FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 16:05 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 czerwca 2011, 06:42 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Pytanie nowicjusza :) Zastanawiam się czy wzór na węzie jest tylko ważny dla pszczelarza czy pszczoły też jakoś z tego korzystają?
Plaster jest budowany naturalnie od góry w dół. Czy przez ten wyciśnięty wzór zdarza się, że pszczoły zaczynają budować plaster w kilku miejscach na raz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 06:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Kolego
1) wzór na węzie obejmuje komórki pszczele bez węzy miałbyś trutową zabudowę
2) węza ułatwia i przyspiesza prawidłowa budowę plastra
3) PRAWIDŁOWA WĘZA - to wzór komórek pszczelich ze szczytami skierowanymi ku górze - wtedy jest maksymalnie wytrzymała mechanicznie - jeśli szczyty będą po bokach to plaster wyłamie się w wirówce - uważaj jeśli masz Dadanty albo poszerzone warszawiaki - te najłatwiej zamienić

pozdrawiam

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 07:31 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Odwłok, ten trzeci punkt rozumiem, zwykła technika i badanie wytrzymałości. Ale pozostałe dwa?

> 1) wzór na węzie obejmuje komórki pszczele bez węzy miałbyś trutową zabudowę
Sprawdzałeś? Zawsze tak jest? Pszczoły nie zawsze robią zabudowy trutowej, bo przecież w dziupli też sobie radzą i nikt im nie pomaga, potrafią regulować wiele rzeczy, choćby czerwienie matki, ilość trutni czy wymienić samą matkę. Ja wierzę w "inteligencję" zbiorową pszczół.

>2) węza ułatwia i przyspiesza prawidłowa budowę plastra
Też bez dowodu. Pewno ułatwia, bo coś już jest zrobione, pszczoły nie robią plastra gdzie bądź, tylko na ramce. Ale czy potrafią budować również od środka w górę? Nie chce mi się w to wierzyć, dlatego pytam praktyków. Myślę, że pszczoły mają program: plaster budujemy tylko od góry w dół, bo tylko taki porządek pozwala zachować prawidłową strukturę plastra, ale chciałbym się tego dowiedzieć od praktyków. Albo, żeby ktoś mi powiedział, że nie mam racji i najlepiej pokazał zdjęcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 07:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Mieszko pisze:
wzór na węzie obejmuje komórki pszczele bez węzy miałbyś trutową zabudowę
Sprawdzałeś? Zawsze tak jest? Pszczoły nie zawsze robią zabudowy trutowej, bo przecież w dziupli też sobie radzą i nikt im nie pomaga, potrafią regulować wiele rzeczy, choćby czerwienie matki, ilość trutni czy wymienić samą matkę. Ja wierzę w "inteligencję" zbiorową pszczół.

Tak sprawdzałem :) - kiedyś zbrakło mi węzy więc jako pomysłowy dobromir pociąłem węzę na pół i wprawiłem w ramki "połówki" - góra węza dół pusty. Dolna połowa miała trutową zabudowę. Oczywiście jak nie korzystasz z węzy to plaster pobudują pszczeli ale tracisz kontrolę nad strukturą plastra - czyli nie jest tak jak ty chcesz tylko tak jak chcą pszczoły :).
Mieszko pisze:
węza ułatwia i przyspiesza prawidłowa budowę plastra
Też bez dowodu


Tak kolego ułatwia (wzór po całości) i przyspiesza - słyszałeś o pogrubionej węzie? Pszczoły nie muszą wypacać wosku - zgryzają część węzy (cieniują ją) i używają tego materiału do budowy plastra.

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 07:49 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Masz rację co do stawek "trutowych", widziałem takie plastry. Ale widziałem też plastry dzikich pszczół, w których to plastrach nie było komórek trutowych. Jakoś sobie to pszczoły regulują, gdy pszczelarze sami nie wycinają trutni. Być może u "dzikich" jest więcej trutni i pszczoły przestają budować komórki trutowe? Może przez to być dużo niższa wydajność z rodziny, ciekawy temat.

Cytuj:
Tak kolego ułatwia (wzór po całości) i przyspiesza - słyszałeś o pogrubionej węzie?
Pszczoły nie muszą wypacać wosku - zgryzają część węzy (cieniują ją) i używają tego
materiału do budowy plastra.

Jasne, że słyszałem. Ale w innym wątku pytałem o wosk i wtedy inni twierdzili, że pszczoły ze starego wosku nie korzystają i wyrzucają go przed ul, wszystko robią z własnego wosku. Brakuje mi wiedzy o procesach chemicznych u pszczół i porządnej książki :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 08:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Mieszko pisze:
...Ale w innym wątku pytałem o wosk i wtedy inni twierdzili, że pszczoły ze starego wosku nie korzystają i wyrzucają go przed ul, wszystko robią z własnego wosku. ...


wystarczy wstawić węzę pomiędzy stare plastry, zwłaszcza na wiosnę, i okaże się, że powyższe stwierdzenie nie do końca jest prawdziwe. Może pszczoły nie pobiorą wosku, tak jak ciasta, ale na pewno wykorzystują to co mają na suszu czy grubej węzie. Doskonale to widać po kolorze świeżo odrobionych plastrów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji