FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 03:04 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 17 marca 2009, 16:51 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Nie chcę zaczynać nowego wątku, ale chciałem zapytać o wymiary węzy.

Kiedyś kupowałem wezę dadanta i warszawską posz. i dostałem taki sam wymiar.
Innym razem (ale to juz od innego producenta) różniły się wymiary.

tutaj w tej aukcji wymiar jest taki sam.

Jak to jest z tymi wymiarami. Nie pamiętam ? ale przy którejś musiałem przycinać.

I chyba podobnie jest z warszawską zwykłą i langstrotha - chyba ten sam wymiar.

Jak ktoś ma wymiary węzy jakie powinny być, to napiszcie.

Adminie jak bedziesz uważał, że należy założyć nowy wątek to to przenieś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2009, 18:25 - wt 

Rejestracja: 22 lutego 2009, 13:36 - ndz
Posty: 20
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Witam .
Podaję wymiary ramek wg. książki J Makowicza Jak zakładac i prowadzic pasiekę
warszawski poszerzany -435x300
warszawski zwykły -435x240
wielkopolski -360x260
ostrowskiej -360x230
dadanowski ma wymiary warszawskiego poszerzonego
Wymiary węzy dla wielkopolskiej i Ostrowskiej są dobre natomiast w pozostałych przy niezbyt dokładnym wykonaniu ramek trzeba będzie docinac. Ja wolę jak mam każdy wymiar 0,5 cm mniejszy wtedy po wgrzaniu niema pofałdowań.Jak arkusz lużno wchodzi to lepiej dosunąc go do dolnej beleczki a luz zostawic od góry bo w przeciwnym wypadku dolna beleczka może zostac nie przyklejona do plastra przez pszczoły.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2009, 20:22 - wt 
Wymiary węzy podane przez Spółdzielnię Pszczelarz

Czasami zdarza się różnica 5 mm


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 marca 2009, 20:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
wymiar węzy dadana i warszawskiej poszerzonej musi być inny, ponieważ w dadanie jak i w poszerz górna listwa ma grubość 2cm więc ten wymiar powoduje różnicę i konieczność przycinania węzy, mówienie, że czasem trzeba przyciąć węze bo ramka źle jest wykonana jest nieporozumieniem 8)

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2009, 00:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Wszystko się zgadza i kazdy ma rację . Tylko ilu pszczelarzy tyle prób kombinacji ,a później siezaczyna dalsze kombinowanie i docinanie czy doklejanie .Ale Mam rozwiązanie , jak już Ktoś posiada i zna wymiary dokładne swoich ramek to cóż ZAPRASZAM .zrobić można prawie wszsystko .No prawie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2009, 00:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
A ja nic nie kombinowałem a wygląda na to że cały czas mam tu ostatni post choć dopiero się odezwałem ( i to jeszcze nie w temacie)
Ale faktycznie wymiary węzy są różne chciarz zaopatruję się w wielkopolską niektóra nie sięga spodu ramki( mierząc wewnątrz od górnej do dolnejbeleczki) a jest taka że zakładkę zrobisz i jeszcze sięga do dolnej beleczki :roll:
A jeśli chodzi oszerokość - to samo :!:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2009, 10:30 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Mi nie chodzi a chałupniczy wyrób węzy. Tzn. chałupniczo to mozna dopasaować do jakiego się chce wymiaru.
Pytam a standardy - czy jest jakiś standardowy wymiar węzy ?

Czy mająć ramki kupione np. u Ratajczaka, Sułkowskiego - kupując węzę do tego typu ramek nie trzeba bedzie kombinować z przycinaniem i dopasowywaniem ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2009, 21:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
Wymiary węzy która jest obecnie produkowana mają swój początek w polskiej normie z któregoś tam roku (chyba raczej już nie obowiązuje,chyba rok 1988) i wynoszą:
dadant gniazdo: 414/265
dadant nadstawka : 414/115
wielkopolski: 335/235
wlkp.nadstawka: 335/105
warszawski zwykły:220/400
w.poszerzany :279/400
Każdy z tych wymiarów jest o 5 mm węższy niż wnętrze ramek do danych typów z obu stron(szerokość/wysokość ramki) po to aby węza się nie fałdowała.
Osobiście uważam i takową węzę robię że 5 mm to trochę za dużo wystarczy 2-3 mm.
Praktyczna porada:węzę wklejamy tak aby dotykała dolnej beleczki.U góry pszczoły zawsze odbudują komórki pszczele a na dole ,przy niskiej dennicy łańcuszek pszczół nie będzie miał możliwośći ładnego odbudowanie przy samej beleczce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2009, 09:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
apaczpk,
Cytuj:
Praktyczna porada:węzę wklejamy tak aby dotykała dolnej beleczki.U góry pszczoły zawsze odbudują komórki pszczele a na dole ,przy niskiej dennicy łańcuszek pszczół nie będzie miał możliwośći ładnego odbudowanie przy samej beleczce.

Dzięki :D właśnie od zeszłego roku :roll: zachodziłem w głowę - czemu niechcą ładnie odbudowywać dołu plastrów , :shock:
co prawda zmniejszyłem przestrzeń pod ramkową z 5 do 2 cm ale nie sądziłem ze taki będzie tego skutek .
Może mocowanie węzy od dołu coś poprawi :?: w tym roku sprawdzę

Szczupak :mrgreen: ( zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 11:09 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
Kolego "krzysqlo"tak jak kol."apaczpk"napisał wymiary ramek do uli najpopularniejszych w Polsce są znormalizowane i nie ma zanczenia kto je produkuje ważny jest typ ramki i Ratajczak i Sułkowski powinien miec ramkę np.wielkopolską taką sama,a jeżeli chodzi o odbudowę ramek u dołu,dobrze jest też zwęzic dolną beleczkę do 15-20 mm i oczywiście węzę wklejac przy dolnej beleczce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 11:49 - ndz 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
,a jeżeli chodzi o odbudowę ramek u dołu,dobrze jest też zwęzic dolną beleczkę do 15-20 mm i oczywiście węzę wklejac przy dolnej beleczce.[/quote]
Witam. W jakim celu dajemy węższą dolną beleczkę? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 12:19 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
W takim ,że miom zdaniem pszczoły lepiej odbudowują dół ramki i co za tym idzie przy gospodarce w ulach korpusowych ułatwia przechodzenie kłębu do górnego korpusu w czasie zimowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 12:39 - ndz 
zenm pisze:
W takim ,że miom zdaniem pszczoły lepiej odbudowują dół ramki i co za tym idzie przy gospodarce w ulach korpusowych ułatwia przechodzenie kłębu do górnego korpusu w czasie zimowli.

Jakie to ma znaczenie że zwęzimy dolną beleczkę do minimum , jak byś się czuł jak by ktoś rzucił Ci kłodę pod nogi . Pszczoły będą zgryzać każdą beleczkę bo im przeszkadza do połączenia plastrów ale jestem za o 5mm , tylko przy naciąganiu drutu widać jej wadę .

Co do odbudowy węzy i to co ja mogłem zauważyć zależne jest od pszczół i typu ramki .
Przy wąsko - wysokiej pszczoły zostawiają ok. 10 mm i nie odbudowują a następnie to wycinają i służy im jako przejście ponad beleczką .
Natomiast przy ramce szeroko – niskiej odbudowują ją do samego dołu a tylko po rogach zostawiają sobie otwory do przejścia .
Dlatego przy ramce wąsko – wysokiej , nigdy nie daje węzy do samego dołu bo i tak zostaje wycięta .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 16:31 - ndz 
Zwężanie dolnej beleczki ma sens przy ulach wielo korpusowych o niskiej ramce wtedy po odchyleniu korpusu do przodu można widzieć np ; Czy nie ma mateczników jakich
Węższa dolna beleczka ułatwia wentylację a zima przemieszczanie się pszczół
Przy ramkach typu Apipol czy 1/2 W można zakupić plastykowe boczki górną i dolną beleczkę zastępują dwie listewki pomiędzy które wprawia się węzę i dopiero zakłada boczki
Nie jest potrzeba żadnego Drutowania i wklejania węzy ,,,, Lecz takie ramki przez pierwszy rok nadają się tylko i wyłącznie do rodni ( odwirowanie pełnej takiej ramki wstawionej do miodni i zalanej miodem graniczy z cudem aby nie wyłamać lub nie zniszczyć ) dopiero prze czerwione stają się sztywne i dobre do miodni
Naciąganie drutu w drewniane ramki z cieńszą i węższą dolną beleczką jest kłopotliwe bo beleczka wygina się do środka co utrudnia wprawianie węzy
Ja robiłem to tak
do ramki czy to 1/2D czy 1/2W o wszystkich beleczkach równych 25 mm - więcej drutowałem normalnie i wtapiałem węzę gdy pszczoły już odrobiły ładnie równo po zakończonym sezonie nim trafiły na półkę Obniżałem obydwa blaty na wyrówniarce o 5mm i na samym końcu wału strugałem po razie jedną i drugą stronę i wychodziła ładna dolna beleczka 15mm tak samo można górne zwęzić
Jest to pracochłonne no ale czegoż się dla wygody czy pszczół nie robi :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 marca 2009, 16:38 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
No tak zwężona beleczka ma swoje wady np.przy naciąganiu drutu,ale to można obejśc wystarczy drutowac na bocznych beleczkach to też ma swoje zalety .Jeżeli ramki nie mają rowków na drut to przy skrobaniu bardzo często się go przerywa co osłabia wytrzymałośc całej ramki na wyłamywanie plastrów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji