FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 19:31 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MIODY SPADZIOWE
Post: 07 listopada 2008, 23:38 - pt 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Witam

MIODY SPADZIOWE

Według Encyklopedii Pszczelarstwa spadź jest słodką i lepką cieczą pojawiającą się na liściach i gałązkach niektórych gatunków drzew i krzewów, a niekiedy też na roślinach zielonych.
Jest ona efektem bytowania drobnych owadów będących szkodnikami roślin mszyc i czerwców czasem też miodówki

Owady te swym gębowym aparatem kłująco-ssącym nakłuwają liście i młode pędy, z których wysysają sok, zawierający dużo cukrów lecz niewielką tylko ilość substancji azotowych.
Pluskwiaki aby zaspokoić potrzeby białkowe swego organizmu muszą przerabiać dużą ilość pokarmu. Nadmiar cukrów wydalają w postaci drobnych kulek, które pokrywają liście i gałązki poniżej. Czasem chodniki pod spadziującym drzewem na przedmioty wydają się być mokre jak po deszczu.
Spadź najobficiej występuje w miejscach zacisznych, wilgotnych i dobrze nasłonecznionych

Spośród drzew liściastych najlepiej spadziują lipa, wierzba, dąb, grab, klon i osika.
Spośród drzew iglastych najlepiej spadziuje jodła, nieco gorzej świerk. Często i dość długo występuje spadź również na modrzewiu.

Czynnikami powodującymi zanik pożytku ze spadzi są: susza połączona z utrzymywaniem się temperatury powyżej 30 C wystąpienie ulewnego deszczu.

Mrówki, które również są odbiorcami spadzi, bronią mszycę przed niektórymi naturalnymi jej wrogami i zwiększają wydzielanie spadzi nawet o 50-70%.

Wydajność dobrze spadziującego lasu świerkowego wynosi 500 kg z hektara, a dębowego 350 do 400 kg

Kiedyś gdzieś czytałem że mszyca bardzo lubi jak są duże wahania temperatury pomiędzy nocą a dniem a to dlatego że jak robi się zimno w nocy to drzewo wypompowywuje jak najwięcej soków z gałęzi niżej do pnia i korzeni by się uchronić przed przemarźnięciem a w gałęziach pozostaje tylko gęsty sok o dużej zawartości tych cukrów które bardzo lubi mszyca wtedy mamy istny nalot, jak się ma problemy ze mszycą w ogrodzie na drzewku owocowym należy wcześnie rano podlać obficie drzewko i to miało w jakiś tam sposób pomóc ale nie pamiętam w jaki :D :oops:

A to ogólnie o miodach było na stronie to wkleiłem nie wiem czy w ogóle ktoś dodawał mąkę czy krochmal do miodu pewnie żeby go zagęścić po uprzednim rozrzedzeniu dla mnie to głupota.

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy, czy fałszywy? Obecność mąki lub krochmalu w miodzie można poznać po dodaniu paru kropel jodyny. Zmiana barwy na czarną lub niebieską świadczy o obecności mąki. Domieszkę kredy rozpoznaje się po burzeniu się miodu, wtedy gdy dodamy do niego octu lub innego kwasu. Miód można poddać jeszcze jednej próbie (jeśli jest płynny, nie skrystalizowany). Kropla miodu prawdziwego nie będzie toczyć się po wygładzonej powierzchni, tak jak to się dzieje z kroplą miodu zafałszowanego
Żebym nie miał problemów :twisted: oczywiście korzystałem z :
http://www.pozytki.pl/infopage.php?id=195
http://www.poraj.ug.pl/kp31.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 listopada 2008, 15:26 - sob 
swiwojtek pisze:
Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy, czy fałszywy? Obecność mąki lub krochmalu w miodzie można poznać po dodaniu paru kropel jodyny. Zmiana barwy na czarną lub niebieską świadczy o obecności mąki. Domieszkę kredy rozpoznaje się po burzeniu się miodu, wtedy gdy dodamy do niego octu lub innego kwasu. Miód można poddać jeszcze jednej próbie (jeśli jest płynny, nie skrystalizowany). Kropla miodu prawdziwego nie będzie toczyć się po wygładzonej powierzchni, tak jak to się dzieje z kroplą miodu zafałszowanego
Żebym nie miał problemów :twisted: oczywiście korzystałem z :
http://www.pozytki.pl/infopage.php?id=195
http://www.poraj.ug.pl/kp31.htm


Tak sie zastanawiam po co ktoś miałby do miodu dodawać Mąkę czy krochmal ? i czemu miało by to służyć Każdy z wymienionych przez Ciebie składników nie dość że zmieni konsystęcję i barwę to i zepsuje smak kto by taki durny był aby kupować miód o zapachu ziemniaczanym :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 22:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
ale przecież mąki nie rozmieszasz w miodzie- chyba nie...
wogóę skąd pomysł z mąką i krochmalem- bo to jak lanie do Diesla oleju opałowego :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2008, 23:21 - sob 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Pawel_T pisze:
ale przecież mąki nie rozmieszasz w miodzie- chyba nie...
wogóę skąd pomysł z mąką i krochmalem- bo to jak lanie do Diesla oleju opałowego :mrgreen:


Nie mam pojęcia skąd ten pomysł jak już napisałem to było na stronie wg mnie mąka zwykła pszenna plus miód to zawiesina z mąka ziemniaczana plus miód to mogłoby się jakoś tam rozmieszać ale po co to ?? Mąka ziemniaczaną można było by zagęścić ale żeby to zgęstniało musiało by być podgrzewane a krochmal to nie wiem, może jakieś pomysły zza wschodniej granicy kiedyś przyszły i ktoś to przypomniał... :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji