FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 września 2010, 13:56 - ndz 

Rejestracja: 26 września 2010, 13:52 - ndz
Posty: 35
Lokalizacja: KRAKOW
:pl: jakis sposub czekam jesli ktos zainteresowany to 100 g recznie zbieranej pierzgi 30 zl przynajmniej ma wszystkie witaminy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 września 2010, 22:27 - ndz 

Rejestracja: 26 września 2010, 01:38 - ndz
Posty: 136
Lokalizacja: Warszawa
Czytałem o takim sposobie, że można włożyć ramkę z węzą przy izolatorze, potem jak pszczoły ją odbudują to ładóją do niej pierzgę (bo jest przy czerwiu), a potem się ją wycina, roztapia i przecedza przez tkaninę. Wosk przepływa, a zostaje sama pierzga. Tylko koniecznie musi być na węzie albo nie czerwionym suszu, bo jak plaster będzie ciemny, to pierzga będzie zesyfiona. Ale tylko tak czytałem, nigdy tego nie robiłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2010, 09:59 - pn 

Rejestracja: 30 grudnia 2009, 15:14 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Można spróbować metody wydobywania pierzgi przez zamrożenie plastra,a następnie zeskrobanie komórek. Najwięcej zabawy jest niestety z oczyszczaniem i wybieraniem okruchów woszczyzny.

Innym sposobem (jak ktoś posiada dużo czasu) jest wykorzystanie wiertła o średnicy zbliżonej do średnicy komórki plastra. Wkręcamy i wykręcamy wiertło delikatnie palcami i pozyskujemy w ten sposób pierzgę bez "obróbki termicznej" Zajęcie iście benedyktyńskie :do bani:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2010, 12:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ja ostatnio , jak ścieśniałem gniazda a miałem rameczkę do przetopienia (ciemny susz) a było w niej sporo pieżgi to zrobiłem tak: gdzie było więcej pieżgi to wycinałem kawałek plastra i gdy wszystko miałem posortowane zmieliłem ze 2 razy na maszynce do mięsa ( po wcześniejszym mrożeniu) i później zalałem gorącym miodem - miałem to dać najsłabszej rodzince więc nie zależało mi na czystości ale po 2-3 dniach 5cm to były kawałki woszczyny a poniżej żółciutki aż pomarańczowy gęsty miodek z pieżgą- oczyściłem w ciągu tygodnia ale nie za dobre smakowo...;/ i po mojej ciężkiej pracy ( strasznie brudnej;)) poddałem taką mieszankę rodzince która do zimy idzie z 7 ramkami, zobaczę jak zadziałała pozytywnie ta mikstura na wiosnę ;), matka się strasznie rozczerwiła ( koniec sierpnia początek września) po podaniu tego eliksiru ;)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 września 2010, 21:05 - pn 
Na temat odzyskania pierzgi jest >>> Tuuuuu <<<<
Dzisiaj się zabrałem do selekcji ramek a że parę jest do przetopienia a była w nich znaczna ilość pierzgi to i uprościłem sobie robotę ( aby szybciej poszło )
powycinałem paski z pierzgą z ciąłem komórki i do zamrażarki
rozpuściłem 3l miodu z litrem wody
przyniosłem zamrożone ścinki i przez wilka przepuściłem wszystko wsadziłem do wosko wysokiego wiadra i za chwilę było gotowe wosk pozbierałem sitkiem odcedziłem sytę od pierzgi , pierzga do 3 litrowego słoika upchałem łychą i do zamrażarki
Jutro następne mielenie
Tak przygotowana pierzgę wykorzystam wiosną do ciasta pszczołą ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji