FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wosk
Post: 17 grudnia 2010, 22:03 - pt 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
Dzięki tutejszym doradom udało mi się przetopić kilkanaście plastrów starego suszu
pozbyłam się oprzędów lecz w wosku jest jeszcze dużo drobnych śmieci ina przeważnie od strony spodniej no i kolor co wytop to inny a chciałam wymienić wiosną na węzę Jak się pozbywacie tych drobin i był jasny kolor wosku
Dziękuję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 grudnia 2010, 22:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
wybielanie najlepiej na słońcu , ja drobne 'śmieci" odcinałem (skrobałem) ze spodów bloku wosku.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 grudnia 2010, 23:12 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Timona, Kolorem się nie przejmuj. Śmieci -wosk musi długo stygnąć wtedy ci osiądą i je zeskrobiesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: wosk
Post: 18 grudnia 2010, 01:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
mozesz go wlozyc do garka wlac troche wodyaby dno przykrylo i zgotuj go i odstaw w takie miejsce zeby wolno stygna bo jak za szybko to ci popeka jak wystygnie to smieci beda na dole wyciag go i od spodu go oczysc i bedze bardzo ladny.pawel ,ja uzywam grnek alminiowy. :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2010, 12:36 - sob 

Rejestracja: 04 stycznia 2009, 13:20 - ndz
Posty: 99
Lokalizacja: Augustow
Witam!
Po zagotowaniu przelewam przez durszlak duży raz,drugi raz zakładam na ten durszlak rajstopę.Po wystygnięciu pozostaje tylko muł na dnie.
Pozdrawiam AzA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2010, 15:23 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Timona,
Jesli chcesz odzielić dobrze śmnieci od wosku
to gotujący sie garnek z woskiem i wodą postaw na kołdrze i dokładnie zawiń całość (jak ryż lub kasze )
im dłurzej stygnie wosk- tym dokładniej odzielają się śmieci ,
następnie po ostygnieciu spód krążka wosku dokładnie zeskrob do czytego surowca
sztywnym nożem lub szpachelką :oczko:

Pozdrawiam Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 grudnia 2010, 17:54 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Koleżanki ,koledzy. Po kiego czorta siebabrać ze szmatkami pończochami i Bóg wie czym jeszcze , poprostu pożyczcie jak niemacie topiarki elektrycznej od znajomego i wytopcie to w niej ,spłynie naprawdę wmiarę czysty wosk który wystarczy tylko sklarować na koniec jak wyzej opisane .Pozostanie tylko niewielka ilość osadu na spodzie , po co wydziwiać z tym wszystkim ,szkoda czasu na takie ceregiele .bo wygotowując wosk z plastrów nieodzyska sie tej ilości wosku ,a prąd zużyty na wytopienie to i tak się zwróci ilością odzyskanego wosku ,Uwierzcie . Ja wolę elektrycznie wytapiać choćby latem a wosk i tak jest piękny ,żółciutki .No ale jak uważacie .Każdy jest Panem na Swoim podwórku .

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2010, 09:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Tak wygląda mniejwiecej jak widać na fotkach ,wytapianie i wygląd sklarowanego wosku tuż po wyjęciu z gara .Zostaje tylko oskrobać ze spodu zbędny osad i wosk I klasa


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2010, 21:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
kiedyś tęż tak się bawiłem, teraz susz topię w parniku, potrzebne do tego są dwie cegły miednica ze 3cm mniejsza od średnicy parnika stara firanka ( nie za rzadka ) i sznurek do obwiązania firanki i koszyk drzewa

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 grudnia 2010, 00:22 - pn 

Rejestracja: 04 grudnia 2010, 02:20 - sob
Posty: 80
Lokalizacja: Okolice Białogardu
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie.
SKapiko, To prawie jak pierwotna wersja gonienia zacieru :brawo:

_________________
Pozdrawiam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 grudnia 2010, 05:48 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Sajan
Metoda z parnika przy większej pasiece jest w zasadzie najpopularniejsza i najprostrza.
Chociaż my w Kole mamy dwie wytapiarki: jedną elektryczną większą jak pokazuje wyżej kolega qq-wchodzi około 10 suszów WP lub D.Mamy też ciężką starą wytapiarkę olejową-około 30 plastrów suszu jednorazowo.Wadą tej dużej to to że się długo rozgrzewała.
Wg mnie największa wydajność woskowa jest przy wytapiarce elektrycznej-z tym że stary susz polewam wodą(lepiej wypycha).Przy każdej metodzie konieczne jest klarowanie wosku.
Ciemny wosk wychodzi przeważnie jak wytapiamy woszczynę z resztkami skrystalizowanego syropu,miodu, z motylicą. Ale po każdym klarowaniu oczyszcza się i robi się jaśniejszy. :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 18:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2010, 17:46 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Mazowieckie
My się trudzimy z klarowaniem wosku a jak zobaczyłem z jakiego wosku robią węzą to byłem zdziwiony na dodatek to publikują w sieci. Nigdy w życiu takiego wosku nie sprzedałem nie mówiąc o zrobieniu węży z takiego wosku.
Zresztą oceńcie to sami
http://www.youtube.com/watch?v=SmEzpWAP ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 18:41 - wt 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 677
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
Typowa manufaktura.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 19:22 - wt 
Adamek pisze:
My się trudzimy z klarowaniem wosku a jak zobaczyłem z jakiego wosku robią węzą to byłem zdziwiony na dodatek to publikują w sieci. Nigdy w życiu takiego wosku nie sprzedałem nie mówiąc o zrobieniu węży z takiego wosku.
Zresztą oceńcie to sami
http://www.youtube.com/watch?v=SmEzpWAP ... re=related


Są bardzo zadowoleni z tego co robią , jak to Portugalczycy . To się nazywa chałupniczy wyrób węzy , jaka linia produkcyjna taka węza . Co do jakości wosku to gorszy widziałem przywożony do przerobienia na węzę w podobnych warunkach .


Na górę
  
 
Post: 28 grudnia 2010, 22:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Roki Balboa pisze:
Adamek pisze:
My się trudzimy z klarowaniem wosku a jak zobaczyłem z jakiego wosku robią węzą to byłem zdziwiony na dodatek to publikują w sieci. Nigdy w życiu takiego wosku nie sprzedałem nie mówiąc o zrobieniu węży z takiego wosku.
Zresztą oceńcie to sami
http://www.youtube.com/watch?v=SmEzpWAP ... re=related


Są bardzo zadowoleni z tego co robią , jak to Portugalczycy . To się nazywa chałupniczy wyrób węzy , jaka linia produkcyjna taka węza . Co do jakości wosku to gorszy widziałem przywożony do przerobienia na węzę w podobnych warunkach .


Witam

No wosk naprawde szambo, przes nie umiejetne obchodzenie sie z woskiem dochodzi wlasnie do czegos takiego, przetapiaja w jakis tam blaszakach ze zwyklej stali wosk w kontakcie ze stala ciemnieje, staje sie zielonkawy albo ciemno brazowy i naturalnie puzniej sa odpowiednie efekty jak widac na fimmiku!!!!!.......
My sie martwimi o zdrowotnosc rodzin, wosk klarujemy w autoklawach zabijamy bakterie, przetrwalniki zgnilca itd, a ci jada nacalego!!!!!!!..........
Przy odbiorze wezy z wlasnego wosku producent dal mi w worku foliowym wszystkie zanieczyszczenia kture byly w wosku ktury mu dostarczylem, bylo tego 111 kg i on wyfiltrowal z tej ilosci 800gr brudu i nieczystosci, czyli przeliczajac te 800gr na 111kg dostarczonego wosku wychodzi na kilogram gdzies 7,2gr brudu czyli prawie nie widoczne zanieczyszczenia.
Cos nowego dowiedzalem sie przy tej okazji, a mianowicie przy klarowaniu wosku w autoklawach oddziela sie caly brud i zanieczyszczenia i co ciekawe nawet krysztalki kwasu szczawiowego sa usuwane z wosku, po rozlozeniu calego brudu na sloncu i wyschnieciu resztek wody widac bylo mikroskopijne swiecace krysztalki kwasu szczawiowego.
Jak zmagazynowalem weze w pracowni to na drugi dzien cala pracownia pachla wspanialym woskim pszczelim, pomimo weza jest starannie zapakowana zapach unosi sie do dnia dzisiejszego.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2010, 06:49 - śr 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Widziałem profesjonalną produkcję dobrej i czystej węzy u kolegi Jurka z tomaszowskiego.
Widziałem też produkcję węzy(tez dobrej) w naszej związkowej przetwórni-jak zobaczyłem ile szajsu zostaje po klarowaniu na filtrach to sie za głowę chwyciłem.Po za filtrami i walcami najważniejszym urządzeniem jest autoklaw.W którym pod odpowiednim ciśnieniem można podnieść temperaturę wosku powyżej 120 stopni aby zabić przetrwalniki zgnilca i innych syfów.Z tej przyczyny(autoklawu) nie produkuję sam węzy-na własne potrzeby. :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lutego 2011, 19:06 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
ciekawe urządzenie do klarowania wosku stary boiler 2 zawory trochę wody i gotowe http://www.youtube.com/watch?v=80MSXRu9 ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:04 - sob 

Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 22:24 - wt
Posty: 22
Lokalizacja: Olsztyn
Krzysztof K, Krzysztof K,

Witam
pisałem w sprawie urzadzenia do wytopu wosku
na pw i e mail
ale niestety nie doczekałem sie odpowiedzi więc na forum poproszę o jakieś wskazówki celem wykonania tego urządzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2011, 22:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jarpak
zerknij tutaj
http://www.youtube.com/watch?v=1NJN0G4_ ... re=related

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji