcześniej i weszła do produkcji w latach 80-tych ubiegłego wieku. Powinienem mieć potwierdzenie za kilka dni.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 21:11 - czw 
polbart pisze:
Mam informację, że dennica osiatkowana została wymyślona wcześniej i weszła do produkcji w latach 80-tych ubiegłego wieku. Powinienem mieć potwierdzenie za kilka dni.
Pozdrawiam
polbart


Tak Tylko że trzeba jedno wyjaśnić
Dennica Osiatkowana jako pół łapka na pasożyta
I
Dennica osiatkowana jaką przysłowiowo Ty stosujesz do zimowli
gdyż to są dwie różne dennice ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2011, 00:41 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
BoCiAnK pisze:
polbart pisze:
Mam informację, że dennica osiatkowana została wymyślona wcześniej i weszła do produkcji w latach 80-tych ubiegłego wieku. Powinienem mieć potwierdzenie za kilka dni.
Pozdrawiam
polbart


Tak Tylko że trzeba jedno wyjaśnić
Dennica Osiatkowana jako pół łapka na pasożyta
I
Dennica osiatkowana jaką przysłowiowo Ty stosujesz do zimowli
gdyż to są dwie różne dennice ;-)


Ta do której dotarłem, tak jak i moja i produkowane obecnie spełniaja obydwie role. :oczko:
Na razie jestem w latach 80-tych, ale trafiłem na trop 100 lat starszy z tym że nie wiem czy cos z tego wyjdzie. Trzeba troszkę czasu żeby dotrzeć do starych materiałów.
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 08:50 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
A jam takie pytanie mam, bo się trochu pogubiłem i chciałbym to usystematyzować.
Dennica osiatkowana to półapaka na warozę-ok.
Co to oznacza? Oznacza to, że pasożyt nie wejdzie spowrotę na ramki, tak? Ale jak spadł na dno przez oczka w siatce to i chyba wyleżc do góry przez nie też da radę, czy nie?
Kolejne, jeszcze bardziej nurtujące pytanie.
Na filmie rotacyjna chodowla pszczół padło stwierdzenie wypowiedziane przez lektora-...przez zastosowanie osiatkowanej dennicy pszczoły nie mają kontaktu z roztoczem- ok, ale jak to się ma do postów pisanych na forum, ,ze polanie ambrozolem (a jeszcze lepiej odymienie np. apiwarolem i pózniejsze polanie) powodują, że pszczoły wszystko pieknie wyrzucają z ula łącznie z pasozytem- to w konću mogą mieć kontak z warozą po opadnięciu na dennice czy nie?
Co, waroza może się, powiedzmy ponownie przykleić do pszczoły?
Proszę o zajęcie stanowiska doświadczonyc kolegów :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 11:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Osiatkowana dennica to w wiekszosci przypadkow nie pulapka a raczej monitoring warozy. Dzieki niej jestesmy wstanie sprawdzic jak wyglada osyp warozy po leczeniu. Przez to ze jest siatka martwa waroza spada pod nia na wkladke skad pszczoly nie sa wstanie jej wyniesc(co w normalnych dennicach czynia i nie wiemy w nich jakie jest porazenie waroza bo pszczoly na biezaco je sprzataja)
Dennice pulapke na waroze opisal Pan Jung tam to troszeczke inaczej wyglada- jest dodatkowy rowek zalany np wazelina przez co spadnieta waroza jezeli jest zywa i tak nie jest wstanie wrocic do ula bo nie przejzdzie przez ten rowek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 17:26 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Konstruktorem dennicy osiatkowanej jest Pan Ryszard Sułkowski, który w 1988 rozpoczął jej produkcję.
Ramę z siatką wentylacyjną, umieszczaną zamiast daszka, używaną do transportu pszczół na pożytki, umieścił w dennicy, co skróciło czas przygotowania rodzin do przewozu, do zera.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 18:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 listopada 2007, 21:31 - sob
Posty: 154
Lokalizacja: Racibórz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Artur pisze:
A jam takie pytanie mam, bo się trochu pogubiłem i chciałbym to usystematyzować.
Dennica osiatkowana to półapaka na warozę-ok.
Co to oznacza? Oznacza to, że pasożyt nie wejdzie spowrotę na ramki, tak? Ale jak spadł na dno przez oczka w siatce to i chyba wyleżc do góry przez nie też da radę, czy nie?


Oczywiście,że da radę wyjść jeśli jest w dobrej kondycji i nieuszkodzony. Dlatego na spodzie dennicy pod siatkę należy położyc wkładkę papierową posmarowaną olejem lub specjalną wkładkę z substancją klejącą.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 20:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Post niedotyczy dennicy osiatkowanej,ale innego podobnego rozwiązania o takim samym przeznaczeniu,jest to rozwiązanie francuzkie,zamiast siatki jest podłoga z rurek pcv umieszczonych w odstępach uniemożliwiających przejście pszczół lecz odstęp ten pozwala na samoczynne wypadanie z ula śmieci i warozy,po krzywiżnie rurki.Rurki są zamontowane obrotowo co ułatwia czyszczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 20:26 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Nie chcę dawać papieru nasmarowanego np. olejem. Mam cholera kilka lezaków i tam jest utrudniony dostęp do dna (dennica jest na stałe) i myślałen że jak odymię i poleję ambrozolem to będzie ok bo to co spadnie i przeżyje na dennicy to i tak pszczóli wyniosą.
Może to śmieszne, ale czy one wtedy ponownie do pszczoły się nie przytwierdzą, przykleją?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 22:33 - ndz 
Artur pisze:
Nie chcę dawać papieru nasmarowanego np. olejem. Mam cholera kilka lezaków i tam jest utrudniony dostęp do dna (dennica jest na stałe)


Kiedyś mając też ule z nie odejmowanymi dennicami ( bo i nadal takie mam ) robię to tak
po ścieśnieniu gniazda masz z boku kominy robisz jeden deczko większy by rękę wsadzić musisz mieć dość sztywny karton i wsadzasz pod ramki
Warunek jeden musisz mieć czystą dennice czyli nie mieć mostków żadnych robótek pszczelich na dnie bo Ci się papier podwinie po zabiegi karton rolujesz i wyciągasz identycznie robię wiosną tylko że wyciągam zimowy osyp bo karton zakładam jesienią ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 sierpnia 2011, 15:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
BoCiAnK pisze:
Warunek jeden musisz mieć czystą dennice czyli nie mieć mostków żadnych robótek pszczelich na dnie bo Ci się papier podwinie po zabiegi karton rolujesz i wyciągasz identycznie robię wiosną tylko że wyciągam zimowy osyp bo karton zakładam jesienią ;-)


Czy jak wkladasz na jesieni to tez smarujesz olejem ?? takim spozywczym ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji