FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 17:50 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 grudnia 2008, 23:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
ile jest komórek w plastrach poszczególnych systemów? szukałem w swojej literaturze ale jakoś nie zauważyłem tego, a kojarzę ze do niektórych uli na forum padły takie dane. Tylko nie pamiętam gdzie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 23:36 - ndz 
Nie chciał bym Cię w błąd wprowadzić
różne źródła podają różne wartości wziąłem pośrednie

w 1 cm2 mieszczą się przeciętnie 4 komórki pszczele, w 25 cm2 około 100 komórek pszczelich.
plaster wielkopolskim mieści się 6850 komórek, jeżeli przyjąć to metodę liczenia obliczysz każdy typ ramki :wink:
Pobaw się trochę a dowiemy się :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2008, 09:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 września 2008, 19:25 - wt
Posty: 50
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wlp poliuretanowe, dadant komb
Witam. Dotychczas tylko czytałem zamieszczane przes użytkowników posty. Jestem początkującym "pszczelarzem ?". Miało być tylko 5 rodzin - zazimowałem 7 w typowych Dadantach - 2 rodziny kortówki i 5 backfasta. Jest już gotowych następnych 5 uli dadanta, 5 korpusowych wielkopolskich i materiał na następne wielkopolskie, łącznie z wysokimi osiatkowanymi dennicami. Dadanty jako stacjonarna podstawowa pasieka przydomu na działce a wilelkopolskie na dwóch wydzierżawionych miejscach 1) sady, klony, akacja, lipai 2) spadź jodłowa. Z uwagi na nowy typ ula też szukałem informacji na temat ilości komórek w plastrze a co za tym idzie pojemności różnych typów uli. W Pasiece 1/2005 jest artykuł pana Czesława Suchcickiego na ten temat. Artukuł dostępny tutaj: http://www.pasieka.pszczoly.pl/index.ph ... cicki.html
Autor omawia sposób obliczenia faktycznej iolści komórek mieszczącym się na powierzchni plastra.
Cytuję część artykułu:
Teoria
W ulach ramowych, a obecnie tylko takie są w powszechnym użytkowaniu, produkcja plastrów pszczelich oparta jest wyłącznie na wykorzystywaniu węzy, jako podstawowej bazy do dalszej budowy komórek pszczelich przez pszczoły woszczarki. Dlatego naukowe wywody stwierdzające, że wymiary komórek pszczelich są zmienne i zależą od rasy pszczół, nie mają w tym przypadku ża
dnego znaczenia. Pszczoły budują komórki o wymiarach takich, jakie są wytłoczone na arkuszach węzy.
W produkowanych obecnie arkuszach komórka ma wymiar 5,5 mm (odległość równoległych boków sześcioboku). Liczbę komórek w plastrze po obu jego stronach można obliczyć dwoma sposobami.
Sposób pierwszy polegana obliczeniu podwójnej powierzchni plastra i podzieleniu jej przez obliczoną powierzchnię komórki.
R - związane jest z kołem opisującym sześciokąt.
r - związane jest z kołem wpisanym w sześciokąt.
h - wysokość trójkąta rownobocznego w sześciokącie (5,5/2=2,75)
Obliczamy: powierzchnia komórki:








znając c=3,17 otrzymamy powierzchnia komórki p=26,20 mm2
W przypadku ramki wielkopolskiej, mającej wymiary wewnętrzne 340 x 240 mm, obustronna powierzchnia plastra F = 340 x 240 x 2 = 163200 mm2, a liczba komórek = F / f = 163200 / 26,2 = 6229.
Sposób drugi polega na obliczeniu, ile komórek mieści się na szerokości i długości plastra.


Pomnożenie tych liczb przez siebie da liczbę komórek na jednej stronie plastra. Podwojenie tej liczby określa liczbę komórek w całym plastrze.
Problem tylko w tym, że jeżeli jeden bok plastra podzielimy przez szerokość komórki, to drugiego boku już nie możemy dzielić przez szerokość komórki, lecz przez wartość t = 1,73 r, czyli przez 0,865 tej szerokości. Zatem jeżeli jeden bok dzielimy przez 5,5 to drugi przez 0,865 x 5,5 = 4,7575. Po zaokrągleniu otrzymamy 4,76.
W tym przypadku otrzymamy następujący wynik:
340 / 5,5 = 61,8181
240 / 4,76 = 50,42
61,8181 x 50,42 x 2 = 6233
Różnica pomiędzy wynikami z pierwszego i drugiego sposobu obliczenia wynika z zaokrągleń ułamkowych. 6233 – 6229 = 4 komórki.
Gdy w uproszczeniu zamiast 340 / 5,5 = 61,818 i 240 / 4,76 = 50,420 przyjmiemy 62 i 50, to otrzymamy 62 x 50 x 2 = 6200 sztuk komórek.
Poprawność podanych powyżej sposobów obliczania, jest wystarczająco uzasadniona przedstawionymi wzorami matematycznymi.
Ogólny wzór na obliczenie obustronnej liczby komórek w plastrze
2F / f = 2F / 26,20
Dwie powierzchnie plastra w mm2 podzielone przez powierzchnię jednej komórki w mm2. W ten sposób można obliczyć liczbę komórek pszczelich w plastrze dowolnego typu.
Chcąc dowiedzieć się ile komórek zawiera 1 dcm2 plastra, wystarczy dokonać następującego obliczenia (100 / 5,5) x (100 / 4,76) = 18,18 x 21 = 381,78 komórek. Po zaokrągleniu otrzymamy 382 komórki.
1 dcm2 plastra zawiera 382 komórki (na jednej stronie plastra).
Ponieważ powierzchnia obustronna plastra wielkopolskiego przedstawiona w dcm2 wynosi 3,4 x 2,4 x 2 = 16,32 dcm2, więc ilość komórek obliczona tym sposobem wyniesie 16,32 x 382 = 6234.
Oto porównanie wyników obliczeń otrzymanych różnymi sposobami:
6234 > 6233 > 6229

Ta mała różnica wynika, jak już wcześniej wspomniałem, z zastosowanych zaokrągleń ułamkowych.
Dlatego najbardziej odpowiednia w zastosowaniu dla ramki wielkopolskiej jest liczba
6230 komórek.
Praktyka
Powierzchnia plastra nie zawsze jest całkowicie zabudowana, nie wszystkie komórki mają prawidłową budowę, część z nich zajęta jest przez miód i pierzgę. Dlatego praktyczna liczba komórek nadających się do zaczerwienia jest mniejsza o 10 do 15% od liczby teoretycznej.
W plastrze wielkopolskim liczba ta wyniesie 6230 – 12 % = 5482.
Można zatem przyjąć, że dla potrzeb czerwienia ramka wielkopolska dysponuje średnio liczbą 5500 komórek.
Jednak tę praktyczną liczbę komórek każdy pszczelarz powinien określić sam, zależnie od warunków, jakie ma we własnej pasiece.
Mam nadzieję, że przedstawiona różnica pomiędzy tym, co spotyka się w dotychczasowej literaturze, a tym co jest rzeczywiste, skłoni czytelników do bardziej krytycznego spojrzenia na dane podawane w różnych źródłach. [/i]

Pozdrawiam.
Jacek Makowski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2008, 14:40 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Cieszę się NOWY że zrobiłeś dobrą robotę.Ja stary pszczelarz zawsze zawyżałem swoje obliczenia.Zrobiłeś to tak,że niema co dyskutować z twymi obliczeniami.Na pewno nie jeden
pszczelarz z tego skorzysta.

Z poważaniem - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji